Премини към съдържанието
pcbsd

Как да разпределим инсталирането на Линукс?

Препоръчан отговор

Здравейте. Нов съм в Линукс. Аз по следния начин инсталирам Линукс. Ръчна инсталация. 10-50 GB /.-коренов дял формат Еxt4- отговаря на диск С при Windows. 1-4 GB SWAP дял за виртуална памет, но при 16 GB RAM може и без него, а останалото от твърдия диск е ./home ext4 Primary. Ползвам само Линукс без двойни операционни системи. Това ли е най- правилният начин за инсталиране на Линукс?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е въпрос, като кокошката или яйцето. :D И да не разделяш диска, пак е правилно. И да го разделиш, пак. Въпрос на вкус и предпочитания.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като не разделям диска, то тогава към кой формат и система да го задам. Може ли малко по- конкретно с примери.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, pcbsd написа:

Здравейте. Нов съм в Линукс. Аз по следния начин инсталирам Линукс. Ръчна инсталация. 10-50 GB /.-коренов дял формат Еxt4- отговаря на диск С при Windows. 1-4 GB SWAP дял за виртуална памет, но при 16 GB RAM може и без него, а останалото от твърдия диск е ./home ext4 Primary. Ползвам само Линукс без двойни операционни системи. Това ли е най- правилният начин за инсталиране на Линукс?

Зависи. Аз лично предпочитам да имам отделни файлови системи за /, /usr, /var, /opt, /home и евентуално още някоя. Това увеличава с малко времето за поддръжка на сиситемата в сравнение с една единствена файлова система. Но ми дава гъвкавост и бързз поглед къде отида диска. Аналогично е в корпорациите в които съм работил, има си отделни за специфичните програми, и отделно за данните за тях

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Ми Линукс сам ще си направи, каквото трябва. Това е и опцията по подрабиране, когато инсталираш Линукс. А вече, за желаещите има възможност, да разделят диска както искат. Все пак, в някои случаи може би е по-добре, да е разделен. Но за масовото ползване, мисля че няма значение.

Аз в началото разделях, но тук колеги казаха че не го правят. А те са с много повече опит, та им вярвам.  

Редактирано от ghostBG86 (преглед на промените)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вдигни малко границата на кореновия дял - 20-40 GB. И, остави 3-4 ГБ за swap дял, независимо, колко ти е обема на физическата памет. Останалото пространство го ползвай за Home (домашната директория) в която са потребителските ти данни.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, дръндю написа:

не мисля, че е подходящо за нови потребители

по-добре да си инсталират по подразбиране един основен и един за виртуална памет

За напреднали да не би да е много подходящо да цепят диска на 10 дяла без конкретна нужда, които да се монтират и демонтират при всяко зареждане и изключване ? 

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, дръндю написа:

не мисля, че е подходящо за нови потребители

по-добре да си инсталират по подразбиране един основен и един за виртуална памет

Зависи, може би е по-разумно от самото начало да се поборят за да им е лесно после

Току що, cybercop написа:

За напреднали да не би да е много подходящо да цепят диска на 10 дя

Защо? За мен е, за много големи корпорации е. Ако за теб не е то дай някакви доводи защо

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Току що, дръндю написа:

виждал съм хора, с 40... мда звучи невероятно, дори аз се шашнах

Всичко зависи от нуждите. Вероятно имат причнина Например много операционни системи, виртуализация с истински партиции за дискове, такива неща...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Току що, capnemo написа:

Всичко зависи от нуждите. Вероятно имат причнина Например много операционни системи, виртуализация с истински партиции за дискове, такива неща...

Имаш конкретна нужда. Всички директории, които не са изрично зададени на отделен дял са включени в кореновия дял. Отделен Home дял го препоръчвам, заради запазването на потребителските данни и настройки при последваща преинсталация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, cybercop написа:

Вдигни малко границата на кореновия дял - 20-40 GB. И, остави 3-4 ГБ за swap дял, независимо, колко ти е обема на физическата памет. Останалото пространство го ползвай за Home (домашната директория) в която са потребителските ти данни.

Със SSD 120 GB съм за коренова система ext4. С 1TB ext4 ./home. SWAP нямам. Ако реша да слагам SWAP - виртуална памет, то на SSD или HDD   да я сложа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, pcbsd написа:

Със SSD 120 GB съм за коренова система ext4. С 1TB ext4 ./home. SWAP нямам. Ако реша да слагам SWAP - виртуална памет, то на SSD или HDD   да я сложа.

на магнитния диск. ssd ще се развали поради постоянното писане в тази памет

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, pcbsd написа:

Добра ти е конфигурацията, не пипай повече.

Ползвай целия SSD за root, без никакъв Swap дял. На твърдия диск, задай да се монтира Home дяла. GRUB, трябва да е инсталиран върху SSD диска.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Лично ''аз'' правя нещата по този начин.Всичко си работи без никакви забележки.Успех на всички!!!

56d9affb1482c_Screenshotfrom2016-03-0417

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
$ lsblk -f
NAME            FSTYPE      LABEL UUID                                   MOUNTPOINT
sda                                                                      
├─sda1          vfat              9807-CC3A                              
├─sda2                                                                   
├─sda3          ntfs-3g           10BE14C8BE14A86C                       
├─sda4          ntfs-3g     MEDIA D67A79CB7A79A93F                       /media/MEDIA
└─sda5          LVM2_member       0nqilZ-Tvf6-JVG0-zv1l-AW02-KXQY-6FiEnV 
  └─gentoo-swap swap        swap  23bfed35-730f-4730-9fd1-d3e4ff54175c   [SWAP]
sdb                                                                      
├─sdb1          vfat              EC15-0CC8                              
└─sdb2          LVM2_member       bmq4Lh-suxy-3zcw-EJPY-miMJ-pJis-08WHOI 
  ├─gentoo-root ext4        root  5cfda985-a6ff-4f33-b531-9db444b32c96   /
  ├─gentoo-home ext4        home  274ce8ee-bf4b-458e-99e2-4bf5644dfde0   /home
  └─gentoo-swap swap        swap  23bfed35-730f-4730-9fd1-d3e4ff54175c   [SWAP]

Тук диск1 е HDD, докато диск2 е SSD. Разделянето е съобразено с наличната RAM памет - 8 GB, като в нея се кешира и папката '~/.cache', която получава чести писания от потребителския профил. Отеделен swap дял ползвам за хибернация, защото ползвам лаптоп в случая и мнооого рядко влизам в M$ Windows. LVM е направено за по-голяма гъвкавост с пространството, ако се наложи на вече инсталирана система. Туй то...

П.П. Ползва се GPT дялова таблица за UEFI базиран хардуер.

Редактирано от vasettoo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, capnemo написа:

на магнитния диск. ssd ще се развали поради постоянното писане в тази памет

Само в случай, че има и hdd.

Пък че ssd-то ще се скапе в един момент - това е 100% е сигурно. Ама ако е след 5-тата година (когато му свършва гаранцията) - на мен ми е все тая.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, pcbsd написа:

преди 48 минути, jhoro написа:

Само в случай, че има и hdd.

Пък че ssd-то ще се скапе в един момент - това е 100% е сигурно. Ама ако е след 5-тата година (когато му свършва гаранцията) - на мен ми е все тая.

Надявам се че не очакваш някой да си сложи 1ТБ твърдотелен диск? Не че няма, но цените им са леко неприятни :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Току що, capnemo написа:

Надявам се че не очакваш някой да си сложи 1ТБ твърдотелен диск? Не че няма, но цените им са леко неприятни :)

Мисълта ми беше, че някой машинки идват само с SSD. Хайде да не е 1 TB, ама 500 GB.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, jhoro написа:

Мисълта ми беше, че някой машинки идват само с SSD. Хайде да не е 1 TB, ама 500 GB.

Имаш ли си идея колко е писането в swap? пусни vmstat и гледай pi (мисля беше) при нормално натоварване

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, capnemo написа:

Имаш ли си идея колко е писането в swap?

Кажи го на производителите.

преди 8 минути, capnemo написа:

пусни vmstat и гледай pi (мисля беше) при нормално натоварване

Я да видим ...

jhoro...$ vmstat
procs -----------memory---------- ---swap-- -----io---- -system-- ------cpu-----
 r  b   swpd   free   buff  cache   si   so    bi    bo   in   cs  us sy id wast
 1  0      0 240772 154140 914276    0    0    51    68  337  931  14  3 83  0  0

Виждам, обаче ... не се вижда. :speak:

Редактирано от jhoro (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Току що, jhoro написа:

Кажи го на производителите.

Я да видим ...

jhoro...$ vmstatprocs -----------memory---------- ---swap-- -----io---- -system-- ------cpu-----
r  b   swpd   free   buff  cache   si   so    bi    bo   in   cs us sy id wast
1  0      0 240772 154140 914276    0    0    51    68  337  931 14  3 83  0  0

Виждам, обаче ... не се вижда. :speak:

Хубаво е понякога да четеш. Направи ли си труда да разбереш какво пише на първия ред (с числа) когато изпълниш командата? И ти на това ли му казваш нормално натоварена машина. Хайде малко по-сериозно. 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 29 минути, capnemo написа:

Хубаво е понякога да четеш. Направи ли си труда да разбереш какво пише на първия ред (с числа) когато изпълниш командата? И ти на това ли му казваш нормално натоварена машина. Хайде малко по-сериозно. 

Ето ти още малко

jhoro...:~$ vmstat -s
      3030500 K total memory
      2461504 K used memory
      1791228 K active memory
       582644 K inactive memory
       568996 K free memory
       127728 K buffer memory
       864568 K swap cache
      6880248 K total swap
            0 K used swap
      6880248 K free swap
       634901 non-nice user cpu ticks
        33026 nice user cpu ticks
       141886 system cpu ticks
      3921941 idle cpu ticks
        26637 IO-wait cpu ticks
           76 IRQ cpu ticks
         3006 softirq cpu ticks
            0 stolen cpu ticks
      2280739 pages paged in
      3408372 pages paged out
            0 pages swapped in
            0 pages swapped out
     16028176 interrupts
     44468205 CPU context switches
   1457090159 boot time
        10566 forks

Четенето по принцип е хубаво нещо, помненето - още по-хубаво.
Но когато ти пълнят "суап-файла", а не хард диска (в главата)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.