Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Абе той може да разправя много неща, ама колко от тях са верни, никой не знае.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Desdinova написа:

А ако системата е компроментирана освен преинсталация, друго няма смисъл да се прави

Не бъди толкова сигурен!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Desdinova написа:

Просто не съм имал проблем който да не мога да реша сам досега :), а ако имам надали някой тук би могъл да помогне :).

А ако системата е компроментирана освен преинсталация, друго няма смисъл да се прави :)

Ами така е...вие се занимавате с квантова механика.

Ами то компрометиране има в 99% от случаите...значи почти винаги трябва да се прави. Тук трябва да се прави разлика обаче дали системата се ползва за работа със "чувствителна" информация или не. Във втория случай едва ли са нужни чак такива драстични мерки, защото най-малкото никой няма да тръгне да следи колко фрага има някое дете на CSGO. Всички търсят финансовата облага.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Stoyannnov написа:

Не бъди толкова сигурен!

Напротив .. .толкова съм сигурен :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колко си наивен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Desdinova написа:

Напротив .. .толкова съм сигурен :)

Като си сигурен може ли вече да спреш спама?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, B-boy/StyLe/ написа:

Ами така е...вие се занимавате с квантова механика.

Ами то компрометиране има в 99% от случаите...значи почти винаги трябва да се прави. Тук трябва да се прави разлика обаче дали системата се ползва за работа със "чувствителна" информация или не. Във втория случай едва ли са нужни чак такива драстични мерки, защото най-малкото никой няма да тръгне да следи колко фрага има някое дете на CSGO. Всички търсят финансовата облага.

В моя случай системата е с чуствителни данни :)

преди 3 минути, nikssi написа:

Да :) Явно няма да убедя никой в моята гледна точка!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, nikssi написа:

Никсън тук всичко се хвали и няма как да е обективно а е с пристрастия! Да си цъкаш само в едни и същи сигурни сайтове и ох мойта е велика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, _Alex&Vanko_ написа:

Никсън тук всичко се хвали и няма как да е обективно а е с пристрастия! Да си цъкаш само в едни и същи сигурни сайтове и ох мойта е велика.

Ама то и това няма нищо общо с темата. Кой цъка в едни и същи сигурни сайтове и какво означава сигурни?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Stoyannnov написа:

Не бъди толкова сигурен!

Остави го...сигурно той се е занимавал с анализ на стотици хиляди лог файлове и знае по-добре. Аз дори се съмнявам, че може да анализира и да провери дали е имало пробив в системата му, защото далеч не всички такива се набиват на очи. Понякога минават между капките и може да отнеме седмици за да се откри такъв. Определено се изисква доста време и енергия освен за анализа на loading points и да се направи и disk forensics. Бих му поискал и логове, но няма гаранция, че няма да ги edit-не.

Бе здраве да е. Всеки си знае. Но определено не за всички гадини се налага преинсталация. Някои се почистват абсолютно напълно с прилагането на ръчни и автоматични методи едновременно. Отнема само повече време (това му е основния минус) и не дава 100% гаранция...но поне 99% дава. А и обръщането на промените от даден зловреден софтуер е възможно благодарение на reverse engineering-a на дадения изпълним зловреден файл. Ако не се забележат backdoor фунцкии то преинсталацията съвсем не е задължителна...

Ама с това мисля да спра участието си в темата. Кой каквото иска това да си прави с персоналните си компютри. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като пита някой за антивирусна и се почва предлагането.Ние сме българи на запад не са така.Въздържат се питащите търсят или се интересуват от мнение на модератор или HJT-Team  и го питат той какво ползва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, B-boy/StyLe/ написа:

Остави го...сигурно той се е занимавал с анализ на стотици хиляди лог файлове и знае по-добре. Аз дори се съмнявам, че може да анализира и да провери дали е имало пробив в системата му, защото далеч не всички такива се набиват на очи. Понякога минават между капките и може да отнеме седмици за да се откри такъв. Определено се изисква доста време и енергия освен за анализа на loading points и да се направи и disk forensics. Бих му поискал и логове, но няма гаранция, че няма да ги edit-не.

Бе здраве да е. Всеки си знае. Но определено не за всички гадини се налага преинсталация. Някои се почистват абсолютно напълно с прилагането на ръчни и автоматични методи едновременно. Отнема само повече време (това му е основния минус) и не дава 100% гаранция...но поне 99% дава. А и обръщането на промените от даден зловреден софтуер е възможно благодарение на reverse engineering-a на дадения изпълним зловреден файл. Ако не се забележат backdoor фунцкии то преинсталацията съвсем не е задължителна...

Ама с това мисля да спра участието си в темата. Кой каквото иска това да си прави с персоналните си компютри. :)

Да ще седна да анализирам 100 часа къде какво ставало... нямам време, имам си работе... възстановяване на системата до последното познато състояние и готово!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 5 минути, Desdinova написа:

възстановяване на системата до последното познато състояние и готово!

И това ти решава проблемите? Винаги? Браво....

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, _Alex&Vanko_ написа:

Като пита някой за антивирусна и се почва предлагането.Ние сме българи на запад не са така.Въздържат се питащите търсят или се интересуват от мнение на модератор или HJT-Team  и го питат той какво ползва.

Защото там се уважава тяхното мнение като на безпристрастни потребители, които са се нагледали на какво ли не и имат повече опит в тази сфера. Разбира се, че и те имат разни предпочитания (няма как да е иначе), но определено са се сблъсквали с доста неща и могат да дадат ясен съвет. То затова там си имат специалисти по всичко, а тук всички сме специалисти по всичко. :)

преди 5 минути, Desdinova написа:

Да ще седна да анализирам 100 часа къде какво ставало... нямам време, имам си работе... възстановяване на системата до последното познато състояние и готово!

Е то именно това увеличава знанията и опита на даден потребител...вие уж сами сте си решавали всичко, пък тук си противоречите. Човек отворен към знания не претупва нещата, но както и да е освен ако наистина чак толкова времето не го притиска. Но по-скоро човек, който има желание ще намери време, другото е просто оправдание.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, B-boy/StyLe/ написа:

Защото там се уважава тяхното мнение като на безпристрастни потребители, които са се нагледали на какво ли не и имат повече опит в тази сфера. Разбира се, че и те имат разни предпочитания (няма как да е иначе), но определено са се сблъсквали с доста неща и могат да дадат ясен съвет. То затова там си имат специалисти по всичко, а тук всички сме специалисти по всичко. :)

Е то именно това увеличава знанията и опита на даден потребител...вие уж сами сте си решавали всичко, пък тук си противоречите. Човек отворен към знания не претупва нещата, но както и да е освен ако наистина чак толкова времето не го притиска. Но по-скоро човек, който има желание ще намери време, другото е просто оправдание.

не просто имам по важна работа. А и всичко вече е подготвено за лесно възстановяване, но десга не ми се е налгало да го правя :) ... но е удобно да можеш, например ако някой ъпдейт направи проблем или подобно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Desdinova написа:

Това не е мой проблем, те се грижат за това, но аз имам осторията на данните ми дневно от години ( cow файлова система). Но аз делегирам отговорност на амазон. По донре от колкото на някой който ползва касперски ....

Дано някой новобранец не се подведе от приказките ти. Мислиш че авераге джое може да си сетне zfs, амазон бекъп и подобни? И какво общо има касперски с делегирането на амазон? Тоест има, ако не ползваш касперски (или някво подобно) то със сигурност ще ти се наложи да си ползваш бекъпите на амазон.

Имам приятел на 77 години. На всеки 3-4 месеца ми предаваше компютъра си да го оправя щото вече нищо не става от него, нищо не може да отвори в нета, чака по 5 минути да се логне, като се логне компютъра е неизползваем 10-15 минути и все такива дето ги знаете много добре. A компютърът му е доста способен, не е някаква слаба ракия, DELL Precision m6800.

Преди няма и година му дадох един служебен лиценз за аваст бизнес, добавих го към групата на служетелите ми със същата полица която ползвам за тях. Оттогава не съм му пипал компютъра, а като го гледам къде ходи и какви мейли получава да ми се е наложило поне няколко пъти ако не беше антивирусната. Е виж картинката от конзолата за мениджмънт на аваст за неговия компютър.

sja-avast.png

преди 56 минути, Desdinova написа:

А и всичко вече е подготвено за лесно възстановяване, но десга не ми се е налгало да го правя :) ... но е удобно да можеш, например ако някой ъпдейт направи проблем или подобно.

За виндовс ли говориш? Как бързо и лесно казваш на виндовс 10 след бързото и лесно възтановяване да не инсталира отново същия уъпдейт?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, Пaчo написа:

Дано някой новобранец не се подведе от приказките ти. Мислиш че авераге джое може да си сетне zfs, амазон бекъп и подобни? И какво общо има касперски с делегирането на амазон? Тоест има, ако не ползваш касперски (или някво подобно) то със сигурност ще ти се наложи да си ползваш бекъпите на амазон.

Имам приятел на 77 години. На всеки 3-4 месеца ми предаваше компютъра си да го оправя щото вече нищо не става от него, нищо не може да отвори в нета, чака по 5 минути да се логне, като се логне компютъра е неизползваем 10-15 минути и все такива дето ги знаете много добре. A компютърът му е доста способен, не е някаква слаба ракия, DELL Precision m6800.

Преди няма и година му дадох един служебен лиценз за аваст бизнес, добавих го към групата на служетелите ми със същата полица която ползвам за тях. Оттогава не съм му пипал компютъра, а като го гледам къде ходи и какви мейли получава да ми се е наложило поне няколко пъти ако не беше антивирусната. Е виж картинката от конзолата за мениджмънт на аваст за неговия компютър.

sja-avast.png

За виндовс ли говориш? Как бързо и лесно казваш на виндовс 10 след бързото и лесно възтановяване да не инсталира отново същия уъпдейт?

Може да отложиш ъпдейт на win 10, но на. Ен досега не ми е правил проблем така или иначе. По точно ми е странно кал всичкк непрекъснато имат проблеми. При мен всичко си работи. Аз как не получавам такива мейли????

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Desdinova написа:

Може да отложиш ъпдейт на win 10, но на. Ен досега не ми е правил проблем така или иначе. По точно ми е странно кал всичкк непрекъснато имат проблеми. При мен всичко си работи. Аз как не получавам такива мейли????

Ще отложиш, знаеш ли докога си ги отложил? Ако ползваш компютъра за утубе и фацебоок то проблеми няма да имаш, но някой хора работим на тия машини. Ето ти пример където ъпдейт ми причини инфарктна седмица докато аутодеск разбраха какъв е проблемът https://knowledge.autodesk.com/support/navisworks-products/troubleshooting/caas/sfdcarticles/sfdcarticles/Navisworks-crashes-when-trying-to-run-clash-in-all-models.html

Не получаваш такива мейли щото не си си сложил резюмето с мейла на десетина места, щото мейлът ти не е публикуван публично някъде.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моят основен инструмент за работа е VisualStudio, когато нещо се счупи, например SqlServer или друга щуротия която по принцип работи .... ресет и мога да си продължа работата...

иначе проблеми с фирми от немечек съмнимал и аз доста, но за моя радост нямам вземане даване с тях. Но това се дължи на тяхната некомпетентност ...

и освен всичко друго гледам нетфликс и гоогле плай филми и музика :)

Редактирано от Desdinova (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, Desdinova написа:

Аз просто се забавлявам с глупавото мислене, че една програма, може да ви пази и давате толкова много доверие ... особено ако windowsa е нелегален, това е просто глупаво.

Е, не говорим ли за общия случай - средностатистически потребител? За общия случай? Да, освен инсталирана защитна програма (програми), тя трябва и да бъдат конфигурирана. И да имаш бекъп - при мен е облак и на едно лаптопче, което не използвам примерно + имидж с Макриум. Ма по-добрата ми защита е, че си седя в Кубунту повечето време. Иначе за Уин няма как да предвидя всичко . За един средностатистически потребител на Уин - защитна програма с уеб скенер, разум, бекъп и обновен софтуер и система до последна версия му стигат. Иначе то за сценарии разни могат да се измислят различни варианти. Може примерно с виртуализация на браузъра, рутер с вдигнати защити и строг контрол на интернет-искащите приложения. Само да не ти пробие по някакъв начин виртуализацията... Не знам какво лошо има да делегираш отговорност на програма+ отговорност какво правиш. Лично аз не бих се доверил единствено на себе си. Убеден съм, че мога да съм самочувствен, ако искам, но не ми е оферта. Бил съм само с виртуализацeия, като защита - веднъж за седмица с Shadow Defender и отново за седмица с Buffer Zone Pro. ОК, нищо не се случи, но шадоуа успях да го пробия - с един руткит. Който нарочно пуснах, за да го атакувам, де. Вероятно няма да се натреса на такова нещо случайно, но фактът остава - пробих му защитата (ма бая нещо му напусках).

Като казвате за доверието... ето аз се доверявам напълно на една програма - Кубунту. Операционната система си е програма - една голяма мета програма, каквито са всички ОС. Кой ни пита доверяваме ли се или не на купчина код. Нямаме избор.

преди 12 часа, Desdinova написа:

Да :) Явно няма да убедя никой в моята гледна точка!

Каква е тя всъщност?

Редактирано от Методи Дамянов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз ползвам VMWare workstation :) ... вдигане на нова машина която ще използвам само веднъж става за секунди :)...
Аз също ползвам Убунту с btrfs. Както каза ти ,сценарии всякакви има, но Антивирус поне при мен би решил 5% от възможните проблеми. И тези проблеми ги избягвам с други средства, за това не ми трябва нещо което да ми се пречка контролира и подобни щуротии. Например стартирам нещо от дебъгера в ВисуалСтудио антивирусната се пречка .... блокира или още по тъпо тихо блокира смао част от нещата и отнема време да разбереш че просто антивируса се пречка и губиш ценно продуктивно време.

Каква е тя всъщност? ....

Че Антивирусните са безполезни програми, който не само не помагат, но и създават проблеми. И всички са с промити мозъци от компаниите които ги правят да ги ползват без да мислят или разбират какво правят всъщност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи, възможности и решения винаги ще има. Както казах и преди, на мен ми писна цялата тая работа и ползвам кубунтуту си. Но shit happens и супер увереността е лош съветник. За средностатистически Уиндоус потребител, който не използва компа си за работа - здрав разум, комплексен антивир пакет и обновена система и софтуер+бекъп, са напълно достатъчни. Иначе съм уверен, че може много да се измисли. Но както могат да се измислят варианти за защита, така могат и да се измислят варианти за атака, които са непредвидими. Особено, ако става дума за таргетирана атака. Зависи този, който те е нарочил какви са му уменията. В темата говорим за общия случай, не за частния. Аз бих им казал (на искащите антивир) - минавайте на Минт или Убунту, ама хората щом са в тази тема, значи не искат.

Редактирано от Методи Дамянов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе, професоре, да те питам следния прост въпрос: като си мислиш, че няма нужда от антивирусни, що ползваш стена и прокси, а?

Само ще ти кажем, че Касперски никога не ми е блокирала, нещо без причина. FP не съм имал. А това, че при теб някоя пиклива безплатна или калпава платена, ти е правила мизерии, не е повод да слагаш сите антивирусни под общ знаменател. ;)

Редактирано от Eclipse2G (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямам нужда от антивир на локално. Стена ползвам и локално, зашото нямам желание да микроуправлявам какви услуги работят и решавам проблема генерално, като спирам всичко което идва към мен. Прокси .... заради всякакви простотии които не искам да виждам, решавам проблема отново генерално, а не локално :).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, Пaчo написа:

Как бързо и лесно казваш на виндовс 10 след бързото и лесно възтановяване да не инсталира отново същия уъпдейт?

Най-лесно е с Windows Update Minitool - маркираш нуждаещите се от забрана и ги скриваш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...