Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте. Проблема е с въпросния лаптоп. Използвам програмата Аида64, която ми показва около 55-58С температура в процес на престой на компютъра, ако пусна един стрес тест с нея, за около 30сек стига 100С. В този момент на теста вентилатора работи много силно и шумно, но прегряването стига до 25% на моменти, иначе е м/у 5-15%. В процес на престой или интернет сърфиране напр. вентилатора се включва и изключва периодично, като включването е много шумно и после изключва напълно, като периодите са за около 15сек, но температурата не е под 53-55С. Настолният ми компютър е също Фуджитсу и работи много по-тихо от този лаптоп и с по-мощен процесор. Разглобих лаптопа да го почистя, но уви, вътре нямаше и прашинка и всичко блести от чистота, но компютъра прегрява. Купих го втора употреба от фирма, но с гаранцията не искам да се занимавам, защото по телефона ми казаха  "Защо трябва да се вярва на някаква си програма че показва 105С". Иначе компа си работи нормално, дори и при тези високи температури не се рестартира, забива, сини екрани, изключва - абсолютно нищо. Като вдигне 100С на решетката на  вентилатора се усеща доста топло и е много дразнещ шума от вентилатора защото духа силно.

За сравнение, имам един НР 6730б, който е с по-слаб процесор кор2дуо, и в процес на престой има около 43-45С, а при 1часов стрес тест с Аида температурата му не премина 58С и дори тогава работи доста по тихо вентилатора му. Разликата м/у двата е и в това, че НР-то му работи постоянно вентилатора много тихо и не позволява да загрее, а на този се включва чак на 65-67С пада на 58С и спира напълно и после пак се включва и така. Другото което ми прави впечатление че, че стария ми НР е с кор2дуо 2,23Мхз 4 Гб рам ддр2 800, а Фуджитсу е с корИ5 2,5  турбо3,2  8Гб рам 1333Мхз, хард дисковете са им САТА2 и на двата, и в крайна сметка се включва и работят еднакво бързо. Не НР-то температурите се покачват и спадат плавно, докато на Фуджитсу се случва всичко рязко в рамките на няколко секунди. 

Ще съм много благодарен ако хората които разбират ми дадат някаква насока какво да правя. Успех

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А почистван ли е лаптопът? Обслужван ли е термопреходът (смяна на термопаста/термоподложка) на процесора, графичния процесор?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хардиска греят мъчи се с операционата система и програмите.

Отваряш махаш диска .

Купуваш mini usb flash 

слагаш LINUX  на мini usg flash.

Ако ти трябва голям диск - купуваш  външен usb диск.

5645f85da9f5c.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Току що, semjase erre написа:

...

Тия съвети си ги ползвай ти!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така ще ти стане Мак book.

+Няма да ти грее.

+Няма да ти шуми.

+Батерията ще кара много по дълго.

Имаш winehq  - пускаш windows програми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Продължаваш да спамиш темата на автора.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, semjase erre написа:

Така ще ти стане Мак book. 

:eek:

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предполагам това ти е модела на лаптопа. Не би трябвало да грее. Ако за 30 сек. при тест с AIDA температурата скача на 100 градуса, значи охлаждането си е заминало и ще трябва да се смени с ново.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Емил Костов написа:

Предполагам това ти е модела на лаптопа. Не би трябвало да грее. Ако за 30 сек. при тест с AIDA температурата скача на 100 градуса, значи охлаждането си е заминало и ще трябва да се смени с ново.

Да колега, точно това е модела на лаптопа. Аз също четох в нета, преди да го купя, че има стабилно охлаждане, ама ето, на моменти дори стига 105С и отзад духа много топло. Аз го разглобих като очаквах да има "килимче" от прах, но уви вътре нямаше и прашинка. Моя ремонт приключи до тук защото не съм го правил и не знам какво да търся друго като проблем. За термо паста и термо подложка не знам дали са сменяни, купих го от фирма втора ръка и е много запазен, което предполага малка предишна употреба. Грфичния процесор мисля че е вграден в централния процесор Intel Core i5-2410M 2.30GHz.

Мога ли да си ги купя от някъде и да ми обясните как точно става смяната им, все пак имам техническо мислене:), работя като ел.техник. Като го бях разглобил го включих, след около 20-ина сек. медната зона закачена на процесора>цялата елипсовидна тръбичка към радиаторчето и самия радиатор се загряха (доста топли, но можеше да се пипнат) и вентилаторчето завъртя, след малко спря, след малко пак завъртя и т.н.. Аз имам чувството, че термо датчика (ако има физически такъв) който включва и изключва вентилатора прави проблемите, правилно ли се ориентирам?

Какво се разбира под понятието "Охлаждането ти е заминало". Вентилатора върти радиатора загрява, компа прегрява - кое е заминало?

След написаните уточнения от моя страна, какво ще ме посъветвате?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не казвам, че охлаждането не е стабилно, но вероятно е пробито. В медните тръби има газ, който помага за по-бързо абсорбиране на топлината и отвеждането и до радиатора при вентилатора. Така лаптопа по принцип се охлажда. Ако този газ е изтекъл се нарушава целия процес и се наблюдава точно такъв проблем. 

Все пак като за начало е хубаво лаптопа да се разглоби, да се почисти и да се смени термопастата на процесора и видеокартата. Ако след това се наблюдава същия проблем се сменя охлаждането.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Емил Костов написа:

Не казвам, че охлаждането не е стабилно, но вероятно е пробито. В медните тръби има газ, който помага за по-бързо абсорбиране на топлината и отвеждането и до радиатора при вентилатора. Така лаптопа по принцип се охлажда. Ако този газ е изтекъл се нарушава целия процес и се наблюдава точно такъв проблем. 

Все пак като за начало е хубаво лаптопа да се разглоби, да се почисти и да се смени термопастата на процесора и видеокартата. Ако след това се наблюдава същия проблем се сменя охлаждането.

Да, мисля че те разбрах. Лаптопа за чист е чист, остава да искам смяна на термо пастата и ако не се оправи е необходимо да се смени целия меден елемент от охлаждането в който има газ, т.е. плочката която е в/у процесора>медната тръбичка>радоатора понеже са споени едно за друго. Вентилатора си остава същия. Правилно ли те разбирам? Ако да, можеш ли да ми кажеш ориентировъчно колко ще струва този ремонт, че понятие си нямам? Има ли някакви конкретни причини за пробиване на тази тръбичка, за да се пазя, или просто и е дошло времето? Успех

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи колко струва самия охладител. Иначе за подмяната няма да ти излезе скъпо, то и ти може да си го смениш.

Ето ти линк

Има и вероятност охлаждането да е наред, просто да е повреден датчика, който измерва температурата - това се проверява лесно с външен термометър.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Емил Костов написа:

Зависи колко струва самия охладител. Иначе за подмяната няма да ти излезе скъпо, то и ти може да си го смениш.

Ето ти линк

Има и вероятност охлаждането да е наред, просто да е повреден датчика, който измерва температурата - това се проверява лесно с външен термометър.

Колега, а как мога да разбера къде се намира този датчик?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, mihr написа:

Колега, а как мога да разбера къде се намира този датчик?

Отхвърли ли (проверени) останалите възможности?

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е накъде по дъното е, но точно къде не мога да ти кажа. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Току що, Емил Костов написа:

Е накъде по дъното е, но точно къде не мога да ти кажа. 

Имаш ли идея как изглежда, за останалите възможности не съм отхвърлил защото не знам как. Сега ще му пусна с аида стрестест за 5-10мин. и ще измеря температурата на излизащия въздух с термосонда с мултицет и ще пиша резултата

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съвет - при положение, че загрява, не си прави експерименти. Най-малкото да не останеш без видео. Занеси го в сервиз за почистване!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, mihr написа:

Имаш ли идея как изглежда, за останалите възможности не съм отхвърлил защото не знам как. Сега ще му пусна с аида стрестест за 5-10мин. и ще измеря температурата на излизащия въздух с термосонда с мултицет и ще пиша резултата

Никакви подобни глупости няма да правиш, че ще се сбогуваш с компютъра. Дал съм ти линк с охладителя и колко горе долу струва. В сервиза може би ще ти вземат още 30-40 лв за смяна и диагностика. Там поне имат и такъв термометър за проверка на температурата. Ако си от Плевен мога веднага да те пратя при правилния човек и сервиз, и няма да останеш недоволен или излъган.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 38 минути, Емил Костов написа:

Никакви подобни глупости няма да правиш, че ще се сбогуваш с компютъра. Дал съм ти линк с охладителя и колко горе долу струва. В сервиза може би ще ти вземат още 30-40 лв за смяна и диагностика. Там поне имат и такъв термометър за проверка на температурата. Ако си от Плевен мога веднага да те пратя при правилния човек и сервиз, и няма да останеш недоволен или излъган.

Колега за съжаление съм в София, Плевен ми е далечко, ще ми излезе златен ако дойда до там:)

Ситуацията е следната: при стрстеста

на батерий за 9мин.  -    ЦПУ 95С, клок 2,7-3 , пуър30Вата,  прегряване 17%, температура на излизащия въздух 54С, вентилатора изключи при спадане до 53С

на захранване за 6мин - ЦПУ 100С, клок 2,4-2,8 , пуър28Вата,  прегряване 25%, температура на излизащия въздух 55С,  вентилатора изключи при спадане до 54С

по време на престой  -    ЦПУ 55-65С, клок 978 (постоянно) , пуър3,8-4Вата,  прегряване 0%, температура на излизащия въздух (не може да се измери)

В  Квант сервиз ми казаха че хардуерна профилактика е 30лв. Включва смяха на паста, почистване, пълнене на тръбичките с газ. Ще го занеса да го оправят. Лошото е че става за 2-3 дини, ама ще го преживеем:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти клокване ли си му правил. :no-no: Връщай оригиналните настройки в биос.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Емил Костов написа:

Ти клокване ли си му правил. :no-no: Връщай оригиналните настройки в биос.

Неееее, процесора е с турбо функция. Нормалната му честота е на 2,5 а с турбото трябва да вдигне до 3,2, но е вдигал най-много до 2,999. Ето го него http://ark.intel.com/products/52229/Intel-Core-i5-2520M-Processor-3M-Cache-up-to-3_20-GHz

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, mihr написа:

Колега за съжаление съм в София, Плевен ми е далечко, ще ми излезе златен ако дойда до там:)

Ситуацията е следната: при стрстеста

на батерий за 9мин.  -    ЦПУ 95С, клок 2,7-3 , пуър30Вата,  прегряване 17%, температура на излизащия въздух 54С, вентилатора изключи при спадане до 53С

на захранване за 6мин - ЦПУ 100С, клок 2,4-2,8 , пуър28Вата,  прегряване 25%, температура на излизащия въздух 55С,  вентилатора изключи при спадане до 54С

по време на престой  -    ЦПУ 55-65С, клок 978 (постоянно) , пуър3,8-4Вата,  прегряване 0%, температура на излизащия въздух (не може да се измери)

В  Квант сервиз ми казаха че хардуерна профилактика е 30лв. Включва смяха на паста, почистване, пълнене на тръбичките с газ. Ще го занеса да го оправят. Лошото е че става за 2-3 дини, ама ще го преживеем:)

Това с пълненето на охладителя с газ и залепване на пробитото място е просто временно явление. Трябва да се смени с нов. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Емил Костов написа:

Това с пълненето на охладителя с газ и залепване на пробитото място е просто временно явление. Трябва да се смени с нов. 

Ще го имам предвид, дано да е само за паста иначе ще го мисля. Благодаря ти колега за бързите и компетентни отговори. Като го оправя задължително ще пиша за проблема и резултата. Успех

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 6.03.2016 г. в 20:52, mihr написа:

Проблема е решен. Смениха ми процесора, дори е една идея по бърз и сега лаптопа е доста по-тих. Беше I52520M ,  а сега е I52620M. Извинявам се за закъснелия отговор за резултата. Благодаря на всички колеги които се отзоваха в темата. Успех

Редактирано от mihr (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.