Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Как да си направим Интернет страница

Препоръчан отговор

Здравейте приятели. Настоящата статия не претендира за изчерпателност по въпроса, но искрено се надявам да хвърли поне малко светлина относно мистиката за създаването на свой собствен сайт. С направата на такъв, човек доказва на света за своето съществуване, организациите респективно залагат на възможността по-голям кръг потребители да бъдат информирани за новите й продукти които се продават. И в двата случая именно тънката направа и дизайн на сайта и информацията в него е разковничето, зарад които посетителите се връщат отново и отново. Тука искам да отворя една скоба и да уточня че има сайтове и сайтове. Първите се различават както по цена, така и по качественост, защото за уеб дизайнерите направата на първите е професия, те дишат само и чрез нея и съответно си знаят цената и ценят труда си (цените започват от 50 лв. нагоре до няколко стотин долара). Но тези редове са предназначени за начинаещите потребители, които искат да узнаят какво трябва да направят за да създадат своя страничка и да започнат да изучават тази материя. Направа на сайт като моя е изключително лесна работа. Всичко от което се нуждаете е да разбирате от MS Word и готово. Само това ли? Да приятели, за нашите непретенциозни нужди е само това, или казано по-точно това е азбуката. Всеки начинаещ потребител работещ върху pc или съвместим с него компютър първото нещо до което има достъп е продуктите на Microsoft Corp. Дори и непретенциозният WordPad си има опции за форматиране на текст и абзац, базисни принципи възприети във всички програми за направа на Интернет сайтове. А какво трябва да направим за да имаме свой такъв? Аз проблематиката условно я разглеждам в два аспекта.

ПЪРВИ МЕТОД:

Web базирани приложения.

Това са сайтове от рода на Geocities, Homestead и др., които ви предоставят безплатно място обикновено 10-16 MB за вашите файлове. За направата на стртаничката ви се грижи специално интегрирана програма (page builder). Т.е. вие докато сте в Интернет си изграждате сайта. Има възможност и да се свали тази програма, да се работи offline и после да се upload-нат тези файлове - едно решение притежаващо разум в себе си, защото така на спокойствие човек би могъл да си изработи сайта. Ако го правите оnline обаче, трябва да знаете че този метод не е препоръчителен при слаба домашна връзка. Защото веднъж регистрирали, отивате в сайта на Geocities и кликваве върху линка, който от своя страна ще отвори page builder-а. И ако сте на 33,6 модем като моя има да чакате докато се зареди цялата програма и после за каква нормална работа можем да говорим, изобщо трагедия. Недостатък на подобен род безплатни услуги е, че не можем да желаем кой знае какво от самият сайт. Опциите в него вече не задоволяват моите нужди (аз имах на Geocities, и Homestead.com). Вътре текста понякога не се кирилизира често (Homestead), не може да се добавят Flash елементи и пр. Като друга отрицателна черта мога да спомена, че Homestead.com го направиха платен, вярно е някакви си 5 $ на месец, но ние българите от къде да вземем кредитна карта. Пък и това е далечен сървар и бавно се зареждат страниците. За сега Geocities ще продължи да бъде безплатен, след като зад гърба му е Yahoo Corp. Споменах ли че е достатъчно да имате поща на yahoo.com и вашият user name ще бъде името на сайта ви. Примерно моя e-mail е [email protected] Следователно ако активирам опцията в пощата ми че желая да имам свой сайт, то той ще бъде: http://www.geocities.com/svetliof/index.html. Като отрицателна черта мога да спомена, че "там горе" потребителя нама възможност да пипа в HTML кода, да създава го създава с друга програма и още целият ми сайт го правих online и на двата безплатни сървъра. И когато затвориха Homestead аз трябваше да си го свалям на харда и най-сетне да се науча да работя с професионални програми на най-ниско ниво. Сега когато се връщам назад във времето считам този период за пропилян, защото още тогава трябваше да започна именно от долните редове:

ВТОРИ МЕТОД:

Front Page XP

При отварянето на Front Page, програмката зарежда празен лист, както си е при Word нали? Сега създайте от менюто Tables-->Insert tables табличка с една вертикална колона и около 20 реда. Това е тайната, или основата на всеки сайт. Всичко се свежда до вмъкването на обекти (снимки, flash, java script и др. елементи) на всеки ред. Това се прави, когато посетителите заредят вашата страничка, всичко "там горе" да бъде както е създадено, а не снимката отишла не където трябва и текста до нея още повече. Ако всичко си е в отделна клетчица (а клетките в табличката са именно такива), и самата тя ще изглежда естетически красиво. Разбира се, когато създадем таблица, последната ще има контури. Хвърлете най-долу един поглед. Набиват се на очи три бутончета - Normal, HTML и Preview. Ние в момента работим в този normal режим. Раздела HTML е специален език за създаване на сайтове (има и други). Тука не трябва да пипаме или променяме нещо, защото в първият режим всичко си ни е на графичен интерфейс, докато HTML раздела се препоръчва за много напреднали потребители, които са убедени че знаят какво правят. Надясно раздела Preview всъщност ни показва как нашият сайт би изглеждал в Интернет, т.е. това е един вид последващ контрол, защото веднага можем да проверим добре ли работим в режим Normal. В горният контекст няма да бъде красиво ако всичко е в рамки, но ние приехме за разумно всичко да е в тях нали? Следователно трябва да си помогнем с трик. Преди да въведем в празните клетки каквото и да било, позиционираме курсора на мишката вътре и щом работим с таблица се концентрираме само върху менюто Tables. Вътре отиваме на Select-->Table и цялата табличка се маркира, чудесно :) Сега с десният бутон на мишката кликаме върху селектираното и избираме опцията Table properties (свойства на таблицата). В нея намаляме стойността на border (рамката) от 1 на 0. Потвърждаваме с ОК и ето цялата таблица е станала с "мрави линийки", които в раздела Preview не се виждат. Хех, сега от нас се иска да си представим мислено как ще изглежда сайта ни. Нека условно да приемем стандартен интерфейс. Отгоре винаги има заглавие нещо от рода "Welcome" нали? Ами влизаме в първия празен ред, пишем нашето заглавие и го центрираме. От Word знаете, че маркираният текст можем да го удебелим, наклоним, подчертаем, центрираме или променяне на цвета (всичките бутончета са на един ред). После слизаме на следващия ред (но не с Enter) и там слагаме един интервал с шпацията. Правим го това с цел да има разстояние между обектите. Нека сега да проиграем ситуацията, ако искаме един ред да го разделим на две. От ляво да сложим някакви бутончета за навигация, а отдясно снимката ни. Готово. Слизаме на долният ред и пак избираме последователността, но този път: от менюто Table-->Select-->Cell. Какво виждаме клетката се маркира. Сега с пак от Tables си харесваме опцията Split Cells (разделяне). Ако клетките не са равни, маркираме ги и от менюто Tables-->Distribute columns evenly, за колоните е аналогично. Вмъкването на снимка също е много лесно. Просто от менюто Insert (вкарване), избираме опцията Picture-->From File. Ако пишем текст и искаме той да е двустранно подравнен, поставяме курсора на мишката в него и вече от менюто Format избираме разделчето Paragraf. Така форматираме абзац, а за текст съответно е Format-->Font. За хоризонтална линия пак търсим в менюто Insert. искаме да променим цвета и дебелината й? Нищо по-лесно от това. С десният бутон върху нея и опцията и търсете опцията Properties. Ако искаме да дадено бутонче да му направим хипер връзка, т.е да води към друга страница, избираме го, респективно маркираме текста и в менюто Insert има опция Hyperlink. Мъничко по-сложно е ако искаме да зададем линка да работи в самата страница. Виждали сте примерно горе нещо като съдържание. Кликате там и се пренасяте по средата на документа. Този трик става, когато зададете любимо място Insert-->Bookmark (примерно заглавието). Сега накрая на страничката ви, сложете текст "Top". Маркираме го, Insert-->Hyperlink, но вече не към друга страничка а към линкове в самата страница. Виждате че направата на сайт се състои от 5-6 рутинни стъпки. С денсиат бутон избираме опцията Page properties. Вътре можем да зададем да има се просвирва музика при зареждането на сайта, заглавието му и какъв да бъде backcround-a. Сега нека да запазим работата си. Даваме Save и компютъра по подразбиране ни предлага тази заглавна и първа страница да бъде с наименование Index. Особеното е, че тази страничка и всичките картинки към нея трябва да бъдат в една папка, това е златно правило - запомнето го. Да приемем, че сте създали и втора страничка. Искате да им направите линк една към друга, как беше - маркираме текста или картинката Home, Insert-->Hyperlink. Разбира се, направата на един сайт може да включва и още много усложнения, но като макет в общи линии е това, с течение на времето човек се се обиграва. Сега остава да го качим (upload-нем) в Интернет, така че целият сайт да стане активен за посещения. В момента www.hit.bg предлага много изгодно 16 MB пространство, без реклами и други ограничения. В раздела WEB се регистрирате, активирате си сайта, давате му описание и излиза файлов мениджър. Указвате колко файла наведнъж ще качвате, browse, указвате и ги избирате и давате бутончето Upload. Отново златното правило е, всичко както си е било от харда в една папка, да бъде и тука така. Иначе текста ще си го има, но примерно на мястото на картинката ще видите едно бяло петно. Сега заредете си сайта. Ако сте работили правило ще го видите както трябва, а ако не...прочетете още веднъж тази статия :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен за начинаещият вебмастер , много лесно ще му дойде с помоща на по лесни софтуерни решения за това. Като такъв софтуер препоръчвам Namo Web Editor , програмата има много богат избор от готови: картинки , шаблони, банери , и много други , като най вече включва готови веб страници , за по лесно разработване или редактиране то им..

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз препоръчвам Dreamweaver на всички, които искат да си направят собствен сайт!!! Аз лично го ползвам него и съм мн доволна cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Препоръчвани програми за направата на един уеб сайт =>Notepad(като за начало)Web Page Maker,Namo Web Editor,Microsoft Front Page,и Dreamweawer.Поне аз така ги правя,комбинирам ги със всички програми.Защото всяка програма има нещо което ми трябва..

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ekskalibur много полезна тема и за това си заслужава да бъде оценена достойно. Голямо БЛАГОДАРЯ от тези които за първи път се сблъскват с това начинание.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз да похваля този чудесен продукт наречен Adobe Dreamweawer. Аз работя с него и съм наистина доволен и вградения валидатор е перфектен,за изграждане на професионален сайт горещо го препоръчвам.И тъй като темата е как да си направим сайт ето малко туториали за Dreamweawer.

офицялна документация , уроци на български и още уроци. cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз ви препоръчвам Web Page Maker V2.2 и Adobe GoLive 7, преди малко разгледах Web Studio 4.0 стори ми се много добра.

Редактирано от tonidnbs (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз препоръчвам Notepad на всички,които разбита и не ги мързи да пишат. biggrin.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз препоръчвам Notepad на всички,които разбита и не ги мързи да пишат. biggrin.gif

евала! Notepad, Textpad, Ultra Edit-32. Моето мнение е първо да се научиш да пишеш таготеве, тяхната последователност и тн. После си ползвай ако искаш и MS Word

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 4 седмици по-късно...
И аз да похваля този чудесен продукт наречен Adobe Dreamweawer. Аз работя с него и съм наистина доволен и вградения валидатор е перфектен,за изграждане на професионален сайт горещо го препоръчвам.И тъй като темата е как да си направим сайт ето малко туториали за Dreamweawer.

искаш да кажеш Macromedia Dreamweawer ;)

А аз лично и преди и сега ползвам Notepad.exe.По лесно се свиква с таговете.

Редактирано от babbaluga (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Млади момко може Adobe да купиха Macromedia но Dreamweaver ще излиза под името Macromedia Dreamweaver поне до десетата си версия

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето и от мен една програма за начинаещи CoffeeCup VisualSite Designer, която е с готови template-и и лесна за работа. Пробвайте и ще се обедите в това. cool.gif Който иска да я пробва мога да му дам една екста за нея, да пише ЛС :)

ама от каде да си сваля програмата Front Page XP моляви кажете ми PLS

Отговорът на този въпрос е много лесен и е една дума Google. Там със сигорност ще намериш от къде да си свалиш програмата. Успех! cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване