Премини към съдържанието
Венцус

Windows 7 Ultimate не вижда втория хард диск

Препоръчан отговор

Компютър  HP Compaq DC7900 Convertible Minitower . На единия диск съм инсталирал Ubuntu 14.04.4 LTS, на другия Windows 7 Ultimate. Когато свържа този с убунту на SATA 0, а другия на SATA2 /на SATA1 e DVD записвачката/, то при включване зарежда убунту, като виждам и другия диск, мога да си прехвърлям файлове и изобщо да си работя и с двата. Като им разменя местата, разбира се зарежда W7, но другият не се вижда/ Device Manager-а ги вижда/. И при двата случая при включване не ми предлага възможност да си избера с кой да стартирам компютъра. Как мога да оправя двата проблема.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Windows не разпознава файловата система на линукс. Трябва му допълнителна програма.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, oavramov написа:

Windows не разпознава файловата система на линукс. Трябва му допълнителна програма.

Това е вярно

преди 1 час, Венцус написа:

Компютър  HP Compaq DC7900 Convertible Minitower .На единия диск съм инсталирал Ubuntu 14.04.4 LTS, на другия Windows 7 Ultimate. Когато свържа този с убунту на SATA 0, а другия на SATA2 /на SATA1 e DVD записвачката/, то при включване зарежда убунту, като виждам и другия диск, мога да си прехвърлям файлове и изобщо да си работя и с двата. Като им разменя местата, разбира се зарежда W7, но другият не се вижда/ Device Manager-а ги вижда/. И при двата случая при включване не ми предлага възможност да си избера с кой да стартирам компютъра. Как мога да оправя двата проблема.

Я кажи в какъв ред ги инсталира операционните системи ? Първо Убунтуто и после Уиндоуса ли?

И защо ги местиш? Ако при стартиране, натиснеш F12 (буут менаджер) - виждаш ли и двата диска?

Сори - объркал съм се. В случая F12 е Network Boot, на теб ще ти трябва F10.

Не е зле да си изтеглиш това - HP DC7900 Technical Reference Manual

Редактирано от jhoro (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стартира този диск, който съм свързал на дъното в SATA0 . Ако натисна F10 ме праща в биоса и там, интересно, не мога по никакъв начин да променя реда  на  устройствата за буутване. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В BIOS, в Security > Device Security - срещу всички устройства ли има Device available

9k=56dcae66e97d5_Screenshot-6.03.2016-22250

Редактирано от jhoro (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, jhoro написа:

Това е вярно

Я кажи в какъв ред ги инсталира операционните системи ? Първо Убунтуто и после Уиндоуса ли?

И защо ги местиш? Ако при стартиране, натиснеш F12 (буут менаджер) - виждаш ли и двата диска?

Сори - объркал съм се. В случая F12 е Network Boot, на теб ще ти трябва F10.

Не е зле да си изтеглиш това - HP DC7900 Technical Reference Manual

На него му трябва F9 - boot order menu

Или да си направи grub menu и от него да избира Ubuntu/Windows

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Thank you. Този "F" не го видях.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

YAW. Може и да не го пише, но на всички HP F9 е Boot order menu, F10 - setup, F12 Network boot.

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, jhoro написа:

В BIOS, в Security > Device Security - срещу всички устройства ли има Device available

9k=56dcae66e97d5_Screenshot-6.03.2016-22250

Да, точно така е.

преди 4 часа, ExaFlop написа:

Или да си направи grub menu и от него да избира Ubuntu/Windows

Като натисна F9 ми иска парола. Пиша admin ,както би трябвало да е по подразбиране, иска пак парола и така три пъти и на четвъртия си стартира диска, който е на SATA 0. Същото с паролите го прави и на F 10, но след третия път ме пуска в setup utility, но не мога там да променям реда на буутващите устройства.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Венцус написа:

Като натисна F9 ми иска парола. Пиша admin ,както би трябвало да е по подразбиране, иска пак парола и така три пъти и на четвъртия си стартира диска, който е на SATA 0. Същото с паролите го прави и на F10, но след третия път ме пуска в setup utility, но не мога там да променям реда на буутващите устройства.

Това, че ти иска три пъти парола - съмнително е доколко я приема.

Ако те дразни - можеш да си я премахнеш. Ето описанието - превода може да не е съвсем точен.

Цитат

Пароли за Включване / Настройка
Тези системи включват пароли за включване и настройките, които могат да бъдат активирани или деактивирани (изчистени) чрез джъмпер на дънната платка. Джъмпера контролиращ GPIO (вход-изход с общо предназначение) вход към 82801ICH10 и се проверява по време на POST (автодиагностика при включване). Паролата се запаметява в конфигурационната памет (CMOS) и, ако е активирана и след това забравена от потребителя, ще е необходимо - или паролата да бъде изчистена (предпочитано решение и описано по-долу), или цялата CMOS да бъде изтрита.
За да изтриете паролата, използвайте следната процедура:

1. Изключете системата и извадете захранващия кабел от контакта и / или батерията.

2. Свалете капака, както е описано в съответното ръководство за потребителя и Справочно ръководство за обслужване. Уверете се, че всички светодиоди на системната платка са изключени (не светят).

3. Намерете джъмпера за изчистване на паролата (отгоре е оцветен в зелено и отбелязан с Е49 на тези системи), преместете джъмпера от пинове 1 и 2 – само на пин 2 (за съхранение).

4. Поставете капака.

5. Свържете отново захранващия кабел към контакта и / или батерията.

6. Включете системата. Процедурата по POST ще изчисти и деактивира паролата.

7. За да активирате отново функцията за парола, повторете стъпките 1-6, премествайки джъмпера на пинове 1 и 2 от Е49.

Ето и една картинка - вляво се вижда въпросния джъмпер.

56dd6cb222deb_Screenshot-7.03.2016-11542

И още малко литература за въпросния компютър - Illustrated Parts & Service Map (HP Compaq dc7900 Small Form Factor Business PC)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Направих това:

Clearing CMOS 1. Turn off the computer and any external devices, and disconnect the power cord from the power outlet. 2. Remove the chassis access panel. 3. On the system board, press and hold the CMOS button for 5 seconds. 4. Replace the chassis access panel and reconnect the power cord. 5. Turn on the computer and allow it to start.

обаче пак иска парола

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Венцус написа:

Направих това:

Clearing CMOS 1. Turn off the computer and any external devices, and disconnect the power cord from the power outlet. 2. Remove the chassis access panel. 3. On the system board, press and hold the CMOS button for 5 seconds. 4. Replace the chassis access panel and reconnect the power cord. 5. Turn on the computer and allow it to start.

обаче пак иска парола

По-горе ти цитирах - от HP DC7900 Technical Reference Manual - стр.47, 4.5.1 Security Functions

Цитат

3. Locate the password clear jumper (header is colored green and labeled E49 on these systems) and move the jumper from pins 1 and 2 and place on (just) pin 2 (for safekeeping).

да преместиш джъмпера - не да натискаш бутон. Ти си натиснал SW50 - жълтия бутон горе вдясно.  Така се прави "Clearing CMOS" (Изчистване на CMOS) - няма зададена парола, обаче я търси.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето ти я снимката с джъмпера:

jumper.jpg

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.