Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

Студент съм, записах се на бригада и скоро ми предстои интервю за виза (J1). Английския ми е на ниво, нямам криминално минало, имам всички документи, но имам проблем с оценките... да кажем че с малко над 2.50 завърших първия семестър.

Та има ли хора с подобен успех минали интервюто и чак от такова значение ли е успехът като намеренията са чисти?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не мисля, че ще имаш проблеми. Бившата ми приятелка преди 2 години беше да работи в Щатите. Не знаеше и бъкел английски и все пак работодателя я взе. Интервюто го осъществяваха по Скайп като въпросите бяха общи - на колко си години, какво учиш, какви са ти интересите, с какви очаквания идваш в Щатите и подобни. Но това беше при нея. До колкото помня от зимната и сесия останаха 1 или 2 изпита... А когато отиде там ми разказваше по Скайп, че и да не знаеш езика, когато ти обясняват в реални ситуации и ти показват с ръце и поглед се научава, и ги разбираш какво ти говорят. Няма страшно :).

Едит:

Но сега като се замисля миналата година колегите от университета, които заминаха през май месец за САЩ, всичките им изпити от лятната сесия останаха за септември месец. Така, че споко. 

Редактирано от _Uzunov_ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз езика го говоря добре а изпитите мога да ги влача 3 години... само тия на интервюто за виза ме притесняват да не се вгледат нещо в успеха ми че тогава ще е кофти, не че нямам железно оправдание което петима програмисти са го мислили ама все пак :D Иначе преди дни ми беше интервюто с работодателя и ме наеха, само визата остана :(

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Каква е тази "бригада" да се запиша и аз? Кой я дава и на кого я дава? Защо му я дава?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 56 минути, Mlechko написа:

Каква е тази "бригада" да се запиша и аз? Кой я дава и на кого я дава? Защо му я дава?

Ми записваш се да работиш в Америка. Аз примерно отидох в една фирма UsitColours казах им че искам да работя в америка а-у.. дадоха ми да разгледам предложенията, избрах си, платих 2 бона (650$ ти е примерно бригадата + 350$ интервюто + 160$ виза+ още некви глупости), срещнах се с работодателя да ме интервюира и така :) Ама трябва да си студент.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 2 часа, De Santa написа:

Аз езика го говоря добре а изпитите мога да ги влача 3 години... само тия на интервюто за виза ме притесняват да не се вгледат нещо в успеха ми че тогава ще е кофти, не че нямам железно оправдание което петима програмисти са го мислили ама все пак :D Иначе преди дни ми беше интервюто с работодателя и ме наеха, само визата остана :(

Че то това е най важно - визата. Ама те тези, дето ще ти я издават като ти погледнат профила и написаното под него, само ще ти ударят черният печат, както си нает за работа. Студент си, уж умно момче а сам провокираш негативите спрямо себе си!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм ходил по такива интервюта, но много познати минаха оттам. Основното, което ги интересува е - да са сигурни, че ще си се върнете в България.

PS. И ако / когато се връщате - да не забравите, да си декларирате доходите (включително и възстанованите данъци) и да платите 10% ДОД.

Редактирано от jhoro (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, De Santa написа:

Значи спокойно можеш да си представиш, че вече си там и бачкаш :D..

За тях е важно само да си настоящ редовен студент. А ти си, така че нямаш никакви проблеми.

преди 8 часа, jhoro написа:

Не съм ходил по такива интервюта, но много познати минаха оттам. Основното, което ги интересува е - да са сигурни, че ще си се върнете в България.

PS. И ако / когато се връщате - да не забравите, да си декларирате доходите (включително и възстанованите данъци) и да платите 10% ДОД.

Те ще му върнат може би около 1000, когато се прибере в България от данъци и други такива, но това ще стане чак другата година през март или април, мисля...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, jhoro написа:

Приятел до колкото знам там се плащат данъците. Самият работодател ти ги отдържа.. 10% + там където ще съм аз има и щатски данък +4% има и един вид ДДС разбрах (VAT - Value Added Tax) или нещо подобно... бая са нещата, но всичките тези пари ли мога да си върна когато се върна в България?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бе ти данъците настрана остави - искаш не искаш ще ги плащаш, все едно като работя сега някой да ме пита искам ли, не искам ли да плащам данъци/осигуровки/социални и т.н. - Не ме питат спират ми ги още в зародиш - та данъците ще ги мислиш като се прибереш и отидеш в същата агенция да ти възстановят данъците.
Колкото до оценките хич не се притеснявай не отиваш на бригада в ЦЕРН, а най-вероятно да продаваш бургери/сладоледи/кола или да чистиш кой каквото "нацапал", то за тази работа не се изисква ни език, ни пълно 6 по висша математика. Не ме разбирай погрешно - не е срамно, защото много хора с бригади се самоиздържат и си закупуват много неща, които инак не биха си позволили и няма нищо лошо и срамно в това, да отидеш и да си изкараш някой долар.
Но определено ще трябва да залегнеш повечко над учебниците, че 2.50 успех и аз не съм имал, а влачех много изпити и дори 2ки да ги смятам, такова чудо  не е било :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, icekiller написа:

Бе ти данъците настрана остави - искаш не искаш ще ги плащаш, все едно като работя сега някой да ме пита искам ли, не искам ли да плащам данъци/осигуровки/социални и т.н. - Не ме питат спират ми ги още в зародиш - та данъците ще ги мислиш като се прибереш и отидеш в същата агенция да ти възстановят данъците.
Колкото до оценките хич не се притеснявай не отиваш на бригада в ЦЕРН, а най-вероятно да продаваш бургери/сладоледи/кола или да чистиш кой каквото "нацапал", то за тази работа не се изисква ни език, ни пълно 6 по висша математика. Не ме разбирай погрешно - не е срамно, защото много хора с бригади се самоиздържат и си закупуват много неща, които инак не биха си позволили и няма нищо лошо и срамно в това, да отидеш и да си изкараш някой долар.
Но определено ще трябва да залегнеш повечко над учебниците, че 2.50 успех и аз не съм имал, а влачех много изпити и дори 2ки да ги смятам, такова чудо  не е било :)

И ти си прав братче ама баш много неща да си купя не иначе за оценките не е чак толко зле положението щото е тва се получи на 2 предмета :D по математика в семестър имаш 3 изпита... на 1ви имам 4 някъде, на 2ри имам 2.00 а на 3ти имам 4.50 и не ми достигаха примерно 3-4% за да се освободя от сеси, сметай що за карък съм :D после дойде сесията и си е*а дроба.. Д: 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, _Uzunov_ написа:

Те ще му върнат може би около 1000, когато се прибере в България от данъци и други такива, но това ще стане чак другата година през март или април, мисля...

Колко ще му бъдат възстановени - нито аз, нито ти, нито който и да е може да каже в момента. Ние не знаем, какво ще работи, колко време, какво ще му се плати  ...

Питащия може да прочете това - Taxation in the United States (предполагам, че се оправя с езика).

преди 5 часа, De Santa написа:

Приятел, до колкото знам там се плащат данъците. Самият работодател ти ги отдържа.. 10% + там където ще съм аз има и щатски данък +4% има и един вид ДДС разбрах (VAT - Value Added Tax) или нещо подобно... бая са нещата, но всичките тези пари ли мога да си върна когато се върна в България?

Приятел - навсякъде по света се плащат данъци. Това, което ти удържа работодателя (има го в цитираната статия) "не са окончателни данъци, просто предварителни плащания." - справка - Tax withholding in the United States

Другото - ти смесваш преките (ДОД и подобни) и косвените данъци (ДДС и подобни).

Възстановяване на данък се прави при различни случаи - единия е при недостигане на определен необлагаем минимум. Това е за определен период (финансова година) и се прави след приключването на същата. Може много да се говори / пише, но ...

Мисълта ми беше, че връщайки се след време със спечелените пари и добавяйки след още време възстановените данъци, ти попадаш в презумпцията на текст от ЗДДФЛ

Цитат

Чл. 6. Местните физически лица са носители на задължението за данъци за придобити доходи от източници в Република България и в чужбина.

Иначе казано - ако ти възстановят данъците в САЩ - после ще ги плащаш в България.

Редактирано от jhoro (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.