Премини към съдържанието
Илия Попов

Изненадващ срив в Линукс Минт 13

Препоръчан отговор

Здравейте, от около 4г. ползвам Линукс Минт 13 - Mate и всичко беше ОК до снощи, когато при една команда в терминала (от руски сайт) , която дава версията на ОС и т.н. , в отговора  имаше следното :"unity не е инсталирано, ако искате това да стане напишете "sudo apt get install unity"... Аз го направих и започна някаква инсталация и едо там . При рестартиране в Grub менюто се появи ред "previos version of linux", т.е. промени се версията .Ако избера нормалното стартиране след малко излиза малък прозорец "failed to load sesion "gnome"" и ОК. Ако е ОК излиза текст "Сесията ви продължи по-малко от 10 сек. Ако не сте излезли сами означава, че има някакъв проблем с инсталацията или нямате дисково пространство" (проверих - имам 29 GB свободни).по- нататък: "Опитайте да влезете в аварийна сесия, за да оправите проблема". Това е  - нещата са извън знанията ми по Линукс. Моля някой от знаещите да даде съвет. Иначе аз мога само да преинсталирам ОС-ма като предварително ще си източа Home директорията. Скоро мислех да си направя имидж ,но не го направих и съжалявам. Благодаря на всички, които ще отговорят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Унити е за Убунту графична среда ,а командата за версия на ос ,архитектура и т.н е uname -a .Аз си мисля ,че ако опиташ previos version of linix може и да те пусне :) .Ако не стане ,преинсталирай

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При 4 години работа с Mint, не сте научили, че това е командата за инсталиране на цяла графична среда ?

Влезте в MATE сесия. Ак не можете, инсталирайте lxde-core и влезте в LXDE сесия. Стартирайте Synaptic, потърсете unity, ubuntu-standard и nautilus и ги премахнете.

След това, изпълнете в терминал:

sudo apt-get update

sudo apt-get autoremove

sudo apt-get autoclean

Отворете отново Synaptic, презаредете хранилищата, потърсете mate-core, mate-utils и mate-media-pulse и ги инсталирайте.

Излезте от сесия и влезте с MATE сесия. След това, рестартирайте машината.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съжалявам, че те разочаровам, но сигурно е както казваш! Някои неща знам, много повече, не. Самоук съм в Линукса и съм се учил когато имам време. Благодаря за отговора но:

Нямам достъп до избор на сесия - излиза само "failed to load sesion gnome" и ОК. След натискане на ОК излиза съобщението, че има проблем и т.н.(както го написах в началото). Отново ОК и пак се получава първият прозорец. И всичко се повтаря. Не знам как да вляза в LXDE сесия. Командите в терминал , които ми препоръчваш са ми ясни , защото съм ги използвал. Не знам какво е "презареждане на хранилищата", въпреки, че съм го срещал по форумите, а също и как да влезна с MATE сесия - досега съм работил без да сменям граф. среда. Имам стартираща флашка с GParted - ако мога с нея да си помогна и деинсталирам Unity ще е добре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сякаш най-лесният вариант е нова инсталация. И без инсталиране на unity :(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 11.03.2016 г. at 22:45, Илия Попов написа:

Съжалявам, че те разочаровам, но сигурно е както казваш! Някои неща знам, много повече, не. Самоук съм в Линукса и съм се учил когато имам време. Благодаря за отговора но:

Нямам достъп до избор на сесия - излиза само "failed to load sesion gnome" и ОК. След натискане на ОК излиза съобщението, че има проблем и т.н.(както го написах в началото). Отново ОК и пак се получава първият прозорец. И всичко се повтаря. Не знам как да вляза в LXDE сесия. Командите в терминал , които ми препоръчваш са ми ясни , защото съм ги използвал. Не знам какво е "презареждане на хранилищата", въпреки, че съм го срещал по форумите, а също и как да влезна с MATE сесия - досега съм работил без да сменям граф. среда. Имам стартираща флашка с GParted - ако мога с нея да си помогна и деинсталирам Unity ще е добре.

Какво ще кажеш да влезеш в ГРУБ в менюто му - рекавъри редът, да разрешиш мрежета (за да ти се монтират дяловете) и после от root-terminal  да колиш и бесиш пак - и да махнеш каквото си инсталирал (ако помниш)?

Някои насоки (не знам дали са верни обаче)- apt-get purge lightdm* && apt-get install --reinstall mdm

Редактирано от бат'начо (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прочетох преди година в една книга за Линукс Минт, че /etc  е най-важно да се съхрани за такива случаи и тогава наистина я записах на един диск. Сега се сетих за това и реших така и така май ще преинсталирам, да пробвам да я презапиша. Закачих Hdd с линукса на уиндоус РС и с Paragon FS опитах да го направя - не става - изискват се специални права за промяна на тази директория.Това вероятно вие го знаете, опитах и с chmod да копирам правата от "грешната" (според моите очаквания) /etc, но не става и това е.Интересно, че ми разреши да  я преименувам на etc.old , а не ми разрешава да я презапиша с тази, която имам в архив. Затова сега не мога да направя това, което ми препоръчваш, защото системата не достига до менюто където мога да избера разрешаване на мрежата или терминален режим със супер юзър. Ако някой знае начин как да запиша архивната etc на мястото на старата ще мога да пробвам много неща. Сега вече системата не ми дава право и да преименувам отново etc.old в etc. С една дума съм отчаян и вероятно утре или в други ден ще преинсталирам. Не знам как архивиращите програми преодоляват защитата при възстановяване на архива! Благодаря все пак за мнението ти!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имаш кола и имаш и резервен двигател, колата е счупена нацяло и сменяш само двигатела - ще върви ли? (не най-удачния пример, но това измислих)

По-точния май е - имаш пежо със спукана гума , а ти искаш да му подмениш всички части със тези от форд и то дизел.

Има програми за бекъп измислени точно за това. Твоя начин може и да става, ако знаеш как трябва да се направи преди и след. Работиш със система която поддържа права за групи и потребители най-малкото и стига да объркаш съвсем минимално , за да го докараш до неработещо състояние. Вече само преинсталиране.

Редактирано от бат'начо (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря! Все пак успях да направя описано по-горе и то по начин, който не съм мислил , че е толкоз ефективен.Но ще го спомена ащото може да е от полза за някого. Както казах закачвам диска с линукса на комп с Уиндоус (7 в моя случай), инсталирам Paragon ExtFs (безплатен след регистрация) и партицията става достъпна като диск, напр. F:.Отварям Дос прозорец като администратор и избирам f:. Работят без проблем и преименуването и изтриването на файл или директория за разлика от пробите под Уиндоус или Линукс! Лошото е , че резултатът от експеримента е лош - не се получава, но това ще ми е за урок, защото съм давал съвети на много хора да правят архив на системите си, а аз нямах актуален архив. Това е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Досега да го беше преинсталирал тоя Минт :) отнема 30-40 минутки със всички глезотийки и настройки .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Илия Попов написа:

Много по-просто и ефективно е да работиш от жив диск с Линукс (пък било и пра-стара версия). От нея пак можеш да си прецакаш много успешно и без чужда помощ системата. Сега, след като имаш чиста и свежа нова система, повтори пак "твоето упражнение" и кажи за резултата.

Повече няма да коментирам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.