Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Моля, помогнете ! Умира лице- неомъжена, без деца, починал брат-неженен, без деца, починали  баща и майка. Жив брат на майката и първи братовчеди на починалата по бащина линия. Кой има право да наследи съгласно чл.8 ал. 4 .Благодаря !

Редактирано от Богатир (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 41 минути, Румяна Лазарова написа:

Моля, помогнете ! Умира лице- неомъжена, без деца, починал брат-неженен, без деца, починали  баща и майка. Жив брат на майката и първи братовчеди на починалата по бащина линия. Кой има право да наследи съгласно чл.8 ал. 4 .Благодаря !

Spoiler

Чл. 8. (4) Когато починалият не е оставил възходящи от втора и по-горна степен, братя и сестри или техни низходящи, наследяват роднините по съребрена линия до шеста степен включително. По-близкият по степен и низходящият на по-близък по степен изключват по-далечния по степен.

Много е просто. Ако си нарисувате родословното дърво - сама ще си го пресметнете.

Казвате - от една страна "майка -> брат", от другата - "баща -> брат/сестра -> деца". Кой е по-близкият по степен?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, jhoro написа:
  Покажи скритото съдържание

Чл. 8. (4) Когато починалият не е оставил възходящи от втора и по-горна степен, братя и сестри или техни низходящи, наследяват роднините по съребрена линия до шеста степен включително. По-близкият по степен и низходящият на по-близък по степен изключват по-далечния по степен.

Много е просто. Ако си нарисувате родословното дърво - сама ще си го пресметнете.

Казвате - от една страна "майка -> брат", от другата - "баща -> брат/сестра -> деца". Кой е по-близкият по степен?

Хмм, да ама в закона пише че низходящите от 3та степен и нагоре са същото ниво както тези от самата степен. Така че е леко двусмислено. Според мен си трябва мнение на експерт.

Виж тая картинка. Брата на майката и първия братовчед са на едно ниво... Лично аз го разбирам всички делят по равно - но както казах не мога да съм сигурен.

Prilojenie%201%20-%20naslednici.png

Редактирано от flare (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По-горе не съм дал мнение - само доразвих въпроса.

Според мен отговора е - всички наследяват с равни части. Брата на майката - 1/2, първите братовчеди, като заместващи починалия си родител (брат или сестра на бащата) - 1/2, която после се разделя между тях според броя им.

Ако братовчедите са двама - няма да е, за тримата по 1/3.

Редактирано от jhoro (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много благодаря за отговора, но според чл.8 ал.4 от ЗН, "създаден за подреждане в новия четвърти ред на роднини от еднаква степен на родство, но от РАЗЛИЧНИ съребрени линии, като законът зачита линията, от която идва степента на съребреното родство, давайки предимство на по-близката съребрена линия пред по-далечната". Това значи, че вуйчото е по- близък от първи братовчеди.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.