Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Недко

Свързване на повреден нетбук като външен монитор към лаптоп. Възможно ли е и какво е достатъчно да има ?

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Здравейте !

Възможно ли е свързване на повреден нетбук Asus EEE PC или лаптоп, 
като външен монитор към друг, здрав лаптоп Toshiba L40 14F (от подписа ми) ?

Какви части (и евентуално софтуер) е достатъчно да има в импровизирания външен монитор освен матрицата и нейния кабел,
ако ще се използва само за показване на снимки и нищо друго ?
Нито филми, нито звук, нито интернет, нито камера, нито каквото и да било друго !!!
Нужни ли са допълнителни преходни кабели, платки, устройства, драйвери ?

Непрозрачните слоеве от матрицата ще се махнат
и подсветката ще става с LED-крушка или с ярки LED-ленти, наредени в правоъгълник + матово фолио. 

Целта е импровизираният външен монитор да се вкара в Епидиаскоп, 
да се прожектират портретни и други снимки
и да се очертават контурите на увеличеният образ с молив.
После всичко се оцветява на светло и става портрет или друга картина.

Каква приблизително е идеята се вижда в този клип, но тук е с Шрайбпроектор :
https://www.youtube.com/watch?v=V0bGcmWRHUk

Моят проектор е Епидиаскоп като този тук :
http://img.photo-forum.net/bazar/entries/78493_big.jpg

Разглеждам разни обяви за здрави, за повредени нетбуци и за части от тази серия
и ми е нужна помощ при избора.

Предварително ви благодаря !

P.S.  А някой може да развие идеята и да произвежда евтини мултимедийни проектори, като комбинира стари лаптопи + диапроектори за диапозитиви и ленти.
.

Редактирано от Недко (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Към външен монитор ще е по-лесно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, ExaFlop написа:

Трудно ще намери толкова малък и затова по-добре да е работещ нетбук или таблет

Редактирано от oavramov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, oavramov написа:

Трудно ще намери толкова малък и затова по-добре да е работещ нетбук или таблет

Благодаря !

1. За работещ нетбук въпроса не стои, защото не ми трябва връзка с друг лаптоп-майка, а мога да вкарам направо работещия нетбук в Епидиаскопа.
Да му поизтърбуша само капака и плътните слоеве на екрана и да закрепя външния LED-източник.

2. От таблета се отказах, защото има чаркове под екрана и, за да се освети с външен LED, трябва да се отдалечава от тях. А без да се отдалечи няма как да се махнат непрозрачните слоеве и да се направи мощната външна LED-подсветка. Без външна LED-подсветка дисплея дава слаба светлина.
Сложничко упражнение.

Само да отбележа, отворът за снимка на Епидиаскопа е 14х14 см. Може и да се поувеличи с ъглошлайф.

преди 7 часа, ExaFlop написа:

Нещата отиват към независим работещ нетбук с поолекотен екран и пробит капак, като дисплея му е вкаран директно отдолу в Епидиаскопа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Недко дай модела на епи-то.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, ExaFlop написа:

Недко дай модела на епи-то.

Няма модел, стар съветски Епидиаскоп, без етикет или лого, използва се в училищата в България, за прожектиране на непрозрачни снимки и книги на стена или екран.
Втория линк във въпроса ми е към една снимка от някой форум.
Ако напишеш в Гугъл "епидиаскоп", ще ти покаже много модели. Този е на снимки 2 и 3 в резултатите
https://www.google.bg/search?hl=bg&site=imghp&tbm=isch&source=hp&biw=1235&bih=635&q=епидиаскоп&oq=епидиаскоп&gs_l=img.3..0i24.1710.1710.0.3558.1.1.0.0.0.0.104.104.0j1.1.0....0...1ac.1.64.img..0.1.102.LCIje0Mu5co

http://img.photo-forum.net/bazar/entries/78492_big.jpg

За мен той е ясен. LED-източникът ще е отдолу, а сега лампата е с нажежаема жичка и е вътре и пече ужасно.
За да не стопя дисплея, само LED-източник върши работа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За целта може просто да си купиш един мултимедиен проектор - нов или втора употреба.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

jhoro, не схвана ли, че идеята е с налични чарколяци да се постигне ефекта? :)

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може много лесно да използва матрицата като външен монитор. Просто трябва да го разглоби и да даде данните, които пише върху етикетите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, ExaFlop написа:

jhoro, не схвана ли, че идеята е с налични чарколяци да се постигне ефекта? :)

Според мен с Епидиаскоп нищо няма за стане.

00URGh-170977584.jpgНали за тази схема става дума ? Горе се използва като епископ, долу - като диаскоп.

На горната схема - Светлината от ламБата 2 се отразява последоватерно в огледалото 5 и въпросната непрозрачна снимка. След това - огледалото 4 и през обектива 7 се излъчва навън, на екрана.

Тук тънката част е, че дисплея няма да отразява достаточно (ако се ползва лампата), а подсветката (LED-източникът) не е достатъчна за да излезе нещо на екрана. Правете разлика м/у изображение върху някаква повърхност и изображението от матрицата на дисплея.

Редактирано от jhoro (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, jhoro написа:

Според мен с Епидиаскоп нищо няма за стане.

00URGh-170977584.jpgНали за тази схема става дума ? Горе се използва като епископ, долу - като диаскоп.

На горната схема - Светлината от ламБата 2 се отразява последоватерно в огледалото 5 и въпросната непрозрачна снимка. След това - огледалото 4 и през обектива 7 се излъчва навън, на екрана.

Тук тънката част е, че дисплея няма да отразява достаточно (ако се ползва лампата), а подсветката (LED-източникът) не е достатъчна за да излезе нещо на екрана. Правете разлика м/у изображение върху някаква повърхност и изображението от матрицата на дисплея.

Благодаря за споделеното мнение !
Дал съм линк към клип, в който нещата са поизяснени. Там се вижда как вече е станало
и то във видео изпълнение.

Написал съм, че ще махна непрозрачните слоеве от гърба на матрицата и ще пусна LED-източник перпендикулярно, а не странична традиционна подсветка.
Оригиналната лампа 2 на епидиаскопа ще се угаси.
Матрицата ще застане в позиция 6 и ще се превърне в диапозитив, осветен "изотдолу", "откъм извън" корпуса на епидиаскопа.

Пиша, пиша, обяснявам, давам клип, за да спестя недоразумения ... и пак ги има ...

преди 6 часа, jhoro написа:

За целта може просто да си купиш един мултимедиен проектор - нов или втора употреба.

Целта ми е да не му жаля лампата и да не купувам UPS, за да я опазя от спиране на тока.
Мисля и за този вариант, може да се каже, че сравнявам двете решения като цена, надеждност и други "за" и "против".

Още веднъж благодаря !

преди 6 часа, niki292002 написа:

Може много лесно да използва матрицата като външен монитор. Просто трябва да го разглоби и да даде данните, които пише върху етикетите.

Благодаря !

С тази тема събирам информация какво още трябва да се купи, освен матрицата, защото като гледам на какви цени ги продават, може да е по-скъпо да се купят чаркове и да се плати да ми ги сглобят, отколкото да се купи работещ нетбук.
Матриците на Asus EEE PC, 7, 9 , 10 инчови са с подходящи размери.
В някои обяви им пишат буквено-цифровите имена. Ако искаш мога да ти копирам няколко.

Мислех си, че ще ми е по-удобно първо да знам за още какви части да питам и да чета.

Още веднъж благодаря !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обаче, проблема е, че самата платка която се използва за да се адаптира матрицата, струва повече от самата матрица.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Недко написа:

Благодаря за споделеното мнение !
Дал съм линк към клип, в който нещата са поизяснени. Там се вижда как вече е станало и то във видео изпълнение.
Написал съм, че ще махна непрозрачните слоеве от гърба на матрицата и ще пусна LED-източник перпендикулярно, а не странична традиционна подсветка.
Оригиналната лампа 2 на епидиаскопа ще се угаси.
Матрицата ще застане в позиция 6 и ще се превърне в диапозитив, осветен "изотдолу", "откъм извън" корпуса на епидиаскопа.
Пиша, пиша, обяснявам, давам клип, за да спестя недоразумения ... и пак ги има ...

Извинявай, но пак ти казвам,че според мен грешиш. Много ще се радвам, обаче - да си прав ти, а не аз.

Показал си клип, в който шрайбпроектор с преминаваща светлина (или диапроектор - няма разлика) се използва за същото. Но пропускаш нещо съществено - твоята LED подсветка няма нужния капацитет (като светлинен източник), щото светлинния поток са премине през матрицата и да се получи нормална осветеност на екрана. Затова на клипа използват оригиналната лампа на шрайбпроектора (която те притеснява, че ще нагрее дисплея).

Спирам да пиша по темата - ако успееш, направи клип и го постни. Ако ли не ...

"... лично аз бих предпочел да съм щастлив, отколкото да съм прав."

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, niki292002 написа:

Обаче, проблема е, че самата платка която се използва за да се адаптира матрицата, струва повече от самата матрица.

Ето такъв разговор харесвам и такъв отговор/помощ ми бяха нужни ! 

Благодаря !
Бог да те благослови и да те поживи !

преди 54 минути, jhoro написа:

Извинявай, но пак ти казвам,че според мен грешиш. Много ще се радвам, обаче - да си прав ти, а не аз.

Показал си клип, в който шрайбпроектор с преминаваща светлина (или диапроектор - няма разлика) се използва за същото. Но пропускаш нещо съществено - твоята LED подсветка няма нужния капацитет (като светлинен източник), щото светлинния поток са премине през матрицата и да се получи нормална осветеност на екрана. Затова на клипа използват оригиналната лампа на шрайбпроектора (която те притеснява, че ще нагрее дисплея).

Спирам да пиша по темата - ако успееш, направи клип и го постни. Ако ли не ...

"... лично аз бих предпочел да съм щастлив, отколкото да съм прав."

Не ме притеснява, че лампата на шрайбпроектора ще нагрее дисплея, а 200 ватовата нажежаема крушка на Епидиаскопа.
Има разлика.

Да изясним тогава за каква LED-подсветка говоря.

В първия си въпрос, на ред 10 съм написал :
"и подсветката ще става с LED-крушка или с ярки LED-ленти, наредени в правоъгълник + матово фолио. "

Крушката е 36 W LED, 18х11 см, еквивалент на 200 W крушка с нажежаема жичка. До момента такава нажежаема лампа работи вътре в епидиаскопа и се справя със задачата.
Пример за тази LED-крушка, която смятам да използвам има тук :
http://www.krushki.com/index.php?main_page=product_info&cPath=55&products_id=930&zenid=99l0d7f5bahvi1nkdbu5pulpk7
и тук :
https://www.axeny.com/led-osvetlenie/led-krushki-e27/led-36w-220v-e27-6500K
а от втория магазин ми препоръчаха тази :
https://www.axeny.com/led-osvetlenie/led-krushki-e27/led-30w-220v-e27-6000k
Последните 2 LED-крушки достигат 50-55 градуса работна температура
Допълнително ще събера светлината на крушката с импровизиран отражател от алуминиева офсетна плака,
покрит с алуминиево домакинско фолио.
Сега ползвам такава конструкция в прожектора, който описвам в следващите редове.

А 4 метра ярки LED-ленти, 60 диода/м съм наредил на фазер около 20х25 см в един импровизиран прожектор в ателието ми.
Прожектора и захранването му са в прикрепените 2 снимки :

Ако искам отделните светодиоди да се различават по-слабо, ще сложа паус или някаква млечнобяла рекламна пластмаса.

0001.jpg

001.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, Недко написа:

може да е по-скъпо да се купят чаркове и да се плати да ми ги сглобят, отколкото да се купи работещ нетбук.

Не е задължително да е по-скъпо. Трябва ти контролер за матрицата и кабел за връзка.

Но тези крушки според мен няма да осветяват равномерно матрицата - по-добре с LED ленти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, oavramov написа:

Не е задължително да е по-скъпо. Трябва ти контролер за матрицата и кабел за връзка.

Но тези крушки според мен няма да осветяват равномерно матрицата - по-добре с LED ленти.

преди 10 часа, niki292002 написа:

Благодаря !

Събирам данни все още, каква е истината и кой каква сума смята за скъпо. )))

За равномерното осветяване си прав, ако оставим крушката във форма на крушка. А и 2000 - 2400 лумена не са за изпускане. Знам ли лентите колко лумена ще ми съберат.

Аз обаче имам пъклен план, да извадя само дискчето със светодиодите и кабелчетата от цокъла Е27
и да ги сложа в конусовиден или пирамидален отражател, скроен по големината на отвора на Епидиаскопа.
Концепцията на отражателя е същата като на прожектора от снимката в предния ми отговор.
Дискчето с диодите се вижда на четвъртата снимка тук, прикрепено с 3 кръстати винтчета и 2 кабелчета икономични китайски :
 https://www.axeny.com/led-osvetlenie/led-krushki-e27/led-36w-220v-e27-6500K

Не е прищявка, а недостиг на височина. Там има само 12,5 см, а "крушките" са 18 и 22 см във вертикално положение. 
Да повдигам Епидиаскопа ми се вижда по-досадно и неудобно отвсякъде.
Има и  една "платформа" за притискане на снимката отдолу нагоре от две ламарини с 2 см дистанция.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Недко написа:

Аз обаче имам пъклен план, да извадя само дискчето със светодиодите и кабелчетата от цокъла Е27

Е защо ти трябва да купуваш скъпа крушка и да я преработваш, като има готови модули за това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, oavramov написа:

Е защо ти трябва да купуваш скъпа крушка и да я преработваш, като има готови модули за това.

Благодаря за информацията !
Проверих в сайта, според възможностите на наличния адаптер сложих филтри 18 V, 22,9 V, 230 V и получих този резултат,
3 модула и 5 ленти, като най-евтиният модул е 39.43 USD, 
а от лентите трябва да купя 4 метра по ок. 5,50 USD, за да събера над 2000 лумена, но площта им е ок.20х25 см,
по-голяма от отвора на Епидиаскопа и от удобната за целта матрица.
https://store.comet.bg/Catalogue/OPT/Optoelectronics/LEDMOD/LED+Lighting+Modules/#eyJjIjpbIjEwNzI0NyIsIjEzNDYzNSIsIjEzNDY0MyIsIjE0MDg4OCIsIjE0MDg5NCIsIjE0MDg5OCJdLCJpcHAiOiIyMCJ9 

Крушките са на цена 24.90 лв. и 36.00 лв.

Не разбирам защо пишеш, че крушката е скъпа. 

Промених филтрите на 2,3 V и 3 V, според възможностите на друг един адаптер, 
в този диапазон предложенията са 3 модула от 46 до 130 лумена, от 3,78 до 5,87 USD
Без да смятам виждам, че за да събера 2000-2400 лумена, колкото предлагат крушките
пак ще надскоча цените им.

Ако този доставчик предлага други модули на ниска цена, то за тях ще ми трябва или покупка на нов адаптер,
или не знам ... замислих се за нестандартно, последователно свързване,
за да се образува верига с друго работно напрежение,
но вероятно рискувам или повреда или промяна на светлинния поток.
Преминавам извън границите на училищната физика )) Аз съм несбъднат физик и електротехник,
по грешка на родителите изпратен да учи изобразителни изкуства ))
В тези гимназии обучението по физика беше "поорязано".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...