Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Колко е живота на един хард диск?

Препоръчан отговор

Предварително се извинявам ако съществува подобна тема. Въпроса ми е колко години обикновено трае живота на един хард диск. Питането ми е породено от чисто любопитство. Кои са факторите, които го облекчават и кои му пречат и го товарят? Има ли неща, които ако спазваме ще увеличим неговия живот?

През 2011г. взех WD Green 500G, но в края на 2014г изгоря и купих Seagate Barracuda 1TB като до момента съм с него и съм доволен, с изключението, че когато стартирам някои програми като Autodesk Maya за около 10 секунди компютъра бъгва, чува се прещракване в диска и тогава програмата се включва. Питах познат и ми каза, че главите четели addon-ите в програмата. Преди малко по-малко от месец го сканирах за грешки и всичко беше наред: http://prikachi.com/images.php?images/629/8661629X.jpg

Това е настоящия му Health статус: http://prikachi.com/images.php?images/788/8713788m.png

Всичко наред ли е и кога можем да имаме повод за притеснение :) . 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Всичко му е наред. 

Кога ще умре, никой не може да каже. 

Има два вида дискове. Тези които ще умрат и тези които вече са умрели. В този ред на мисли, най -добрият диск е този на който има направен бекъп. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Живота на хард диска зависи от много неща. Времето, през което се използва, броя включвания/изключвания, средната скоростта, с която са писани/четени данни на диска, за времето, през което е работил, размерите на файловете, които се записват и четат на и върху него. Зависи и от много други неща. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, _Uzunov_ написа:

Предварително се извинявам ако съществува подобна тема. Въпроса ми е колко години обикновено трае живота на един хард диск.

Колкото му е заложено, от производителя. :D

Принципно, един нормален HDD, може да 'живее' с десетилетия. Ако няма физически натоварвания, върху него. Имай предвид, че честото силовото изключване на компютъра (като задържиш бутона), много често 'блъска' четящата глава, върху диска. И се уврежда диска или главата.  Би трябвало, да имат защита и главата плавно да се спусне, ама не се получава винаги. Вибрациите и сътресенията, също са опасни.

Повреди по-механичните части на HDD (освен главата и дисковете), също определят колко ще е 'живота'.

Тук не говорим за SSD, където голямо значение има, броя на презаписванията.

Редактирано от ghostBG86 (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Имам един Toshiba 1 терабайт от началото на 2010. 2 компютъра са минали с него. Още го ползвам всеки ден и е жив и здрав. Няма повредени сектори и не бучи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)

Да... по принцип гледам да не го излагам на никакво физическо напрежение. Един познат си слагаше в офиса печка да му топли в краката, докато на сантиметри компютъра си работи :D . 

Друг познат пък ми прати таблица с хард дисковете с най-голям процент на разваляне и това бяха нa Seagate 1TB и 2TB? Чувам добри неща за Toshiba и дори в Nikem-a и Emag гледах, че има 1TB под 100лв.

Допитвам се до вас, защото скоро мисля да си вземам нов хард за около 100 лева, който ще е главно за backup. Имам около 300GB, които искам да запиша и на друго място за всеки случай, но ако изсипя 30-40лв за DVD-та нещата се обезсмислят. Смятам, че един хард диск за около 100лв е най-добрия вариант. Няма да изброявам предимствата, пред това да метнеш нещата на DVD.

Kои са "най-надеждните" марки или поне тези, за които се пишат най-много отзиви, от които хората са най-доволни? Преди години четох за Hitachi, Toshiba и Seagate, но в момента не знам как е.

Редактирано от _Uzunov_ (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако говриш за външен диск, защо не се замислиш за нещо такова цък? По-скъпо е, но ще ти върши повече работа. Или искаш, да си разнасяш външния диск, като флашка?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Марката не е много ключова в подобна ситуация. Важни са условията на използването на устройството, както и системата, за която ще се използва. По-конкретно трябва да се обърне внимание на модел, на дадена марка, към който сте се насочили. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В момента се двоумя между тези двата:

HDD TOSHIBA DT01ACA100 1TB 32MB SATA3

1TB WD Caviar Blue 7200rpm 64MB SATA3 WD10EZEX

А по принцип компютъра използвам за видео обработка и 3D рендиране. Сложил съм 2-3 стари игри, гледам филми от време на време и това е като цяло. Но в този, който ще взема ще поместя информацията като backup.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Aз съм с WD-то от почти вече една година от както взех новия компютър. Държи се много добре и е бърз диск за моите представи. Обаче мисля, че е по-добър от Toshiba-та ,но другите да кажат нещо по този въпрос. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Така е. На стария WD хард му стъжних живота от рендиране и го пържих на макс по 24 часа за един кадър и сумати симулации.

Иначе имаме стар компютър от 2007г. (който все още е в изправност, но вече не се ползва), чийто хард сканирах последно в края на 2014 и всичко му беше окей. И на него съм рендирал преди години. Иначе какви експлоатации е преживял само той си знае :D . Но взех на родителите ми ново PC и не се използва от година. Явно не е толкова до марка...

А за дефрагментирането какво ще кажете? Това не съм го правил никога, а до колкото разбрах също е важна част от поддръжката на едно PC. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Въпросната процедура се прави само на хард дискове, както и само при използване на операционна система Windows. Може да се изпълнява от време на време, но не очаквайте кой знае какви разлики в производителността на хард диска. Имайте предвид, че при други файлови системи дефрегментирането няма приложение, защото повечето не позволяват фрегментиране. Вредно е да се изпълнява на SSD, защото при него няма никакво приложение и функция, вредно е също така и да се изпълнява твърде често. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И този вариант със SSD-то ми мина през акъла и като чета мненията на хората се позамислям.

Има и вариант да взема SSD примерно, а този сегашния да си ми остане за информация? Предполагам и това е приемлив вариант, обаче бюджета ми не е много окей... Мога да отделя за SSD до 150лв. поне засега. Ако за тези пари може да се вземе нещо добро споделете. Разглеждах досега и тези ми хванаха погледа:

Flash SSD Kingston V300 2.5", 240GB, SATA 3 - 139лв.
Solid State Drive (SSD) SanDisk Z400s, 2.5", 256GB, SATA III - 133лв.

При Kingston-а часовете MTBF - e 1 Милиона часа, а при SanDisk-a е 1 750 000. Това реално ли е? Колко време горе-долу при употреба всеки ден от сутрин до вечер може да издържи? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За варианта на Kingstion, нещата са рискови. Повечето партиди от този модел, имат сериозни проблеми, като падане на скоростта на писане/четене след определено време на използване, съкратяване на живота, проблеми и бъгове при четене и запис. Лично аз имам такъв, но 120GB, от около 9 месеца, нямам и не съм имал никакви проблеми с него. Това не означава, че и при други е същото. Освен това тези часове за живот на SSD-то са доста относителни, както вече многократно е описано, живота на хард диск или SSD зависи от много фактори, няма как описаното от производителя да е реално. Освен ако не се използва 1-2 часа в месеца... 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Интересно. В ревютата за Кингстън в сайта на Емаг всички са доволни и отзивите са само добри... 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ти какво очакваш да има в ревютата? Те много от ревютата в емаг си ги пише екипа... Мога да го твърдя на базата на много доводи, които обаче са само предположения и се базират на строго лично мнение... Освен това за този проблем само съм чел. Както писах, при мен проблеми няма никакви. Използван е денонощно, не е имало постоянно големи писания/четения, но винаги е имало такива, поради операционната система.

Редактирано от Blue Ray (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, _Uzunov_ написа:

В момента се двоумя между тези двата:

HDD TOSHIBA DT01ACA100 1TB 32MB SATA3

1TB WD Caviar Blue 7200rpm 64MB SATA3 WD10EZEX

А по принцип компютъра използвам за видео обработка и 3D рендиране. Сложил съм 2-3 стари игри, гледам филми от време на време и това е като цяло. Но в този, който ще взема ще поместя информацията като backup.

Няма място за двоумене - WD Blue печели. Тошибата от 1ТБ не знам, но 500ГБ-товите не ги бива. Зелените WD също дефектират често, те са за бекъп основно, но май и за това не стават :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, _Uzunov_ написа:

И сега какво... аз се обърках :D ... какво да вземам HDD или SSD. 

Избърза с този си отговор и ще пратиш темата към финал. Да не беше питал, щеше да има поне още 4-5 страници с препоръки и оплювания на всички производители. Бъди уверен. А ако наистина никой нищо повече не напише, на теб ти остава да си купиш една тетрадка голям формат и 2-3 молива и да си записваш на нея наместо на  HDD или SSD. Разбираш, че се шегувам , нали? Купувай смело, това което повечето препоръчват и не се безпокой. Не харчиш 100000 лева за къща я.Само 100 тина са.Две кутии от скъпите бонбони за почерпка! Аз ще вземам Тошиба без страх и то 3 броя по 4 терабайта.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Вземи си SSD, сложи си на него операционната система и използваните програми, а сегашния си го имай за склад.

Ще останеш приятно изненадан :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И двете мнения в десетката! Нещата обаче се нареждат така, че след няколко седмици ще мога да взема и едно бюджетно SSD 120GB и HDD 1TB. Разбира се SSD-то няма да е кой знае какво, но ще имам бързо зареждащ Windows и програми. То като е с гаранция 3 или 5 години все тая дали ще дефлектира, обаче дертовете ми са поместването на информацията от гледна точка на сигурността. Иначе и с двама ви съм съгласен. На мен сегашния 1TB не ми стига за нищо. Та затова искам да складирам доста гигабайти на сигурно. Все пак благодаря за информацията. Ще я имам в предвид и се надявам скоро да се сдобия и аз с SSD.

Досега не съм имал и не съм много наясно как стават нещата. До колкото знам, за да му се удължи живота трябва да се спрат временните файлове, които Windows прави, но не съм много запознат.  

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване