Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

iLDiavolo

Загубени файлове в D при преинсталация (без да е форматирано D)

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Здравейте,

Първо искам да обясня, че няма как да бъда максимално акуратен в обясненията си, за което се надявам да ме извините, причината ще разберете в следващите редове.

Близка приятелка изпитала неприятното усещане да си даде компютъра за преинсталация на човек, който изглежда не е достатъчно запознат с материята. Вследствие на това, след инсталация на Win 7 Home Premium 32b на Local Disk C, както си му реда, изчезват файлове (снимки основно, около 60 GB) от дял D. Първо помислих, че е теглил формат и това е причината, но видях, че преди преинсталацията е решил да копира всичко от старото C в D (дори Windows  папката от старата OS, незнайно защо). Та D изглежда не е форматирано. Липсват обаче въпросните 60 GB. Пуснах чек на дяла - проблеми никакви, според Windows. Четох, че ако отворя през WinRAR може и да покаже нещо - няма нищо. Показах скритите папки, отново без успех. Пресметнах големината на видимите папки в D - отговарят на това, което показва Windows, т.е. снимки ги няма, не просто са скрити някак си. Озадачи ме това, че програмата за възстановяване на файлове Recuva, за която четох добри отзиви, не откри даже една снимка от загубените хиляди. Не знам дали е нормално. Та в крайна сметка с Delete -> Enter ли ги е трил "преинсталаторът", какво е правил, не мога да си обясня.

Ще съм благодарен на всякакви съвети, предположения, разсъждения и пр. в полза решаване на проблема. Благодаря ви!

Редактирано от iLDiavolo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Приключил е "мача" с възстановяване на ценната информация. Друг път си давайте компютъра където трябва,

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това, че файловете ги няма е едно на ръка. Обаче - това, че Recuva не ги намира (даже невъзстановими) е съвсем друго.

Виж на тази страница Софтуер Ontrack EasyRecovery Възстановяване на данни - има три версии. И трите има пробен вариант. Поне колкото да сканираш дяла.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

A колко гб е дял Д ?Щото няма как 60 гб да се изпарят ей така

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тоест всичко друго, което го е имало преди преинсталирането на дяла, все още го има, но само снимките ги няма? Размера на дяла същия ли е? Възможно е и поради някаква причина въпросните данни да са изтрити. Отново възстановяването, но работи, когато на мястото на старите файлове, не са презаписани нови. В случая нещата не стоят по този начин, за това има вероятност възстановяване да е невъзможно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз се чудя поради какви причини "майстора" е копирал целия стар системен дял върху логическия дял?!!! Мистерия огромна  е това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, iLDiavolo написа:

Та в крайна сметка с Delete -> Enter ли ги е трил "преинсталаторът", какво е правил, не мога да си обясня.

Както и да ги е трил, пак трябва да има следи от тях. Сигурно ли е че са били на втория дял? Пробвай с PhotoRec. Безплатна е и върши работа. Ако не намери нищо на D я пусни да потърси на C - понякога хората не знаят къде си записват нещата;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен човека е объркал и е направил новата инсталация на втория дял, който в момента е С. Ако съм прав, пробвайте да ги потърсите на него снимките. Би трябвало да намери поне част от тях, дори и да са презаписани при инсталирането.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Иво Димов написа:

Аз се чудя поради какви причини "майстора" е копирал целия стар системен дял върху логическия дял?!!! Мистерия огромна  е това.

Защото не му се е занимавало да копае в системния дял за потребителски файлове. Твърде тъпо е копирането на целия системен дял.

А изчезването е възможно или заради някакво пренасочване или поради грешка на инсталиращия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, Marley_G написа:

Според мен човека е объркал и е направил новата инсталация на втория дял, който в момента е С. Ако съм прав, пробвайте да ги потърсите на него снимките. Би трябвало да намери поне част от тях, дори и да са презаписани при инсталирането.

Това обяснява и защо има системни файлове на D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Правило ми е впечатление, че когато имаш C: & D: Windows инсталатора вижда C:\ като D:\, a 100 мегабайтовия дял е C:\. Може автора да се е объркал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е единия вариант.

Втория вариант е да е изтрил умишлено папката със снимки (като ги е сметнал за ненужни) за да освободи място за копирането на системния дял.

И в двата случая е недопустимо...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Евгени Симеонов написа:

Правило ми е впечатление, че когато имаш C: & D: Windows инсталатора вижда C:\ като D:\, a 100 мегабайтовия дял е C:\. Може автора да се е объркал.

По принцип 100-те МБ дял е безбуквен и съответно е скрит от Windows Explorer. И може би от там е възникнал и проблем подготовката и инсталирането на новата ОС.

Аз практикувам задаването на етикети на дяловете, с цел по-лесното им разпознаване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, ExaFlop написа:

По принцип 100-те МБ дял е безбуквен и съответно е скрит от Windows Explorer. И може би от там е възникнал и проблем подготовката и инсталирането на новата ОС.

В Explorer-a e скрит, но съм имал проблеми, когато този дял ми се е появявал в my computer, с буква.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пускаш diskmgmt.msc и премахваш буквата на 100МБ дела.

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Току що, ExaFlop написа:

Пускаш diskmgmt.msc и премахваш буквата на 100МБ дела.

Вече го знам, но при мен се оправи след няколко рестарта на системата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щурава история ,то самото копиране на стария системен дял би отнело доста време,отколкото да се претърси за евентуално някакво лично инфо.Тоя е бил някъф самодеец :) .Лошото е загубата на много снимки......60 гб ,средно по 5-6 мб за снимка .............не моа сметам до толкова :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако снимките са ти ценни или имаш и друга ценна информация не прави повече никакви действия с подобни програми. Занеси хард диска във фирма, която се занимава с подобен род дейност. Да, ще е малко скъпо, но може и да ти възстановят данните.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук обаче искам да чуя мнението на 'другите преинсталатори' - как се застраховат в този случай от 'клиентска неразбраност' - ми незнам къде са ми нещата, ама да ми ги запазиш задължително?

Пишете ли писмени протоколи с клиента какво иска и какво вие сте направили, защото файловете могат да са изтрити и в последствие например? Как доказвате, че не сте виновни в такъв 'клиентски случай'?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сигурно е сложил новия Windows върху дял D:. След преинсталацията системния дял автоматично става C:\, а старото C:\  става D:\ и сигурно затова си мислиш, че е местил дори и папката Windows. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, eXceLLen7 написа:

Сигурно е сложил новия Windows върху дял D:. След преинсталацията системния дял автоматично става C:\, а старото C:\  става D:\ и сигурно затова си мислиш, че е местил дори и папката Windows. 

Този вариант ми се струва най-правдоподобния. Не може изтрити файлове, да няма никакво ифо за тях. Даже и при форматиран дял - не побитово форматиране разбира се - пак инфото си е там.

Автора да си пусне Recuva или друг подобен софтуер на системния дял. И за друг път - бекъп на ... друго място.

преди 1 час, krassleto написа:

Тук обаче искам да чуя мнението на 'другите преинсталатори' - как се застраховат в този случай от 'клиентска неразбраност' - ми незнам къде са ми нещата, ама да ми ги запазиш задължително?

Пишете ли писмени протоколи с клиента какво иска и какво вие сте направили, защото файловете могат да са изтрити и в последствие например? Как доказвате, че не сте виновни в такъв 'клиентски случай'?

Заниси от размерите на дяловете, но един имидж на външен сторидж е добра идея ... като начало.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Не си давайте компютрите на всякакви лица....... 
Вече няколко пъти ме хваща яд, когато някой близък ме помоли за помощ.
Винаги става така че след мен са го дали на някой друг, който не им е спасил данните в същото време е изтрил и моите бекъпи............... и драйвериии.... А  на всичкото отгоре девайс мениджъра пълен с въпросителни удивителни, шарения..... Дават едни ерори едни сини екрани....

Това със спасяването на данните...... Имам малък опит.
Част от информацията подлежи на възстановяване а друга не или е на половина повредена не търпящи възстановяване.

Процесът е дълъг и не чак с впечатляващи резултати.

Истинското възстановяване на данни от твърди дискове се постига със много скъп и специален хардуер с който могат да се връщат битовете на данните в предходни състояние ен пъти в рзлични комбинации. Дори има хардуер за унищожаване на твърди дискове  за да не може да се възстанови. И двата типа услуги са много скъпи и до колкото знам у нас май не се предлагат.

Със софтуер не стават чудеса.

Можете да пробвате с copybadpro.

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Tanner Foost Foust написа:

А  на всичкото отгоре девайс мениджъра пълен с въпросителни удивителни, шарения..... Дават едни ерори едни сини екрани....

Абе свиркай си - то, луд на шарено се радва.

Професионализма изисква, когато правиш нещо такова - правиш (си) бекъп имидж на инфото на твой носител. После, ако потребителя омаже нещата - му ги възстановяваш. Бързи, смели, сръчни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, krassleto написа:

Не съм точно от преинсталаторите, но ще ти отговоря:

Казвам им да си запазят ценната информация!
Преди да правя каквото и да е им я запазвам и аз на мой диск.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...