Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

jhoro

Netboot / Зареждане от мрежата: Никога не прави USB инсталатор за Linux отново

Препоръчан отговор

Позволих си да преведа една статия по въпроса. Който иска може да си я чете в оригинал, но смятам че ще е полезно за неползващите английски.

Писане Линукс дистрибуции на USB дискове може да бъде досадено. Форматирането на един USB диск отново и отново, може да остави десетки ISO файлове и USB изображения във вашата файлова система. Цялото упражнение става изморително след известно време и дори може да ви попречи, да изпробвате най-новите Linux дистрибуции.

Добри новини! Има един очарователен инструмент на разположение в момента за вашия компютър. Този инструмент се опитва да го направи, така че никога няма да се наложи да направите още един стартиращ USB инсталатора отново. С него е възможно да изтеглите най-популярните Линукс дистрибуции директно върху вашата машина. Всичко е направено от Netboot.xyz със собствен iPXE сървър и DHCP, така че няма нужда да пипате нищо. Просто направете диск, включете го и изберете опцията си.

Да направим инсталационния диск

Инсталационното ISO е около 1 мегабайт. Ако възнамерявате да направите USB образ – изтеглете netboot.xyz USB диск. Алтернативно, Netboot може да създадете стартиращ CD-ROM / DVD, като запишете ISO файла netboot.xyz.iso на празен CD-ROM / DVD.

След като имате записан диск на медия по ваш избор, просто конфигурирате BIOS на вашата машина да зареди от него. След това, погледнете през менюто и изберете операционната система или помощната програма, които желаете.

Как да използвате Netboot

Когато инструментът Netboot се зареди на компютъра ви, вие ще можете да започнете да го използвате веднага. Използвайки стрелките нагоре и надолу на клавиатурата се движите нагоре и надолу в менюто. След като сте открили опцията, която искате да изберете, просто натиснете клавиша Enter.

netboot.xyz menu

Netboot е много лесен. Намерете операционна система или инструмент, който искате да използвате, да го намерите и да го използвате. Там всичко е конкретната дистрибуция и лесно за навигация. Например: ако сте инсталирали Fedora преди и я изберете в Netboot, не е различно. Това е същото.

Налични операционни системи

Зареждане от мрежата улеснява изтеглянето на Linux дистрибуции още от BIOS. Какви операционни системи са включени? Ето подробен списък:

• Arch Linux
  • CentOS
  • CoreOS
  • Debian
  • Fedora
  • FreeBSD
  • Gentoo
  • Kali
  • Mageia
  • OpenBSD
  • OpenSUSE
  • RancherOS
  • Scientific
  • TinyCoreLinux
  • Ubuntu

Заедно с възможността за зареждане на всеки системен образ директно от Netboot PXE сървъра, можете също да получите достъп до конкретната опции за спасяване. Това не е само даунлоудър на операционни системи / помощни програми.

netboot-operatingsystems

Например: Ако изберете Ubuntu от менюто, не само ще получите списък на Ubuntu релийз, за да изберете от (В момента 12.04 - 15.10), но вие ще можете да изберете различни опции. Вариантите за Ubuntu са “Ubuntu install / Ubuntu инсталиране” “Ubuntu rescue mode / Ubuntu спасителен режим” “Ubuntu expert mode / Ubuntu експерт режим” и“Ubuntu specify preseed URL / Ubuntu посочете предварително избран URL”

Всяка операционна система в този списък има свой собствен набор от възможности за избор. Това е, което откроява Netboot от другите инструменти за изтегляне.

Налични помощни програми

netboot-utilities

Заедно с инсталирането на масовите Linux дистрибуции, Netboot поддържа различни популярни помощни програми. Ето подробен списък на всички помощни програми, които идват с този инструмент.

• AVG Rescue CD
  • Clonezilla
  • DBAN
  • GParted
  • HDT
  • Memtest
  • Partition Wizard
  • Pogostick – Offline Windows Password and Registry Editor
  • Super Grub2 Disk

Това е още една причина, поради която никога не ще трябва да да създадете друг DVD, CD или живо USB отново. Необходимо е да клонирате твърд диск? Зареждане от мрежата има Clonezilla. Grub е счупен? Проверете диска Super Grub2! Неизправност на паметта? Заредете с включени Memtest. Тя дори се предлага с HDT (инструмент за откриване на хардуер). Почти всичко, което някога е необходимо да се определи вашия компютър - Linux или по друг начин - е част от Netboot.

Заключение

Записването на USB изображения (или дори DVD / CD) може да бъде изключително досадно и отнемащо време. Никой не обича свалянето на големи ISO файлове, работа с инструмент за възпроизвеждане на изображения и чакане по десет - двадесет минути, за да се създаде образ на диска. Netboot се опитва да реши този проблем.

Може би изтеглянето ще бъде малко по-бавно, понякога, и може би е хубаво, ако включва някои по-малки, по-малко известни операционни системи, но в по-голямата си част върши страхотна работа. Кой не харесва възможността да пуснете една флашка и да имат двадесет и четири индивидуални възможности за избор? Това е един чудесен инструмент, ако нямате нищо против да се доверите на способността на Netboot.xyz да поддържа сървъра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, дръндю написа:

чудесна работа, харесва ми, но лично на мен не ми върши работа ...ъ-ъ-ъ...няма wifislax, която е базирана на slackware

Пиши им и ги помоли да го добавят :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Непременно ще опитам инсталация с този софтуер! Малко късно забелязах темата, но определено е от полза!:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво ще направя със триона на швейцарско ножче, ако трябва да отрежа средно дебело дърво - май е по-добре трион, или пък резачка? Хубава залагалка, ама залагалка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, бат'начо написа:

Хубава залагалка, ама залагалка.

Знаеш го от опит?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не. На мен конкретно не ми върши работа. Има (явно) някаква разлика между десктоп, алтернате, сървър, нетбуут - а ми дават последното (има и още няколко варианта за Убунту, а ползвам него). Няма да възстановявам нищо. Тъп съм и не знам как да го настроя после, ако успея да го инсталирам (нежели пък да го подкарам). Ей такива работи. От де ще взема Цент с 32 бита последен модел, като има само за 64 дула?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Понеж' никой не се включи след мен да ме опровергае (щот' писах на магия, огнената вода има тез' свойства),  ще си позволя да насоча вниманието на последното преведено изречение - "Това е един чудесен инструмент, ако нямате нищо против да се доверите на способността на Netboot.xyz да поддържа сървъра. " - мой съвър, нещо дето идва от нейде по мрежата си и хикс-игрек-зет ... - колко требе да се 'магьосам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, бат'начо написа:

Понеж' никой не се включи след мен да ме опровергае

Не се е включил, защото си прав. :D

На мен ми е по-интересен другият сценарий - лесен сървър, който да се пуска на Linux машината, когато ми потрябва. А на другата да заредя по мрежата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от DarkEdge
      Здравейте! От какъв носител (DVD, USB) зареждате компютъра за инсталиране? Настроили сте в BIOS първо зареждащо устройство?  Каква е била предходната операционна система? Windows 7 или по-стара, или по-нова? Кой режим е избран в BIOS - UEFI или Legacy? Ако е Legacy, изключен ли е Secure Boot? Можете ли отново да заредите компютъра от инсталационния носител (DVD, USB)?
    • от Rafaela_k
      Здравейте, 
      Много търсих, но не намерих подходяща тема в която да задам въпроса си. Реших, че ще е добре, да има тема в която да се търси помощ при инсталирането и деинсталирането на различни програми. 
      Моят въпрос е свързан с една програма, която без да искам преди повече от месец качих на служебен лаптоп. 
      Програмата се казва McAfee Safe Connect, марката на лаптопа (ако има значение) е Fujitsu.
      Проблемите ми са следните - понеже инцидентно качих тази програма,  после в паниката си реших да я изтрия. Понеже го правих под носа на шефката (която не разбра и все още не знае за тази ми беля), набързо реших, че трябва да я изтрия от декстопа и от програмният списък в Старт менюто.  Не знам какво съм изтрила и какво не, но малко по-късно, се сетих за стандартното триене от Контролният Панел. Само, че когато дадох изтриване на програмата, ми се появи, а и все още ми появява, следното съобщение:
      "There is a problem, with this Windows Installer package. A program required for this install to complete could not be run. Contact your support personnel or package vendar."
      За да ми е "по-готино" сега всеки ден след включване на лаптопа ми се изписва пък следното съобщение от МcAfee Safe Connect:
      " McAFee Safe Connect has stopped working.
      - Check online for a solution later and close the program.
      - Close the program.
      Problem signature."
      Проблемът ми става особено голям, защото следващата седмица ще изляза в отпуска и шефката ще застане на моето място. Напоследък е особено заядлива и не ми се иска да разбере за този проблем. 
      Може ли да ми помогнете със съвети?
    • от victork
      Привет на всички!
      Изчетох доста в раздела за Windows, но не намерих решение на моят проблем. Взехме служебен лаптоп с преинсталиран Windows 10 S. За съжаление идея нямах какво точно представлява тази версия на Уиндоус, тъй като и досега ползвам 7, от която съм достатъчно доволен.
      Почнах да тегля софт за колежката (тази, която ще ползва лаптопа) и с учудване установих още на първото приложение (WinRAR), че не може да се инсталира. Тази "страхотна" версия позволява САМО инсталиране на софтуер от Windows Store. А в този Store няма елементарни неща като WinRAR, Chrome...
      Моля, ако някой знае как да избегна това ограничение... да сподели. Разбира се, Уиндоуса любезно ми предлага ъпгрейд до Pro, което обаче струва 49$...
      Предварително благодаря!
    • от Plamen Hristov
      Здравейте,  искам да попитам как мога да "изхвърля"/дропн-а хора от публична мрежа? Да се заключи мрежата не е вариант. Освен по МАС, има ли друг начин?
    • от Gangosa
      Имам инсталирано това линукс дистро bl-Deuterium-i386_20170429.iso    879 мб.
      До сега се управях и добавях тая клавиатурна подредба , но сега не знам , защо не мога. Клавиатурата е марка 
      https://images.esellerpro.com/2131/I/512/69/KB-0325.jpg
      Искам тази подредба , като на снимката да сложа 
      https://i.imgur.com/vbhFihD.png

• Дарение

• Добави ново...