Премини към съдържанието
niki292002

Осветяване на стая с естествена светлина.

Препоръчан отговор

Така, понеже една от стаите на къщата е отстрани, вече почти не влиза никаква светлина в нея. (поне от както съседа реши да построи втори етаж) 

Може ли да ми предложите лампи с по-естествена светлина ? (тъй като от LED и обикновенните крушки много боли глава)

Ще съм ви адски благодарен ако ми помогнете!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има и вариант с огледала, но не знам в България дали се прави подобно нещо.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Емил Костов написа:

Има и вариант с огледала, но не знам в България дали се прави подобно нещо.

Парите не са особено голям проблем. Ако е малко по-голяма сума, ще посъберем и ще го направим по-натам. Просто този мрак в стаята създава някаква гадна и мрачна атмосфера, а отгоре на всичкото и главоболя.

Редактирано от niki292002 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами има вариант с огледало или 2 огледала да насочиш слънчевата дневна светлина към тази стая. Не мисля, че е скъпо, но не знам дали се прави в БГ.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен подходът не е правилен

преди 33 минути, niki292002 написа:

...

Един въпрос: Равномерно ли е осветлението което ти осигурява изкуствената свелина? Какво представляват осветителните ти тела? Защото според мен очите се изморяват много повече от неравномерна и недостатъчна, отколкото естествена/изкуствена светлина.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 36 минути, flare написа:

Според мен подходът не е правилен

Един въпрос: Равномерно ли е осветлението което ти осигурява изкуствената свелина? Какво представляват осветителните ти тела? Защото според мен очите се изморяват много повече от неравномерна и недостатъчна, отколкото естествена/изкуствена светлина.

Ми, те лампите са по стената, така, че не е равномерно. Ще се опитам да поставя на тавана (за сега само пробно) да видя дали ще е по-добре. Ако стане по-добре, ще има ремонт. Благодаря!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Неоновите лампи по тавана с тобло бяло, да не е дневна светлина ( на английски). Имат голяма излъчваща площ и светят от всички посоки, ако си сложил поне на 4 места.
Ако стане добре, може да имаш проблем с адаптацията вечер, като сменяш стаите, щото в другите няма да е чак толкова равномерно осветено.

Значи пак, не трябва да пише на неона че е "дневна светлина" щото е агресивно синкаво и изморява очите. Първите минути ти изглежда че е много добре и лесно се чете, ама после бързо ти писва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, niki292002 написа:

Ми, те лампите са по стената, така, че не е равномерно. Ще се опитам да поставя на тавана (за сега само пробно) да видя дали ще е по-добре. Ако стане по-добре, ще има ремонт. Благодаря!

Под равномерно също така се има предвид да е "меко". Тоест осветителните тела да имат голяма излъчваща площ, а не да са точкови. Примерно окачен таван с достатъчно лунички осигурява еднакво осветление навсякъде но резултатът не е много подходящ за работа. Добри варианти са лампи с големи бели плафони/глобуси. За мен добро равномерно осветление има, когато навсякъде в стаята сенките нямат ръбове, дори когато примерно ръката ти е на 10ина сантиметра над някакъв плот или маса. Идеалният вариант е изобщо да няма сенки в този случай.

Относно силата на светлината - реално никъде няма достатъчно силно домашно изкуствено осветление - елементарният експеримент да пуснеш осветлението през деня го показва - в стая с достатъчно прозорци дори и в облачен ден ефектът е минимален. Така че, колкото повече - толкова повече - при условието естествено да е равномерна светлината - ако не е, очите се изморяват много. В нашия неголям хол имаме 8х20W (щото жената си е избрала специален полилей - всички останали стаи я имат 50W общо, я не) халогенно и ако сложа още един такъв пак няма да е прекалено светло.:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.