Премини към съдържанието
MisterDimchev

No bootable device след инсталация на Mint

Препоръчан отговор

Днеска реших да махна Уин 10 и да мина пак на линукс. Викам айде тоя път, да  сложа един Минт, за разнообразие.

На Лайф УСБ си тръгна идеално, после се инсталира идеално, до рестарта...

После ми излезе No bootable device още с пускането на лаптопа. Поразрових се в нета, има видеа, в виоса да смениш Буут-а на Легаси, не работи.. После да промениш УИЕФ ли какво беше, под secure boot, при мен на моя Ацер не става там да се пипа.. Стоят в сиво и не стават да се сменят.. 

После викам, я да сложа един бутъбъл диск, да видим какво ще стане. Сложих го и ми даде да избера (както се избира 2-ос-та ако имаш инсталирани) ЦД устройството с диска  и Харда ми под името (Unknown). Избрах си харда, и хоп Минта си тръгна като по вода... И всеки път така, има ли бутъбъл диск, ми дава да избера харда. После викам я да видим с Биос рипеър може да оправи нещата, оправи ги дотам, че после не ми трябваше да слагам диск, за да мога да избера HDD-то... Но пак трябваше да го избирам ръчно от същото меню...

След доста, четене в нета нищо смислено не открих което да ми реши проблема.. И сложих пак Уин 10 и няма никакви проблеми с буут и т.н...

Някакви идеи защо така се е получило? 

https://www.youtube.com/watch?v=cVbUrzYD8PE Ето тук където той избира да зарежда HDD с линукса, при мен е сиво и не става да се сменя..

Също така, не ми дава да изключа и Secure boot.

Edit: Не съм пробвал с други дистрота. Като излезе новото Убунту ще пробвам, другата седмица май излизаше и ще споделя и тогава как е минало.. Дотогава някой ако има идеи как да оправя минта, нека сподели.

Редактирано от MisterDimchev (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това да не се дължи на отвратителната политика на микромеките да не пускат други ОС да се инсталират!

http://www.zdnet.com/article/microsoft-to-stop-linux-older-windows-from-running-on-windows-8-pcs/?_escaped_fragment_=#!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как е направена флашката? Нещо такова ли е? 

И нещо като идея само.

Редактирано от бат'начо (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, бат'начо написа:

Как е направена флашката? Нещо такова ли е? 

И нещо като идея само.

Не. Може и това да е проблема. Направих с PowerISO bootable USB.

Ще пробвам и  по тоя начин с Руфус.

И колегата може да е прав. Моя лаптоп го взех с преинсталиран Windows 8.1. Най-вероятно мизерниците от МС са го направили така..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, jojopara написа:

Това да не се дължи на отвратителната политика на микромеките да не пускат други ОС да се инсталират!

http://www.zdnet.com/article/microsoft-to-stop-linux-older-windows-from-running-on-windows-8-pcs/?_escaped_fragment_=#!

23 септември 2011, малко съмнително да е актуална информацията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При мене се получи след като направих един партишън от 120 мб UEFI още при инсталацията,не е необходимо да го разделяш диска предварително със други програми.При разделянето на диска първият партишън трябва да е UEFI около 120-150 мб (това прочетох след ровенето из нета ),следващият партишън е /  и от там на татък знаеш :)  . След като разделиш диска ще попита къде да сложи ГРУБ(по спомени),указваш му диска,пример sda 0 ,и майнта се оправя...колко псувни отнесе туй докато го открия :) .На всички 64 битови системи трябвало да се прави таз гимнастика. 

А,да,забравих да спомена,че ако се мъчиш да инсталираш 32 бит дистро няма да стане заради UEFI,само 64 бит дистро.

Това го правих на лаптоп ASUS x501a със UEFI.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

64 бит дистро инсталирам. Голяма мизерия човек. Какви са тея ограничения. Трябваше да избера лаптоп който идва без ОС или с Линукс... Викам айде поне Безплатен Уиндоус дават, за зор заман да стои... То каква излезе сега..

Ти за чиста инсталация ли говориш или Дуал буут?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За чиста,не използвам две системи на едно устройство.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще пробвам. Това май ще свърши работа Видео . Същата работа е и при мен.

Само един въпрос. После ако реша пак да слагам Уиндоус, давам Дефаулт сетингс на Биоса, и се връща в първоначалната си форма нали. Че това със слагането на парола на Харда не ми харесва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да,следвай стъпките по видеото,за EFI ти стига и 150 мб,при мене е 120 мб,

"Дефаут сетинг" на биос само ще ти върне биоса в първоначално състояние,нищо общо със Windows.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето. Ако опреш до създаване на дял "/boot" (избереш този вариант) - направи го поне 1 Гб, профилактично, в пряк и преносен смисъл.

Т.е. ако оставиш пак автоматично да си направи дяловете...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.