Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Предварително се извинявам за тъпото заглавие и ако темата не е на правилното място. Чудех се къде да я постна и тук сякаш ми се стори най-добре. А сега за проблема. Купих си ново PC с конфигурация :

Процесор : AMD FX-8370e

Дъно : ASRock 980DE3 U3S3/AM3+

Видео карта : Radeon R9 380 2GB DDR5

RAM : Kingston 8GB DDR3 1600 bulk

Хард : Toshiba 1TB 32MB SATA3

Проблема е , че като играя на игри примерно Mortal Kombat X , когато при битка играчите скачат и става един вид като смяна на визуалните нива се получава нещо като разделяне и мърдане на пластовете на екрана. Не знам точно как да го обясня. Един вид все едно невидима черта разделя екрана и става на две. Доста тъпо обяснение , но не знам как да го обясня по друг начин. Едва ли е от PC-то тъй като не е слабо. Предполагам други варианти от HDMI или от самия телевизор. Ползвам телевизор Philips 40PUH6400/88 вместо монитор. Предполагам или HDMI кабела нещо не е като хората (уж купих най-хубавия в магазина) , другия вариант самия телевизор да не може да смогва на видео картата и за това така да става образа. Някой ако има други идеи моля споделете.

Редактирано от sa6o (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Инсталирай програмата ADIDA или Speccy за да видим температурите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, Емил Костов написа:

Инсталирай програмата ADIDA или Speccy за да видим температурите.

Такива са температурите след рестарт на PC-то без да съм пуснал нищо.  След малко ще направя и снимка след като съм пуснал някоя игра.

asd.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Важни са тези при натоварване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е след 5-10 мин игра на GTA V. Мога да направя и скрийншот след като съм пуснал Grid 2. Там незнайно защо процесора направо откача , почва много да бръмчи. А уж играта е стара и няма баш такива изисквания като GTA V. Вярно още преди да си купя PC-то един приятел , както и хората от магазина ме предупредиха , че AMD са шумни ама чак пък толкова ... Иначе нито забива , нито пък като минимизирам играта като си цъкам из други програмки не забива. Просто бръмчи много като е пусната Grid 2.

asd2.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е процесора, а е видеокартата. След 10 минути температурата и е вече 60 градуса. Само, че ти не играеш 10 минути, а вероятно часове. Та ето ти и проблема. Видеото вероятно прегрява.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, Емил Костов написа:

Не е процесора, а е видеокартата. След 10 минути температурата и е вече 60 градуса. Само, че ти не играеш 10 минути, а вероятно часове. Та ето ти и проблема. Видеото вероятно прегрява.

Ами не да ти кажа играя малко примерно 1 час , спирам играта , после примерно пак пускам нещо и така. Сега пробвах пак Grid2 да видя какви температури ще изкара , бяха си както на втората снимка , която качих. Явно вчера са били по-високи понеже бях пуснал и utorrent. Добре ... един глупав въпрос нали уж видео картата е хубава как така вдига толкова бързо градусите. Да не би нещо дъното да не може да и смогне като хората ли и аз не знам ... 

ПС : Още едно допълнение като играя Grid 2 и като се блъсна по средата на картината става за секунда квадратче с шарени точки (да знам глупаво обяснение) , едва ли и това трябва да е така.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам какво разбираш под хубава видео карта.

За да вдига видеокартата високи температури причините може да са:

1. Повреден вентилатор или недобре контактуващо охлаждане.

2. Прах и мръсотия, които пречат на картата да се охлажда добре.

3. Картата не е съобразена с кутията и не се охлажда добре.

4. Хардуерен проблем със самата карта, захранване или дъно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Емил Костов написа:

Не знам какво разбираш под хубава видео карта.

За да вдига видеокартата високи температури причините може да са:

1. Повреден вентилатор или недобре контактуващо охлаждане.

2. Прах и мръсотия, които пречат на картата да се охлажда добре.

3. Картата не е съобразена с кутията и не се охлажда добре.

4. Хардуерен проблем със самата карта, захранване или дъно.

От прах едва ли ще е тъй като PC-то е на 1 седмица. Кутията е deepcool tesseract sw window уж от магазина ми казаха , че е достатъчно голяма. Да кажем , че не е от тези две неща примерно , остава да е проблем със самата карта или както каза дъното или захранването. Впрочем захранването е Cooler Master B500 V2 500W.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има още един вариант. Такива карти се нуждаят от допълнително охлаждане, което да и помага. Имаш ли такова в кутията?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Емил Костов написа:

Има още един вариант. Такива карти се нуждаят от допълнително охлаждане, което да и помага. Имаш ли такова в кутията?

Да има един допълнителен вентилатор със сигурност , защото го виждам. От магазина ми казаха май , че кутията има два към комплекта ако не се лъжа , но другия не го виждам. Може и само 1 да е допълнителния.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Направи един стрес тест с AIDA, за да видим какви температури ще понесе видеокартата. Минат ли 75-80 градуса на това време прави рекламация. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето резултат от 15 мин тест.

Untitled2.jpg

Извинявам се за двойния пост. Сега направих втори тест , само че този път на цялата система. Резултата за видео картата беше пак същия макс 74 градуса. Другите компоненти очевидно са завишени , не знам техните температури дали са нормални. При първия тест , когато тествах само видео картата не чувах никакво бръмчене , но по време на втория тест на цялата система се чуваше бръмчене към края и един такъв звук все едно като опрете перо до перката на вентилатор. Погледнах през кутията понеже е прозрачна да видя да не би някой кабел да се опира по вентилаторите , но не видях нищо такова. Възможно ли е този звук да се чува от някой от компонентите и нормално ли е това в следствие на стрес теста ?

Untitled.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, sa6o написа:

когато при битка играчите скачат и става един вид като смяна на визуалните нива се получава нещо като разделяне и мърдане на пластовете на екрана. Не знам точно как да го обясня. Един вид все едно невидима черта разделя екрана и става на две.

Този ефект съм го виждал и от не правилен видео драйвер. Опитай със по стар.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, nikolela написа:

Този ефект съм го виждал и от не правилен видео драйвер. Опитай със по стар.

Четох много из нета всички се оплакват , че просто тази видео карта Radeon R9 380 е много шумна и с най-новия драйвър автоматично вентилаторите се настройват на 386 RPM (20%) без да съм пуснал никаква игра. Като пусна нещо естествено се вдига , както се вижда и от стрес теста. Май всичките скрибуцания и т.н. като се претовари машината идват от там. Някой хора ръчно от настройките са си намалили скоростта на вентилаторите и уж имало някакъв ефект , но ме е страх ако го намаля пък да не вземе да прегрее. Чудя се също да инсталирам Display Driver Uninstaller да махна драйвъра и да пробвам с някой по-стар , примерно този , който си намира Windows-а при Windows Update без да му давам в последствие да се ъпдейтва от AMD Radeon Settings до най-новия драйвър.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

аз лично съм си настроил оборотите ръчно на 70% постоянно !

без натоварване държи 28 – 30гр:wink12:

при игра около час и повече си държи между 50 – 60гр ... сега ... :ohmy:

незнам лятото у жегите как ще е ... :huh::no-no:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, Петроff написа:

аз лично съм си настроил оборотите ръчно на 70% постоянно !

без натоварване държи 28 – 30гр:wink12:

при игра около час и повече си държи между 50 – 60гр ... сега ... :ohmy:

незнам лятото у жегите как ще е ... :huh::no-no:

Ами то да ти кажа май такива температури и скорост на вентилатора , които ми ги изкара при мен при стрес теста май са нормални. Говорих и с един колега , който е по-навътре в нещата и той каза , че няма какво да се притеснявам. Впрочем , сетих се да пробвам друго и проблема с чертите при игра се оправи. :D Понеже до сега настройката на монитора (телевизора) за херцовете беше 30Hz (interlaced) , не го бях бутал понеже така букви и др. се виждаха най-добре , сега го смених на 60Hz и проблема с чертите при игра се оправи. Единствено сега буквите са малко кофти ама ще го преживея.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Температурата на видеокартата е нормална при натоварване. Това не е критична температура. Това, дето чуваш при тест, вероятно е coilwhine, което е нормално за доста видеокарти. Преди време имаше един проблем с малко по-стари видеокарти на АМД, където се появяваше подобно трептене. Тогава някои производители пуснаха ъпдейти на BIOS. Не знам дали не става въпрос за нещо подобно. Ето за какво говоря, попаднах съвсем случайно на това клипче:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някакво такова трептение се получаваше да , но като направих резолюцията и херцовете на монитора (телевизора) еднакви с тези на играта вече няма проблеми. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.