Премини към съдържанието
Гост

Въпрос за NAS сървър от по високо ниво

Препоръчан отговор

Гост

Здравейте!
Въпросът ми е към тези, които разполагат и работят с NAS сървър от по висок клас.Ще се радвам, да споделите Вашите мнения по посочените два модела от които съм се спрял на първия линк, http://nas-ustrojstvo.pazaruvaj.com/western-digital/my-cloud-ex4-wdbwwd0000nbk-eesn-p212440362/  или  този от вторият линк, при положение, че няма по големият модел http://nas-ustrojstvo.pazaruvaj.com/western-digital/my-cloud-ex4100-wdbwze0000nbk-eesn-p270167093/, като посочвам само техническите параметри на първият модел   http://www.wdc.com/wdproducts/library/AAG/ENG/4178-706085.pdf  Максималният обем на дисковете е 4 броя по 4 терабайта.  Покупката предстои в близко бъдеще. Благодарности на отзовалите се на въпроса ми. Също така приемам адекватни предложения и за други модели, като се ръководим от броя дискове и техният обем. И не на последно място е външният вид на изделието.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Компютър с харесвана от тебе на външен вид кутия с необходимия брой дискове според твоите нужди и с инсталиран linux например... Вече според файловете съхранявани на този т.н. 'виртуален NAS' се инсталират и необходимите инструменти за достъп през мрежатата или интернет, мултимедиен достъп и т.н.

Предимство - постоянно излизат нови приложения за ъпгрейд на функционалността...

Възможност за ъпгрейд извън рамките зададени от производителя на NAS като капаците на дисковете, процесор (за по голямо бързодействие), повече рам (ако се ползва като частен облак) и т.н.

Недостатък - ако не разбираш от Линукс ще трябва някой да ти го конфигурира еднократно и евентуално, ако се промени заданието пак да се намесва той (ако не си се научил дотогава сам)...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 2 минути, krassleto написа:

Компютър с харесвана от тебе на външен вид кутия с необходимия брой дискове според твоите нужди и с инсталиран linux например... Вече според файловете съхранявани на този т.н. 'виртуален NAS' се инсталират и необходимите инструменти за достъп през мрежатата или интернет, мултимедиен достъп и т.н.

Предимство - постоянно излизат нови приложения за ъпгрейд на функционалността...

Възможност за ъпгрейд извън рамките зададени от производителя на NAS като капаците на дисковете, процесор (за по голямо бързодействие), повече рам (ако се ползва като частен облак) и т.н.

Недостатък - ако не разбираш от Линукс ще трябва някой да ти го конфигурира еднократно и евентуално, ако се промени заданието пак да се намесва той (ако не си се научил дотогава сам)...

Краси!Благодаря!  Почнах да разбирам по малко от линукс, защото вече две години го ползвам. Основната ми идея на темата е повече за самото изделие като технически възможности.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 37 минути, * СТЕФАН * написа:

Краси!Благодаря!  Почнах да разбирам по малко от линукс, защото вече две години го ползвам. Основната ми идея на темата е повече за самото изделие като технически възможности.

http://www.wdc.com/wdproducts/library/AAG/ENG/4178-706085.pdf - за първия, но ти си чел предполагам какво поддържа...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 15 минути, krassleto написа:

Разбира се, че съм го прочел това. Даже има и линк в поста ми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, * СТЕФАН * написа:

Разбира се, че съм го прочел това. Даже има и линк в поста ми.

Стефане, за много по-малко пари ще можеш да си сглобиш една чудесна машинка която да позлваш за NAS, както и ще можеш да си закупиш нужните по обем дискове, а и дори да си ъпгрейднеш вътрешната мрежа на Gbit (ако все още си на 100Mbit/s) за да се възползваш максимално от възможностите на сървърчето. Тези от линковете са професионални модели, за домашна употреба ми се струва малко пресилено. Щом разбираш от Linux това е добре, настроиш ли го веднъж, повече няма да се налага да се занимаваш. Само ще си правиш редовно ъпдейти и бекъпи. Предполагам че дори не е нужно да споменавам, че има доста добри алтернативи на стотиците Linux дистрибуции по отношение на NAS решенията - примерно FreeNAS, NAS4Free и т.н. т.е. няма да си ограничен до фабричния фирмуер, който идва с готовите решения. Свободен си и по отношение на хардуера както е казал колегата по-назад в темата - ще можеш да ъпгрейдваш по твое усмотрение. Да спирам до тук, че поста ще стане доста дълъг,, но се надявам че малко ти се изясни по темата. Ако имаш въпроси ги задавай, готов съм да ти помогна ако нещо не ти е ясно. :)

Редактирано от techmaniac (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 9 минути, techmaniac написа:

Стефане, за много по-малко пари ще можеш да си сглобиш една чудесна машинка която да позлваш за NAS, както и ще можеш да си закупиш нужните по обем дискове, а и дори да си ъпгрейднеш вътрешната мрежа на Gbit (ако все още си на 100Mbit/s) за да се възползваш максимално от възможностите на сървърчето. Тези от линковете са професионални модели, за домашна употреба ми се струва малко пресилено. Щом разбираш от Linux това е добре, настроиш ли го веднъж, повече няма да се налага да се занимаваш. Само ще си правиш редовно ъпдейти и бекъпи. Предполагам че дори не е нужно да споменавам, че има доста добри алтернативи на стотиците Linux дистрибуции по отношение на NAS решенията - примерно FreeNAS, NAS4Free и т.н. т.е. няма да си ограничен до фабричния фирмуер, който идва с готовите решения. Свободен си и по отношение на хардуера както е казал колегата по-назад в темата - ще можеш да ъпгрейдваш по твое усмотрение. Да спирам до тук, че поста ще стане доста дълъг,, но се надявам че малко ти се изясни по темата. Ако имаш въпроси ги задавай, готов съм да ти помогна ако нещо не ти е ясно. :)

Знаеш, че ще ти кажа благодаря. Няма нищо да си сглобявам вече. Не ми е кеф. Нека да е по сериозно. Аз именно от това най вече се интересувах към посочените два модела. Е, ако всичко е наред и се здобия, може и да те попитам някои работи. Човек не може да знае всичко, а и аз ще го правя за първи и последен път.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да това е добре, щом искаш професионално, обаче ще трябва да купуваш и дисковете, което ще вдигне доста бюджета ти над цената на NAS-а. А както казах в предното мнение, ще е хубаво и да ъпгрейднеш LAN-а си на Gbit за да се възползваш максимално от възможностите. Това също е разход над бюджета, но е препоръчително за скоростта ти на LAN.

Между другото тези WDC не ги хвалят много. Разгледай нещо на Synology или QNAP. Имат интересни предложения.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стефане, разполагам с два професионални сървъра (като шаси, дискове.и LAN) като инвестицията се връзва с операционна система като OpenFiler. Върши прекъсна работа и сервират на 4 виртуални сървъра, без много глезотии. Ерго за домашни цели, една станция втора ръка като Z400 примерно, с наколко (поне 4 диска) и ще ти е достатъчно.

Sent from my GRACE using Tapatalk

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

... хм... 4х4 ТБ са си 16 терабайта вселена. Това е адски много място за домашна употреба. А и по около 400 кинта диска, си е сума. Плюс цената на NAS-а. Между другото - ТОВА НЕ СА ПРОФЕСИОНАЛНИ РЕШЕНИЯ, а потребителски. С 4 диска и натоварване, ще грее и шуми като духалка... ама д'ет се вика - имаш желание да трошиш пари - давай. Иначе си е супер удобно. Моето решение е D-link DNS 320L (около 180 кинта в момента). Капацитета му е 2х4 ТБ, ама засега съм с един лилав WD 2TB. Сега - няма да му правя реклама като му разказвам техническите характеристика, ама ще кажа следното: безшумен е (засега), фирмуера му се обновява сравнително редовно (като изключим проблема с обновяването на апито на google drive и оставената стара версия на grive2). Поддържа "аддони" - официални от D-link, и неофициални, поддържани от общността, връзка през web интерфейс и SSH, ftp и медия сървъри всякакви, print server, RAID 0, 1, торент клиент. И най-важното - има фаца (накъде без фаца ей ;-) 

Редактирано от totovar (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 45 минути, Topper написа:

Стефане, разполагам с два професионални сървъра (като шаси, дискове.и LAN) като инвестицията се връзва с операционна система като OpenFiler. Върши прекъсна работа и сервират на 4 виртуални сървъра, без много глезотии. Ерго за домашни цели, една станция втора ръка като Z400 примерно, с наколко (поне 4 диска) и ще ти е достатъчно.

Мое би допълнително ще ти пиша на лично, ако е удобно. Но съм ти благодарен.

преди 24 минути, totovar написа:

... хм... 4х4 ТБ са си 16 терабайта вселена. Това е адски много място за домашна употреба. А и по около 400 кинта диска, си е сума. Плюс цената на NAS-а. Между другото - ТОВА НЕ СА ПРОФЕСИОНАЛНИ РЕШЕНИЯ, а потребителски. С 4 диска и натоварване, ще грее и шуми като духалка... ама д'ет се вика - имаш желание да трошиш пари - давай. Иначе си е супер удобно. Моето решение е D-link DNS 320L (около 180 кинта в момента). Капацитета му е 2х4 ТБ, ама засега съм с един лилав WD 2TB. Сега - няма да му правя реклама като му разказвам техническите характеристика, ама ще кажа следното: безшумен е (засега), фирмуера му се обновява сравнително редовно (като изключим проблема с обновяването на апито на google drive и оставената стара версия на grive2). Поддържа "аддони" - официални от D-link, и неофициални, поддържани от общността, връзка през web интерфейс и SSH, ftp и медия сървъри всякакви, print server, RAID 0, 1, торент клиент. И най-важното - има фаца (накъде без фаца ей ;-) 

И на Вас благодаря. Не съм споменавал, че Nas - а е професионален. За Вас 16 терабайта са изключително много, но това не се наблюдава при всеки човек.Тук никъде не се коментират парите му, нито за дисковете.Не може да не шуми. Този модел D-link DNS 320L съм го прескочил тенденциозно, защото не ме устройва по ред причини. Ето как е процедирал примерно колегата от по горен пост, за което съм му благодарен: "  Разгледай нещо на Synology или QNAP. Имат интересни предложения. " И още веднаж - благодаря и на ВАС!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Qnap ok, но аз имам не до там добри впечатления, базирани на премеждия. Съветвам те за RAID масив, вида ще е по твоите изисквания, за това казах 4 диска. Не скачай на големи дискове, не е най важния показател, че и консумацията им е сериозна, от там охлаждане. Аз не мод дс те посъветвам за домашни цели, но виж Шяоми, правят интересно.неща.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 2 минути, Topper написа:

Qnap ok, но аз имам не до там добри впечатления, базирани на премеждия. Съветвам те за RAID масив, вида ще е по твоите изисквания, за това казах 4 диска. Не скачай на големи дискове, не е най важния показател, че и консумацията им е сериозна, от там охлаждане. Аз не мод дс те посъветвам за домашни цели, но виж Шяоми, правят интересно.неща.

Когато имаш повече време, дай един линк. Имам добра възможност ако нещо ми допадне, да го поръчам от тях. Ще съм ти благодарен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

... хм... благодаря, че ми благодарите ;-) Успех с китайчетата. Дано да си намерите НАС, който прави кафе, сервира ракия и реже салата. Успех. Ура! Успех ;-)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 6 минути, totovar написа:

... хм... благодаря, че ми благодарите ;-) Успех с китайчетата. Дано да си намерите НАС, който прави кафе, сервира ракия и реже салата. Успех. Ура! Успех ;-)

Нищо интересно, свързано с питането ми.Щом съм решил, ще си намеря. Дали с Ваша или чужда помощ, ще се справя. Не ми трябва за кафе, алкохол не употребявам, а салата не правя. Ям доматите направо със стеблото.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам дали да ви нарека колега, но да ми кажете 3 устройства, които не са произведени в Китай?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стефане, виж тази класация, като те съветвам да избегнеш WD и разбира се Асус.

http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2401086,00.asp

Аз лично взех Перси Стингър шаси и не е имало проблем последните 2 години непрекъсната работа, но ценовия клас и функционалните изисквания (както и ракмаунт) са съвсем други. Въпреки това:

http://www.persy.com/bg/brands/c-71-nas-storage.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само да спомена още една важна подробност - въпреки, че е за домашна употреба - включването на NAS след UPS е задължително...

Щом ще се използва за голям капацитет - предпочети нещо, което е с 4 диска поне, независимо колко броя ще ползваш първоначално, както и максимално добър процесор (побиращ се в бюджета ти разбира се). И вземай максимален капацитет дискове в момента на покупката - т.е. ако можеш да вземеш 2 по 4 TB и 4 по 2 TB - избери първия вариант...

Друго - искам да изкажа позитивно мнение за фирма Persy като доставчик на техника в сървърния клас от личен опит... За съжаление във втория случай, когато трябваше да купувам сървър с бюджета си не можах да вляза в техния ценови диапазон и се наложи да предпочета друга фирма.

Редактирано от krassleto (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

... чак пък UPS за домашна мрежа - малко изгъзица ми се вижда. Проблемът на питащия е, че въпроса е формулиран ... меко казано дилетански. Като всяка друга техника, така и домашния сървър (в случая - NAS) ще се ползва за нещо - и въпросът е - ЗА КАКВО?  ;-) важното било да е "по-високо ниво" и задължително с 4 диска ;-) Ако става въпрос за професионално решение - то по дефиниция потребителските NAS отпадат. Те просто не са проектирани за сървърни решения с големи натоварвания и тера байтови масиви от инфо. В ДОМАШНА МРЕЖА, РА'ИШ ;-) Та, да допуснем, че ще се ползва за "архив". В домашни условия какво може да се архивира - документация, снимки... и еветуално - музика. Друго - какво - филми? Хайде стига ;-) В 2016 година, интернета е порядъчно бърз, за да НЕ съхраняваш филми на NAS-a. Филм може да се изтегли за 20-30 минути. Отделно, за документи, снимки и музика има облачни услуги като google music, photo, drive... etc. Остава видеонаблюдението. На 4 камери (примерно) 500ГБ - 1 ТБ е предостатъчно, даже нагло много място ;-) Всичките му там разновидности на медия сървъри в NAS-a, имат смисъл при налични допълнителни  "смарт" джаджи - ТВ, конзоли, плеъри и тн. Обаче, смарт ТВ може директно да си "стриймва" от нета, та смисъл - НИКАКЪВ. И накрая - за дисковете. В NAS не можеш (не че не може, ама не е желателно) да пльоснеш обикновен диск. Трябват ти "подходящи" дискове, които са на "подходяща ;-) цена - около 450-500 кинта за бройка (4ТБ), добави и цената на NAS-a, и работата става манджа с грозде и бахур. 

п.с. слагането на старо ПЦ с раздрънката кутия и слаб вентилатор не е решение на проблема, а проблем на решението. Айде със здраве ;-)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Уважаеми  totovar!

На казаното в последният ви пост съм отговорил в предишните коментари. Не е необходимо да се повтарям няколко пъти.Благодарил съм ви и по нататъшното ви участие в темата ми за Вас е приключило. Няма да Ви давам отчет ни какво ще съхранявам, ни за какви пари ще го купувам.За облачните услуги! Пространството, с което разполагам е много, много по голямо от вашето.Цените на подходящите дискове от 4 терабайта и нагоре са ми отдавна известни, за да коментираме и това. В темата съм написал, че ще се радвам да споделят хората, имащи подобен сървър и тяхното мнение, а не да се правим на милиционери и да разпитваме кое за какво ми е! Изказахте си мнението в по-горен пост, благодарил съм Ви и смятам, че нищо повече не можете да ми кажете по въпроса. Пожелавам ви приятни почивни дни на Вас и Вашето семейство.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.