Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

Как да сложа IP адрес и старт на ссх-сървър на ЮСБ стик с clonezilla live,

за да мога веднага след буутване да се свържа по ssh? (и да си направя бекъп по ссх).

Пробвах няколко начина - не стана.

Когато бутна зилла-та и настроя вътре в нея ИП адреса и стартирам ссх-сървъра  няма проблеми,

свързвам се, но идеята е да избегна свързването на монитор и клавиатура към безглав Убунту сървър.

Всичко да е готово още при бутване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В какъв смисъл да сложите ип на сървъра ? DHCP сървър нямате ли, или сте със статични адреси ? Имате ли инсталиран openssh server пакета на Ubuntu сървъра ?

Редактирано от techmaniac (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Начи обяснявам...

Какво има или няма на даден дял нема никакво значение, защото като искаме да му направим бакъп (с Клонезилла) той требва да е изключен.

От друга страна самата Клонезилла е лайв дистро.

Как се работи с нея - ръгаш ЮСБ стика, буутваш и после с помоща на клавиатурата си избираш разни опцийки. Но треа да имаш клавиатура... а и монитор та да гледаш какво избираш...аз неам ни едното, ни другото. (по-точно мързи ме да ги вържа :))

И като ръгна ЮЦБ стика с Клонезилла отивам на лаптопа, свързвам се със Зилата по ссх, щото тя си има неин си ссх-сървър и си правя бакъп

на веб-сървъра от дистанция, от лаптопа.

Сичко хубаво, но съм със статични адреси вкъщи и трябва на въпросното ЮСБ-стикче със Клонезилла на него, да му напиша некакъв ИП адрес преди да го ръгна и да буутне ... и точно тук е проблема, уж сичко си права както требва но после връзка немам.

Дано да е станало по-ясно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, IvoB написа:

Начи обяснявам...

Какво има или няма на даден дял нема никакво значение, защото като искаме да му направим бакъп (с Клонезилла) той требва да е изключен.

От друга страна самата Клонезилла е лайв дистро.

Как се работи с нея - ръгаш ЮСБ стика, буутваш и после с помоща на клавиатурата си избираш разни опцийки. Но треа да имаш клавиатура... а и монитор та да гледаш какво избираш...аз неам ни едното, ни другото. (по-точно мързи ме да ги вържа :))

И като ръгна ЮЦБ стика с Клонезилла отивам на лаптопа, свързвам се със Зилата по ссх, щото тя си има неин си ссх-сървър и си правя бакъп

на веб-сървъра от дистанция, от лаптопа.

Сичко хубаво, но съм със статични адреси вкъщи и трябва на въпросното ЮСБ-стикче със Клонезилла на него, да му напиша некакъв ИП адрес преди да го ръгна и да буутне ... и точно тук е проблема, уж сичко си права както требва но после връзка немам.

Дано да е станало по-ясно.

Ще трябва да си прeконфигурираш syslinux.cfg-то на дистрибуцията. Обяснено е как на сайта на Clonezilla.

Как да си пуснеш SSH и да нашиеш статичен IP адрес - цък

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разгеле...

Начи в syslinux.cfg както е посочил колегата по-горе (груб.цфг ако тряа сме точни, че става въпрос за уЕФИ) вместо

ip=eth0:10.0.100.1:255.255.255.0:10.0.100.254:8.8.8.8, аз съм писал

ip=10.0.100.1:255.255.255.0:10.0.100.254:8.8.8.8, пропуснал съм eth0, и то ми казва, че е конфигурирало интерфейс 10.0.100.1 с адрес 255.255.255.0 ;)

Всичко се оправи :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.