Премини към съдържанието
A.com

Уред за измерване на консумираната ел. енергия

Препоръчан отговор

Здравейте!

Много е вероятно темата ми да не е за тук и ако е така, ще помоля да бъде преместена в правилния раздел на форума.

Трябва ми уред за измерване на консумираната ел.енергия, в случая - от радиатори. В интернет намерих ето тези:

линк 1

линк 2

линк 3

линк 4

Радиаторите са с мощност между 2 и 3 kW.

Въпросния уред ще се ползва по следния начин - включва се радиатор след уреда и след 24 часа се отчита изразходваната от радиатора ел.енергия.

Има разни теми из нета, но са все стари, затова питам тук. Ако някой има личен опит с подобни уреди ще го помоля да сподели впечатленията си, марката на уреда и от къде може да бъде закупен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отсега не се хващай на подобни глупости. Самия електроуред си има информация колко вата е и какво ще изгори. Имаш и електромер. Това е достатъчно. Една груба сметка ще ти покаже какво и колко ще изгориш. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Емил Костов написа:

Отсега не се хващай на подобни глупости. Самия електроуред си има информация колко вата е и какво ще изгори. Имаш и електромер. Това е достатъчно. Една груба сметка ще ти покаже какво и колко ще изгориш. 

Не става въпрос за мен. Там където работя се ползват радиатори за отопление на 6 стаи, в които живеят психично болни хора. Отоплителния сезон приключи, но мястото е на 1200 метра надморска височина и вечер и през нощта си е хладно, а понякога и студено. Възрастните хора целогодишно си палят печките. :)

Радиаторите изключват при достигане на определена температура в стаята, после пак се включват и т.н. За да не става така, че едни да се греят, а други да плащат наравно с тях ни трябват подобни уреди. Като гледам, са доста по-компактни от старите електромери и по-лесно се монтират(демонтират).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Емо - недей веднага - не стана.

@A.com - Уреда се казва електромер. Свързва се ... по схема. След като ЕРП-тата сменяха няколко пъти електромерите - в България е пълно с такива.

НО - АКО НЕ СИ СИГУРЕН КАКВО ТРЯБВА ДА СЕ ПРАВИ, ИЗВИКАЙ ПРАВОСПОСОБЕН ЕЛЕКТРОТЕХНИК.

Доколкото ти схващам идеята - искаш да определиш дневната консумация на този уред.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, jhoro написа:

@A.com - Уреда се казва електромер. Свързва се ... по схема. След като ЕРП-тата сменяха няколко пъти електромерите - в България е пълно с такива.

НО - АКО НЕ СИ СИГУРЕН КАКВО ТРЯБВА ДА СЕ ПРАВИ, ИЗВИКАЙ ПРАВОСПОСОБЕН ЕЛЕКТРОТЕХНИК.

Доколкото ти схващам идеята - искаш да определиш дневната консумация на този уред.

Веднага казвам не става. На уреда пише 2 киловата на час. Каквото искаш му закачи след 10 часа ще има изгорени 20 киловата енергия. Който каквото иска да ми казва и доказва. Мога на реално да се хвана с него на бас и да мерим електоренеригията и цената, която ще плати с ДДС. Вече съм го пробвал няколко пъти. А вие се забавлявайте. Имате това право.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, jhoro написа:

Искаме да знаем в коя стая колко ел.енергия се потребява за 24 часа. Понеже потребителките ни са хитри през деня са хрисими, но през нощта чакат дежурния да мине и да изключи радиаторите, стават и пак ги включват. От една страна не може нон стоп да влизаш в стаите и да проверяваш за работещи радиатори, от друга - не е приятно постоянно някой да влиза и излиза в стаята ти и да ти пречи да спиш. Сложна е работата с такива хора.

В началото се замислихме за електромери, но ел. инсталацията е така направена, че поставянето на отделен електромер за всяка стая е сложно решение на проблема(административно също). Да опъваме допълнителни кабели в стаите също ни се вижда непрактично, защото в тези стаи живеят болни хора, и никой не знае кога какво може да им хрумне. Въпросните уреди, до колкото виждам и чета, са компактни и вършат същата работа (в някаква степен) като стандартен електромер. Точност 100% на изразходваната ел.енергия във всяка стая не ни трябва. Ще си проличи кой се топли повече от другите и кой не.

преди 7 минути, манго написа:

виждал съм такива в магазините  " кауфланд "

Ще погледна. Благодаря.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е как да не си сигурен. Нали ти го пускаш. Не го пускат духове, самодиви или съседа. ( не го казвам да се подигравам или обиждам някой). На електроуреда си има информация какъв клас е и какви ватове ще изгори. Какво да му закачвам повече и какво да меря?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Току що, Емил Костов написа:

Е как да не си сигурен. Нали ти го пускаш. Не го пускат духове, самодиви или съседа. ( не го казвам да се подигравам или обиждам някой). На електроуреда си има информация какъв клас е и какви ватове ще изгори. Какво да му закачвам повече и какво да меря?

Тези радиатори са с терморелета. Задава се определена температура, и когато бъде достигната радиатора се самоизключва. После пак се включва. Затова не знаем по колко часа на ден работи който и да е радиатор и не можем да изчислим коя стая каква ел.енергия потребява.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами нормално. Слагаш във ВСЯКА стая ЕЛЕКТРОМЕР и си готов. Проблема ти е решен с хитрите потребители. Да, ще дадеш малко пари в началото, но после ще си ок. Чиста работа.

преди 2 минути, A.com написа:

Тези радиатори са с терморелета. Задава се определена температура, и когато бъде достигната радиатора се самоизключва. После пак се включва. Затова не знаем по колко часа на ден работи който и да е радиатор и не можем да изчислим коя стая каква ел.енергия потребява.

Написах по-долу. Електромер във всяка стая. И проблема ти е решен. Тогава никой няма къде и как да кръшка или да се оплаква и най-малкото да те обвинява, че мамиш. Пито платено и елементарно. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Емил Костов написа:

Ами нормално. Слагаш във ВСЯКА стая ЕЛЕКТРОМЕР и си готов. Проблема ти е решен с хитрите потребители. Да, ще дадеш малко пари в началото, но после ще си ок. Чиста работа.

Написах по-долу. Електромер във всяка стая. И проблема ти е решен. Тогава никой няма къде и как да кръшка или да се оплаква и най-малкото да те обвинява, че мамиш. Пито платено и елементарно. 

В началото се замислихме за електромери, но ел. инсталацията е така направена, че поставянето на отделен електромер за всяка стая е сложно решение на проблема(административно също).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това ти е решението. Не го ли направиш винаги ще имаш проблеми. Гарантирам ти. Намираш си свестен ел.техник или викаш енергото да ти кажат какво трябва да направиш и го правиш. После никой няма да ти спори за изгорени киловати или че си ги измамил.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така, както си дообяснил - първия ти въпрос ще е не как да стане, а как да се разреши, узакони и финансира.

преди 7 минути, Емил Костов написа:

Само една корекция - електромер ЗА всяка стая, но в коридора - ИЗВЪН стаята. Ще се случи в стаята я някой енергетик, я стар "жичкаджия" и ще викаш - манипулират ми уредите.

преди 1 минута, Емил Костов написа:

... или викаш енергото да ти кажат какво трябва да направиш и го правиш

На енергото им е все тая какво става след техния електромер (в границите на собствеността)

Редактирано от jhoro (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма такава вероятност за манипулация. Просто няма. Електромера ще е заключен и няма да се пипа и къде съм казал, че трябва да е в стаята. Ще е в общо табло извън стаите и ще имам достъп само АЗ. Я да видим господин жичкаджията как ще ми се прави на отворен. А и такъв ще бъде изгонен на секундата. 

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Емил Костов написа:

Това ти е решението. Не го ли направиш винаги ще имаш проблеми. Гарантирам ти. Намираш си свестен ел.техник или викаш енергото да ти кажат какво трябва да направиш и го правиш. После никой няма да ти спори за изгорени киловати или че си ги измамил.

преди 1 минута, jhoro написа:

Така, както си дообяснил - първия ти въпрос ще е не как да стане, а как да се разреши, узакони и финансира.

Само една корекция - електромер ЗА всяка стая, но в коридора - ИЗВЪН стаята. Ще се случи в стаята я някой енергетик, я стар "жичкаджия" и ще викаш - манипулират ми уредите.

Разрешението, узаконяването и финансирането са основния проблем. Ако нещата зависеха от нас до сега да сме го направили, но нас никой не ни пита. Затова търсим заобиколни начини сами да си решим проблемите.

Има един куп наредби, които ни забраняват един милион неща. Четем ги, сърбим се там, където не ни сърби и се чудим кой ги е измислил, ама....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, A.com написа:

Разрешението, узаконяването и финансирането са основния проблем. Ако нещата зависеха от нас до сега да сме го направили, но нас никой не ни пита. Затова търсим заобиколни начини сами да си решим проблемите.

Има един куп наредби, които ни забраняват един милион неща. Четем ги, сърбим се там, където не ни сърби и се чудим кой ги е измислил, ама....

Не търси заобиколни начини защото ще ядеш трите букви ( не те обиждам, подигравам или нещо от този сорт). Поне по коментарите ме познаваш. Намираш начин да има електромер и да си вържеш гащите или ще страдаш. А ако пък знаеш, че наемателя е хитър на секундата ще му покажа лично аз вратата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, A.com написа:

Знам. Затова ти го казах.

PS. За колко стаи става дума ?

Редактирано от jhoro (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Емил Костов написа:

Не търси заобиколни начини защото ще ядеш трите букви ( не те обиждам, подигравам или нещо от този сорт). Поне по коментарите ме познаваш. Намираш начин да има електромер и да си вържеш гащите или ще страдаш. А ако пък знаеш, че наемателя е хитър на секундата ще му покажа лично аз вратата.

Наемателят няма как да го изгоним - държавна политика. Аз мога да си загубя работата заради него, той да бъде изгонен заради мен - много, много трудно.

преди 7 минути, манго написа:

а тези уреди за които си дал линк с лепило ли ше ги лепиш ....ъ-ъ-ъ... щото са на щепсел

Няма нужда да ги лепим. На щепсел са, ще бъдат в стаята и пак ще ни покажат кой каква ел.енергия е изразходвал. Бих обяснил защо, но нямам право да обсъждам хората, за които се грижим.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма да минеш без допърнителни кабели.

На всеки радиатор се маха съществуващия и се слага нов - до коридора. Същия се прекарва по стената в кабелен канал.

032%20ARK%20305.jpg

По дължината на коридора са прекарва магистрален кабел - 3х10 кв.мм с отклонения за всяка стая. Там вече може да си поставиш някой от уредите от линковете в първия пост.

Така ще имаш:

• вторично мерене без възможнст за манипулиране от страна на обитателите;
  • възможност за централно управление/изключване на отопланието.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, jhoro написа:

Така ще имаш:

• вторично мерене без възможнст за манипулиране от страна на обитателите;
  • възможност за централно управление/изключване на отопланието.

Дали токовите кръгове във всяка стая са 2? Ако са - можеш централно да управляваш единия кръг. А нетоплинните консуматори? Нали и те ще се управляват от този втори кръг?!

По въпроса за контактните електромери - кой ще ограничи изключването им? И директното включване на товара в контакта?

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Забрави за тези джаджи в контактите. Колкото и да са психясали, все ще се сетят да включат радиатора направо.

Първо говориш с енергетика или както се води техническото лице, което се занимава с електрозахранването. Мисли се откъде минават и се разкланят кабелите. Може и да са изкарани кръгове в табла, може и да не са. Но подозирам че общата линия е в коридора и има разклонителни кутии за стаите.

ЕРП (енергото) е само до главния електромер. Нататък инсталацията си е ваша собственост и ваше задължение. Контролни електромери са си ваша работа. И разпр=еделението на показанията им - съшо. Доколко е законно - хептен.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много се разводни темата! Замислили са нещо хората и нека си го изпълнят, а вие - не ,та не!

преди 9 часа, манго написа:

виждал съм такива в магазините  " кауфланд "

Уредчетата са евтини, лесни за използване, но не са особенно точни! За контролни цели стават! С малки доработки (желателно да се направят от квалифициран техник) се приспособяват за всичко! Виждал съм използването на подобни уреди с цел за, която споменава автора на темата

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, Кумчо вълчооо написа:

Много се разводни темата! Замислили са нещо хората и нека си го изпълнят, а вие - не ,та не!

Уредчетата са евтини, лесни за използване, но не са особенно точни! За контролни цели стават! С малки доработки (желателно да се направят от квалифициран техник) се приспособяват за всичко! Виждал съм използването на подобни уреди с цел за, която споменава автора на темата

Проблема е, че наемателите ще гледат да ги заобикалят по всякакъв начин затова и не му вършат работа. Та затова без табло във всяка стая и електромер няма да мине. Филипов, го е каза точно и ясно. Вече всеки сам да си преценява. А и нещата тук са малко по-други. Говори се за наемател дето не може да се изгони, държавни политики, загуба на работа и т.н

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дали токовите кръгове във всяка стая са 2? Ако са - можеш централно да управляваш единия кръг. А нетоплинните консуматори? Нали и те ще се управляват от този втори кръг?!

По въпроса за контактните електромери - кой ще ограничи изключването им? И директното включване на товара в контакта?

Дали или ... - как да позная? Може да са по 2-3 стаи на един кръг, особено ако сградата е била топлофицирана.

Затова предлагам решение, независимо от текущото положение.

ЕРП (енергото) е само до главния електромер. Нататък инсталацията си е ваша собственост и ваше задължение. Контролни електромери са си ваша работа. И разпр=еделението на показанията им - съшо. Доколко е законно - хептен.

Нали същото казах още снощи. За законното не се притеснявай - това е вътрешно, вторично мерене.

Замислили са нещо хората и нека си го изпълнят, а вие - не ,та не!

Аз не съм казвал "не", казах "да" - но при спазване на нормите.

Та затова без табло във всяка стая и електромер няма да мине.

Пак казвам - "ЗА всяка стая, но не В стаята"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз по-горе в един от постовете съм написал, че не е задължително електромера и таблото да са в дадената стая.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тези джаджи са индикатори за лична употреба, И всеки може да ги нулира и изключи. Отделно на това не са одобрени средства за измерване с метрологичен клас на точност и съгласно закона показанията им не могат да служат за основа за плащане. Електромер, ползван преди от съответно ЕРП си е измервателно средство и може да се използва. Най-много ако някой се заяде може да мине на периодична проверка.

Енергетикът трябва да се занимае с инсталацията, разделяне на кръговете, монтаж на контролен електромер и предпазител. Между другото има и такива за табло - заемат място за 2-3 предпазителя. Дали ще е за всяка стая, групово за няколко или етажно - зависи. Само илюстративно:

http://www.schneider-electric.com/en/product-image/204630-me

Тези психясалите не ги знам доколко са деспособни и дали са под запрещение. Законови вариации могат ли да плащат и да обжалват.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.