Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Някой знае ли, какви алтернативи има на fbreader. За предпочитане е да са GTK2/3 базирани. Това, което ми е необходимо е да чете .txt файлове, което го може всеки текстов редактор, да се пременя цвета на текста и фона, което също е стандартна опция в текстовите редактори и да запаметява позицията до която съм стигнал. В смисъл - да стартира на същата страница, която съм чел в предходната сесия.

Благодаря предварително за отговорите !

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може би най-известната е Cool Reader. https://sourceforge.net/projects/crengine/

Основно е правена на QT и за преносими устройства, но вече може и да имаш късмет с GTK-то и PC.

Казват още, че четецът на Calibre е добър.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вече съм тествал CR3. Много под нивото е на fbreader. Помни номерата на страниците, но не и собствените си настройки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. CoolReader си помни настройките при мен и се справя блестящо за безплатна програма. Пробвай да го пуснеш като администратор, въпреки че при мен няма нужда от това. Между другото изкараха една бъгава версия последно, може да си с нея и затова да имаш такива проблеми. Най-добрата версия на програмата е 3.0.51-2.

2. Защо искаш да сменяш FBReader?

3. Въпреки че на мен ми се стори излишно тежка, пробвай и тази програма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Една много добра руска програма http://alreader.kms.ru/programs/alreader2-besplatno-dlya-pk

Чете всичко.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, konnikbezglava написа:

Защо искаш да сменяш FBReader?

Просто търся някаква алтернатива в случай, че се появи проблем с Qt4 библиотеките. Приложенията мaсово мигрират на QT5 платформата, но за fbreader не знам, кога и дали изобщо ще го направят.

преди 3 минути, veneslav написа:

Една много добра руска програма http://alreader.kms.ru/programs/alreader2-besplatno-dlya-pk

Чете всичко.

Има ли версия за Linux ?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, veneslav написа:

Чете всичко.

Благодаря за споделянето! Въпреки че няма български език, както CoolReader, ми се вижда по-функционална, но същевременно пак така лека и позната. Задължително ще я пробвам още. Руснаците явно се справят най-добре по отношение на програмите за четене на електронни книги. CoolReader беше разработвана от руснак и беше супер. След това той се отказа и я прехвърли в sourceforge, където ѝ разказаха играта.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Върви под линукс без проблем, като я пуснеш през виното.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, konnikbezglava написа:

Руснаците явно се справят най-добре по отношение на програмите за четене на електронни книги. CoolReader беше разработвана от руснак и беше супер. След това той се отказа и я прехвърли в sourceforge, където ѝ разказаха играта.

Лошо, ако е така за версиите. За руснаците е вярно и не само в тази област. Явно все още могат да отделят време за полезни проекти, докато другите ги полази "демокрацията" и драстично смъкнаха нивото.

преди 26 минути, veneslav написа:

Ако ще кара през Wine, може и Sumatra PDF да пробва. Не е много лош вариант, Виното, в много случаи.

Редактирано от Melmak ® (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 31 минути, veneslav написа:

Не ползвам wine. Търся алтернативи за Linux.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, cybercop написа:

Вече съм тествал CR3. Много под нивото е на fbreader. Помни номерата на страниците, но не и собствените си настройки.

На четецът ползвам само това, но е стара версия. Много над конкуренцията, включително и комерсиалните, а съм гледал даже и новите Kindle.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще потърся някоя стара версия. Но от гледна точка на Qt4 библиотеките, едва ли има съществена разлика между CR и FBReader.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От стара версия, наистина няма смисъл, защото ползва Qt4.

По-скоро може да се проследи защо не помни настройките. Само този проблем ли има? Също да се види за wxwidgets версията, ако нея предпочиташ пред Qt. Но някой трябва да има нерви и време да го билдне, което в някой случай и особено с Linux проекти е доста занимавка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Общо взето - почти никакъв проблем нямам, освен някакъв вид застраховка. Просто в един момент видях, че само това приложение е останало на qt4 платформата. Свалих и последната версия от официалния сайт, но и тя ползва Qt4 библиотеките. Учуди ме, че няма подобно GTK приложение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 53 минути, cybercop написа:

Общо взето - почти никакъв проблем нямам, освен някакъв вид застраховка. Просто в един момент видях, че само това приложение е останало на qt4 платформата. Свалих и последната версия от официалния сайт, но и тя ползва Qt4 библиотеките. Учуди ме, че няма подобно GTK приложение.

Мисля, че няма защо да се тревожиш, защото Calibre винаги ще го поддържат. Колкото до наблюдението за GTK, това е вярно и най-вече защото epub-а е уебаджийска технология. При това положение трябва двигател отдолу и там става трудно - webkit/blink/gecko почнаха да товарят много и да се свързват трудно в приложения. Според мен това е причината изобщо да има малко четци. Остава варианта разработчиците сами да възпроизвеждат документа доколкото е възможно и въпреки че отварят възможност за грешки. Мисля така правят CoolReader и SumatraPDF. Доколкото виждам CoolReader може и да се пусне и с wxwidgets, освен Qt, но не ми се тегли от git да гледам.

Впрочем, чудесна тема, добре е да ги съберем на едно място!

http://www.makeuseof.com/tag/4-of-the-best-ebook-readers-for-linux-users/

http://www.lucidor.org/

Редактирано от Melmak ® (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.