Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Искам да зарежа старата си DDR3 платформа и да мина на скайлайк с DDR4, като да имам възможност да си го клокна до колкото може. 

Трябва ми дъно, рам, процесор.

Поради ниския ми бюджет, предполагам ще трябва да започна от 6100, но си нямам на идея за подходящо дъно с което да го клокна. Рам да е една пръчка от 8 ГБ.  Надявам се, че 500лв ще стигнат.

Разполагам със видео карта GTX 970. Захранване

Deepcool Aurora DA500-M

Благодаря ви предварително.

PS. Забравих за кутия. Ако може да я вместите и нея, но задължително да има на нея филтри спиращи прахоляка.

Редактирано от nikolela (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

GB Z170-D3H /LGA1151 1 253.53 лв. 253.53 лв.
I3-6100 3.7GHX/3MB/LGA1151/BOX 1 236.04 лв. 236.04 лв.
8G DDR4 2133 ADATA 1 58.42 лв. 58.42 лв.
Междинна стойност: 547.98 лв. с ДДС, натрупани отстъпки: 10.96 лв.
Обща стойност: 537.02 лв. с ДДС

Щом след време ще сменяш cpu може засега вместо i3 да вземеш  G4400  временно.

PS: Или пък остани си със сегашния процесор и спести пари за i5 6600K...

Редактирано от nesa007 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето го моето предложение но мисля,че наистина е по-добре да спестиш едни 150лв повече и да си вземеш i5 направо наистина няма смисъл иначе ..

ASROCK B150A-X1 LGA1151
8GB DDR4 2133 KINGSTON
I3-6100 3.7GHX/3MB/LGA1151/BOX
Zalman Case ATX Z1 USB3.0

Обща стойност - 505.63 лв. с ДДС

Ето варианта с i5
ASROCK B150A-X1 LGA1151
8GB DDR4 2133 KINGSTON
Zalman Case ATX Z1 USB3.0
i5-6400 2.7GHz 6MB LGA1151 BOX

Обща стойност - 647.84 лв. с ДДС

P.S. Не забелязах ,че искаш да клокваш но за този бюджет е такова..

Редактирано от Т.Тодоров (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Т.Тодоров написа:

Не забелязах ,че искаш да клокваш но за този бюджет е такова..

Моето положение е малко сложно и ако няма клок се обезсмисля всичко.

Преди седмица ходих на  далечно гости у брат ми, който отдавна не бях виждал. Има син на 13г., който се мъчи със стар компютър с едноядрен процесор. Играе игри буквално на снимки. Та сега въртя вариантите, как  да му взема събраните 200лв за компютър, които да ми помогнат на мен за бъдещия ъпгрейд, като добавя още 300-350лв и да мина на скайлайк процесор. Само дето нещо не ми излизат сметките, защото без клок, със 6100 ще похарча 350 кинта, а ще имам същата производителност.  Той може да използва кутия HDD и захранването. Монитора му е пак мой стар на 1680х1050.

Моя е Gigabyte GA-B85M-D2V, i3 4170, една пръчка ram 8GB. GTX 970.

Казано по друг начин. Той има 200 кинта за наливане в нищото, а аз имам 350 кинта за ъпгрейд.

Вариантите са ми да му дам моето дъно, рам и процесор срещу 200 кинта и със моите да мина на новата платформа. Проблема е, че производителността без клок е еднаква със 6100 и i3 4170.

Вариант 2 ми е - да си взема за 350 кинта i5-4460, като му подаря стария i3 4170, а той с неговите 200 кинта да си вземе дъно и рам за процесора.

По този начин ще получа по-вече производителност, но пък ще остана на старата платформа.

За това наблегнах на клок, че накланя везните в полза на вариант едно, защото няма смисъл да похарча 350 кинта и да имам същата си производителност.

В много тъпа дилема съм.:mad: Той ми праща линкове за такива подобия на които не ми е ясно какво ще прави или играе.

http://sofiacomputers.net/komponenti-vtora-upotreba.php?id=9841

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм много сигурен, че производителността ще е еднаква с DDR3  и DDR4  памет. Поне моите тестове на няколко игри показаха това и то не с двуядрен процесор, а с четири ядра на моя, работещи на малко по-ниска честота. Може да си гледал някакви тестове, ама зависи какво си гледал. Нали знаеш, че теста се прави с някакъв 30-40 секунден отрязък от играта, което не означава нищо. В най-добрия случай ползват някой вграден бенчмарк и я камилата, я камиларя. ,Да не говорим, че разликата дори между едноканален режим и двуканален на DDR4  паметта е доста голяма при някои игри, включително Crysis 3, каквито знам че може и да играеш. Виж, честотата по-малко влияе, но си влияе. Та дали DDR3  в двуканален ще е равна на DDR4  в едноканален, може и така да е, но с двуканалния режим няма как да се сравнява. Всъщност, аз съм гледал тестове, показващи точно обратнопто на това, което твърдиш - че i3 4170  е равен на i3-6100 DDR4. 

Тук макар да ползват TitanX за видеокарта ( както и 7-8% по-бавния i3-4130) , то разликата спрямо DDR3  и DDR4  си личи, както и между памети на различна честота. Моите тестове показаха нещо подобно, макар че успях да сравня при еднакви условия една игра, която с DDR 3  памет и Xeon, даде над 50% по-малко кадри спрямо i7 6700K, даунклокнат на същата честота. Важен е принципа, а не сега някой да скочи да спори, че всичко е до драйвери, игри, разработчици, видеокарти и какво ли не. А те знам, че играеш без ВС, та всеки кадър май отгоре би те зарадвал. Така ли е? 

А по клипчето по-горе...виж само какво са получили при Ryse. Там интересното е, че играта много се влияе от честотта на паметта и DDR3  на висока честота се оказва доста по-бърза от DDR4  на стандартна честота. Бъди сигурен, че двуканалния режим влияе още повече, щото лично аз получих 30% повече кадри, докато при клок повишението бе три пъти по-малко спрямо двуканалния режим. 

Редактирано от Кико (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Кико написа:

Не съм много сигурен, че производителността ще е еднаква с DDR3  и DDR4  памет.

Интересно клипче. Явто ще променя малко количката, като сложа двуканална рам с висока честота, която вероятно ще се вдигне още от клока.

Така как ще е?

http://nikem-bg.net/cart/54936p1r55543p1r55002p1r54197p1rf.html

Клока стрували си парите спрямо икономията с това дъно? http://nikem-bg.net/computer-components/ASROCK-B150A-X1-LGA1151/

С братовата помощ от 200 кинта за старите части, ще се оръся само с 430лв.

Ако продължа да си използвам старата си кутия, която е чудесно херметизирана и проветрена, но зле изглеждаща ще похарча интересно малко пари.

http://nikem-bg.net/cart/54936p1r55543p1r54197p1rf.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз все пак бих взел втора плочка памет на по-късен етап. След това ще трябва да вземаш още 2х4GB,  а това не е предпочитана комбинация пред 2x8GB. Но да, 2х4GB  ще е по-бързия вариант, особено ако и клокнеш тая памет. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не виждам самостоятелна 8гб рам на висока честота. Има, но са кит, който излиза по 75 кинта на пръчка.http://nikem-bg.net/computer-components/2X8G-DDR4-2800-XPG-Z1-ADATA/

Няма ли по евтино дъно с което да си клокна процесора?

Това няма ли да ми клокне процесора? Нали само Z170 клокваха? http://nikem-bg.net/computer-components/ASROCK-Z170M-PRO4S-LGA1151/description.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

S модела е скопен (фазите не говоря за размера) не че няма да клокне процесора. Удачният вариант е този - http://nikem-bg.net/computer-components/ASROCK-Z170-PRO4-LGA1151/description.html

Грешно процедираш понеже и най-евтината рам на 2133MHz се докарва на 2800MHz с подобно дъно та от нея трябва да пестиш не от дъното. Така или иначе няма да видиш и 2% разлика.

пс. Със по-старите биоси е възможен клок също така има платки със външен честотен генератор които не зависят от биоса но струват колкото горната та нищо не спестяваш.

Примерно тази - http://nikem-bg.net/computer-components/ASROCK-B150-GAMING-K4-HYPER-LGA1151/description.html

Редактирано от Roujin Z (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Roujin Z написа:

Грешно процедираш понеже и най-евтината рам на 2133MHz се докарва на 2800MHz с подобно дъно та от нея трябва да пестиш не от дъното.

Искаш така да изглеждат нещата. Така по бива!

http://nikem-bg.net/cart/54936p1r55123p1r52363p1rf.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А вие сигурни ли сте, че все още ще може да клокне non-К процесор? Какво правим ако дъното идва с нов биос?

Доколкото знам веднъж премахната функцията за овърклок на заключени,няма връщан назад. Нещо микрокод промени и т.н.......

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Tommygun написа:

А вие сигурни ли сте, че все още ще може да клокне non-К процесор? Какво правим ако дъното идва с нов биос?

Доколкото знам веднъж премахната функцията за овърклок на заключени,няма връщан назад. Нещо микрокод промени и т.н.......

Не сме сигурни в това. Биоса не може ли да се флашне със стара версия?

А и нищо не се споменава за клок във описанието.

За това пък версията с D3 се споменава за корекции за клок.

http://most.bg/asrock-z170-pro4-d3-lga1151.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Eто ти малко по темата. Бих се информирал първо преди да купя сляпо и да се надявам да стане. Човека ,който го е писал е изключително много в час с овърклока,знам го от extreme форума на списанието ми. Мисля че е на второ или трето място в света в момента с рекордите. И гайдовете са му като за малоумници,бутни тук,пипни там,сложи това на толкова и си готов;)

Има обаче ъпдейтнат гайд само за MSI дъна, не знам как стоят нещата с другите марки, дали важи и за тях това,което е написал за MSI. A иначе това което ти е казал Наруто е вариант, но аз лично бих взел все пак Z170 пред B150(тези с Hyper били за клок), защото в един прекрасен момент ще можеш/искаш да си позволиш К-процесор и какво правим тогава с B150?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Tommygun написа:

Eто ти малко по темата. Бих се информирал първо преди да купя сляпо и да се надявам да стане. Човека ,който го е писал е изключително много в час с овърклока,знам го от extreme форума на списанието ми. Мисля че е на второ или трето място в света в момента с рекордите. И гайдовете са му като за малоумници,бутни тук,пипни там,сложи това на толкова и си готов;)

Има обаче ъпдейтнат гайд само за MSI дъна, не знам как стоят нещата с другите марки, дали важи и за тях това,което е написал за MSI. A иначе това което ти е казал Наруто е вариант, но аз лично бих взел все пак Z170 пред B150(тези с Hyper били за клок), защото в един прекрасен момент ще можеш/искаш да си позволиш К-процесор и какво правим тогава с B150?

B150 няма да се взима. Това дъно сигурно ли е, че ще клокне заключен процесор? 20лв е разликата. Не е толкова голям проблем. http://nikem-bg.net/computer-components/ASROCK-Z170-Extreme3-LGA1151/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, nikolela написа:

B150 няма да се взима. Това дъно сигурно ли е, че ще клокне заключен процесор? 20лв е разликата. Не е толкова голям проблем. http://nikem-bg.net/computer-components/ASROCK-Z170-Extreme3-LGA1151/

За него има Bios от 18 декември миналата година под обяснението как да клокваш Asrock. Не мога да ти гарантирам че ще стане, просто защото не съм го правил. Друго обаче ,което трябва да вземеш под внимание, но човека го е написал, е паметта. Доколкото разбрах трябва да не минава 2600 - не знам защо, но щом го е писал явно е пробвал и знае.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, Tommygun написа:

За него има Bios от 18 декември миналата година под обяснението как да клокваш Asrock. Не мога да ти гарантирам че ще стане, просто защото не съм го правил. Друго обаче ,което трябва да вземеш под внимание, но човека го е написал, е паметта. Доколкото разбрах трябва да не минава 2600 - не знам защо, но щом го е писал явно е пробвал и знае.

Не е написал каква му е паметта. Ако е на 2133 MHz може и да се проваля над 2600. При клок на i3 6100 на 4.4GHz паметта се качва на 2560MHz. Ако успея да изсмуча от някъде още малко финанси и взема този кит, няма как да го направя на толкова ниска честота. http://nikem-bg.net/computer-components/2X8G-DDR4-2800-XPG-Z1-ADATA/

EDIT: Всъщност е написал каква му е рама.

My setup:

• ASRock Z170 Pro4
  • Core i3-6100
  • 2 x 4 GB TeamGroup DDR4 3866 MHz
  • Prolimatech Megahalems
  • Thermal Grizzly Hydronaut
  • Windows 10

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще поръчам количката така. Благодаря ви за помощта. :)http://nikem-bg.net/cart/54936p1r55125p1r55692p1rf.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хора, рамта ми работи в двуканален режим, но също така работи на 2133MHz. Как да я оправя да си тръгне на 2800MHz?

8767260m.png

Като заредя nmp профила, стои няколко минути на черен екран и излиза този надпис. След това биоса зарежда старите настройки и рама си продължава да работи на 2133MHz

8766979d.jpg

8767264A.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След като установих, че не мога да правя никакви корекции по честотата на рам и процесор,, реших да ъпдейтна биоса. Преди беше с P1.20 сега е на  P2.20. Рамта отново не мога да я пусна на 2800MHz, но пък я клокнах на 2666MHz.

Процесора отново не ще да се клокне, защото си сваля автоматично множителя, за да дапази близка честота от 3700MHz.

Аѝѝ - още една простотия стана. Преди 7 месеца ъпгрейднах от window7 към windows 10. Днес ми излезна надпис да си активирам windowsa.:mad:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти погледна ли линка който ти дадох за биоса? Твоя е версия 1,61 който ти трябва!

_01.jpg_02.jpg

И човека го е написал че рамта не трябва да минава 2600, това също ти го казах и ти пак си купи на 2800......То си е твоя работа де,но затова беше съвета ми първо да се информираш и тогава да хвърляш парите.

За Уиндоуса може и да имаш късмет ако ти дава връзка със съпорта. Обаждаш се и компютър те пита за кода на стария уиндоус от който си ъпгрейднал. След това ти дава серия цифри ,които да въведеш в твоя 10 и ти го активира. Но това е примерно в 1 от 5  случая и май зависи какъв ти е лиценза. Иначе нали затова толкова бучаха хората,че ти "подаряват" Уиндоус до следващия ъпгрейд и тогава трябва да си го купиш. Щяха да го променят ,после не,после да става така както ти казах ,но още е тъмна индия. Аз досега съм пробвал само на един и стана, но беше про лиценз от 8.1 ,купен директно онлайн от Майкрософт и ъпгрейднат до 10.....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Tommygun написа:

Ти погледна ли линка който ти дадох за биоса?

Невероятен си. :) Трябва да ти пратя една бира по куриер, за да почерпя. Току що прочетох коментара ти. За 5 минутки намерих този биос, а резултата е отличен.

В момента правя една кола в гаража и нямам време за да намера оптималната му честота на процесора. Много ме зарадва и от сърце ти благодаря, защото се бях поутчаял.По късно вечерта ще постна възможностите на рама и процесора.

8768260d.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз мислех за 4GHz а той стабилен на 4220MHz. Рамта за сега работи на 2584MHz.

8768760t.png

Рамта мога да я направя да работи на 2710MHz, но е за сметка на клока на процесора. Него трябва да го клокна на 4180MHz. Та не знам, кое е по производително от двата клока?

8768769z.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Tommygun написа:

И човека го е написал че рамта не трябва да минава 2600, това също ти го казах и ти пак си купи на 2800

Абе, все пак я подкарах над 2600MHz., че даже перфектна честота. Искала е малко още волтаж. Тя работи на 1.2v сега е на 1.270v и работи стабилно на 2889MHz :)

Още веднъж ти благодаря за насоката към биоса.

8769090L.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Честито и дълга и безпроблемна работа с новите чаркове.;)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Я дай шот и от температурите след клока?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.