Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×
Tanaz_we

Мога ли да захраня живачна лампа с прав ток ?

Препоръчан отговор

Здравейте, изпадна ми една улична лампа с 50 W крушка от живачния тип. Жиците в контакта и почна да нагрява, след около 2 минути засвети много ярко. Хрумна ми да я ползвам за външната маса. Проблема е че много трепка, отвратително много се усеща трептене. И виждам само с едно търсене в гугъл че и други са имали подобен проблем с трептене от тоя тип лампи. При мене само като се загледам директно в нея и виждам как премигва. Няма нищо общо с трептенето при обикновенния тип волфрамови. 

Това което сега ми хрумна е с един грец, след него по два 350V 670uF кондензатора да и подам изправено напрежение. Дали няма да има проблем с прегряване по този начин ? Понеже си мисля че когато се храни с променлив ток или трепти се охлажда по-добре отколкото с изгладени 300+ V ?

Ще е супер да я ползвам за външната маса. Направо като ден ще е вечерта.

П.П. По реални замервания я гледам че при загрято положение консумира 0.3А, фактора е около 0.9 - 0.92 , а мощността към 65 + Разликата при 225V мрежово е 0.29А, и при 242-243 е 0.31А Странна работа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

опитай, в най лошия случай ще чуеш едно бум и предпазителя ще падне/изгори

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом сте търсили в Гугъл, то явно сте видяли начините за правилното свързване на тази лампа, както явно сте прочели за плюсовете и минусите, та ............!!!!!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не може! Това е вид газоразрядна лампа и не може да работи на изправено напрежение.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

тогава единственият вариант остава честотен инвертор/умножител ?

Няма ли нещо по-така ... ?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, Tanaz_we написа:

тогава единственият вариант остава честотен инвертор/умножител ?

Няма ли нещо по-така ... ?!

Пак не става. Дроселът е изчислен за 50Hz. При повече няма да работи както е изчислен, а и магнитопроводът му издържа до 60Hz. Този вид лампи по принцип си мигат. Те са за улично осветление. Ако искаш да не мига си купи светодиоден прожектор. По-малко харчи и за една външна маса свети достатъчно.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На този тип лампи, както и на други им трябва баласт за да работят. Прост физически принцип.

Казаха ти решението - за икономия LED осветително тяло, заа да може да работи и при дъжд.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.