Премини към съдържанието
----------------

Въпрос за ватата в озвучително тяло!

Препоръчан отговор

Много има писано по въпроса и всичкото това писано си противоречи! 

Каква е ролята на ватата в озвучителните тела? Колко трябва да бъде? Каква? Подходяща ли е зе всички типове и размери озвучителни тела?

Редактирано от Кумчо вълчооо (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ватата за мен играе важна роля и има за цел да абсурбира неприятното ехо или кънтене в ниските честоти. Около един пръс дебел слой залепен във всяка страна е достатъчно. Същата роля ще изиграе и друг вид звукоизолация, като гумена или битомна лента. Баса става плътен и отчетлив със изолацията.

Редактирано от nikolela (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вата виждам само при по - стар тип озвучителни тела! При по - новите модели не виждам такава! 

Не случайно попитах колко трябва да бъде защото прекалено многото вата също води до лош резултат, както и прекалено малкото таква също!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Кумчо вълчооо написа:

Вата виждам само при по - стар тип озвучителни тела! При по - новите модели не виждам такава! 

Едно време се държеше на качеството.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, Кумчо вълчооо написа:

Вата виждам само при по - стар тип озвучителни тела! При по - новите модели не виждам такава

Така е,защото при новите модели се търси ниска цена,а качеството е по на заден план.Ватата служи да намали да намали вибрацията,появяваща се от неприятната резонансна честота на кутията.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ватата служи за поглъщане на звука и предпазване на корпуса от паразитни разтрептявания. Ако корпусът е на каменна основа, тогава няма нужда от вата. За качествения НЧ звук голяма роля има и правилно оразмереният фазоинвертор.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи каква е системата на озвучителното тяло - басреглекс или затворен обем.

Ако е затворен обем - да поглъща задната звукова вълна. Сложни зависимости между диаметър, еластичност на мембраната, заден обем и геометрията му, материал и резонансни свойства на кутията. Обикновено се слага около 1/3 от обема.

Ако е басрефлекс - целта е да се обърне фазата на задната вълна така че да излезе синфазно с предната. Това не може да стане за целия диапазон, а се цели около долната граница, където има естествен спад. Проблемът е при най-ниските честоти - чиста физика за дължината на вълната при тях, обусвловена от скоростта на звука. Та се слагат акустични лабиринти, като има изпълнения и по няколко метра.. Та освен и горните неща има и разни сметки за скоростта на въздуха през фазоинверсните тръби/отвори и може да се сложи и тук някакво количество за оправяне на звука.

Всичко това се донаглася опитно от добрите  производители в звукоизолирани измервателни камери спрямо конкретните механични параметри на използваната серия говорители. Ясно е че на Бай Хуй (китаеца) и ТНТМ любители такива неща са неизпълними. Те за серия нямат повторяемос, какво ли осттава като се купи нялакъв диаметър да пасне на кутията какъвто е наличен в момента в магазина и с незнаен производител.

Редактирано от Филипов (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зщо отворих темата!??

Преди време си купих мини озвучителна система барбар с мини колонки т.е. дрънчалки, които ме дразнеха много! Сетих се за изпратени на вилата добри български тонколони от бесрефлексен тип! Включих но не ми хареса звука и разглобих! Ватата беше набутана на топка! "Подредих" я и леко намалих количеството и, ииии - може би грешка! Появи се пак леко  кънтящ звук! Лошото е ,че изхвърлих уж излишната вата, а може би толкова си може и озвучителната система!??

Та въпросните тонколони са ОТМ, басрефлексни двулентови, ъпгреиднати до трилентови! Филтрите са LC  Честотна лената 50 -18000. Високоговорителите са си оригиналните т.е. български, а само добавените пищялки са китайски! 

Та така!

Благодаря за отговорите и разясненията!

Редактирано от Кумчо вълчооо (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.