Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте пичове,

След известна борба с Comodo Firewall, при който натоварването на процесора (i5-750) достигаше до 40-45% и което забелязах случайно (когато започна да ми насича музиката на моменти, не ми се беше случвало от 486DX2 насам), реших да го разкарам. Деинсталирах и после падна яко чистене на регистри с JV16 PowerTool и ръчно през RegEdit.

Почетох малко статийки за читав безплатен файъруол и понеже много хвалиха ZoneAlarm го качих. 

Дотук добре, инсталира се, настроих си го, не товареше повече от 0.3% процесора.

Обаче от няколко дни както си работи компа и изплясва един BSOD. Общото при всички, въпреки различните грешки е, че са предизвикани от проблем в netio.sys.

Четох разни неща в нета по проблема, повечето казват, че трябва да се направи някакъв fix.

Случайно забелязах и при излизане от Windows да се появява съобщение Access violation и някакъв адрес на паметта, който обаче не мога да прочета/снимам/паузирам, защото минава много бързо.

Някакви идеи?

Windows 10, процесор i5-750, 8GB RAM, SSD 120GB (заето на 30%)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз съм получавал син екран от Zone Alarm. Каква ти е другата защита?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Avast Free Antivirus

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да е останало нещо от Комодо. Има специален инструмент за почистване

http://forums.comodo.com/install-setup-configuration-faq-cis-b141.0/-t71897.0.html

Какви други програми за защита е имало?

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

яко чистене на регистри с JV16 PowerTool и ръчно през RegEdit.

Не го прави това с регистрите.

http://www.comss.info/page.php?al=Soft_Organizer_free

Ползвай деинсталиращ софтуер.Мен този ми допада.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Винаги така съм си трил, но явно Комодо-то доста неща е поомазало...

преди 4 минути, Методи Дамянов написа:

Може да е останало нещо от Комодо. Има специален инструмент за почистване

http://forums.comodo.com/install-setup-configuration-faq-cis-b141.0/-t71897.0.html

Какви други програми за защита е имало?

100 пъти се опитах да го изтегля и не тръгваше даунлоуда.

Само Аваст.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прикачете dmp файла от папката C:\Windows\minidump. Подозирам, че причината не е точно в netio.sys.

Иначе е странно COMODO да товари процесора и каквото и да е. Това е една от най-леките програми, които съм ползвал. CPU-то, disk usage и Ram са винаги на минимални стойности все едно, че не е инсталирана. Някакъв конфликт, ще да е причината или самия Windows 10.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, B-boy/StyLe/ написа:

Прикачете dmp файла от папката C:\Windows\minidump. Подозирам, че причината не е точно в netio.sys.

Иначе е странно COMODO да товари процесора и каквото и да е. Това е една от най-леките програми, които съм ползвал. CPU-то, disk usage и Ram са винаги на минимални стойности все едно, че не е инсталирана. Някакъв конфликт, ще да е причината или самия Windows 10.

Ще го прикача довечера, когато се прибера от работа.

И за мен е странно, но е факт: Comodo ми товареше на 40-45%. Някъде бях мернал да пишат за конфликт на HIPS на Comodo с Behaviour Analysis на Avast.

Възможно е и в самия Win 10 да е проблема, но BSOD започна да се появява след деинсталирането на Comodo и инсталирането на Zone Alarm.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А каква BSOD грешка дава. Може да се окаже, че проблема въобще не е от Zone Alarm.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Емил Костов написа:

А каква BSOD грешка дава. Може да се окаже, че проблема въобще не е от Zone Alarm.

Различни видове, но всики са свързани с netio.sys.

Последните две бяха: SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION и DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

Имаше и една ATTEMPTING_EXECUTE_OF_NOEXECUTE_MEMORY.

Два от BSOD бяха при пускане на Firefox 46.0 (64-битов), една при пускане на AIMP 4.00 и една при пускане на AVerTV 6.3.

Редактирано от el Zitron (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Току що, el Zitron написа:

Предполагам си изключил автоматичния рестарт на Windows. Ако не си го направи. И като излезе BSOD освен този надпис излиза и кода на грешката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Автоматичният рестарт е изключен. Не съм забелязал на Win10 да показва кода на грешката :(. Иначе да съм го проверил в нета.

Редактирах си мнението с грешките.

Общо от 4 BSOD успях да се сетя за 3 от грешките, 4-тата не я помня. Но е факт - 4 различни от 4 BSOD.

преди 11 минути, el Zitron написа:

Имаше и една ATTEMPTING_EXECUTE_OF_NOEXECUTE_MEMORY.

Два от BSOD бяха при пускане на Firefox 46.0 (64-битов), една при пускане на AIMP 4.00 и една при пускане на AVerTV 6.3.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

netio.sys е системен драйвер с който комуникират third-party драйверите на повечето програми за защита, които имат мрежов мониторинг и затова подозирам, че виновника не е netio.sys, а драйвер-а, който комуникира с него. Без dmp файловете от C:\Windows\Minidump няма как точно да се каже, коя е причината за проблема. Добре е все пак да се обнови и драйвера за лан картата и да се изключи ненужния драйвер от Properties настройките на мрежовия адаптер:

Пример за закачен драйвер на Comodo там:

T5fRjrg.jpg

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Одеве се прибрах и реших да изпълня указанието, но C:\Windows\Minidump е празна. Вероятно като съм пуснал CCleaner сутринта той я е изчистил.

Няма как да обновя драйвера на LAN-карата, защото е 10-годишна Intel 82559 на PCI, която едва ли има фирмен драйвер за повече от WinXP.

Както вече споменах, Comodo-то е деинсталирано, а отделен драйвер за ZoneAlarm не виждам.

Сега ще стискам палци да забие пак, за да мога да прикача някакъв dump-файл. :rolleyes:

lan.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, ExaFlop написа:

Проверено е вече - няма за Win 7+, освен Administrative tools.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А имате ли настройките за създаване на Kernel Memory Dumps?

Проверете ги и при нужда ги коригирайте.

http://www.tenforums.com/tutorials/5560-bsod-minidump-configure-create-windows-10-a.html

След това ако забие ще се появи dmp файл със сигурност.

Чак след това ще видим и какво е положението в Device Manager-a на Windows (дали има Ghost паразирни и скрити драйвери) и с Autoruns за остатъци на драйвери, услуги, файлове и регистри.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега се сетих, че като взех SSD-то му правих оптимизации, та като нищо може да съм спрял създаването на memory dumps!

Иначе, снощи си поиграх по конфигурацията на Zone Alarm - забраних входящия/изходящия трафик за някои програми, дадох Trusted на други. Проверих и през regedit за нещо останало от Comodo, не откри нищо. Пуснах fix на регистрите през JV16 Power Tools. 

Днес цял ден PC-то не е забило нито веднъж. Сега ще го дебна и ако пак даде BSOD - ще качвам dmp-файловете и ще действаме по каналния ред. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пичове, не знам дали темата да не се смята за приключена. От 10 дни никакви проблеми с Win-а, никакви BSOD.

Вероятно е било някакъв конфликт на default настройките на Zone Alarm с Avast :huh:

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Успях най-накрая да го "забия". :)

Прикачвам dmp-файла:

052516-16187-01.dmp

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мда...драйвер на avast! е причината по всяка вероятност - aswStm.sys

В dmp файла се вижда, че aswStm.sys присъства и в stack-a и редом с MS драйверите netio.sys и IPSEC API драйвера fwpkclnt.sys. 

Според мен aswStm.sys кара MS драйверите да крашват. Добре е да замените програмата с друга и да пратите dmp файла на разработчиците на avast - ALWIL Software за да отстранят проблема в следващите си версии на програмата.

Поздрави!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Махнах Avast!-а и сега защитата ми е Sophos Home + ZoneAlarm Free Firewall + Bitdefender Anti-Ransomware.

Ако се случи пак BSOD, ще пиша.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.