Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Както стана ясно от заглавието, трябва ми схема на предусилвател за НЧ усилвател. Входния сигнал ми е голям, затова не ми трябва голямо усилване (2-3 пъти). Насочил съм се към общ емитер, но няма да откажа малко помощ за самото изчисление на коефициента на усилване (спрямо елементите). Потърсих готови разработки, но повечето бяха с прекалено голямо усилване. Ако намерите нещо стерео, още по-добре.

Последно се спрях на това предусилвателно стъпало с BC547. Трябва да се тества, но исках първо да чуя някое мнение.

sh_03.jpg

Това е другия вариант.

amp.JPG

Редактирано от vlado39 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По изисканият вариант е с ОУ, още повече когато е свързан като инвертиращ усилвател. Но за сметка на това се изисква двуполярно захранване.Изборът ти се свежда до това, каква схема ще избереш - с какво захранване разполагаш.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, gyps написа:

По изисканият вариант е с ОУ, още повече когато е свързан като инвертиращ усилвател. Но за сметка на това се изисква двуполярно захранване.Изборът ти се свежда до това, каква схема ще избереш - с какво захранване разполагаш.

Тъкмо гледам, че половината схеми са NE5532 са с еднополярно, а другите с двуполярно. На кое да вярвам?

NE5532_0 (1).JPG

Редактирано от vlado39 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Каква е целта на занятието? TDA2003 ли е крайното стъпало? И колко е входния сигнал? И какъв входен импеданс се цели?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

tda2003 e анахронизъм известен повече от 30г. 

Toва е готов стерео усилвател клас D. Върши същата работа и в този си вид се продава само за 50ст + безплатна доставка.

8777732U.jpg

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, vlado39 написа:

Тъкмо гледам, че половината схеми са NE5532 са с еднополярно, а другите с двуполярно. На кое да вярвам?

NE5532_0 (1).JPG

NE 5532 никога не са били с еднополярно захранване - за справка има datasheet. Всичко друго написано в този раздел относно захранването са пълни глупости.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Филипов написа:

Каква е целта на занятието? TDA2003 ли е крайното стъпало? И колко е входния сигнал? И какъв входен импеданс се цели?

Входния сигнал вземам от компютъра и е 150-250 mV. Крайното стъпало е TDA2052. Нужни са ми около 600 mV. От гледна точка на изравняване на импеданса между входа и изхода не съм се замислял, по простата причина, че не ми ясно. Познато ми е единствено трансформаторната междустъпална връзка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе ти в кой век живееш с тази трансформаторна междустъпална връзка?

Пак не каза каква е целта на занятието. И защо използваш точно този чип.TDA2030/2040/2050 не вършат ли работа? Трябва ли ти изрично Standby функция?

Не е лъжица за твоята уста. Ако все пак се напъваш може просто да се пипне обратната връзка и да си направиш нужното усилване и без допълнително стъпало. Само един резистор с друга стойност.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Ето Ви отговора от горният пост: " Само един резистор с друга стойност. "

В конкретния случай, щом питаш за усилването на предусилвателя, това трябваше да са ти първите думи като инфо, за да ти се даде отговор. И по добре е да го реализираш със транзистор. При подбиране на резистора във втората схема с 5532 при всички случаи ще получиш отначало или прекалено голямо усилване или самовъзбуждане, след което ще повредиш крайното стъпало. Това е сигурно  защото не би имал възможност да наблюдаваш изходния сигнал от предусилвателя.Теорията само ти помага да реализираш дадена схема, но не е критерий, че ще го направиш така, както на теб ще ти хареса. Или по точно казано - както трябва да бъде в динамичен режим. Ако някой с нещо те е засегнал, в случая никой не е виновен, защото никой от отговарящите не знае каква е твоята подготовка в тази област на техниката - имай го в предвид! И накрая: Нещата не се правят с приказки и писане по форума, а със преки действия и наблюдение на осцилоскопа какво подаваш на входа на предусилвателя и какво излиза на неговият изход.И увелечи малко входният капацитет от 220 нанофарада. Така ще орежеш част от нискочестотния спектър. Нека бъде около 1 микрофарад кондензатора(желателно е да е не полярен).Погледни какъв е сложен на крайното стъпало. (10 микрофарада) Потенциометъра за силата! В долният му край последователно сложи резистор от 100 - тина ома. Не е желателно да шунтираш изходния сигнал при затворен потенциометър към маса. Така би направил, ако веднага след предусилвателя имаше "емитерен повторител" за да имаш много ниско изходно съпротивление от предусилвателя и да можеш спокойно да удължаваш проводниците (разбира се че са ширмовани) достигайки входа на крайното стъпало. Литература има много, стига да искаш да се занимаваш. Мога да ти предоставя линкове, от които да си избереш каквото си пожелаеш. Всичко е изпитано и оразмерено, с печатните платки, което ще ти е в голяма полза. Успех от мен! И весели Великденски празници на всички ВАС!

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, * СТЕФАН * написа:

И увелечи малко входният капацитет от 220 нанофарада. Така ще орежеш част от нискочестотния спектър. 

Точно обратна е зависимостта. С увеличаването на стойноста на капацитета на входа отрязваш високите честоти в пропусканата честотна лента. Следователно при 10-15 микрофарада ще го избива повече на бас.

Обясни ми по какъв начин мога да повредя крайното стъпало, че след толкова експерименти осъзнах, че съм останал само с 1 интеграла. Другата няма никакви признаци на живот.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 час, vlado39 написа:

Точно обратна е зависимостта. С увеличаването на стойноста на капацитета на входа отрязваш високите честоти в пропусканата честотна лента. Следователно при 10-15 микрофарада ще го избива повече на бас.

Обясни ми по какъв начин мога да повредя крайното стъпало, че след толкова експерименти осъзнах, че съм останал само с 1 интеграла. Другата няма никакви признаци на живот.

Няма да ти обяснявам по Велик ден!Сам трябва да се справиш. Така се придобива опит. Щото иначе, след няколко дни ще ни помолиш и да ти го налепим и изпратим за наша сметка.  И като ми четеш постовете, чети ги внимателно , или ми кажи, да не ти пиша повече в темите. Аз обяснявам само по един път. Не съм даскал! Това, че си "опаткал" една шепа интегрални схеми, не е страшно. Страшното е, когато последните са скъпи и ги плащаш от джоба си. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Филипов написа:

Пак не каза каква е целта на занятието. И защо използваш точно този чип.TDA2030/2040/2050 не вършат ли работа? Трябва ли ти изрично Standby функция?

Ти ще отговориш ли или ще философстваш по неясни за теб теми? Преди да се зададат следващите въпроси за захранване и охлаждане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, * СТЕФАН * написа:

Няма да ти обяснявам по Велик ден!Сам трябва да се справиш. Така се придобива опит. Щото иначе, след няколко дни ще ни помолиш и да ти го налепим и изпратим за наша сметка.  И като ми четеш постовете, чети ги внимателно , или ми кажи, да не ти пиша повече в темите. Аз обяснявам само по един път. Не съм даскал! Това, че си "опаткал" една шепа интегрални схеми, не е страшно. Страшното е, когато последните са скъпи и ги плащаш от джоба си. 

Със сигурност не си даскал! Научи се, че Великден се пише слято. Темата съм я пуснал за хората, които искат да помогнат, а не за хората, които се опитват да те изкарат по-глупав от колкото си. Никой не те е карал да пишеш. Човек се учи от грешките си. Няма да ми е нито за първи, нито за последен. Идеята на темата беше, ако някой може да ми даде схема на готова разработка (тествана или не), схема, която e опитал от личен опит или друго. Щом няма такива, здраве да е!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 часа, манго написа:

2011121901248831.jpg

преди 1 час, манго написа:

7c99c4d6-35b6-4856-89de-d47a5f4dfe87.gif

2012021504-2.gif

От постнатите схеми, откъде личи, че ОУ работи с еднополярно захранване или вече твърдиш обратното?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само да вметна

Схемата ще работи с еднополярно захранване , само ако потенциала на неиветиращите входове се намира между Vcc и GND -най-добре U/2 . Размахът на входния сигнал не трябва да надхвърля Vcc и GND

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не ми е ясно какво още философствате. Не е ясно какво ттрябва да се прави, къде задълбахте за усилвателче за слушалки? При положение че всеки компютър осигурява такъв изход.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, манго написа:

за втората схема...ъ-ъ-ъ...хм, чудя се на акъла ти, та не виждаш ли, че схемната реализация е такава с цел да не сменяш всяка седмица слушалки?

на първата схема, при нормална експлоатация, -Vcc ти е маса, а +Vcc ти е захранването ...ъ-ъ-ъ...+24v

Има една книжка - "Наръчник по операционни усилватели" от Джордж Рутковски, чети и се образовай преди да пишеш. Те, умните хора не случайно са направили специализирани ОУ работещи с еднополярно напрежение, но ти явно не си и чувал за тях.

Редактирано от gyps (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.