Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×

Препоръчан отговор

Здравейте, гледам, че много хора са си пускали теми за избор на монитор затова и аз ще направя същото. В момента съм с квадратен монитор LG. Искам да си взема 16:9 или 21:9, но имам някои въпроси. Първо да уточня, че не съм професионалист и монитора ще се ползва за всичко (може би без гледане на филми, тях си ги гледам на телевизора). Единият въпрос е 21:9 има ли някакви съществени предимства пред 16:9, освен че е по-широк? Ако съм разбрал правилно 29" 21:9 е висок, колкото 23" 16:9, което не ме устройва. Като цяло имам избор дали да е 34" 21:9 или 27" 16:9. Другият въпрос е, струва ли си да е 4K (конфигурацията ми не е достатъчно мощна за 4K гейминг)? Следващ въпрос: тип на дисплея - LED, IPS, IGZO и т.н.? И последно: ако препоръчате 21:9, имам вариант монитора да е извит. Това има ли някакво предимство или си е чиста безполезна глезотия? Благодаря ви предварително за отговорите. Знам, че тук наистина помагате и не обяснявате на автора колко е тъп.

Редактирано от niki87 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

21:9 има предимство пред 16:9,ако ще се занимаваш с видео обработка. 4K си е за предпочитане,заради по голямата резолюция.Т.е. по голямо качество на картината.Тип на дисплея  IPS е много добър за монитор.IGZO е също толкова качествен,но е по икономичен в потреблението на енергия,което го прави най добър за смартфоните.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз бих взел 21:9 само за игри. Предимство е откъдето и да го погледнеш. Ъгъла на видимост се увеличава, а това е доста полезно. Но удължен встрани монитор за работа, браузване, филми и така нататък, си е леко безсмислено. И как ще гледаш тоя филм в тоя формат? Или какво ще ти помогне широкия екран, ако просто си разглеждаш нещо в мрежата? Виж, ако е висок а не широк, смисъл има, че ще превърташ по-малко страниците. Вземай 21:9, единствено ако играеш често и играта не е ей така за развлечение, а защото си маниак. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно и за филмите си е предимство, защото не всички са 16:9. За останалото съм напълно съгласен.

Ако автора има средствата нека вземе 4К монитор. От където и да го погледнеш, при 4К картината е много по добра.

Да не говорим че ще се наложи като стандарт при мониторите както стана с 2К резолюцията.

Само да гледа монитора да е IPS без ШИМ (flicker free).

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много ви благодаря за отговорите! Така и предполагах. Слава Богу след всичко написано от вас ми остана един единствен вариант: LG 27UD68-W Не пише нищо за flicker free/safe, но тук пише flicker safe - yes. А как изглеждат нещата на 4K монитор? За игрите ми е ясно, че ще вървят на каквато резолюция избера от самата игра, но останалите програми по-дребни ли ще се виждат или нормално? Следващият ми монитор ще бъде 21:9 (може би...). Играя, но не всеки ден и в момента 21:9 бих взел само заради една игра, което предполагам не е добро решение. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, niki87 написа:

А как изглеждат нещата на 4K монитор?

Ще излгеждат много по-добре от колкото HD .                    

останалите програми по-дребни ли ще се виждат или нормално?

По дребни ще се виждат, но по-качествено.Във всяка система си има настройки за увеличаване на изгледа и текстовете,ако е нужно.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на отзовалите се! За втори път ми помагате и много се радвам. Когато взема монитора ще се похваля тук. А ще имам ли някакъв проблем като цяло с по-слабата ми конфигурация? С Core i3 4170 съм, 8GB RAM и GTX 750 Ti 2GB GDDR5.

Редактирано от niki87 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, oic написа:

Точно и за филмите си е предимство, защото не всички са 16:9. За останалото съм напълно съгласен.

Ако автора има средствата нека вземе 4К монитор. От където и да го погледнеш, при 4К картината е много по добра.

Да не говорим че ще се наложи като стандарт при мониторите както стана с 2К резолюцията.

Само да гледа монитора да е IPS без ШИМ (flicker free).

Много преекспонирате тоя ШИМ. Ако човек не се дразни от тия неща, няма нужда да дава излишни пари за реклама. Лично мен никога Широчиинно-импулсната модулация не ме е дразнела и я забелязвам единствено при тест.  Относно филмите в 21:9...а ако са 16:9 какво правим с тъмната зона встрани?  Дразня се, когато гледам филм във формат 4:3 на монитор 16:9. Едва ли случаят ще е по-различен и при 21:9 срещу 16:9. Все пак човек откак се е родил, е свикнал да гледа филми с тъмна зона отгоре и отдолу, а не в краищата. 

По темата с ШИМ ще попитам автора на темата, дали се дразни от тия неща? Щото ако не се дразни, изобщо да не обръща внимание. Ако не е наясно дали монитора използва ШИМ   или не, нека просто размаха пръст пред монитора. Ако пръстта се разделя на части( като ветрило), значи се използва ШИМ. Ако не, значи или осветеността е максимална и не се забелязва ( просто липсва) или изобщо няма подобна технология. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като си размахам пръста (ако това наистина е сериозно) не го виждам само един а става като "ветрило" и ми се струва, че при такова размахване пред какъвто и да е монитор ще виждам едно и също. Сегашният ми монитор е стар (вече на 9 години). Това е мониторът ми. LG L1953TR. Изкарвал съм по 16-18 часа пред него понякога. Понякога съм получавал главоболие, но не знам дали е от него. Като ще вземам нов монитор ще бъде без ШИМ. Като ще е гарга да е рошава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като си размахам пръста (ако това наистина е сериозно) не го виждам само един а става като "ветрило" и ми се струва, че при такова размахване пред какъвто и да е монитор ще виждам едно и също. Сегашният ми монитор е стар (вече на 9 години). Това е мониторът ми. LG L1953TR. Изкарвал съм по 16-18 часа пред него понякога. Понякога съм получавал главоболие, но не знам дали е от него. Като ще вземам нов монитор ще бъде без ШИМ. Като ще е гарга да е рошава.

Точно, защото е с ШИМ. Ако увеличиш осветеността на 100%, би трябвало да изчезне тоя ефект, защото при това положение няма прекъсване на осветеността. А при ШИМ имаме точно това - подсветката ту светва, ту уггасва, като по тоя начин се регулира осветеността. 

За главоболието...аз имах такова първите 2-3 месеца докато свикна с първия си CRT монитор. След това 8-9 години никога не ме е боляла глава. Свиква се. Това не означава, че не е вреден и че не ти действа. Първото ми LCD  пък ме направи нервен заради размазаната картина при бързо движение на картината. Но и с това се свиква. Почти де. Но никога не ми е правило впечатление трептенето на картината, защото не го и виждам. Някои хора са по-чувствителни и това ги дразни. При теб явно не е така. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разгледах сайтове, където се предлага LG 27UD68-W но в sky.bg е най-евтин. Навсякъде другаде е над 900лв., дори над 1000лв. Кажете нещо за sky.bg, сериозен магазин ли е? Ако има нещо гнило няма да вземам 4К монитор, защото са са скъпички все още.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, niki87 написа:

Разгледах сайтове, където се предлага LG 27UD68-W но в sky.bg е най-евтин. Навсякъде другаде е над 900лв., дори над 1000лв. Кажете нещо за sky.bg, сериозен магазин ли е? Ако има нещо гнило няма да вземам 4К монитор, защото са са скъпички все още.

Хм... Не се наемам да препоръчвам конкретен модел и магазин(лично аз бих оправдал малко по-високата цена, ако вече имам добри впечатления от търговеца). Обаче понеже аз също от някое време се оглеждам за по-голям монитор - вчера докато търсех повече ревюта на Филипс BDM3275UP, попаднах на тази статия. Накратко това, което аз разбрах е, че с резолюция UHD 3840х2160(което е по-точно от 4к) на 32 инча при добро зрение може да се мине и без мащабиране от ОС(предполагам ще е достатъчно само да се увеличат системните шрифтове), обаче при 28 и 27 инча ще трябва поне 125% мащабиране(Scaling) - а за мен това обезсмисля също с толкова процента високата резолюция. :)

Така че предвид бюджета, моето предложение е да избирате 27 или 28 инча с резолюция 2560х1440. Също така, ако бюджета позволява - препоръчвам да има регулируема по височина стойка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ееее... вече не знам какво да правя. Знам, че това с мащабирането трябва да се направи, защото всичко ще се вижда дребно. Слава Богу имам и вариант за 2560x1440. Първият монитор, който си бях харесал: ASUS MX27AQ. За съжаление него го няма в България.......

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Привет! Още в началото пишеш, че не си професионалист,следователно не ти трябва професионален монитор за тия пари. Ето ти нещо, което ще ти върши перфектна работа.http://www.benq.com/product/monitor/gw2470h/ 

Когато станеш професионалист в CAD, CAM , Фотограф или видео монтажист има резон да търсиш нещо за повечко пари.

А с остатъка от парите може да обновиш компютъра, да си купиш колело..... на драг има хубава промоция за ХЗ 4..... да си купиш прилично озвучаване или да изкараш курс по език .....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Забравих да напиша в началото, че не обичам да си купувам какво да е. Държа и на дизайна. Затова единствения вариант, който ми остана за 2560x1440 е ASUS MX27AQ. Ако не го открия никъде, за под 1000лв. накрая ще си взема един FULL HD и готово. Писна ми вече. Стана тотална каша. Явно 4К ще бъде по-нататък на по-голям екран. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Подобни теми

• от Svetlio88
      Здравейте!
      Препоръчайте смартфон до 300 лв. (това ми е абсолютния таван), който да е задължително с дисплей 5.5", тъй като големият дисплей е важен за мен.
      За момента се колебая между следните модели:
      1. Xiaomi Redmi Note 5А Prime 
      Операционна система: Android 7.1 Nougat
      Дисплей: 5.5" (1280x720) IPS
      Процесор: 8x Cortex-A53 (1.4 GHz)
      Оперативна памет: 3 GB
      Вградена памет: 32 GB
      Камера: 13 MP
      Добри параметри като за парите, които мога да отделя, но като кажа името на марката много хора ме гледат с недоумение
      2. Xiaomi Redmi Note 5А
      Операционна система: Android 7.0 Nougat
      Процесор: 4x Cortex-A53 (1.4 GHz)
      Оперативна памет: 2 GB
      Вградена памет: 16 GB
      Една идея по-евтина алтернатива на горния, компромис с параметрите.
      3. Meizu M3 Note
      Операционна система: Android 5.1.1
      Дисплей: 5.5" (1920x1080) LTPS IPS
      Процесор: 4x Cortex-A53 (1.8 GHz) + 4x Cortex-A53 (1.0 GHz)
      Оперативна памет: 3 GB
      Вградена памет: 32 GB
      Добри параметери като за парите си, но тази марка поне за мен е напълно непозната и се съмнявам в качеството, предвид ниската цена. 
      4.  Meizu U20
      Операционна система: Android 6.0
      Дисплей: 5.5" (1920x1080) LTPS IPS
      Процесор: 4x Cortex-A53 (1.8 GHz) + 4x Cortex-A53 (1.0 GHz)
      Сходна цена с горния, но по-малко памет?? Тук дилемата е по-малко памет и Андроид 6 при У20 срещу повече памет, но андроид 5.1.1 при М3 Ноут.
      5. HTC Desire 728G
      Операционна система: Android 5.1.1
      Дисплей: 5.5" (1280x720) Super LCD2
      Процесор: 8x Cortex-A53 (1.3 GHz)
      Оперативна памет: 1.5 GB
      Камера: 13 M
      По-популярна марка, за качество незнам. Това е телефон, който ми харесва най-много чисто визуално, особено варианта с белия панел. Бих се радвал ако разясните дали операционната система Android 5.1.1 е "минус" за този телефон спрямо Android 7.1 при Xiaomi. Първоначално се бях спрял на HTC, но бюджетните модели гледам са доста стари.
      6. HTC Desire 820
      Операционна система: Android 4.4.2
      Дисплей: 5.5" (1280x720) LCD
      Процесор: 4x Cortex-A53 (1.5 GHz) + 4x Cortex-A53 (1.0 GHz)
      Това е телефон, който наистина ми харесва много като дизайн. Но се замислям, защото самия модел май е старичък, а и Android 4.4.2 също, при наличие на 7 версия при други смартфони.
      7.  ASUS ZenFone Go ZB552KL
      Операционна система: Android 6.0
      Процесор: 4x Cortex-A53 (1.3 GHz)
      Като марка Асус я харесвам много и бих заложил на нея, независимо дали е за смартфон или лапоп. Този модел е по-ниска цена от всички гореизброени модели, разбира се това е и компромис с параметрите, но пък имам доверие в марката.
      Това са моделите, на които съм се спрял, но не се ограноичавам само до тях. Вероятно има и други подходящи модели и марки.
      Приоритет при избора ми е наличие на 5.5" дисплей и приемливо качество на материалите, от които е изработен. Първите модели предполагам са по-бюджетни и съмнителни поне за мен марки, но вероятно по-нови модели. Последните (HTC и Asus) са по-познати и класически модели, но вероятно по-стари. С различните версии на Андроид не съм запознат, така че разчитам на Вас  
      Благодаря предварително на всеки!
    • от Божидар Борисов
      Здравейте!
      Въпроса ми е следния: имам бюджет 5000лв.(+~1000 за обслужване).
      За сега съм се спрял на следните автомобили: Renault Megane II Diesel(тук съм в дилема 1.5 или 1.9), Mazda 3 1.6D, Volvo S60(като цяло волво като модели по голямата част ми допадат), Alfa Romeo 147 1.9 JTD, Opel Astra 1,6.
      Това, което търся в една кола е да е удобна от към интериор,да има някой екстри(климатроник,мултиволан), не търся супер мощна печка, порядъка на 110-130 коня 1.6-2.4 е достатъчно за да може и да не харчи твърде много.
      Спрял съм се предимно на дизелови двигатели и ги предпочитам, затова съм писал опела като краен вариант тъй като те вътре са като каруци имат 2 "врътки"   и седалките са :X.
    • от Deliv3rr
      Здравейте търся монитор от тези, които са завъртяни на 90 градуса. Някакви идеи къде мога да отркрия подобен и как се казват, че прерових навсякъде и нищо...  Слагам снимка за по-голяма яснота:

• от kolib4iata
      Здравейте.Помогнете моля в избора на монитор за игра на WOT.Искам да си взема един в съотношение 21:9 но не знам дали играта я поддържа.Моля които знае и играе в тази резолюция (2560x1080) да сподели опит, че английския ми е слаб и нищо не разбирам от чуждите форуми.Спрял съм се на бюджетно решение.
      LG 29UM58-P или  LG 29UM59-P или LG 29UM68-P
  • Разглеждащи в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.