Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте искам да попитам има ли защита на новите модели лаптопи на зарядното от токов удар  ?

Зарядното е за лаптоп Hp 65 W - тово.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, Емил Костов написа:

Не, няма!

Ахам добрем... : |

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Дръжте батерията в лаптопа.

Свързвайте правилно зарядното към лаптопа.

Не свързвайте към съмнителни ел. мрежи.

Това е вашата защита.

Редактирано от Tanner Foost Foust (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съвсем спокойно от токов удар може да ти замине дънцето на лаптопа, особено ако и то няма защити, дори някакви. А и пак не е сигурно.

Иначе колкото до инсталациите - при мене импулсни захранвания ненатоворени работят като пушки на 50V траф, обаче като се натоварят и губят регулацията. А и на 400V-ия кондензатор му е доста по-трудно да филтрира 4x ток. Трябва поне 70V входно при тях, няма значение право или променливо. Няма да ти обяснявам защо. А за максималното - гледай да не е по-голямо от 270V. И дано имаш късмет и да няма сложени неполярни кондензатори на 250V и недай си боже варистори.

Инак - на 90-100V трябва на максимална мощност да работят ОК.

Ако е имало токов удар и ти е заминал предпазителя на входа на зарядното, вероятноста след неговата смяна пак да си замине или да ти падне предпазителя на инсталацията е повече от 80%. Затова по-добре на боклука и тестваш лаптопа дали е здрав. Ако ти се занимава - тестваш за късо след греца.  С разпоени грец и филтърния 400V електролит, естествено. Ако имаш късмет може да е само транзистора, а ако освен него /вече при повече от 80% от зарядните/ имаш и iC на първичната част от захранването, нещата се усложняват и пътят към кошчето става все по-сигурен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съвременните захранвания са импулсни, т.е. напрежението на мрежата 220в се изправя  (изправеното напрежение достига 310в) и преобразува в променливо с голяма честота - 30- 300 kHz и повече, което се трансформира до необходимото (20-25в), изправя се, филтрира се и се подава към захранваното устройство. При повишаване на входното напрежение било поради комутации или други неща, комутиращите мощну елементи могат да издържат до около 250в еф., т.е. към 350в пиково, като някои издържат и повече, но други елементи могат да се повредят. В качествените захранвания има варистори, които се "отпушват" при около 350в и предизвикват изгаряне на предпазителя. В повечето случаи след смяната на тези варистори и предпазителя всичко е ОК, но все пак зависи колко висико е било напрежението - например при падане на мълния в/у мрежата в квартала спасение няма - всичко се стопява.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Tanaz_we написа:

Съвсем спокойно от токов удар може да ти замине дънцето на лаптопа, особено ако и то няма защити, дори някакви. А и пак не е сигурно.

Иначе колкото до инсталациите - при мене импулсни захранвания ненатоворени работят като пушки на 50V траф, обаче като се натоварят и губят регулацията. А и на 400V-ия кондензатор му е доста по-трудно да филтрира 4x ток. Трябва поне 70V входно при тях, няма значение право или променливо. Няма да ти обяснявам защо. А за максималното - гледай да не е по-голямо от 270V. И дано имаш късмет и да няма сложени неполярни кондензатори на 250V и недай си боже варистори.

Инак - на 90-100V трябва на максимална мощност да работят ОК.

Ако е имало токов удар и ти е заминал предпазителя на входа на зарядното, вероятноста след неговата смяна пак да си замине или да ти падне предпазителя на инсталацията е повече от 80%. Затова по-добре на боклука и тестваш лаптопа дали е здрав. Ако ти се занимава - тестваш за късо след греца.  С разпоени грец и филтърния 400V електролит, естествено. Ако имаш късмет може да е само транзистора, а ако освен него /вече при повече от 80% от зарядните/ имаш и iC на първичната част от захранването, нещата се усложняват и пътят към кошчето става все по-сигурен.

преди 46 минути, Илия Попов написа:

Съвременните захранвания са импулсни, т.е. напрежението на мрежата 220в се изправя  (изправеното напрежение достига 310в) и преобразува в променливо с голяма честота - 30- 300 kHz и повече, което се трансформира до необходимото (20-25в), изправя се, филтрира се и се подава към захранваното устройство. При повишаване на входното напрежение било поради комутации или други неща, комутиращите мощну елементи могат да издържат до около 250в еф., т.е. към 350в пиково, като някои издържат и повече, но други елементи могат да се повредят. В качествените захранвания има варистори, които се "отпушват" при около 350в и предизвикват изгаряне на предпазителя. В повечето случаи след смяната на тези варистори и предпазителя всичко е ОК, но все пак зависи колко висико е било напрежението - например при падане на мълния в/у мрежата в квартала спасение няма - всичко се стопява.

Мерси прочетох внимателно какво си написал като гледам се държи стабилно. Слава богу не е падала мълния близо до нас и дано не пада. Аз просто попитах за лична информация. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Знам , че имаше някакви защитни разклонители , които предпазвали от токов удар . Провери за такива в магазините за техника . А трябва да се внимава и с главния контакт дали е читаш също и бушоните .

Не съм чул до сега зарядно за лаптоп да има защити никъде не си застрахован ..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, adersa написа:

Знам , че имаше някакви защитни разклонители , които предпазвали от токов удар . Провери за такива в магазините за техника . А трябва да се внимава и с главния контакт дали е читаш също и бушоните .

Не съм чул до сега зарядно за лаптоп да има защити никъде не си застрахован ..

Не, тези разконители ще те предпазят от късо съединение, но не и от токов удар. За токов удар само качествен UPS.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Емил Костов написа:

Не, тези разконители ще те предпазят от късо съединение, но не и от токов удар. За токов удар само качествен UPS.

Например може ли линк към някакъв и да е на прилична цена?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Devastation написа:

Колеги ще ти предложат, но не мисля че има смисъл да купуваш UPS само заради един лаптоп.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тия разклонители представляват обикновенни с тъпи варистори, които ги има в зарядното :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Емил Костов написа:

Колеги ще ти предложат, но не мисля че има смисъл да купуваш UPS само заради един лаптоп.

Абе както каза да съм сигурен.. като изгори дъно няма кой да се занимава ще си взема и чакам предложения за Упс :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, Devastation написа:

За хубав UPS си вземи наистина хубав а не такъв като на банкоматите като спре тока и ако аварията е дълга да падне батерията за 5 мин . Чувал съм , че на лафките UPS е много добър . Но питай някой да ти предложи хубав с хубава батерия , не търси евтиното , а качеството ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами хубавите UPS отиват от 500 лв нагоре, затова казвам, че няма смисъл да се купува UPS само заради един лаптоп.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 22 минути, Емил Костов написа:

Ами хубавите UPS отиват от 500 лв нагоре, затова казвам, че няма смисъл да се купува UPS само заради един лаптоп.

Чак пък... Този даже е мощен за лаптоп:
https://www.senetic.bg/product/BR550GI

преди 29 минути, adersa написа:

За хубав UPS си вземи наистина хубав а не такъв като на банкоматите като спре тока и ако аварията е дълга да падне батерията за 5 мин .

Хубав UPS не значи да държи дълго, ами да попречи на проблемите на захранващата мрежа да причинят проблеми на техниката. За лаптоп с изправна батерия и 5 мин са предостатъчно. За останалите - колкото ти трябва да си запазиш всичко и да гасиш.

Редактирано от flare (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.