Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Привет.

Дойде ми времето за нов, сериозен монитор. В момента съм с един Samsung 206BW, който дори като нов да ми е изглеждал чуден, сега вече е на годинки, идва ми малък, TN матрицата почва да ме дразни и като цяло ще остане за втори.

В общи линии какво търся от новия:

• размер: 27 - 32 инча

• матрица: IPS или VA

• предназначение: работа със снимки, писане и гледане на код, игри, разни филми и сериали

• резолюция: клоня към 1440p, 4K за момента ми се струват изхвърляне

• отношение на страните: по-скоро 16:9, но може би бих помислил за 21:9, ако има някое интересно предложение

• цена: таван около 1300-1400 лева, като мога да ползвам известна отстъпка в Ardes

Може би 32 инча ще са малко в повечко, понеже за момента няма да мога да го гледам от повече от метър; откъм плътност на пикселите 1440p в 32 инча се падат малко по-малко, отколкото на сегашния и горе-долу същата работа като 1080p в 23-24 инча, така че би трябвало да е окей. Това мисля, че бих могъл да го преценя в магазина.

Мисля си за рамо от такъв тип - http://shop.ergotechgroup.com/7flex-hd-monitor-arm/ - понеже ще позволи да освободя малко място на бюрото и да дръпна монитора по-далеч при нужда; в този ред на мисли няма нужда и стойката с монитора да е супер специална, въпреки че в този клас много от моделите, които съм гледал, предлагат настройка на височина и наклон и завъртане в портрет. Впрочем ако някой знае да се продават такъв тип рамена и в България, нека каже, понеже ми е интересно да видя и евентуално да тествам на живо. Единствените неща, които намерих, са този сайт - http://www.humanscale.bg/products/category_detail.monitor_arms.php - и съм пас, понеже идват сравнително скъпички (еквивалентни модели идват около двойно по-скъпи спрямо тези на Ergotech); иначе има тук-таме и разни китайски, които обаче изглеждат кекави още на картинката.

Два конкретни модела, на които съм се спрял за момента:

BenQ BL3200PT - http://www2.benq.us/product/monitor/bl3200pt/

Общо взето първият такъв монитор, който загледах. Плюсове са му цената и сравнително доброто представяне по тестове. Маркетират го като монитор за CAD/CAM, но би трябвало да се справя добре с всичко. Минуси доколкото разбрах са му не особено добрата заводска калибрация. Цената му е около 1000-1100 лева.

Asus PB328Q - https://www.asus.com/us/Monitors/PB328Q/

Доколкото разбирам е с подобна (или даже същата) матрица като горния, само че работи на 75 Hz. В сравнителни тестове виждам, че е чувствително по-ярък и по-контрастен от BL3200PT и с по-малък входен lag. Клоня към него, струва ми се, че са оправдани 200-300 лв разлика в цената. Тук-таме казват, че моделът страда от кофти контрол на качеството, та било доста възможно да ми се падне бройка с мъртви пиксели и/или прах между слоевете на матрицата. Цена 1300-1400 лева.

Като цяло изводите ми (за недостатъци на VA панелите) от четенето са, че може да страдат от ghosting, което обаче би се видяло в разни по-забързани игри и някои филми (и дори да се види, било до възприятие, кой колко го търпи и т.н.); че някои имат проблеми с т.нар. black crush, т.е. най-тъмните тонове на сивото да се виждат като черно. Голямо предимство пред IPS е до няколко пъти по-големият контраст (заради по-ефективно блокиране на подсветката), от там и липсата на (характерно за IPS) “изпускане” на подсветката. За последното казват, че доста лесно се коригира със светването на някаква лампа колкото за фон някъде зад монитора (което няма да е много удобно, ако искаш например да си пуснеш филм в напълно тъмна стая).

Загледах и няколко IPS модела (27 инчови, понеже така и не видях 32-инчова IPS матрица, която да се вмества в ценат), но не съм чел супер подробно за тях.

Dell U2715H - накратко като плюс хубава картинка и добра цена - около 850-900 лева. Недостатък - неравномерна подсветка.

Asus PA278Q - една идея по-висок клас, по-голямо покритие на Adobe RGB, но пък и по-сериозна цена - към 1600 лева. По-скоро го отписвам.

Няколко думи за това дали ми трябва голямо покритие на Adobe RGB? Не съм се впускал в подробности, но май че ако не реша да печатам снимки, няма да забележа разлика, а това, което ме интересува, сякаш е по-скоро 100% покритие на sRGB.

Мисля си и за хардуерен калибратор - бих отделил да кажем около 300 лева за такъв. Гледах примерно Spyder5Pro за толкова или малко повече пари (доколкото разбрах различните модели са еднакви като хардуер и се различават само по това какво може софтуерът - и Pro по спомен е най-малкият модел, който предлага мерене на околната светлина). Не съм тръгнал да печатам снимки, по-скоро ми се иска да няма изненади, когато си погледна снимките на различен монитор.

4K за момента не искам по няколко причини - едно на ръка защото за същото качество като горните няколко монитора ще трябва да извадя към 2000 и повече лева, друго - защото за момента съм със старичка видеокарта (HD 6770), която няма да може да изкара такава резолюция, трето - имам мерак от време на време да играя игри, без да се налага да си взема видеокарта за още 2000 лева. Планирам евентуално GTX 1070, когато се появи, но това по последни данни ще е след най-малко след месец-два.

Не бързам супер много, иска ми се може би до месец да купя нещо. Би било хубаво да тествам този или онзи модел с нещата, които, което ще е малко занимавка, понеже за момента имам само настолен компютър… Някакви съвети какво да гледам, когато отида в магазина? Съжалявам за леееко разтегления пост и благодаря предварително.

Редактирано от killchain (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сапфирката вярно е много стара но не е ли с DP 1.2? Тоест монитора би трябвало да си работи на нативната?

Иначе картата е слаба и за 1920x1080 освен ако не говорим за CS отделно АМД не поддържат и хард. ускорение при х265 всъщност и поддръжката на всичко под 7-ма серия е заебано отдавна.

Така че за игри трябва при всички положения нова карта. За 2560x1080 с някой компромиси минаваш с GTX970 за 4К ще ти трябват два броя 980TI.

Редактирано от Roujin Z (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 28 минути, Roujin Z написа:

Сапфирката вярно е много стара но не е ли с DP 1.2? Тоест монитора би трябвало да си работи на нативната?

Иначе картата е слаба и за 1920x1080 освен ако не говорим за CS отделно АМД не поддържат и хард. ускорение при х265 всъщност и поддръжката на всичко под 7-ма серия е заебано отдавна.

Така че за игри трябва при всички положения нова карта. За 2560x1080 с някой компромиси минаваш с GTX970 за 4К ще ти трябват два броя 980TI.

Точно моята няма DP, имам варианта с VGA, DVI и HDMI. И май единствено DVI-I Dual Link ме спасява за 1440p; 4K може да излезе от HDMI, ама на 30 херца.

Ясно ми е горе-долу какво се иска като конски сили от видеокартата. Ако взема сега 1440p, ще мога да играя някои по-стари и непретенциозни заглавия дори със сегашната. Не държа да взема нова карта веднага с монитора, игрите не са ми на първо място.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, killchain написа:

Професионално ли се занимаваш с фотография или любителски. Ако е второто избора за теб е огромен. Ако си професионалист - не чак толкова. 

Нещо дилетантско, но практично и сравнително качествено - dell-u2717da.

Нещо насочено към професионалисти - NEC pa272w.

Успех!:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

killchain, само едно мога да ти препоръчам - преди покупка задължително изпробвай на място моделите, които си си набелязал. Отиди с една флашка със снимки и филм в магазина, и виж как ще изглеждат на дисплея. Техническите характеристики и ревютата са едно, реалността е друго. 

Иначе и двата модела, които си посочил, ги няма в Ардес. Този Dell U2717DA е интересен, ако наистина е с такава стойка. Аз бих ти предложил да погледнеш и HP Z27i . Ползвам 24-инчовия му аналог повече от две години. 

Току що, RudeBoy написа:

Редактирано от RudeBoy (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, XECUTIONER написа:

Професионално ли се занимаваш с фотография или любителски. Ако е второто избора за теб е огромен. Ако си професионалист - не чак толкова. 

Нещо дилетантско, но практично и сравнително качествено - dell-u2717da.

Нещо насочено към професионалисти - NEC pa272w.

Успех!:)

Тези Dell-ове ги гледах, да. Хубаво е, че има модел, който идва с такъв тип стойка, но пък хубаво, че има и модел със стандартна (за около 100 лева по-малко), който идва без - предпочитам тази на Ergotech, понеже е с една става повече. Изгледах едно ревю набързо и ми се струва, че става въпрос за монитор една идея по-нисък клас от другите - видя се известно пропускане от подсветката, sRGB покритието не е 100%. Но пък иначе изглежда добре, тъничката рамка определено му дава вид.

А този NEC сигурно е чуден, но мярнах цена 1300 зелени гущера, което идва към 2200 лева. Снимам засега изцяло любителски, не ми е нужен чак такъв монитор.

преди 6 минути, RudeBoy написа:

killchain, само едно мога да ти препоръчам - преди покупка задължително изпробвай на място моделите, които си си набелязал. Отиди с една флашка със снимки и филм в магазина, и виж как ще изглеждат на дисплея. Техническите характеристики и ревютата са едно, реалността е друго. 

Това си го мисля, да. Едва ли ще ми откажат дори да си занеса компютъра и да пробвам направо с него (което ще е занимавка повече от моя страна, понеже както казах нямам лаптоп, само настолен).

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, killchain написа:

Едва ли ще ми откажат дори да си занеса компютъра и да пробвам направо с него 

Еее, чак пък толкова :) . Сигурен съм, че в магазина все ще се намери някой работещ комп или лаптоп, както и услужлив продавач, който да ти демонстрира монитора.

Когато купувах моя, в Ардес го нямаше точно този модел. Затова отидох при директния вносител. Хората ми поръчаха една бройка от София, разпечатаха кашона пред мен, свързаха го към компютър (за целта ме пуснаха в сервизната част), и ме оставиха да го тествам колкото си искам. И цената беше с 50 лв по-ниска от Ардес.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, killchain написа:

Тези Dell-ове ги гледах, да. Хубаво е, че има модел, който идва с такъв тип стойка, но пък хубаво, че има и модел със стандартна (за около 100 лева по-малко), който идва без - предпочитам тази на Ergotech, понеже е с една става повече. Изгледах едно ревю набързо и ми се струва, че става въпрос за монитор една идея по-нисък клас от другите - видя се известно пропускане от подсветката, sRGB покритието не е 100%. Но пък иначе изглежда добре, тъничката рамка определено му дава вид.

Еми хем този ти се струва по-нисък клас, хем Нека ти идва в повече. Айде нещо с една идея по-добро вписващо се в бюджета - up2716d.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 2.5.2016 at 20:00, killchain написа:

................

Tрябва ли да бъде на 1440?

Скоро четох за Philips 276E6ADSS и изглежда интересно предложение за нещата,които търсиш. Интересна технология и доста под лимита ти за бюджет.

Недостатък е ниската резолюция.

Редактирано от Tommygun (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Tommygun написа:

Tрябва ли да бъде на 1440?

Скоро четох за Philips 276E6ADSS и изглежда интересно предложение за нещата,които търсиш. Интересна технология и доста под лимита ти за бюджет.

Недостатък е ниската резолюция.

Едното нещо, което търся, е повече място за работа (като пиксели) при горе-долу подобна плътност на пикселите на сегашния (или по-голяма) и по-голям физически размер. Ако мониторът беше с основно предназначение игри и филми, щеше да е окей, но тъй като няма да мога да го сложа много далече, 1080p в 27 инча ще са доста зърнести за работа, особено ако гледам код.

Благодаря все пак.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лично, ако купувах сега монитор () и имах ограничен бюджет, щях да взема LG 27UD68-W.

LG 27UD68-W Review | The Best 4K UHD Monitor Under 500$

За останалите пари може да ъпгрейтнеш видео картата. Което според мен е добро предложение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, oic написа:

Лично, ако купувах сега монитор () и имах ограничен бюджет, щях да взема LG 27UD68-W.

LG 27UD68-W Review | The Best 4K UHD Monitor Under 500$

на 2.05.2016 г. at 21:00, killchain написа:

4K за момента не искам по няколко причини - едно на ръка защото за същото качество като горните няколко монитора ще трябва да извадя към 2000 и повече лева, друго - защото за момента съм със старичка видеокарта (HD 6770), която няма да може да изкара такава резолюция, трето - имам мерак от време на време да играя игри, без да се налага да си взема видеокарта за още 2000 лева. Планирам евентуално GTX 1070, когато се появи, но това по последни данни ще е след най-малко след месец-два.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, Julian Clark написа:

Никога не бих се поколебал да си взема монитор на '' NEC ''  !!!

Единствената опция стояща над това ниво за мен лично  е   'Eizo ' !

Някакви конкретни модели (които да се вписват в изискванията) и впечатления от тях? Или просто да се намираме на приказка, понеже някъде сме чували, че Nec и Eizo правят хубави монитори...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.