Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте.

Надявам се темата да е в правилния раздел.

Имам рутер TP-Link WR1043ND с възможност за включване на USB устройство. Смятам да включа към него външен хард, който ще ползвам като FTP. С настройките и ползването към момента нямам проблем. Въпросът ми е свързан със сигурността на файловете, които ще качвам - предимно лични снимки. Когато файловете са на компютър, за тях се грижат защитни стени, антивирусни програми ... Как мога да защитя от злонамерен софтуер файловете на външния хард ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А на рутъра включена ли е защитната стена?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако харда ти е зад рутер няма как да го защитиш. Ще трябва да си сигурен, че качваш незаразен софтуер. И освен това снимките ги дръж на още един носител.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ExaFlop,

8782809C.jpg

8782810o.jpg

Емо, в случая става въпрос само за снимки и то правени от мен. В момента снимките ги съхранявам на вътрешен и външен хард. Дублаж. Смятам, че е достатъчно. Идеята е да имам достъп до тях винаги, но сега, като се замисля, ми минава през ума да продължа да си ги съхранявам по същия начин, а избрани снимки да качвам за достъп я в Гугъл Фото, я в Flickr или тем подобни ...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сам знаеш, че 100% защита няма. Може да си го достъпваш и да си качваш информацията. Защитата, ще е в това, че никой няма да знае за него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако въпросът е дали модерните напоследък криптиращи боклуци ще го налазят - няма. Или поне аз не знам за такива, които си осигуряват достъп и по ftp с user/pass Въпросът е ти дали ти като качваш неща ще презапишеш читавата информация с вече криптирана или развалена. Ако просто добавяш, мисля че ще имаш сигурност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, Филипов написа:

Ако въпросът е дали модерните напоследък криптиращи боклуци ще го налазят - няма. Или поне аз не знам за такива, които си осигуряват достъп и по ftp с user/pass Въпросът е ти дали ти като качваш неща ще презапишеш читавата информация с вече криптирана или развалена. Ако просто добавяш, мисля че ще имаш сигурност.

Идеята е само да добавям.

Приятели, благодаря за отделеното време.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 3.05.2016 г. at 12:35, Филипов написа:

Locky се опитва да открие и криптира файловете на немапнати устройства. Но май наистина не извлича пароли за достъп до подобни ресурси. Но видях криптирани файлове в OneDrive от заразен компютър с акаунт там.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, tigertron написа:

Locky се опитва да открие и криптира файловете на немапнати устройства. Но май наистина не извлича пароли за достъп до подобни ресурси. Но видях криптирани файлове в OneDrive от заразен компютър с акаунт там.

Ако е инсталиран софтуера на onedrive той прави синхронизация и от там се пренасят криптираните файлове в облака

Редактирано от capnemo (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, capnemo написа:

Ако е инсталиран софтуера на onedrive той прави синхронизация и от там се пренасят криптираните файлове в облака

Да, точно така е станало. Просто исках да кажа, че има версии на крипто вируси, които сканират мрежата и криптират определени файлове на всички мрежови ресурси, до които се доберат. А чрез софтуера за синхронизация на облачните услуги автоматично ще заминат и направените резервни копия. Така че един потребител много трябва да внимава какво се синхронизира в реално време от компютъра му към резервните хранилища, било то външни дискове или облачни услуги. За мен лично инсталирането на софтуера от облачните услуги за бекъп не е добра идея, точно поради това, че прави автоматично синхронизиране или мапва мястото на облака като мрежова папка.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Току що, tigertron написа:

Да, точно така е станало. Просто исках да кажа, че има версии на крипто вируси, които сканират мрежата и криптират определени файлове на всички мрежови ресурси, до които се доберат. А чрез софтуера за синхронизация на облачните услуги автоматично ще заминат и направените резервни копия. Така че един потребител много трябва да внимава какво се синхронизира в реално време от компютъра му към резервните хранилища, било то външни дискове или облачни услуги. За мен лично инсталирането на софтуера от облачните услуги за бекъп не е добра идея, точно поради това, че прави автоматично синхронизиране или мапва мястото на облака като мрежова папка.

Аз заради това си сихронизирам на ръка, ъплоадвам през броузер

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, capnemo написа:

Капитане, не е ли по-добре, да се ползва нещо такова цък ? И като сигурност и като издържливост. Външен хард, да се ползва като FTP и само пъхнат в USB-то на рутера, не ми се вижда много сигурно.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, AntiAlGor написа:

Капитане, не е ли по-добре, да се ползва нещо такова цък ? И като сигурност и като издържливост. Външен хард, да се ползва като FTP и само пъхнат в USB-то на рутера, не ми се вижда много сигурно.

Честно казано не знам, но ако NAS се закачи като диск ще е видим и за криптовирусите. Ако ще се ползва нестандартно нещо като ftp шанса някой криптовирус да може да работи с това и/или да може да намери името и паролата ще е малък. Иначе ако всеки път си въвеждаш име и парола за да достъпиш шера на NAS-a може да е малко досадно (но също ще е в известна степен сигурно)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, AntiAlGor написа:

да, и на мен не ми се вижда сигурно и като че ли е по-добре да го включи към компа

щото като му хакна рутера ...ъ-ъ-ъ... ша стане манджа с грозде

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, манго написа:

да, и на мен не ми се вижда сигурно и като че ли е по-добре да го включи към компа

щото като му хакна рутера ...ъ-ъ-ъ... ша стане манджа с грозде

Шанса да му хакнат маршрутизатора е много по-малка от това да направят с компютъра :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Току що, capnemo написа:

Шанса да му хакнат маршрутизатора е много по-малка от това да направят с компютъра :)

така е, та нали затова си включват компа през рутер, щото по лан се правят директно поразии върху компа

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Онова дето показах, като пример, има всички възможност.  А мен и друго ме тревожи. Някак си, непрестанно включен външен диск, към USB на рутер, не ми вдъхва доверие. Чисто технически, като издържливост. Колкото до разни хаквания, наскоро четох за различни модели рутери, дето имаха дупки в сигурността. И се оказаха, все едно имаш дървена ограда, ама липсват дъски в нея. :D

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не пиша нищо по темата, защото няма какво ... Но чета с интерес.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, AntiAlGor написа:

Онова дето показах, като пример, има всички възможност.  А мен и друго ме тревожи. Някак си, непрестанно включен външен диск, към USB на рутер, не ми вдъхва доверие. Чисто технически, като издържливост. Колкото до разни хаквания, наскоро четох за различни модели рутери, дето имаха дупки в сигурността. И се оказаха, все едно имаш дървена ограда, ама липсват дъски в нея. :D

те затова си мисля, че е най-добре харда да се връзва към компа, а компа към рутер, така че при хакване на рутера,
да нямат достъп до външния хард

аз процедирам така:
на външния хард качвам жива wifislax и всичко което трябва да го пазя, го конвертирам в .xzm модул
при зареждане на тази ОС всички файлове ми са отворени, мога да си ги обработвам и запазвам пак в .xzm
недостатък на този начин е изискването за повече рам

в slax модулите са .sb
не знам, а и не съм чувал за криптовируси, които да променят този вид файлове ...ъ-ъ-ъ... това че аз не знам, това не значи , че ги няма

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само че наистина сам по-себе си рутера няма как да предпази от заплахи, защото сканира само пакетите, но не знае какво стои зад заявките и лесно може да пропусне зараза.

The hardware firewall only sees the data traffic generated by these computers, but it doesn’t know which applications are generating this data.

Мисля, че преди съм ги давал тези линкове, но все пак:

http://blog.emsisoft.com/2014/09/19/whats-the-point-of-having-a-firewall/

http://blog.emsisoft.com/2009/07/01/tec090701/

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.