Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×
De Santa

Непълно зареждане на преносим компютър.

Препоръчан отговор

Здравейте,

Както съм написал в темата лаптопа ми не се зарежда напълно по незнайна причина... до вчера си се зареждаше на 100% но днес стига само до 70%. 

Някакви идеи какъв е проблема и как може да се оправи? Благодаря ви предварително.

Asus N551JW ~ i7-4720HQ~GTX960M~8GB~Windows 8.1 Pro x64

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Провери в момента на Power Options какво е избрано - Balanced или Power Saver.  Инсталирал ли си някаква допълнителна програма, която да се грижи за състоянието на батерията?

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей и моята батерия така беше и замина в кофата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Емил Костов написа:

Провери в момента на Power Options какво е избрано - Balanced или Power Saver.  Инсталирал ли си някаква допълнителна програма, която да се грижи за състоянието на батерията?

На HighPerformance ми седи почти винаги, пробвах да сменя с balanced и power saver няма промяна. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някой път драйверът който отговаря за батерията прави проблеми започни с него.

Влизаш в Device Manager - > Batteries -> Маркирай "Microsoft ACPI-Compliant Control Method Battery" и му дай Uninstall -> Scan for hardware Changes

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, ivan1975 написа:

Някой път драйверът който отговаря за батерията прави проблеми започни с него.

Влизаш в Device Manager - > Batteries -> Маркирай "Microsoft ACPI-Compliant Control Method Battery" и му дай Uninstall -> Scan for hardware Changes

Току-що го направих, започна да се зарежда за няколко секунди и пак си остана на 70%.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А иначе държи ли ток.

остави я да падне до край и тогава опитаи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж също така в bios дали имаш опцията Calibrate Battery. Най-вероятно Иван е прав. Батерията си заминава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А виж от същите тези настройки за консумация на батерията, до колко процента е разрешено максимално да се зарежда и разрежда. Нормалното разреждане е до 3%, а нормално зареждане някъде до 95. Може и 100 да сложиш. Може от от там да е настроено зареждане до по-ниски максимални проценти.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 51 минути, Blue Ray написа:

А виж от същите тези настройки за консумация на батерията, до колко процента е разрешено максимално да се зарежда и разрежда. Нормалното разреждане е до 3%, а нормално зареждане някъде до 95. Може и 100 да сложиш. Може от от там да е настроено зареждане до по-ниски максимални проценти.

Къде са тези настройки че не ги намирам ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От допълнителните настройки за плановете на консумация на Windows:

battery-actions.jpg

Настройките, които търсиш се намират в секциите "Critical baterry level" и "Low baterry notification".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Никой не попита, батерията от кога се експлоатира?

Според мен батерията се е износила и е загубила част от капацитета си в случая с 30%.

Другата възможност е че контролерът се е скапал и не калибрира правилно.

Може да се изтощи батерията напълно и да се зареди на ново.

Бих посъветвал да се изтощи до 10 15 процента оставащ заряд през операционната система. А останалите да се изтощят в Байоса.

И съответно след като се изтощи да се зареди на ново до като системата е в Байоса.

При мен ми е помагало на един Ейсър Аспайър, колкото и да е странно. Имал съм случаи в които е на 20% . През Байоса успявах да получа стойности от поне 60%.

Ако извадя батерията и я закача на друг Лаптоп.

Успявах да я заредя на 100%. Не винаги.

За мен това поведение е равно на износила се батерия.

И само смяната с нова батерия и правилният опшън. Всички други екперименти са губене на време.

Редактирано от Tanner Foost Foust (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Tanner Foost Foust написа:

Според мен батерията се е износила и е загубила част от капацитета си в случая с 30%.

Бих посъветвал да се изтощи до 10 15 процента оставащ заряд през операционната система. А останалите да се изтощят в Байоса.

И съответно след като се изтощи да се зареди на ново до като системата е в Байоса.

При мен ми е помагало на един Ейсър Аспайър, колкото и да е странно. Имал съм случаи в които е на 20% . През Байоса успявах да получа стойности от поне 60%.

И само смяната с нова батерия и правилният опшън. Всички други екперименти са губене на време.

Аз сега забелязвам че всъщност както вчера беше на 70% и махнах лаптопа от зарядното за да го ползвам... стигна до 0% и от вчера си седи така нищо че го зареждах цяла нощ. И значи все пак прав съм бил за тези лаптопи.... лаптопа е на 6 месеца а само проблеми ми създава. Три пъти е киснал в сервиз и сега пак се развали. Това е първият преносим компютър който имам и най вероятно ще е и последния... пълен боклук.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Tanner Foost Foust написа:

Тя ако се е износила, пак ще показва заредена до 100% от текущ възможен капацитет и винаги ще е така. Реално новия капацитет ще е по-малък от фабрично заложения, но пак ще се зарежда до 100%, според операционната система. По-скоро проблема е от контролера или от настройка на операционната система, а именно лимит за максимално зареждане и разреждане. Може да направи това, което казваш. Може и да помогне. Според мен си е чиста настройка. А има ли някъде индикатор, от който се ориентираш дали батерията и изтощена или заредена? На някои лаптопи, има светодиод, който свети по определен начин при напълно заредена батерия, разреждаща се батерия и изтощена батерия. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Blue Ray написа:

Тя ако се е износила, пак ще показва заредена до 100% от текущ възможен капацитет и винаги ще е така. Реално новия капацитет ще е по-малък от фабрично заложения, но пак ще се зарежда до 100%, според операционната система. По-скоро проблема е от контролера или от настройка на операционната система, а именно лимит за максимално зареждане и разреждане. Може да направи това, което казваш. Може и да помогне. Според мен си е чиста настройка. А има ли някъде индикатор, от който се ориентираш дали батерията и изтощена или заредена? На някои лаптопи, има светодиод, който свети по определен начин при напълно заредена батерия, разреждаща се батерия и изтощена батерия. 

Имам индикатор на лаптопа който при заредена батерия свети зелено а при изтощена червено, но сега мига червено.... батерията просто не се зарежда, долу на иконката пише "Plugged in, NOT charging" и си седи на 0% а зарядното също отказа и сега го ползвам с някакво по слабо. Пълен боклук нямам думи... ще ходя до сервиза да си искам парите щото закона за защита на потребителите гласи че минал ли е 3 ремонта в рамките на времето от гаранцията (2 год), потребителят има право да поиска нов продукт или $$ а това сега ще е 4 ремонт.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблемът може и да е в зарядното или батерията на въпросния лаптоп. Използваш по-слабо зарядно, което не е редно. Необходимо е да използва зарядно/адаптер с точно определени ток и напрежение, а не със случайни такива. Друг вариант е, батерията да е проблема. Това не означава износена, а просто хардуерен проблем в клетките. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Току що, Blue Ray написа:

Проблемът може и да е в зарядното или батерията на въпросния лаптоп. Използваш по-слабо зарядно, което не е редно. Необходимо е да използва зарядно/адаптер с точно определени ток и напрежение, а не със случайни такива. Друг вариант е, батерията да е проблема. Това не означава износена, а просто хардуерен проблем в клетките. 

Знам че не трябва ама по добра идея имаш ли? Трябва ми ток за час-два и го връщам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С първата част съм напълно съгласен, с втората (за индикатора) - не.

На един мой лаптоп, батерията е на 3% от фабричния капацитет. Стига само да заспи - да не е шоково оставане без захранване. Когато го зареждам - за няколко минути показва 100%.

Лошото е, че на батериите гаранцията е 6 месеца.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

направи калибрация на батерията - зареждаш я докрай, рестартираш лаптоп и влизаш в биос, там вадиш кабела на адаптера и оставяш лаптоп докато се изключи (това се прави в биос за да не заспива лаптопа, а да се разреди батерията докрай). после при зареждане батерията ще се зареди до 100%, но тия 100% ще са = на 70-те % от предишното зареждане (измерено като реален капацитет) може да видиш реалния капацитет на батерията с hwmonitor: http://download.cpuid.com/hwmonitor/hwmonitor_1.28.zip

Редактирано от the professor (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.