Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×
サムライオートバイ

Win7 и какъвто и да е Линукс като втора операционна система без да трия уиндоса

Препоръчан отговор

Имам малко по-специфичен проблем с инсталирането на втора операционна среда и е крайно време да го реша и затова създавам тази тема която ще ми е от голяма полза за мен. Относно проблема: Имам уиндос 7, който засега не искам да го махам нацяло но ако той спъва нещата и успея да си копирам важните неща на една флашка ще го махна сигурно. Та така. Имам диск C на който е Уиндоса, Имам Д който при форматиране казва че има документи на Уиндос там и не мога да го форматирам и имам диск Е който го ползвах за сторидж, но сега от там избирам какво да премесця на D. Ще се пробвам пак да инсталирам Линукс но този път ще е на диск Е и ще ми трябва помощ с линкове към работещи програми а аз ще ви давам снимки на съобщенията за грешки. Дано успея този път да инсталирам втора операционна система на този не чак толкова добър лаптоп.

Редактирано от サムライオートバイ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва ми помощ за да се върна към Уиндоса преди да го махна от лаптопа си. Имам няколко пощи които ми останаха за възстановяване. Инсталирах си Linux Mint но не ми допада и ще пробвам с Убунту и стийм ОС като втора Операционна Среда/Система. Линукса съм го инсталирал с помощната програма...UnetBootIn ako ne греша, но утре ще ви кажа точно за да не гадая и аз сега. Надявам се някой да помогне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Познал съм програмата. Някаква идея как да си възстановя поне документите от My Docduments i Десктопа?:huh:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не мога да ви разбера, програмата UnetBootin е за създаване на буутващи флаш-дискове на ОС-и, тя не трие файлове от хард-диска, друг е въпроса дали при инсталацията (ако сте инсталирали) сте изтрили грешния дял (ако има такъв). Но нека се върнем на въпроса, направихте ли втори дял?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, サムライオートバイ написа:

Познал съм програмата. Някаква идея как да си възстановя поне документите от My Docduments i Десктопа?:huh:

Бутвате Windows-а, и си възстановявате, иначе под Linux ще ви трябва ntfs-3g пакета за да монтирате Windows дяловете ви. Дайте един изход от fdisk -l, за да проверим какви дялове имате.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, techmaniac написа:

Бутвате Windows-а, и си възстановявате, иначе под Linux ще ви трябва ntfs-3g пакета за да монтирате Windows дяловете ви. Дайте един изход от fdisk -l, за да проверим какви дялове имате.

И двете неща които ми казахте не знам как да ги направя...

Сега като рестартирам компютъра директно тръгва Линукс. Преди като правих подобни упражнения имах опция за 2 Уиндоса и 1Линукс който така и не използвах, защото беше много сложно всичко тогава. И на мен ми е чудно какво съм направил честно казано и ако помогнете да разбера ще е добре, защото в момента имам само 1 Линукс, а тъкмо намерих джойстика и ми се разцъкваше малко и много исках да пробвам да играя на компютъра WOT с джойстика за pc i ps3 който е с формата на xbox.

преди 6 часа, The Owl написа:

Не мога да ви разбера, програмата UnetBootin е за създаване на буутващи флаш-дискове на ОС-и, тя не трие файлове от хард-диска, друг е въпроса дали при инсталацията (ако сте инсталирали) сте изтрили грешния дял (ако има такъв). Но нека се върнем на въпроса, направихте ли втори дял?

В момента пиша от линукса и да, май направих втори дял, ама той преди това беше на 3 дяла разделен харддиска

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отвори някоя папка като root/администратор (все ще намериш как става), после като него отвори каквото искаш - дяловете ще ги познаеш по големината, предполагам . Вероятно, доста вероятно, ако не жертваш Линукса, ще имаш комп за преинсталиране. С каква ОС - ти си избираш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

computer:///TOSHIBA%50/50.drive не ми дава да отварям там
computer:///root.link  тук има много папки

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отвори един терминал и напиши в него следната команда "sudo fdisk -l"  ако искаш копирай я, но без кавичките. Ще ти поиска парола за sudo ще трябва да си напишеш паролата. Надявам се да си я знаеш написал си я при инсталацията.

Копирай изхода от командата и го пусни тук. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи, пак ще кажа, инсталирай ntfs-config (по каквъто и да е начин). Стартирай го, би трябвало да ти поиска парола, ако не иска - мадона мия (пропускаме такъв вариант засега), - после "автоконфигуриране" и го затваряш от "хиксчето", разглеждаш в другия прозорец всичко ли е правилно и ... би трябвало дяловете ти да са монтирани, достъпни за четене и писане, и пълен достъп. А там вече - кое, къде е, ти ще се оправяш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

~ $ sudo fdisk -l

Disk /dev/sda: 1000.2 GB, 1000204886016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 121601 cylinders, total 1953525168 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disk identifier: 0x000af2c0

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *        2048  1937078271   968538112   83  Linux
/dev/sda2      1937080318  1953523711     8221697    5  Extended
Partition 2 does not start on physical sector boundary.
/dev/sda5      1937080320  1953523711     8221696   82  Linux swap / Solaris

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Баце, къв Уйн дириш тука (от това което показваш). Виж как е при мене

Disk /dev/sda: 153,4 GiB, 164696555520 bytes, 321672960 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0x0b7189e0

Device     Boot     Start       End   Sectors   Size Id Type
/dev/sda1  *           63 248334335 248334273 118,4G  7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2       248334336 315219101  66884766  31,9G 83 Linux
/dev/sda3       315219966 321671167   6451202   3,1G  5 Extended
/dev/sda5       315219968 321671167   6451200   3,1G 82 Linux swap / Solaris

Та значи - нямаш Уйн и това си е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, бат'начо написа:

Баце, къв Уйн дириш тука (от това което показваш). Виж как е при мене

Disk /dev/sda: 153,4 GiB, 164696555520 bytes, 321672960 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0x0b7189e0

Device     Boot     Start       End   Sectors   Size Id Type
/dev/sda1  *           63 248334335 248334273 118,4G  7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2       248334336 315219101  66884766  31,9G 83 Linux
/dev/sda3       315219966 321671167   6451202   3,1G  5 Extended
/dev/sda5       315219968 321671167   6451200   3,1G 82 Linux swap / Solaris

Та значи - нямаш Уйн и това си е.

Може да съм го затрил по погрешка

Имаш ли идея как да си инсталирам Стийм ОС, при положение че сега съм на Линукс?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сваляш (може и от другаде, от официалния сайт примерно), разархивираш ако е на зип-архив,  записваш исото на флашка или с rosa image writer, или с mintstick , или с комада с dd, или с gnome-disk-utility , после рестарт и инсталираш (вместо наличното предполагам).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Download options:

Можеш ли да ми кажеш сега кое от трите?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам, но изходния код едва ли ти трябва.

Вземи някоя идея как е при теб от следното

http://askubuntu.com/questions/84501/how-can-i-change-convert-a-ubuntu-mbr-drive-to-a-gpt-and-make-ubuntu-boot-from

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм сигурен дали съм на UEFI система или не? Linux Mint e, това го знам.

Пуснах първото да се сваля. Ще сваля после и второто и ще видя кое ще се инсталира.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам файл на десктопа който е с име SteamOSinstaller.zip. Какво правя по-нататък? С Linux Mint съм. Разархивирил съм файла и имам още една папка, която е с име SteamOSinstaller, но вече не е архив.

Имам сложности с инсталирането на програми. Инсталирам програми на Mint и не се появяват тези програми. Нито като иконки нито в Менюто. От няколко дена ползвам Линукс и ми е малко мътна индия всичко.

на 13.05.2016 г. at 12:11, бат'начо написа:

Сваляш (може и от другаде, от официалния сайт примерно), разархивираш ако е на зип-архив,  записваш исото на флашка или с rosa image writer, или с mintstick , или с комада с dd, или с gnome-disk-utility , после рестарт и инсталираш (вместо наличното предполагам).

Ще пробвам пак всеки един от трите варианта и се надявам тези дни да пиша от Steam OS вече. И като втора ще сложа Убунту, имам познат който работи на такова нещо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Честно казано, напълно се обърках, какво искаш да направиш. :) За какво ти е сега, SteamOSinstaller? Каква е целта? Нали имаш вече Линукс Минт, ако искаш да играеш на игрите от Steam, не ти трябва да инсталираш Steam OS.

Как ги инсталираш тия програми, че не ти излизат икони в менюто? От софтуерното хранилище, като си избереш програма, не се ли инсталират?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, AntiAlGor написа:

Честно казано, напълно се обърках, какво искаш да направиш. :) За какво ти е сега, SteamOSinstaller? Каква е целта? Нали имаш вече Линукс Минт, ако искаш да играеш на игрите от Steam, не ти трябва да инсталираш Steam OS.

Как ги инсталираш тия програми, че не ти излизат икони в менюто? От софтуерното хранилище, като си избереш програма, не се ли инсталират?

Ами ето примерно отивам на Софтуерен мениджър, инсталирам програма VLC Player. Не знам къде е това хранилище. Пише ми че програмата е инсталирана, но не знам къде да я търся сега.

Видеото във Ютюб е с максимално качество 360p. Клиповете във vbox7 изобщо не ми ги отваря. След като инсталирам липсващи добавки за мозила, пак не тръгват. Пробвам да сложа google chrome, инсталирам го и пак не знам нито къде се инсталира програмата, нито къде е прекият път към нея и откъде общо взето да пусна друг браузър. За мен лично не работи много лесно тази ОС и исках да си пусна някоя игра и затова си помислих за Steam OS.

Сега се пробвам да видя какво показва тоя:

но не се вижда нищо на 360p.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, サムライオートバイ написа:

Ами ето примерно отивам на Софтуерен мениджър, инсталирам програма VLC Player. Не знам къде е това хранилище. Пише ми че програмата е инсталирана, но не знам къде да я търся сега.

Същото де. Ти с коя версия на Минт си? Cinnamon или някоя друга?

Така ли е при теб? Всяка програма, си е в съответни раздел.

http://prikachi.com/images.php?images/769/8805769u.png

П.П Ъпдейтнал ли си Минт?

Редактирано от AntiAlGor (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

17.2, но не съм сигурен какво инсталирах последно. Единствено помня, че не форматирих диска при инсталацията за да имам достъп до Уиндос ако се наложи нещо. Сега рестартирах и UnetBootin ми изписа надпис да вляза в уиндос като напиша "chkdsk /r", но не знам къде да го пиша това. От F1-F12 бутонитите ползвам, F2, F6 и F10 или 12.

Унет Програмата се появява само като сложа флашката в лаптопа, тя ми е за преинсталиране на Линукс Минт и се бях засилил да пускам преинсталация с пълен формат на диска и да не се ядосвам повече че не мога да  вляза в уиндоса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Видя ли снимката? Такова ли е менюто, при теб? Няма нужда да форматираш, Линукс разпознава друга ОС и ще се инсталира. Нещо си омазал, при тия опити дето си правил. И то жестоко. С тия три диска, дето имаш, си направил мазалото.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И на мен това ми стана чудно. Значи под Уиндос имах 3 диска. Още при инсталацията ми показва Линукса че имам само 2 диска или един диск разделен на 2, няма значение. Той уиндоса ми трябваше за да си вляза в пощите, но без да искам успях и под Линукс. Но още много ми е мъчно и се справям трудно. Една снимка не знам как да направя на работния плот или на менюто. Под уиндос беше лесно. Правя снимка, качвам я в прикачи и питам какво да натисна...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С каква графична среда си ? Принципно в менюто трябва да имаш take screenshot... и да ти излиза като натиснеш "prnt scr"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.