Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте , искам да си сложа по сигурна система от стандартния Линуск  на лаптопа препоръчаха ми  Linux Gentoo  но доколкото гледах клипове в "Тубата " изглежда доста по сложно от инсталиране на обикновен линуск . За това искам да попитам някои тези от вас които са го инсталирали и ползват какви впечатления имат от него и дали са доволни ? Наистина ли е по сигурен от стандартния Линукс и може ли инсталацията да се направи през флашка . 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дефинирай понятието сигурна !Убунту е най-ползваната за сървъри,CENT OS пък е възможно най-стабилната ...........там няма случайни пакети и имаш 10 годишен съпорт.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Иво Димов написа:

Убунту е най-ползваната за сървъри

Хм, аз мислех че Debian е най-предпочитания сървър от Linux дистрибуциите...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Убунту до колкото знам аз :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Gentoo е едно от онези  неща, за които мъдреците казват, че няма смисъл да го търсиш. Вместо това, когато си готов за него, то само ще те намери.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Става дума за това че аз ползвам Linux Mint 17.1 но ми препоръчаха Гентоо версията защото била добра по отношение на сигурността , а аз търся точно това защото искам информацията на лаптопа ми да бъде по- добре защитена 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А този, който ти го препоръча, ползва ли го? И има ли някаква разлика м/у "чистото" и тези, които са базирани на него? Каза ли кое е по-сигурното? Щото Ментата е "куца" - що не инсталираш всички обновявания, ами им вярваш, че ще ти счупят системата - ами ако лажат?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ментата също може да стане толкова сигурна - като имаш знанията да ползваш Gentoo. Но още по-сигурно е ако си направиш твоя Линукс от нула (LFS).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

няма как да си направя аз не се занимавам с ИТ просто ми трябва надеждна ОС  която да не може да я пробие пробие Сульо Пулев и да източи информацията от хард диска ми примерно . 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Един майор е посъветвал да се ползва Минт.

Всички поддържани и актуални дистрибуции са сигурни и надеждни.

Във случая вашата параноя е излишна освен под сигурност не криете нещо друго, като искам да злоупотребя но не искам да ме хванат.

Сульо и пульо не могат да пробият операционна система и да източат данни от твърдият ти диск без да им съдействаш под някаква форма. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

То пробиването и точенето на данни е като халвата "режеш и ядеш" и се прави  от деца в 3 клас през голямото междучасие :)  Gentoo  -то ще го гледаш  като голям камък  или като абориген плазмен телевизор. Това е една от най сложните линукс дистрибуции към днешна дата и се ползва само от хора със много голяма практика.Отделно от това е и  дистрибуция със постоянен цикъл на обновяване ,което  автоматично означава ,че  стабилността  не е особено голяма.Правата за достъп са на еднакво ниво във всички линукс дистрибуции  създадени за  домашни потребители. Като искаш  Gentoo  базирана дистрибуция разгледай Sabayon 16.05  или руската Calculate Linux.

Готов ли си да инвестираш едни 6 месеца от живота си в проби и грешки само заради инсталацията и настройката на чисто Gentoo ? Всеки един пакет се компилира специално и конкретно за твоя лаптоп  и ако не си готов  да се  запознаеш в подробности какво и как се прави забравяш за това дистро. И се започва от  мигащ бял курсур в черен терминал в текстов режим :) 

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, G. Folten написа:

Става дума за това че аз ползвам Linux Mint 17.1 но ми препоръчаха Гентоо версията защото била добра по отношение на сигурността , а аз търся точно това защото искам информацията на лаптопа ми да бъде по- добре защитена 

Просто си криптирай дяла на който е /home директорията ( там където са ти важните неща ) Ако не са на отделен дял тогава е добре да си направиш инсталация наново като избереш /home да ти е отделен и да се криптира.

Ако нямаш криптиран дял не с Дженто, ако щеш и OpenBSD да си сложиш пак ако някой има достъп до харда ти може без проблем да изтегли информацията.

Но виж ако ти се занимава Gentoo е чудесен начин да научиш Линукс. Не е никак сложно повярвай ми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Криптира ли си дяла ще се забави работата на системата заради самото криптиране и ако стане гаф тоя хард  няма отключване после.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Искаш ли да ти  кажа  ИП да се пробваш да влезеш  в моя комп :)  Що пишете глупости майка му стара  да  обърквате човека. Ще му влезеш в компа ако е на линукс кога  Искъра потече на обратно :) Ако си забрави паролата самия той няма да може да влезе камо ли някой да  му я налучка .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

www.calculate-linux.ru 100% Gentoo със графична инсталация.

Ако искаш чисто Gentoo просто следвай Gentoo Handbook и се учи стъпка по стъпка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

ЗКВ приятелю, всичко зависи от него, и да ти кажа не са сульо и пульо занимаващи се с вируси и мауери, този бизнес е доста доходоносен ;)

В случая не говорим за Windows.

То и аз мога да ти пробия в LAN Windows, като изключа защитната стена и те принудя до като сърфираш да свалиш и ръннеш екзе или да ръннеш някоя джаваа, с която да получа достъп до твърдият диск и камерата. 

;)

Дори заснех един мой тест преди година.

;) 

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, AlkatrazBG написа:

Криптира ли си дяла ще се забави работата на системата заради самото криптиране и ако стане гаф тоя хард  няма отключване после.

Ако е много стар компа е възможно да се усети някакво забавяне - но в случая едва ли. То и некриптиран диск може да се омаже :) Ако няма бекъп какво следва ? Много неща могат - дай да не ползваме нищо тогава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На домашен комп не се криптират  дялове . Няма абсолютно никаква причина да се прави това нещо. за линукс има 20 вируса за  толкова години  и ползващия  която и да е дистрибуция влиза като прост потребител  да ползва системата  и ако не  си напише паролата за временен root достъп даже няма да може и скайпа да си инсталира.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да ще  имаш нужда от парола ако е криптиран. И дори и да стартираш от флашка пак нищо няма да направиш защото файловете са със права за определен потребител. И за да стартираш от  каквато и да е флашка ще ти се наложи да си физически  при машината. Когато си криптираш дял после и формат няма да те оправи мой човек.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Дръндьо пак си неподготвен в света на линукс :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Автора на темата  изобщо не знае какво иска а просто пита за неща които не са му ясни изобщо. Криптирането става със специален алгоритъм  и е така направено че ако откраднат да речем диска със базата данни на една банка да не може и господ  да  ги свали после без парола. Това е се едно да  отключиш айфон заключен с айклауд.  Заключен така телефона си остава вечно твой и можеш да го изключиш когато си поискаш ако ще да си на другия край на земята или на Марс.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, techmaniac написа:

Хм, аз мислех че Debian е най-предпочитания сървър от Linux дистрибуциите...

Беше. Преди да излезе версия 7. Сега е четвърта или пета. И с тава закъснение, при покриване на критично уязвимости от по три месеца, няма как да бъде друго положението.

преди 12 часа, G. Folten написа:

Излъгали са те. Екипа на Mint е голям и силен, а този на Ubuntu, върху която е базирана - още по- мощен. Не знам друга дистрибуция, където уязвимостите да се отстраняват в по- кратки срокове. Самия модел на издания с фиксирана версия на пакети дава стабилност, която няма как да придобиеш при rolling release дистрибуция, ако не си експерт, който да проверява все пакет и да знае, как да реагира при всеки възникнал проблем. Дори и тогава, дистрибуцията няма да е по- стабилна, а твоя опит ще компенсира донякъде рисковете. Само провери, колко компании, поддържащи над 1000 машини ползват Rolling Release дистрибуция, картинката ще ти се изясни. Или питай капитана – Capnemo . Той работи за голяма фирма с подобна дейност и може да придобиеш впечатление от първо лице.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 41 минути, AlkatrazBG написа:

Автора на темата  изобщо не знае какво иска а просто пита за неща които не са му ясни изобщо. Криптирането става със специален алгоритъм  и е така направено че ако откраднат да речем диска със базата данни на една банка да не може и господ  да  ги свали после без парола. Това е се едно да  отключиш айфон заключен с айклауд.  Заключен така телефона си остава вечно твой и можеш да го изключиш когато си поискаш ако ще да си на другия край на земята или на Марс.

Със супер компютри , криптоанализ и някои други методи прилагани от експерти в съответните агенции мисля че могат да се декриптират данните. Не вярвам на цивилни да се предлагат непробиваеми системи и усулуги да не говорим че са и безплатни.

Просто са непробиваеми само за цивилни.

Относно автора съм съгласен, мотивите му са безсмислени.

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от ТерминалТора
      Здравейте. Имам проблем с лаптоп леново B50-80- напоследък започна да се изключва спонтанно. Лаптопът работеше под Линукс и freebsd ( при последното изключване BSD-то се окъка тотално понеже имах глупостта да го инсталирам на UFS2 файлова система, която е проблемна при power outage-и. Оставих го да поработи за известно време, като бях пуснала конки-то и не забелязах прегряване. Какъв може да е проблема и има ли смисъл да се инвестира в ремонт. Прегледах dmesg логовете и е фрашкано с BIOS errors, нещо което досега не съм забелязвала на нормално работеща машина. Може ли да е планирано остаряване ?  Лаптопът е на 7 години и е интензивно ползван и като гледам май съм му взела животеца. Ако не може да се оправи, дали би могъл поне да се продаде за чаркове ?
    • от blipiblop
      Здравейте,
      Имам един казус с озвучение на импровизираното ми домашно кино. Използвам система в която свързвам към лаптопа си проектор Optoma HD66 като изкарвам звука през домашната си система 5.1 с ресийвър Pioneer VSX-531. Проекторът е свързан посредством HDMI кабел, а настройките на лаптопа ми (Lenovo G50-80) са да извежда аудиото вместо през HDMI, през аудио жака и е свързан с 3.5мм двоен аудио жак дълъг 5 метра.  
      В момента съм поръчал външна звукова карта и 10М TosLink кабел (SPDIF), за да мога да свържа аудиото да минава през 6-те канала на системата (вместо през 2 както в момента със стерео жака). На този етап не мисля, че това ще оправи проблема, тъй като този проблем е отдавна и ту се чува по-тихо, ту по-силно, но винаги има едно "пищене" много високо-честотен звук. Понякога се е оправяло с нов аудио кабел, но в крайна сметка в даден момент винаги се появява. Има случаи в които слагам стар аудио кабел (който съм купувал преди и е правил проблем) и от него няма шум. Не мога да разбера от къде идва този шум. 
      Какво открих: ...
      Наскоро забелязах една тенденция - Докато е пуснат звука през лаптопа и отива директно към ресийвъра не се чува нищо, но щом включа HDMI буксата на проектора, този шум се появява незабавно (без дори да е пуснат проектора). В тази връзка пробвах да изключа проектора от мрежата (тока) и шумът изчезва. Така съм в един омагьосан кръг в който имам или звук или картина (не може и двете, защото има шум). Пробвах да пусна звукът и през Bluetooth, но това не е решение. Вярвам, че това е проблем свързан с електрическото напрежение, но съм крайно незапознат с тази сфера. Знам, че има значение сечението, дължината на кабелите и други компоненти, но знанията ми по тази тема са оскъдни. Смятам, че аудио кабела е много дълъг (5 метра), но няма как при положение, че проектора е в едната част на стаята, а аудио системата в другия.
      Какво направих: ...
      Помислих, че тъй като проекторът е включен към разклонител с дълъг кабел и много гнезда, може това да създава някакво напрежение, което да се отразява на звука. Затова изключих всичко от разклонителя и включих проектора директно в контакта. Това не промени нищо, отново има същият шум.
      Моля, ако някой има теории, хипотези, предложения или друго, което може да е от помощ, нека пише. Може да ми пишете на лично съобщение ТУК, а аз ще публикувам отговора на този казус, ако бъде решен. 

• от Turbocrusher SL
      Здравейте, бих искал да ви задам въпрос. Имам лаптоп които през повечето време работи без батерия (батерията е изкарана, зарядното е включено). Един ден се пробвах да го включа, но не можах. Зарядното не подаваше ток към лаптопа. Реших, че зарядното не работи, затова го махнах и сложих батерията за да го включа. След като го включих реших да пробвам зарядното и то заработи. Можете ли да дадете обяснение какво се е случило и дали ще последват по големи проблеми? Благодаря предварително!!!
    • от CitySL
      Здравейте,
      Днес си закупих нов лаптоп (Asus VivoBook15 X540UB-GQ041). Той идва с инсталирана Endless OS. Аз нямам никакви познания относно тази система. След първоначалното включване на лаптопа направих нужните настройки на системата като: език, клавиатура, часова зона. След това ми излезе декстопа и за мое учудване на него няма нищо. Няма меню в доланата част на екрана (както е при Уиндоус), а само няколко икони за управление на безжичен интернет, инсталиране на App, настройки на звука и др. 
      Искам да преинсталирам системата и да я заменя с Уиндоус, но дори не знам как да рестартирам Endless-а. Когато натисна Power бутона на лаптопа, той изгасва за секунда и при последващото му натискане системата се стартира за секунда и така... Явно е някакъв спящ режим, но не разбирам... Въпроса ми е как да подкарам лаптопа до рестартиране, а по-нататък знам как да се оправям. Прикачам снимка на декстопа...
      Търсих информация в Youtube  и търсачката, но навсякъде нещата са описани да стават от меню. Явно не съм довършил първоначалната инсталация на системата, но не знам как да я продължа.
      Благодаря.

• от илия кочев
      Здравейте!!!!!!!!
      Имам нужда от помощ!!!!
      Имам лаптоп Sony Vaio VPCEJ2Z1E.
      Купен е втора употреба.
      Характеристики
      intel core i5 2430m
      Nvidia 410M 1GB
      8GB Ram
      1TB hard disk
      Windows 7 ultimate 64 bit
      Проблема е следния понякога когато сърфирам из интернет или играя някоя игра (cs go) Лаптопа ми замръзва (екран,светлини) и за да го оправя трябва да задържа бутона за изключване или пък става черен екрана.
      Рамта е тествана нищо и няма - Процесора е тестван нищо му няма - Видеото е тествано нищо му няма - Хард диска е купен наскоро и нищо му няма.
      Предложения на какво може да се дължи това ?
      Благодаря за вниманието!!!!!!!

• Дарение

• Добави ново...