Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте! Искам да закупя два вентилатора за компютър - 120 мм. В момента имам два ,които си бяха монтирани на кутията от производителите (кутията е DeepCool tessaract usb 3.0; може да я намерите от nikem) ,но съм много недоволен от тях. Конфигурацията има i5-6500 със фабричния охладител и видео карта sapphire r9 390 turbo ,която на практика си е една малка печка. Цената да е до около 40 лева на вентилатор (ако може да ми препоръчте нещо доста по-добро което надвишава малко бюджета не се притеснявайте).Сегашните температури при натоварване са 80 градуса на видео картата (като с програма съм увеличил вентилаторите й до 70%) и не съм измервал за процесора.Температурите не са причинени от прах или лошо разположение на кабели със сигурност.Шума не ме притеснява особено ,така че дори да са по-шимни не е проблем.Благодаря предварително :)

Редактирано от CrunchyChips (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моят съвет е да смениш кутията на първо време, а след това да мислиш за допълнителни качествени вентилатори.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, XECUTIONER написа:

Моят съвет е да смениш кутията на първо време, а след това да мислиш за допълнителни качествени вентилатори.

Може ли да обясниш защо да сменя кутията.Съгласен съм че не е най-добрата , но според мен ще е ок със два свястни вентилатора.Може и да греша ,затова искам да се обосновеш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 41 минути, CrunchyChips написа:

Може и да греша ,затова искам да се обосновеш.

Тънка ламарина като вестник(частите ти се варят в собствен сос, получават се неприятни вибрации вредящи на компоненти като твърдите дискове). Лошо проектирана(място само за един вентилатор на ''предния панел'', който е абсолютно неефективен, защото въздушния поток се сблъсква с недомислената конструкция на клетката за дискове. 

П.П. Купи си ако желаеш вентилатори за всяка дупка предвидена за такива на каквато пожелаеш цена и сподели мнение. Ти плащаш.;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Със същата кутия съм с прозорец, и по голяма грешна покупка не бих могъл да направя в живота си. Кутията е скъпа имайки предвид тънката ламарина която ми вибрира от вентилаторите. Тъка че Deepcool и дали е tesaract или каквото и да е на deepcool не бих си взел. Защото дадох 80лв. за пълен боклук който дори и вид няма. И сега си направи извод дали ще мирясаш като охладиш картата, или ще береш ядове с шумове от консервената кутия! 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбирам обстоятелствата но нямам 300 лева за кечествена кутия.Може ли все пак да се се вземат вентилаторите като компромисен вариант?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, CrunchyChips написа:

Разбирам обстоятелствата но нямам 300 лева за кечествена кутия.Може ли все пак да се се вземат вентилаторите като компромисен вариант?

Спокойно минаваш с половината на 300. Компромисни варианти аз лично не предлагам, защото са излишни финансови средства. 

преди 1 час, XECUTIONER написа:

Купи си ако желаеш вентилатори за всяка дупка предвидена за такива на каквато пожелаеш цена и сподели мнение. Ти плащаш.;)

Самоцитирам се...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Смятам за сега да купя 2 вентилатора (между другото предложените от Roujin добри ли са или някой може да даде по-добър вариант) и след известно време като събера 150-200лева ,да купя нова кутия и да преместя вентилаторите.

Също така искам да попитам проблем ли е ,че предложените вентилатори са с 4pin конектори а текущите ми са с 3pin конектори.Ако има нужда от някъкв преходник моля да се даде линк.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако шума не те притеснява има по-евтини варианти например 12см evercool на 2000 оборота Ventilator-120mm-EverCool  8.20 лв - Евтин, шумен и духа здраво.

или ако шума наистина не те притеснява https://www.jarcomputers.com/Ventilator-120mm-EverCool-EC12038H12BA_prod_FANCSEVERCOOLEC12038H12BA.html?ref=prod 12см x 38мм духа много здраво но и е още по-шумен :)

Абе ако кутията е кофти няма смисъл да наливаш много пари във вентилатори. Според мен вземи два от тези еверкули на 2000 оборота и недей да наливаш повече пари. Дебита им е 79.4 CFM или 135 кубични метра в час, това е повече от предложения преди това вентилатор но за сметка на шума.

п.с. Този втория вентилатор е наистина шумен и съм го дал по-скоро за майтап, имам го и знам за какво говоря.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако наистина смята да заменя кутията с друга за в бъдеше, то ще е добре да вложи повечко пари за качествени вентилатори с нисък шум. Щото няма да е подходящо добре изолирана и изработена кутия, да работи с шумни вентилатори. Все пак автора си преценя и избора е негов.  Аз също ще заменям моята но още не съм стигнал до нея, а ръка ми се иска вече да я махна. Аз няма да предлагам нищо щото вече има добри предложения като на RoujinZ. Когато се стигне за смяна на кутията пиши отново.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, CrunchyChips написа:

.Сегашните температури при натоварване са 80 градуса на видео картата (като с програма съм увеличил вентилаторите й до 70%)

70% максимална стойност ли е за вентилаторите? Или си задал твърда стойност 70%?
Не можеш ли да зададеш да се променя от 70 до 100%?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За да говориш , че е печка кутията в стаята има ли климатик защото колкото по топла е стаята толкова по гореща е кутията каквото и да правиш и сменяш . Аз снощи направих много интересен експеримент с лаптопа ми в стаята затворено топло и лаптопа леко горещ , като отворих едната външната врата и веднага стана хладен и си беше удобно за работа :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, NICHIRENSHU написа:

Ако шума не те притеснява има по-евтини варианти например 12см evercool на 2000 оборота Ventilator-120mm-EverCool  8.20 лв - Евтин, шумен и духа здраво.

или ако шума наистина не те притеснява https://www.jarcomputers.com/Ventilator-120mm-EverCool-EC12038H12BA_prod_FANCSEVERCOOLEC12038H12BA.html?ref=prod 12см x 38мм духа много здраво но и е още по-шумен :)

Абе ако кутията е кофти няма смисъл да наливаш много пари във вентилатори. Според мен вземи два от тези еверкули на 2000 оборота и недей да наливаш повече пари. Дебита им е 79.4 CFM или 135 кубични метра в час, това е повече от предложения преди това вентилатор но за сметка на шума.

п.с. Този втория вентилатор е наистина шумен и съм го дал по-скоро за майтап, имам го и знам за какво говоря.

За тези пари има значително по-качествен вентилатор: Arctic F12 PWM PST 120mm

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 32 минути, tahumba написа:

За тези пари има значително по-качествен вентилатор: Arctic F12 PWM PST 120mm

Супер цена! Аз проверих в декадата и цените бяха даже по високи от жар но в никем-а не съм погледнал. И 74cfm е близко до 79,4cfm и имам подобен на арктик и почти не се чува.

и този еверкула тука е 5.38лв Evercool-120x120x25-Sleeve-2000rpm-12025M12SA/

Има и арктик без пвм за 6.27лв Arctic-F12-AFACO-12000-GBA01/

едит: всъщност еверкула за 5.38 е sleeve а не ball bearing

Редактирано от NICHIRENSHU (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 4 часа, NICHIRENSHU написа:

70% максимална стойност ли е за вентилаторите? Или си задал твърда стойност 70%?
Не можеш ли да зададеш да се променя от 70 до 100%?

В момента съм го нагласил да е 40% като е студен и постепенно се качва до 70% максимално.Наистина не ми се иска да го слагам на повече, защото дори в момента е шумен(но не ми пречи ,защото имам звукоизолиращи слушалки) ,а като го пусна на 100% все едно ми излита самолет в стаята (той има 3  вентилатора отгоре;може да видите оборотите в страницата на картата - sapphire r9 390 turbo с backplate).

Относно вентилаторите няма нужда да са от супер тихите, защото видео картата е шумна ,но все пак да не ми дънят ушите.Няма проблем да се чуват докато съм на компютъра ,но не искам да ми озвучават стаята :D .Също така нека да са хубави ,защото според мен да купя за по 5 лева същите боклуци ,като тези които имам, е безмислено.

преди 3 часа, adersa написа:

За да говориш , че е печка кутията в стаята има ли климатик защото колкото по топла е стаята толкова по гореща е кутията каквото и да правиш и сменяш . Аз снощи направих много интересен експеримент с лаптопа ми в стаята затворено топло и лаптопа леко горещ , като отворих едната външната врата и веднага стана хладен и си беше удобно за работа :)

В стаята има климатик ,който се пуска когато е много горещо навън и щори ,така че не го пече и слънцето.Не мисля че температурите са от това.

Според мен проблема е именно във вентилаторите ,защото когато загрее ,самата кутия става много топла и вентилатора отзад върти слабо и изкарва само много горещ вуздух.Ако има по добра циркулация на студен въздух в кутията температурите най-вероятно ще спаднат.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 31.5.2016 at 19:43, CrunchyChips написа:

Здравейте! Искам да закупя два вентилатора за компютър - 120 мм. В момента имам два ,които си бяха монтирани на кутията от производителите (кутията е DeepCool tessaract usb 3.0; може да я намерите от nikem) ,но съм много недоволен от тях. Конфигурацията има i5-6500 със фабричния охладител и видео карта sapphire r9 390 turbo ,която на практика си е една малка печка. Цената да е до около 40 лева на вентилатор (ако може да ми препоръчте нещо доста по-добро което надвишава малко бюджета не се притеснявайте).Сегашните температури при натоварване са 80 градуса на видео картата (като с програма съм увеличил вентилаторите й до 70%) и не съм измервал за процесора.Температурите не са причинени от прах или лошо разположение на кабели със сигурност.Шума не ме притеснява особено ,така че дори да са по-шимни не е проблем.Благодаря предварително :)

Я си кажи точно картата каква е и най-добре дай една снимка вътре на кутията.Ако картата е втора ръка дай един шот от GPU-Z с натоварване.Това на 70% ако държи такива температури е много дори и за чип Хавай,дори и да е стокова. Да не гововорим че ако е стокова комшиите да са те изгонили заради шума.Въпреки че аз не съм виждал стокови 390 а ако е Нитро просто е изключено дори и в такава наакана кутия.

Редактирано от Tommygun (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Tommygun написа:

Я си кажи точно картата каква е и най-добре дай една снимка вътре на кутията.Ако картата е втора ръка дай един шот от GPU-Z с натоварване.Това на 70% ако държи такива температури е много дори и за чип Хавай,дори и да е стокова. Да не гововорим че ако е стокова комшиите да са те изгонили заради шума.Въпреки че аз не съм виждал стокови 390 а ако е Нитро просто е изключено дори и в такава наакана кутия.

Ето снимки на кутията и на самата карта отдолу.

http://imgur.com/cfwjy11

http://imgur.com/R560pbF

Картата е чисто нова (купил съм я от black friday тази година) ,а за модела ето линк към страницата на производителя http://www.sapphiretech.com/productdetial.asp?pid=FF539E23-7718-4BDE-9E02-CF174D2BFCC2&lang=eng

Ще постна допълнително снимка от GPU-Z след известно време ,защото трябва да натоваря картата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да картата е нитро. Имам 2-3 познати с такива само че с нормални кутии и картата не минава 65-70 градуса при игра. И това без вентилатора да е на 70% . Това е най-добрия дизайн на карти АМД.

При теб проблема е , че картата прегражда кутията напълно а и колкото и да е тъпо тая кутия наистина е пълен боклук. Преди да купуваш вентове по-добре виж дали може да махнеш кафезите на хардовете и тези малките. За харда има адаптери за горните 5.25 слотове под СД-то.Не  че ще помогне особено но поне е вариант без пари да пробваш . Ето защо винаги съм казвал че от кутия и захранване не се пести. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 29 минути, Tommygun написа:

Да картата е нитро. Имам 2-3 познати с такива само че с нормални кутии и картата не минава 65-70 градуса при игра. И това без вентилатора да е на 70% . Това е най-добрия дизайн на карти АМД.

При теб проблема е , че картата прегражда кутията напълно а и колкото и да е тъпо тая кутия наистина е пълен боклук. Преди да купуваш вентове по-добре виж дали може да махнеш кафезите на хардовете и тези малките. За харда има адаптери за горните 5.25 слотове под СД-то.Не  че ще помогне особено но поне е вариант без пари да пробваш . Ето защо винаги съм казвал че от кутия и захранване не се пести. 

За съжаление са занитени :D.Все пак ако взема 2 вентилатора ще закрепя ли положението докато събера за кутия?

Cъщо така искам да добавя ,че туко що тествах картата с FurMark като за 5 минути я натоварвам на 100% и температурите стигнаха само 70 градуса.След това нарочно намалих вентилаторите ,така че да стигне до 80 и забелязах ,че кутията вобще не е топла както беше преди.Това ме води на мисълта ,че може би процесора е прегрял ,защото е с вентилатора от интел.Ако съм прав може да се наложи да се закупи нов охладител за процесора.В такъв случай може ли да ми препоръчате някой свестен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересна тема...

на 31.05.2016 г. at 22:45, XECUTIONER написа:

Тънка ламарина като вестник(частите ти се варят в собствен сос, получават се неприятни вибрации вредящи на компоненти като твърдите дискове). Лошо проектирана(място само за един вентилатор на ''предния панел'', който е абсолютно неефективен, защото въздушния поток се сблъсква с недомислената конструкция на клетката за дискове. 

П.П. Купи си ако желаеш вентилатори за всяка дупка предвидена за такива на каквато пожелаеш цена и сподели мнение. Ти плащаш.;)

Отвори капака и си бутни ръката от вътре кутията там където би трябвало да духа вентилатора. 

След това махни всички ненужни пластмаси в предната част като плъзгачи за hdd, ssd и щипките за cd дискове. Всички са общо девет 3 плъзгача за хдд 3 за сиди, и 3 щипки, и всички тия предполагам ти са свободни.

Махни предния панел на кутията за да вземе въздух вентилатора. А сега си сложи пак ръката от вътре в кутията там където би трябвало да духа предния вентилатор, има ли разлика?

Защото при мен има, въпреки натрупаната конструкция ако си вземеш вентилатор с по високи обороти за отпред, ще има ефект точно такъв какъвто има с махнат преден панел че даже може и по добър.

Почиствай често филтъра който е на предния панел пред вентилатора. Най лесно става с прахосмукачка със няколко движения за няма и 1 мин. защото и там оказва влияние когато трябва да дърпа въздух през ситните дупчици които често се пълнят и запушват с прах.

Вземи само 1 вентилатор за отпред и кажи след това резултата.

Редактирано от goodly (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, goodly написа:

Интересна тема...

Отвори капака и си бутни ръката от вътре кутията там където би трябвало да духа вентилатора. 

След това махни всички ненужни пластмаси в предната част като плъзгачи за hdd, ssd и щипките за cd дискове. Всички са общо девет 3 плъзгача за хдд 3 за сиди, и 3 щипки, и всички тия предполагам ти са свободни.

Махни предния панел на кутията за да вземе въздух вентилатора. А сега си сложи пак ръката от вътре в кутията там където би трябвало да духа предния вентилатор, има ли разлика?

Защото при мен има, въпреки натрупаната конструкция ако си вземеш вентилатор с по високи обороти за отпред, ще има ефект точно такъв какъвто има с махнат преден панел че даже може и по добър.

Почиствай често филтъра който е на предния панел пред вентилатора. Най лесно става с прахосмукачка със няколко движения за няма и 1 мин. защото и там оказва влияние когато трябва да дърпа въздух през ситните дупчици които често се пълнят и запушват с прах.

Вземи само 1 вентилатор за отпред и кажи след това резултата.

Благодаря за савета!Махнах всички неизползвани слотове,щипки тн.Наистина има подобрение ,но все пак вентилатора отпред си е слаб.Знам ,че вече бяха дадени доста предложения ,но все пак да питам пак какъв точно вентилатор да взема?Предпочитам да са качествени и не прекалено шумни(ако го чувам как бучи в кутията докато седя на компютъра не ми пречи;просто не искам да се чува в цялата стая) ,така че предложенията на NICHIRENSHU и tahumba отпадат.Този ми беше предложен от Roujin и се стремя да взема нещо от този ценови диапазон -> NOISEBLOCKER NB-Multiframe M12-PS

Това ли е крайното решение или някой може да предложи нещо по-добро?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За шум всичко над 22-23 дицибела се чува. 

От друга страна пък вентилаторите под тия стойности почти нищо не "духат". Препоръчвам да не изключваш вариант за покупка на вентилатор с високи обороти (2000+). След това лесно може да се настрой колко да върти от биос настройките на дъното (ако позволява). 

Пример - http://shop.sky.bg/index.php?route=product/product&product_id=2673&search=noiseblocker&page=2

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 29 минути, Julius Decimus написа:

За шум всичко над 22-23 дицибела се чува. 

От друга страна пък вентилаторите под тия стойности почти нищо не "духат". Препоръчвам да не изключваш вариант за покупка на вентилатор с високи обороти (2000+). След това лесно може да се настрой колко да върти от биос настройките на дъното (ако позволява). 

Пример - http://shop.sky.bg/index.php?route=product/product&product_id=2673&search=noiseblocker&page=2

Мисля ,че предложението е удачно.По-добре е да се вземе нещо с по-високи обороти и то винаги може да се намали.Отворен съм за предложения с 2000+ оборота.Ако никой не може да предложи нещо по-качествено за около 40 лева ще взема предложението на Julius Decimus.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сериозен вентилатор за 25 лв,4 pin PWM,4.8W,800-2000 оборота с адаптер за намаляне,има бяла,синя,червена светлина,този е с бяла CoolerMaster JETFLO 120.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване