Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравекте, вчера като гръмна ми изгоря вградената лан карта и се наложи да си закупя нова такава,но за да не се повторят нещата бих желал да си закупя и защита за лан картата от грамотевични бури понеже като гледам какво ще е времето тази и другата седмица няма да е много слънчево.
Ако може да ми препоръчате нещо такова, защото изобщо не знам какво да взема, ако може и за разклонител някаква защита (ако има нещо).
Благодаря на отзовалите се!

Редактирано от kokomil (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ориентирай се към доставчик на който мрежата е под земята (по-закон отдавна всички трябва да са).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Roujin Z написа:

Ориентирай се към доставчик на който мрежата е под земята (по-закон отдавна всички трябва да са).

Ти ако мислиш, че самото поставяне на кабелите под земята, ти гарантира защита срещу индуцирани пренапрежения ...

То затова, когато преди години ми изгърмя - и лан картата, и дъното, и рутера - беше "заминал" и чифта в подземния кабел на БТК.

Самото поставяна на гръмоотводи наблизо води до два противоположни резултата:

• от една страна всички електростатични разряди (светкавици) ще минават през гръмоотвода;
  • от друга обаче - в определен радиус наоколо, 'сичкото метал индуцира някакво напрежение. И се повишава риска от въпросните повреди.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

jhoro, така, ама и това, че гръмоотвеждащите инсталации не се поддържат също е причина за възникващи аномалии. Трее си да се припикват (в кръга на шегата).

Падне ли около тебе мълния почти няма шанс да мине без щети.

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, ExaFlop написа:

jhoro, така, ама и това, че гръмоотвеждащите инсталации не се поддържат също е причина за възникващи аномалии. Трее си да се припикват (в кръга на шегата).

Падне ли около тебе мълния почти няма шанс да мине без щети.

Те "мълниеотводите" може да се ОК, ама - съответните заземители, като не са направени и приети по изискванията на Наредбата ...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много ви зашубе бе! Нашият блок е удрян 2 пъти от мълния! Първия път имаше тук, там последствия! При мен си бе заминал стар телевизор и толкова! При втория удар, нямаше последици.

Все пак зависи - мълния със мълния не си прилича! Чувал съм страховити разкази!

Редактирано от Кумчо вълчооо (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Кумчо вълчооо написа:

Много ви зашубе бе! Нашият блок е удрян 2 пъти от мълния! Първия път имаше тук там последствия! При мен си бе заминал стар телевизор и толкова! При втория удар, нямаше последици.

Все пак зависи - мълния със мълния не си прилича! Чувал съм страховити разкази!

Изобщо не ме е шубе. Казва всичкото, от гледна точка на "Проектант - част Електричаска". Мълтиезащитата и заземителната уредба са важна част от всяко съоръжение.

Колкото до броя мълнии, паднали върху вашия жилищен блок - да не би да имате брояч?

Ps. Загледах се в загланието на темата. За "грАмотевици" не знам (това ще е нещо свързано с "грамотността").
За "Защита от грЪмотевици" помагат едни прости антифони.
Въпроса е - как да се защитим от мълниите (електрически искрови разряди) и съпътстващите ги явления. Затова и наредбата така са казва - "Наредба № 4 от 22 декември 2010 г. за мълниезащитата ..."

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току що, jhoro написа:

Колкото до броя мълнии, паднали върху вашия жилищен блок - да не би да имате брояч?

Имаме :laughing4:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има разклонители със защита, които защитават и LAN.

Разклонител със защита GBKDS06N 1,5 м.

Имам същият за компютъра. Но, до колко защитава е друг въпрос.

Не го ползвам за защитаване на LAN картата, тъй като ползвам външна безжична LAN карта на TPLink.

П.П.Откакто ми изгоря , LAN картата със PCI слота на старият компютър имам еднo наум.

За да се застраховам, разкачам всичко от мрежата при интензивни гръмотевични бури.

Редактирано от oic (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В общия защита няма. Като препоръка - слагаш LAN карта на слот и сменяш като изгори. Няколко лева, "защитите" струват повече и те също ще трябва да се сменят като "тресне" Просто не работиш с вградения на дъното LAN. че тогава може и цялото дъно да си замине. Зависи как е направена мрежата на доставчика

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, Кумчо вълчооо написа:

Имаме :laughing4:

Ти се смееш, ама наистина има. Брояч на мълнии

Въпроса беше - вие дали имате?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най - сигурен начин когато затрещи е да изключиш / разкачиш! Иначе аз за вградената LAN не се притеснявам, защото преди нея е бюджетен рутер

" Въпроса беше - вие дали имате?"

Имаме, бе! Живущите на последния етаж! Казват, че се чува доста странен звук!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, Кумчо вълчооо написа:

Иначе аз за вградената LAN не се притеснявам, защото преди нея е бюджетен рутер

Преди половин година имаше точно същата схема при тъщата - гръмотевична буря, и няма нет. Та рутъра си работи и досега и нищо си му няма - ама вградената карта - ич...

Редактирано от flare (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, flare написа:

Преди половин година имаше точно същата схема при тъщата - гръмотевична буря, и няма нет. Та рутъра си работи и досега и нищо си му няма - ама вградената карта - ич...

Възможно е!

За това казах, че най - сигурната защита е изключване / разкачване! И, да знам, че това е досадно и нетехнологично!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване