Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Не правилно свързани вентилатори или слабо захранване?

Препоръчан отговор

Deepcool Aurora DA500-M

ASROCK Z170 Extreme3

2X8G DDR4 2800 XPG Z1 ADATA

I3-6100 3.7GHX

NVIDIA GeForce GTX 970

SSD  ADATA SP550  (SATA-III)

HDD   SAMSUNG HD322HJ  (320 GB, 7200 RPM, SATA-II)

5 броя вентилатора http://nikem-bg.net/computer-components/ARCTIC-F12-PWM-rev.2-AFACO-120P2-GBA01/

Конфигурацията я имам от 2 месеца, но забелязах, че имам проблем преди няколко дена.

До преди захранвах всичко с две захранвания, като използвах второто за охлаждане на всичко с 10 вентилатора.

За времето през тези 2 месеца, два пъти е работил под товар компютъра без нужното охлаждане. Веднъж аз съм забравил да го пусна и втори път ме е нямало и едно хлапе, което е било у нас на гости е разцъкало игрите които имам.

Реших, че това не е на добре и махнах второто захранване, защото в този случай то се пуска отделно и се забравя.

В момента към захранването имам 5 вентилатора от линка, свързани паралелно в молекс, но задействат защитата на захранването. При пускането на компютъра се завъртват за секунда вентилаторите и спират. Повторно натискане на бутон за включване не реагира. Бутон за рестарт, не реагира. Трябва да извадя кабела на захранването и тогава тръгва, но така ми се нулирва биоса и трябва да клоквам процесора и рамта на ново, като влизам в биоса. Абе става голяма играчка за да го пусна. След това няма проблем до следващото пускане. По време на работа, захранването не грее под товар, просто му е трудно да подсигури първоначалния старт на системата.  Вентилаторите съм ги свързал към един молекс на 12v. Понеже захранването е модулно, реших да разделя вентилаторите на различни линии. Компютъра взе по рядко да има труден старт, но се появи проблем с графиката.

Сега пак съм с две захранвания, като второто захранване ATX G-tec 420 PIV захранва 5-те вентилатора и записвачката.

Сега нямам никакви проблеми с графиката или труден старт, но и не ми се кара още така с две захранвания.

Бюджет няма да давам, не са кол и въже, когато събера пари ще го взема. Ако може да предложите по-стабилно захранване от моето, което да не се зори толкова.

Трудно ми е да повярвам, че 5 вентилатора събарят това захранване, или има чалъм за свързването им?

Редактирано от nikolela (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

като включваш второ захранване не остава ли отворена кутията ?? Защото ако е така се губи ефекта на охлаждането заради нарушаване на въздушният поток. Иначе захранването ти не издържа щом с второто нямаш проблем. Като вариант опитай да изключиш 2 вентилатора временно и виж ще имаш ли проблем така докато смениш с по качесвенно.
Вентилаторите няма как да ги объркаш. То на друго място няма да се включат

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://nikem-bg.net/computer-components/PSU-SEASONIC-SS-620GM2-BRONZE/

Ето качествено захранване. Наистина ли са необходими всичките вентилатори? Видеокартата се води енергийно ефективна, а процесорът е двуядрен и дъното е качествено. Като го клокваш, стоково охлаждане ли ползваш? Каква кутия използваш? Някои кутии и с много вентилатори си държат топло.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако не та бъркат кабелите това е също добро - http://www.vario.bg/xfx-pro-series-full-wired-edition-bronze-850w-p1-850s-nlb9

Редактирано от Julius Decimus (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Rand написа:

като включваш второ захранване не остава ли отворена кутията ?? Защото ако е така се губи ефекта на охлаждането заради нарушаване на въздушният поток. Иначе захранването ти не издържа щом с второто нямаш проблем. Като вариант опитай да изключиш 2 вентилатора временно и виж ще имаш ли проблем така докато смениш с по качесвенно.
Вентилаторите няма как да ги объркаш. То на друго място няма да се включат

Не остава кутията отворена. Аз съм я херметизирал, като на задния панел, под видеокартата на една от пластините съм запоил със топъл силикон женски молекс. Стана като букса от зад и там си вкарвам мъжки молекс от второто захранване.

Постоянно го гася и след известно време го пускам за да разбера дали е добре. След многократни опити отново се получи труден старт с две захранвания, което за пореден път ме принуди да вадя кабела от захранването за да сваля задействаната защита, което ме накара за пореден път да клоквам всичко на ново. Явно проблема не е от захранването а грешно клокване на процесора и рама. Tommygum ми писа, да очаквам проблеми с нея. Сега ще трябва пак да я мъча.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-вероятно нещата ти се усират от клока. 

Един тия 5те вентилатора сумарно едва ли консумират и 1W така че ако това е в състояние да спъне захранването то тогава е за в кофата. При палене на РС всички компоненти консумират пикови стойности. Това за десетте вентилатора нямам на идея как да го коментирам освен да пробвате с 20 следващия път пък може РСто да почне да левитира в средата на стаята.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като цяло странна конфигурация си сглобил,но това е друга тема.Тази рам като я клокваш колко печелиш 2-3 %,и дали си заслужава гимнастиката?Пусни я колкото тръгва по дефолт и не се занимавай с глупости.На хартия захранването трябва да стигне,но аз не бих му се доверил.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 37 минути, pconline написа:

Най-вероятно нещата ти се усират от клока. 

Един тия 5те вентилатора сумарно едва ли консумират и 1W така че ако това е в състояние да спъне захранването то тогава е за в кофата. При палене на РС всички компоненти консумират пикови стойности. Това за десетте вентилатора нямам на идея как да го коментирам освен да пробвате с 20 следващия път пък може РСто да почне да левитира в средата на стаята.

Осират се от некадърно написан биос. :mad:

Tommygun ме предупреди да очаквам проблеми още при избирането на компонентите, защото още в началото обявих, че ще се клоква......

Цитат:

За него има Bios от 18 декември миналата година под обяснението как да клокваш Asrock. Не мога да ти гарантирам че ще стане, просто защото не съм го правил. Друго обаче ,което трябва да вземеш под внимание, но човека го е написал, е паметта. Доколкото разбрах трябва да не минава 2600 - не знам защо, но щом го е писал явно е пробвал и знае.

------------------------------------------------

Дори и с една единица да клокна процесора и програмите за мониторинг отчитат температура 100 градуса. Ръчно зададен волтаж на процесора, също не се отчита коректно.

Току що установих  проблема, а той е че не мога да доунклокна рамта през XMP профила. Сега съм ограничен до два избора.

4GHz процесор със 3024MHz на рамта.

http://picbg.net/pic.php?u=75394VNU7w&i=839935

Или без пуснат XMP профил с 4.4GHz на процесора със 2560MHz на рама.

Причината: без XMP профил не мога да вдигна честотата на рама, а със XMP профил, не мога да я доунклокна, защото тя тръгва на 3360MHz. Само дето се гърчи на 3100. Няма шанс за 3360.

http://picbg.net/pic.php?u=75394VNU7w&i=839934

При опит да я доунклокна се явява труден старт. Ако продължа да я доунклоквам още на долу, бие син екран, макар и рядко. Ако я сваля на 2500 изобщо не пали а на 2133, освен че не пали а и дъното пищи с 4 кратки сигнала, за грешка в паметта. Това при пуснат XMP профил. Без него няма контрол на рама и тя си тръгва както и дойде - на 2560MHz.

Сега ми остава да открия безопасната граница на доунклок на рама. :D

EDIT:

Ха- сега виждам, че и без XMP профил може да се управлява паметта. Ще я опитам и по този начин. Все някак ще го излъжа да заработи коректно.

А и как хората си тестват клока за стабилност под товар, а аз нямам под товар проблеми. имам при първоначалното пускане на компютъра. После без проблеми си го мъча както си искам и той държи.:(

Редактирано от nikolela (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

До колкото ми стана ясно имаш всеки път след гасене. После ресет, клок на ново и след това си работи до следващото гасене. 

Не мисля, че в случая проблема е във вентилаторите. опитай и без тях ситуацията вероятно ще е същата. По скоро трябва да намериш такава версия на клока или да подмениш компонент който ти създава ядовете в случая. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 5.06.2016 г. at 18:24, nikolela написа:

Осират се от некадърно написан биос. :mad:

Tommygun ме предупреди да очаквам проблеми още при избирането на компонентите, защото още в началото обявих, че ще се клоква......

Цитат:

За него има Bios от 18 декември миналата година под обяснението как да клокваш Asrock. Не мога да ти гарантирам че ще стане, просто защото не съм го правил. Друго обаче ,което трябва да вземеш под внимание, но човека го е написал, е паметта. Доколкото разбрах трябва да не минава 2600 - не знам защо, но щом го е писал явно е пробвал и знае.

------------------------------------------------

Дори и с една единица да клокна процесора и програмите за мониторинг отчитат температура 100 градуса. Ръчно зададен волтаж на процесора, също не се отчита коректно.

Току що установих  проблема, а той е че не мога да доунклокна рамта през XMP профила. Сега съм ограничен до два избора.

4GHz процесор със 3024MHz на рамта.

http://picbg.net/pic.php?u=75394VNU7w&i=839935

Или без пуснат XMP профил с 4.4GHz на процесора със 2560MHz на рама.

Причината: без XMP профил не мога да вдигна честотата на рама, а със XMP профил, не мога да я доунклокна, защото тя тръгва на 3360MHz. Само дето се гърчи на 3100. Няма шанс за 3360.

http://picbg.net/pic.php?u=75394VNU7w&i=839934

При опит да я доунклокна се явява труден старт. Ако продължа да я доунклоквам още на долу, бие син екран, макар и рядко. Ако я сваля на 2500 изобщо не пали а на 2133, освен че не пали а и дъното пищи с 4 кратки сигнала, за грешка в паметта. Това при пуснат XMP профил. Без него няма контрол на рама и тя си тръгва както и дойде - на 2560MHz.

Сега ми остава да открия безопасната граница на доунклок на рама. :D

EDIT:

Ха- сега виждам, че и без XMP профил може да се управлява паметта. Ще я опитам и по този начин. Все някак ще го излъжа да заработи коректно.

А и как хората си тестват клока за стабилност под товар, а аз нямам под товар проблеми. имам при първоначалното пускане на компютъра. После без проблеми си го мъча както си искам и той държи.:(

Ram паметта можеш да я клонкеш с изключен XMP, като клокваш системната шина а не само да вдигаш множителя на процесора. С вдигане само на множителя при мен почти нищо не става.  И сигурен ли си, че сензора наистина не отчита правилна температура ? При някои процесори повишаване на напрежението на ядрото със стойност от 0.005 могат да повишат температурата на ядрото със 20 градуса. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, m0nss7erKill написа:

Ram паметта можеш да я клонкеш с изключен XMP

Точно изключването на XMP профила е решението при мен. Без него трябва да клоквам рама а със него да я доунклоквам. В моя случай се оказва, че е по-лесно да я клокна от колкото да я доунклокна. Без XMP профил нямам проблеми и си запазих старите настройки: 4.4GHz процесора и 3GHz на рама. :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване