Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте.

Закупих си нов лаптоп с инсталиран Windows 10 на който искам да инсталирам Ubuntu 16.04.Понеже Win-a е лицензиран а и от време на време ми трябва не искам да го затривам,така че се спрях на опцията за dual boot.

Правил съм го доста пъти на други машини,но този лаптоп идва с UEFI и GPT схема на диска на който е инсталиран Win-a.Та въпросът ми е - има ли някакви тънкости и проблеми с dual boot под UEFI?

Къде трябва да се инсталира boot loader-а?Предполагам няма да е на /dev/sda както при MBR?

Прикачвам скрийншот с дяловете на диска :

Disk.png

Както се вижда на sda3 е инсталиран Windows 10.Аз мисля да разделя sda5 на два дяла като на единия да инсталирам Ubuntu.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Преди да слагаш линукс инсталирай rEFInd през Windows, след което няма да се налага буутлоудър за линукс - всичко си се разпознава и излизат иконки на операционните, които има на харда. Запиши имиджа на убунту с rufus в режим изцяло GPT/UEFI.

Дерзай и успех!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 23 часа, vasettoo написа:

Преди да слагаш линукс инсталирай rEFInd през Windows, след което няма да се налага буутлоудър за линукс - всичко си се разпознава и излизат иконки на операционните, които има на харда. Запиши имиджа на убунту с rufus в режим изцяло GPT/UEFI.

Дерзай и успех!

Глупости. Има си отделен дял EFI в който се съхраняват стартиращите файлове на операционните системи. и от биос може да се избира коя ос да се стартира първа

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 55 минути, Пуканчо0 написа:

Глупости. Има си отделен дял EFI в който се съхраняват стартиращите файлове на операционните системи. и от биос може да се избира коя ос да се стартира първа

Когато си ползвал rEFInd, тогава можеш да си толкова "волен" в дефинииците за другите участници в дискусията. С какво ще му е по-удобно всеки път да се навира в UEFI (който ти неблагоразумно наричаш BIOS, явно по навик), за да избира стартирането на ОС, като мениджърът, който съм предложил, има доста по-приятна интеракция с потребителя и разпознава автоматично инсталираните ОС? Отделно се съмнявам, че ще смее и има познанието да ръчка из настройките на буутмениджъра на UEFI.

Сполай ти!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 17 часа, vasettoo написа:

Когато си ползвал rEFInd, тогава можеш да си толкова "волен" в дефинииците за другите участници в дискусията. С какво ще му е по-удобно всеки път да се навира в UEFI (който ти неблагоразумно наричаш BIOS, явно по навик), за да избира стартирането на ОС, като мениджърът, който съм предложил, има доста по-приятна интеракция с потребителя и разпознава автоматично инсталираните ОС? Отделно се съмнявам, че ще смее и има познанието да ръчка из настройките на буутмениджъра на UEFI.

Сполай ти!

И в момента използвам rEFInd, защото на моя компютър имам инсталиран windows, linux и оs x - a Clover UEFI не работи коректно в момента за стартирането на centos. Линукс е достатъчно дружелюбна операционна система и е достатъчно, след като инсталира линукса просто от Bios да зададе да се стартира груб а не windows. След това може да си стартира windows през груб директно. 

Хайде със здраве. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Здравейте, ще попитам и тук. 

Става въпрос за инсталация на Linux Mint 18 KDE с Windows 10. Windows-ът е вече инсталиран, но явно върху BIOS, а Linux ми се инсталира само през UEFI. Когато започна инсталацията на Linux системата ме предупреждава, че няма да мога да зареждам другата ОС. 

Как да се справя с този проблем, без да се налага да инсталирам Windows наново?

Ако пробвам през DVD инсталацията на Linux, пак ли ще има същият ефект? Windows от диск е инсталиран.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ако Биос е избрано да буут-ва в legacy mode как ще тръгне инсталация в UEFI? Аз Виндовс не ползвам и такива проблеми нямам, забранявам всякакви боклушки UEFI-та и secure boot-и.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 13 минути, бат'начо написа:

Уйн 10 може ли да се инсталира в БИОС режим? Не ми се смейте, не знам.

Беше Win7 и ъпгрейднах до 10

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

И аз си помислих за нещо такова, ама това с диска ме обърка. М-да, ако трябва да се почва от начало - бая занимавка ще е. Но и bvbfan е прав.

От де ще изкочи "уефата" на Ментата при ръчно делене, аз това се чудя. Или пък без инсталиране на мениджър за зареждане и после от живия диск - ръчно инсталиране и обновяване на ГРУБ-а.

Въх, че съм тъп. Цъкаш ли като пуснеш да ти зарежда да ти се появи буут-менюто (не помня с кой бутон беше, май таба). И от там избираш вид на зареждане. Би трябвало с Руфуса (ако е това, което казват, че е) да може както казах по-горе да стане отма.

Редактирано от бат'начо (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, bvbfan написа:

Ако Биос е избрано да буут-ва в legacy mode как ще тръгне инсталация в UEFI? Аз Виндовс не ползвам и такива проблеми нямам, забранявам всякакви боклушки UEFI-та и secure boot-и.

Ето го как е.

Руфуса няма опция само за БИОС

IMAG0006.jpg

преди 1 час, bvbfan написа:

В Легаси е, не знам как става това с буутването в UEFI

IMAG0007.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

На втория ред какви са възможностите?

И говоря за буут менюто на живия образ при стартиране.

Тва "security option" какво прави. :D Бос съм и само знам, че на теория Тошиба трябва да е Японска марка за нещо си.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Изглежда по-различно от това, за което те питам (това е за пример).

linuxmint13startup.png

Това дали ще свърши работа

Disable boot security

Change boot mode from UEFI to CSM

Enable USB Legacy Emulation

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, бат'начо написа:

На втория ред какви са възможностите?

И говоря за буут менюто на живия образ при стартиране.

Тва "security option" какво прави. :D Бос съм и само знам, че на теория Тошиба трябва да е Японска марка за нещо си.

Screen_Rufus.png

преди 30 минути, бат'начо написа:

Изглежда по-различно от това, за което те питам (това е за пример).

linuxmint13startup.png

Това дали ще свърши работа

Disable boot security

Change boot mode from UEFI to CSM

Enable USB Legacy Emulation

Можеш ли да обясниш това какво е, че нещо не разбирам

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Снимката е от буут-меню след натискане на таб или шифт бутон (или някой друг), не помня. С идея от там да се промени нещо (ако трябва).

А второто е съвет от някой с Тошиба лаптоп (не е задължително да е като твоя) , който казва да видиш и настройката на режима за ЮЕсБи-то.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 18 минути, бат'начо написа:

Снимката е от буут-меню след натискане на таб или шифт бутон (или някой друг), не помня. С идея от там да се промени нещо (ако трябва).

А второто е съвет от някой с Тошиба лаптоп (не е задължително да е като твоя) , който казва да видиш и настройката на режима за ЮЕсБи-то.

нали виждаш снимките на буут менюто, само, че през БИОС/УЕФИ.

Тошиба ми харда, и това десктоп, а не лаптоп

Проблем със заражденато на линукс-а през флашка няма, проблемът идва, когато започна да инсталирам, както се вижда от прикаченият скрийншот

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Тва "security option" какво прави? И ако е както е "system", а не примерно "disable", или каквото-е-там...

Освен това флашката ти се разпознава като като е в момента. Как мислиш, че може да се разпознае като "нормална"? Машината е твоя - ти знаеш какво е там.

Мислех, че в буут-менюто на живия диск може да има опция , но няма. И остана да си поиграеш и да уцелиш правилната комбинация от настройки в БИОС.

И, предполагам, ако опиташ с нещо друго 16.04.х вероятно резултата ще е същия, поне ще знаеш, че не е от Ментата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не използвай Руфус, програмата може и да става за Виндовс, но за Линукс - не. Евентуално за Минт/Убунту, ако пробваш друга дистрибуция, примерно някоя Арч базирана - забрави да направи читав образ. Ползвай това -> https://github.com/downloads/openSUSE/kiwi/ImageWriter.exe

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 40 минути, bvbfan написа:

Не използвай Руфус, програмата може и да става за Виндовс, но за Линукс - не. Евентуално за Минт/Убунту, ако пробваш друга дистрибуция, примерно някоя Арч базирана - забрави да направи читав образ. Ползвай това -> https://github.com/downloads/openSUSE/kiwi/ImageWriter.exe

Тази програма няма опция за iso файлове

Образът си е читав, но защо UEFI? Там е проблемът! 

И с unetbootin пробвах и с още една вградена в предната мента, все в UEFI зарежда

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Щом уиндоус е инсталиран в legacymode то и минт трябва в същия. Независимо от настройките в биос в boot menu на биос/уефи уефи е на първо място, при мен на асрок дъно  boot menu се извиква с ф11 и от там избирам как да стартира инсталацията дали уефи или легаси ако инстал. медиата предлага, а минта предлага и двата варианта, при извикване на бут меню на биос ти показва всички стартиращи устройства, някой от тях ги показва по два пъти ако инстал. медиата предлага, снимката е примерна.Просто избирате в какъв режим да стартира .Boot_Menu.jpg

Редактирано от bulljo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от ExaFlop
        Инсталиране на Windows без външен инсталационен носител на BIOS MBR машини

Ще инсталираме нова ОС на втори дял на твърдия диск в качеството си на помощна  система без използването на DVD, флашка или външен диск, с помощта на локален диск и безплатни приложения. 

На всек компютър UEFI интерфейсът изглежда различно. Главнното е да се рабере къде именно на вашия компютър да се включи режима на съвместимост с други операционни системи (Legacy) и как да изключим протокола за безопасно зареждане (Secure Boot), който не позволява ноутбука да стартира от произволен зареждащ носител, освен от инсталационния диск със заводския Windows. На HP Pavilion 17-та серия примерно изглежда така:

Раздел System Configuration - опция Boot Options. Преминаваме в Legacy Support и включваме режима на съвместимост с други операционни системи (Enabled). После включване на Legacy, протоколът за безопасно зареждане (Secure Boot) "отсича" в автоматичен режим и само след това може да се инсталират нови 64-битови операционни системи.

Няма да се занимаваме с вече инсталираната операционна систем на диск (C:), а диск (D:) ще използваме за експерименти. Диск (E:) е хранилище (кино, музика и др.).  Често питат, защо се  "държат" две системи на един компьютър. Моят вариант на отговор е много прост. За да има резервна аварийна ОС.

И така - подготовили сме Windows ISO-образа и програмите GimageX и Bootice. Щракваме двукратно по ISO-образа. Виртуалният диск със системните файлове е готов за работа. Стартираме GimageX с  администраторски права.
        1. Раздел Apple
        2. Source - намираме файла install.wim. Пътят примерно е такъв: DVD-диск (G:) - sources - install.wim
        3. Destination - указваме раздела под новата операционна система, в нашия случай това е (D:)
        4. Image - избираме редакция
        5. Apply - прилагаме
        Ще започне разгръщане  на образа – налага се да изчакаме.

Добавяме системата в менюто за зареждане. За целта ще използваме  Bootice. Стартираме програмата с администраторски права и избираме BCD - BCD of current system - Easy mode.

1. Add и от изпадналото меню избираме New Windows 7/8/8.1 entry – добавяме запис за новата система
        2. Disk - избираме твърдия диск
        3. Partition - избираме дела на новата система
        4. OS title - редактираме названието
        5. Boot file - задължително проверяваме разширението на файла winload да е efi. Ако то е .exe – преименуваме го на .efi
        6. Language – en-US
        7 и 8. Save current system после Save Globals - запазваме настройките

Смело презареждаме системата и инсталираме новата операционна система. Вече имаме две операционни системи на нашия компютър/ноутбук.

Подобни теми:
        Инсталиране на Windows без външен инсталационен носител на BIOS машини
        Лесно инсталиране на Windows с помощта на инструментите на Hiren's Boot CD

• от flavanche
        Здравейте!

Разполагам с новозакупен Acer Aspire E 15. Повечето кошници от този вид идват с linpus linux на тях, което само по себе си може би е Ок, но моята задача е да подкарам машинката на Win7 OS. До създаването на ISO файла през USB и/или CD всичко е прекрасно, но това е до момента в който натисна F12 и се отвори Boot Manager-а, където трябва да избера от къде да подкарам ОС-та. За съжаление освен Boot Option Menu и инструкциите как да се движа между възможните опции (които не съществуват) друго не се вижда.
        Това, което направих е, че смених опцията от BIOS-a от UEFI на Legacy. Тогава се появиха опции, но стигайки до момента в който трябва да избера диск за инсталацията ми излезе съобщение, че системата е GPT и не мога да сложа Windows.
        Четох из форуми, опитах с Rufus да подкарам нещата, но не успях.

Моля за помощ и съвет как да се справя със ситуацията.

Благодаря предварително!
      • от callpchelp
        Софтуер за поправяне на Boot и настройка на Dual Boot.
        1. Dual-boot Repair Windows 10 (8.1/8/7/Vista/XP)
        Изтегляне: ''ЦЪК''
        Сайт и подробна информация за програмата: ''ЦЪК''

2. EasyBCD
        Изтегляне: ''ЦЪК''
        Сайт и подробна информация: ''ЦЪК''

Подробности за програмата. Цитат от Softpedia:

• от Niderland
        Здравейте искам да попитам някой как да вляза в  safe mode в uefi bios .  Става въпрос за клавишната комбинация,  влизал съм преди веднъж преди доста време но не си спомням комбинацията. Мисля, че имаше  Shift+ нещо си но не си спомням точно.  Знам, че това може да стане и праз System Configuration но не искам да е през него. Пробвах сума ти неща които видях из нета обаче не става, 
    • Разглеждащи в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Дарение

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.