Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 55 минути, ivo23 написа:

Тази програма няма опция за iso файлове

Аз я ползвам под Линукс, всяко iso с нея записвам, само го драгваш отгоре.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има, ако се зададе да се показват всички файлови формати в папката (като се отиде до местонахождението на исо-то), а не само подразбиращо асоцираните с програмчето.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Погледни това (dd for windows):
http://www.chrysocome.net/dd

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:D Айде тогава да е http://wiki.rosalab.ru/ru/index.php/ROSA_ImageWriter#.D0.93.D0.B4.D0.B5_.D0.B2.D0.B7.D1.8F.D1.82.D1.8C.3F

Какво му е на предложеното от bvbfan? А пък с dd знайш кво хубуу мой си забършеш всичко (аз съм го правил, навика е страшна работа).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, bvbfan написа:

Не използвай Руфус, програмата може и да става за Виндовс, но за Линукс - не. Евентуално за Минт/Убунту, ако пробваш друга дистрибуция, примерно някоя Арч базирана - забрави да направи читав образ. Ползвай това -> https://github.com/downloads/openSUSE/kiwi/ImageWriter.exe

Това, че ти си имал проиблеми с Руфус не прави програмата не добра за Линукс!!!

До сега колкото пъти съм правил буутваща флашка с Линукс с помощта на Руфус всичко е било 100% както трябва, без значение дали я правя за биос или уефи! ;) 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не съм имал проблеми с нея, защото не използвам Виндовс от 8г, никое Арч дистро не е записано досега нормално с тази програма, има много оплаквания и дори е добавена като забраненен метод за записване.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, plamen74 написа:

Това, че ти си имал проиблеми с Руфус не прави програмата не добра за Линукс!!!

До сега колкото пъти съм правил буутваща флашка с Линукс с помощта на Руфус всичко е било 100% както трябва, без значение дали я правя за биос или уефи! ;) 

Ще споделиш ли как да я направя за БИОС с тази програма, защото на мен не ми се получава нещо

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

DSC_3195.JPG

Това е с флашката, от която си инсталирах Linux Mint 18, успоредно с Windows 8.1. Правена е с Universal USB Installer, през Windows. Програмата винаги ми е вършила работа, опитай я, ако не стане с нея - вече трябва да се ровим в опциите на BIOS.

Предния път, като инсталирах Mint 17, ми даде същия надпис, като от първия ти пост. Продължих, инсталирах, и нямаше проблеми - имах 2 ОС. Но преди ми се е случвало след инсталация на Linux да ми изчезне Windows-ът. Тогава се налага да му възстановя boot записите, с няколко команди в command prompt, като за целта ми трябва инсталационния носител. Но може да се възстанови и през Linux, Google ми предложи начини за целта.

Това е положението. Не мога да дам точно решение, защото се действа според обстоятелствата. Но така или иначе, като си правиш подобни инсталационни експерименти, задължително трябва да си си направил резервно копие (поне едно) на важната информация. Защото риск от оплескване на нещата винаги има.

Редактирано от RudeBoy (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ivo23 написа:

Ще споделиш ли как да я направя за БИОС с тази програма, защото на мен не ми се получава нещо

Screen Shot 09-11-16 at 03.57 PM.JPG

Нямам КДЕ версията защото предпочитам Канелата и за това показвам с нея! Никакви грижи нямам после!
На единия компютър имам инсталирана 10-ка през UEFI и GPT плюс два линукса инсталирани през биос и MBR (в частност това са двете български дистрота Стотинка ОС и УСУ)! Всичко бачка без грижи. И аз като RudeBoy мисля, че ще се наложи да се разгледат опциите в биоса!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 58 минути, plamen74 написа:

Screen Shot 09-11-16 at 03.57 PM.JPG

Нямам КДЕ версията защото предпочитам Канелата и за това показвам с нея! Никакви грижи нямам после!
На единия компютър имам инсталирана 10-ка през UEFI и GPT плюс два линукса инсталирани през биос и MBR (в частност това са двете български дистрота Стотинка ОС и УСУ)! Всичко бачка без грижи. И аз като RudeBoy мисля, че ще се наложи да се разгледат опциите в биоса!

Погледни моля те скрийншотовете които съм направил и ми кажи къде е грешката  къде да пипна

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 часа, ivo23 написа:

Беше Win7 и ъпгрейднах до 10

Иво прегледах всички твои постове в тази тема и точно този ми отвори очите за дуал буут при теб, който ще е само и единствено в MBR файлова схема за BIOS
Не обръщай внимание на Руфус какво пише! Тази му опция MBR дялова схема за BIOS или UEFI бачка само за биос и никога не е бачкала за уефи! За уефи ползвам GPT. Така ъпгрейдната 7-ца имаш до 10-ка, като ме съмнява 7-цата да ти е инсталирана в GPT означава, че можеш спокойно да си отделиш един дял за линукса и да инсталираш смело на него (даже ако имаш място можеш да заделиш и още дялове за колкото искаш линукси)! Направи си флашката по показания начин и я постави в USB-то (за предпочитане някое задно). Не си упоменал какво ти е дъното, но аз никога не действам през биоса (единственото е да направя легаци)! Използвам си буут менюто (при мен с F8 на дъно Asus P8B75-M LE на новия ми компютър)! При теб може да е с друг бутон (напиши модела на дъното или ще трябва сам да търсиш)! Като ти излезе менюто би трябвало да ти покаже флашката! Избираш я и стартираш до десктоп. От там при стартиране на инсталатора избираш дяла, който си заделил за линукса и инсталираш (ако не знаеш как и колко да си направиш дяловете за буут, руут, хоум... го оставяш по подразбиране). Но задължително в ръчен режим, за да избереш дяла заделен за линукса, иначе ще ти го инсталира в дяла на уиндоуса като си отдели колкото му трябва! 

п.с.Иво не е възможно ако си направил флашката по показания от мен начин с Руфус Линукса да ти иска GPT дялова схема за UEFI, а 10-ката да ти е ъпгрейдната 7-ца инсталирана в MBR дялова схема за BIOS!!! Или иначе казано и 10-ката и колкото искаш Линукс дистрота да инсталираш, всички ще са в MBR през BIOS!!!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен флашката си е направена добре, щом стига до десктоп просто е стартирана в уефи режим и не позволява инсталацията да продължи. При стартиране на компа с накой от F-овете се извиква boot menu и от там се избира флашката би трябвало да присъства на два от редовете, на единия с уефи, на другия без. При мен с ф11 на асрок дъно на gygabyte не знам.  

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, plamen74 написа:

Иво прегледах всички твои постове в тази тема и точно този ми отвори очите за дуал буут при теб, който ще е само и единствено в MBR файлова схема за BIOS
Не обръщай внимание на Руфус какво пише! Тази му опция MBR дялова схема за BIOS или UEFI бачка само за биос и никога не е бачкала за уефи! За уефи ползвам GPT. Така ъпгрейдната 7-ца имаш до 10-ка, като ме съмнява 7-цата да ти е инсталирана в GPT означава, че можеш спокойно да си отделиш един дял за линукса и да инсталираш смело на него (даже ако имаш място можеш да заделиш и още дялове за колкото искаш линукси)! Направи си флашката по показания начин и я постави в USB-то (за предпочитане някое задно). Не си упоменал какво ти е дъното, но аз никога не действам през биоса (единственото е да направя легаци)! Използвам си буут менюто (при мен с F8 на дъно Asus P8B75-M LE на новия ми компютър)! При теб може да е с друг бутон (напиши модела на дъното или ще трябва сам да търсиш)! Като ти излезе менюто би трябвало да ти покаже флашката! Избираш я и стартираш до десктоп. От там при стартиране на инсталатора избираш дяла, който си заделил за линукса и инсталираш (ако не знаеш как и колко да си направиш дяловете за буут, руут, хоум... го оставяш по подразбиране). Но задължително в ръчен режим, за да избереш дяла заделен за линукса, иначе ще ти го инсталира в дяла на уиндоуса като си отдели колкото му трябва! 

п.с.Иво не е възможно ако си направил флашката по показания от мен начин с Руфус Линукса да ти иска GPT дялова схема за UEFI, а 10-ката да ти е ъпгрейдната 7-ца инсталирана в MBR дялова схема за BIOS!!! Или иначе казано и 10-ката и колкото искаш Линукс дистрота да инсталираш, всички ще са в MBR през BIOS!!!

Флашката е направена както на скрийншота пуснат от мен. Дори диск изпекох и пак зарежда в UEFI. 

Сега вече нямам достатъчно време да се занимавам с това, но скоро ще пробвам пак. Ще трябва да направя пълен бекъп на системата преди това обаче

преди 13 минути, bulljo написа:

Според мен флашката си е направена добре, щом стига до десктоп просто е стартирана в уефи режим и не позволява инсталацията да продължи. При стартиране на компа с накой от F-овете се извиква boot menu и от там се избира флашката би трябвало да присъства на два от редовете, на единия с уефи, на другия без. При мен с ф11 на асрок дъно на gygabyte не знам.  

Виждаш сам на снимката какви са опциите които ми излизат в БИОС като вляза

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Иво .........гледам в тоя биос имаш securiry option ............там кви опции има бре :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Иво Димов написа:

Иво .........гледам в тоя биос имаш securiry option ............там кви опции има бре :)

това е за парола на БИОС

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не говоря за биос и настройките му а за бут меню, част от биос което се извиква отделно от биос. При старт на компа на постскрийна в единия край на екрана изписва какви функции на биос/уефи можете да извикате с различните F-ове, една от тях освен биос настройки, което е на ваште снимки е и бутменю на биос/уефи. 

п.с. Пробвай с F12 при старт на компа, поне такава информация намирам в нета за gygabyte дъно.

Редактирано от bulljo (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бе що моя умрял комп/биос има настройка (проста) на ю-ес-би-то, а тоз сложен - няма. М-да старите ги правят от немски каски, затуй.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи от дъното! При мен с F2 се влиза в UEFI настройките, а с Delete в BIOS, и с F8 се извиква буут менюто. Така и не видях Иво, какво е точно дъното ти?!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, bulljo написа:

Не говоря за биос и настройките му а за бут меню, част от биос което се извиква отделно от биос. При старт на компа на постскрийна в единия край на екрана изписва какви функции на биос/уефи можете да извикате с различните F-ове, една от тях освен биос настройки, което е на ваште снимки е и бутменю на биос/уефи. 

п.с. Пробвай с F12 при старт на компа, поне такава информация намирам в нета за gygabyte дъно.

Това е, наистина има опция за УЕФИ И без УЕФИ.

Инсталирах без проблем и ме пита и за двете ОС при зареждане.

Много благодаря за обяснението, явно трябваше по-рано да се загледам в това меню, а не да влизам и да ровя в БИОС

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от DarkEdge
      Здравейте! От какъв носител (DVD, USB) зареждате компютъра за инсталиране? Настроили сте в BIOS първо зареждащо устройство?  Каква е била предходната операционна система? Windows 7 или по-стара, или по-нова? Кой режим е избран в BIOS - UEFI или Legacy? Ако е Legacy, изключен ли е Secure Boot? Можете ли отново да заредите компютъра от инсталационния носител (DVD, USB)?
    • от Refoll
      В момента лаптопа ми е с 10-ка и има ли вариант да добавя и 7-ца без да скапя всичко понеже гледам и чета, че първо се инсталира по-старата версия и след това по-новата ?
    • от Пешеходецът
      Привет на всички ! Не разбирам от настройки на PC дъна, и за това моля за съвет. Искам да настроя това дъно: Asus ROG Strix Z270F Gaming, първо да буутва от USB (през флашка). Не знам къде да отида, защото като отворя BIOS, UEFI,  все едно съм пред пулт на АЕЦ.    Ето малко снимки. Извинявам се за качеството, но са правени със смартфон.
      uplode photo

Ако може коректна и по-подробна информация, че там е опасно да се пипа! Благодаря предварително на всички отговорили.

• от DarkEdge
      Инсталиране на Windows без външен инсталационен носител на BIOS MBR машини

Ще инсталираме нова ОС на втори дял на твърдия диск в качеството си на помощна  система без използването на DVD, флашка или външен диск, с помощта на локален диск и безплатни приложения. 

На всек компютър UEFI интерфейсът изглежда различно. Главнното е да се рабере къде именно на вашия компютър да се включи режима на съвместимост с други операционни системи (Legacy) и как да изключим протокола за безопасно зареждане (Secure Boot), който не позволява ноутбука да стартира от произволен зареждащ носител, освен от инсталационния диск със заводския Windows. На HP Pavilion 17-та серия примерно изглежда така:

Раздел System Configuration - опция Boot Options. Преминаваме в Legacy Support и включваме режима на съвместимост с други операционни системи (Enabled). После включване на Legacy, протоколът за безопасно зареждане (Secure Boot) "отсича" в автоматичен режим и само след това може да се инсталират нови 64-битови операционни системи.

Няма да се занимаваме с вече инсталираната операционна систем на диск (C:), а диск (D:) ще използваме за експерименти. Диск (E:) е хранилище (кино, музика и др.).  Често питат, защо се  "държат" две системи на един компьютър. Моят вариант на отговор е много прост. За да има резервна аварийна ОС.

И така - подготовили сме Windows ISO-образа и програмите GimageX и Bootice. Щракваме двукратно по ISO-образа. Виртуалният диск със системните файлове е готов за работа. Стартираме GimageX с  администраторски права.
      1. Раздел Apple
      2. Source - намираме файла install.wim. Пътят примерно е такъв: DVD-диск (G:) - sources - install.wim
      3. Destination - указваме раздела под новата операционна система, в нашия случай това е (D:)
      4. Image - избираме редакция
      5. Apply - прилагаме
      Ще започне разгръщане  на образа – налага се да изчакаме.

Добавяме системата в менюто за зареждане. За целта ще използваме  Bootice. Стартираме програмата с администраторски права и избираме BCD - BCD of current system - Easy mode.

1. Add и от изпадналото меню избираме New Windows 7/8/8.1 entry – добавяме запис за новата система
      2. Disk - избираме твърдия диск
      3. Partition - избираме дела на новата система
      4. OS title - редактираме названието
      5. Boot file - задължително проверяваме разширението на файла winload да е efi. Ако то е .exe – преименуваме го на .efi
      6. Language – en-US
      7 и 8. Save current system после Save Globals - запазваме настройките

Смело презареждаме системата и инсталираме новата операционна система. Вече имаме две операционни системи на нашия компютър/ноутбук.

Подобни теми:
      Инсталиране на Windows без външен инсталационен носител на BIOS машини
      Лесно инсталиране на Windows с помощта на инструментите на Hiren's Boot CD

• от flavanche
      Здравейте!

Разполагам с новозакупен Acer Aspire E 15. Повечето кошници от този вид идват с linpus linux на тях, което само по себе си може би е Ок, но моята задача е да подкарам машинката на Win7 OS. До създаването на ISO файла през USB и/или CD всичко е прекрасно, но това е до момента в който натисна F12 и се отвори Boot Manager-а, където трябва да избера от къде да подкарам ОС-та. За съжаление освен Boot Option Menu и инструкциите как да се движа между възможните опции (които не съществуват) друго не се вижда.
      Това, което направих е, че смених опцията от BIOS-a от UEFI на Legacy. Тогава се появиха опции, но стигайки до момента в който трябва да избера диск за инсталацията ми излезе съобщение, че системата е GPT и не мога да сложа Windows.
      Четох из форуми, опитах с Rufus да подкарам нещата, но не успях.

Моля за помощ и съвет как да се справя със ситуацията.

Благодаря предварително!
  • Дарение

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване