Премини към съдържанието
pconline

Мистерия с температури и батерия!!!!!

Препоръчан отговор

Ситуацията е следната - лаптоп, стрес тест и температури под 50 градуса. В момента в който сложа батерията максималната температура се покачва на над 70!!!

Вярно е, че батерията е мъртвец и е за изхвърляне, защото седи на твърда 0, ни държи, ни се зарежда, но нещо ми убягва връзката и не само на мене с който и колега да се консултирах не стигнахме до смислено обяснение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Aida64 два стрес теста с батерия и без батерия. Проследи какви напрежения поемат компонентите.

Ако няма проблем с управлението на батерията, тя трябва да се зарежда колкото и да е мъртва. След махането на зарядното вече мъртвата батерия се изпразва за 1 до 6 минутки, но поне се отчита зареждане и тя не стои на 0%.

При мен, така ми стоеше батерията 7 месеца все на 0%, до момента в който купих нова батерия, която за мое учудване пак си стоеше на 0%. Тогава разбрах, че имам проблем със зарядното. Оказа се разпоено кабелче на жака. След като го запоих и старата батерия започна да се зарежда, но от пълно заредена на 100% се изпразваше за около 7 минутки.

Да добавя: по време на теста, виж дали се товари еднакво с батерия и без нея. Мисля, че се гласеше на батерия да икономисва електроенергия и от там да не се товари достатъчно а на зарядно да се товари пълноценно, както и обратно.

Редактирано от nikolela (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Без батерия е естествено да е по-хладен.Смуче въздух отзад :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 20 минути, nikolela написа:

Aida64 .......

Това отдавна е направено, даже слагане и махане на батерията по време на тест, като ефекта е след слагането температурата се вдига с 20+ градуса и при махането пада отново. Общо взето данните за напреженията през софтуер не са особенно адекватни та и за това не съм им гледал стойностите. 

Не виждам логика дори и да се минава в енергоспестяващ режим което би трябвало да се случи само, ако зарядното е откачено а не батерията това да води до покачване на температурата напротив би трябвало да спадне.

преди 12 минути, Me4oPyx написа:

Без батерия е естествено да е по-хладен.Смуче въздух отзад :)

Това ще го приема като шега :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Както искаш така го приемай, на мойте двата лаптопа без батерии падат с по десетина градуса температурите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 42 минути, pconline написа:

Ситуацията е следната - лаптоп, стрес тест и температури под 50 градуса. В момента в който сложа батерията максималната температура се покачва на над 70!!!

Вярно е, че батерията е мъртвец и е за изхвърляне, защото седи на твърда 0, ни държи, ни се зарежда, но нещо ми убягва връзката и не само на мене с който и колега да се консултирах не стигнахме до смислено обяснение.

Консумация на енергия от основното захранване, тоци, които се опитват да заредят батерията (въпреки че си е заминала), Като цяло закона на Джаул и Ленц. Иначе идеята за вентилацията не е толкова неразумна

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не говорим за части изсипани в кашон и дали е отворен и затворен да оказва влияние. Това е ThinkPad все пак под батерията има един единствен отвор. И както и да се опитвам с двете си ръце да го запуша и в същото време да запуша и двата изхода от ляво и отзад това води до промяна в рамките на 3-4 градуса в продължение на 5-6 минути, а поставянето на батерията до 50% покачване в рамките на доста по-малко време.

Е те това не ми е много ясно, как отнемането на мощност за да се зарежда батерията, може да доведе до покачване на температурата на процесора и то в такъв размер. 

Ръчно блокирам вентилатора което води до покачване на температурата с 2 градуса в минута за 5 минути около 10, но в момента в който закача батерията скока е с 15 градуса за първата минута!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 10 минути, pconline написа:

Е те това не ми е много ясно, как отнемането на мощност за да се зарежда батерията, може да доведе до покачване на температурата на процесора и то в такъв размер. 

хъ, амчи проводящите ивиците на платката загряват от по-големия ток, а от гореща платка, какво можеш да очакваш

Редактирано от дръндю (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    току що, pconline написа:

....

....

Закона, който по-горе цитирах гласи (по спомени): по всеки проводник по който тече ток се отделя топлина, право пропорционална на големината на тока ....

Идеята ми е че:

1. захранването на лаптопа се натоварва за да отдели ток за зареждане на батерията, т.е. имаме увеличаване на консумация и температури на елементите

2. на батерията се подава ток, който не е ясно какво товари и там също се отделя ток, Самите акумулатори може при подаване на зарядно напрежение да се загряват допълнително

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

При закачане на батерията поради проблем някъде товари по ток

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ок по-горе се пошегувах- сега тествах при зареждане на батерията и без нея температурите са си абсолютно същите:

cqs1466439272n.png

rgh1466439291h.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 4 минути, simtech написа:

Кой процес товари? Имам подозрения.

процесът е "батерията е мъртвец"- утечния ток е голям, пистите по платката загряват от претоварване

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 3 минути, дръндю написа:

процесът е "батерията е мъртвец"- утечния ток е голям, пистите по платката загряват от претоварване

Рядка глупост. Когато има проблем, умната батерия(smart battery) реже заряда. За сметка на това съм виждал проблем със зацикляне на лаптоп точно при поставена батерия, вдигане на CPU-то на 100%.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 4 минути, дръндю написа:

а когато е тъпа?

Добре, защо говориш глупости? Виждал съм проблем с BIOS, както и проблем с разрешен HPET да е виновен за високо натоварване точно с поставена батерия или само на мрежово захранване при лаптоп. MS дори са издали Hotfix за последният проблем.

Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 9 минути, simtech написа:

За сметка на това съм виждал проблем със зацикляне на лаптоп точно при поставена батерия, вдигане на CPU-то на 100%.

С и без батерия тествам със стрес теста на аида и процесора уж е на 100 % но има драстични разлики в температурите. 

Цитат

хъ, амчи проводящите ивиците на платката загряват от по-големия ток, а от гореща платка, какво можеш да очакваш

Бих приел подобна идея, но според тебе тия писти на колко трябва да се загреят, за да предизвикат покачване на температурата на процесора с 15 градуса в рамките на минута. 

Редактирано от pconline (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 6 минути, дръндю написа:

Не мисля, че проблема е точно щото батерията е умряла. По скоро може да е някакъв проблем описан от ''Флопиту''. Щото и аз на единия от лаптопите ми батерията е капут-работи само на зарядно (това на Sony Vaio-то), но четейки темата го пробвах от любопитство и проблема описан от pcoline не съществува. Tовари се и поддържа температура както когато е със, така и без поставена батерия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    току що, pconline написа:

С и без батерия тествам със стрес теста на аида и процесора уж е на 100 % но има драстични разлики в температурите. 

Имаш ли налична друга батерия за проба?

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 8 минути, simtech написа:

Имаш ли налична друга батерия за проба?

Ако имах щях да съм пробвал:)

Говорим за R61i на леко преклонна възраст. Той тоя лаптоп е чисто чудо че все още работи. При мен е идвал заливан 4 пъти сменял съм два пъти клавиатурата. Последния път имаше фанта навсякъде и е чудо че тръгна и късмет че батерията отдавна е мъртва, защото даже не си бяха направили труда да я махнат.

Ясно е че проблема има решение, ползват го без мъртвата батерия, но просто ме човърка, че не знам защо се случва.

Редактирано от pconline (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Възможно е да има повреда в контролера на заряд, който се следи от BIOS функциите на лаптопа и да довежда до прекалено загряване. Възможно е високата температура да се дължи на подпроцес на Windows, обработващ системните прекъсвания.
    Поне го пусни лаптопа с Linux LiveCD, за да изключиш софтуерен проблем.
    В IBM/Lenovo има EC модул(Embedded Controller ), който при някои условия може да доведе до високо натоварване на процесора при неговото следене. Препоръчвам да опиташ да ъпгрейднеш биоса, ако ти се занимава.

Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

И аз съм за тест с жив линукс и с жив Windows (mini WinXP ot Hirens примерно).

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Дано имам време утре да направя още малко тестове. Едва ли ще имам време за чиста инсталация, но ще пробвам с жива.

Може и да ми се струва, но май има разлика в диаграмата за волтажа на процесора, до колкото може да и се вярва в Aida-та. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не е зле да попрочетете Илиян от хардуербг и прослувутите "безпроблемни" тинкпад-и в хардуербг да добиете малко представа за тези измислено безпроблемни а на практика боклуци.И преди да ме нападнете искам да ви кажа че и аз имах няколко такива мъртъвци...

И още нещо - на практика тоя лаптоп не струва повече от педесетина лева и то само ако има някой да го купи.Всякакви манипулации и наливане на пари са безмислени.

Редактирано от Me4oPyx (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Едно предложение от мен. Опитай , ако имаш възможност  при закачане на батерията към лаптопа да мериш тока, който последната почва да консумира. При наличие, че той бързо се покачва заради товара(в случая батерията) то ще почне и да се нагрява самата батерия, което ще ти е някакъв ориентир, че повече не би следвало собственикът на лаптопа да я куплира към машината. Имал съм почти същият проблем за който се интересуваш.На същия лаптоп, само че беше 61p.И е редно това, което капитана и още някой беше споменал за нагряване на "проводниците" по дъното на лаптопа. Тези неща , аз не вярвам, че точно ти не ги знаеш.. А и имаш добър опит. Успех!

Редактирано от * СТЕФАН * (преглед на промените)
    • Харесва ми 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.