Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Препоръчайте ми Linux за хост. Хоствам CS сървър на Windows, но искам на Linux, тъй като не знам коя ОС е добра се обръщам към вас. И един въпрос ще трябва ли да инсталирвам нужните драйвъри на Linux след инсталацията или ще ги има?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Ивайло Иванофф написа:

Препоръчайте ми Linux за хост. Хоствам CS сървър на Windows, но искам на Linux, тъй като не знам коя ОС е добра се обръщам към вас. И един въпрос ще трябва ли да инсталирвам нужните драйвъри на Linux след инсталацията или ще ги има?

Всяка дистрибуция може да ви свърши работа. Препоръката ми е да ползвате дистрибуцята, която познавате най-добре. Личните ми наблюдения по облачни услуги показва голямо използване на Убунту и CentOS/RHEL.

За драйверите - зависи от много неща, но в огромния процент от случаите няма да имате нужда от драйвери (особено ако хостинга ви е само с конзолен интерфейс, не ползвате звук и ексцентрични мрежови адаптери)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 4 минути, capnemo написа:

Всяка дистрибуция може да ви свърши работа. Препоръката ми е да ползвате дистрибуцята, която познавате най-добре. Личните ми наблюдения по облачни услуги показва голямо използване на Убунту и CentOS/RHEL.

За драйверите - зависи от много неща, но в огромния процент от случаите няма да имате нужда от драйвери (особено ако хостинга ви е само с конзолен интерфейс, не ползвате звук и ексцентрични мрежови адаптери)

Desktop версия ще ми е нужна с графична среда. За пръв път ще съм на Linux, аз мислех за Debian да сложа

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    току що, Ивайло Иванофф написа:

Desktop версия ще ми е нужна с графична среда. За пръв път ще съм на Linux, аз мислех за Debian да сложа

Debian също е много добър избор :) И ако ще ползвате отделен компютър за хост не би имало проблем той да няма графична среда. Просто трябва да се научите да изпълнявате известно количество команди в реда

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 4 минути, capnemo написа:

Debian също е много добър избор :) И ако ще ползвате отделен компютър за хост не би имало проблем той да няма графична среда. Просто трябва да се научите да изпълнявате известно количество команди в реда

Нямам отделен ПК така че с графична среда ще е :D А има ли 64bit i386 защото съм с Интел процесор ако знаете

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 5 минути, Ивайло Иванофф написа:

Нямам отделен ПК така че с графична среда ще е :D А има ли 64bit i386 защото съм с Интел процесор ако знаете

Да, има 64-битови версии. То в момента е проблем да бъдат намерени 32-битови версии

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Убунту  Сървър 14.04.04 LTS ще свърши идеална работа има 32 и 64 битови версии

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Притеснявам се за драйвърите, защото лаптопът ми не поддържа драйвъри за други ОС освен за Win 7 / 8 / 8.1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

:D Само М$ боклук-а "работи" на твоят лаптоп. Ние не ползваме лаптопи, а лопати :D

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Какъв е тоя сървър на лаптоп ? Не ми се вижда никак сериозно.

Можеш да напишеш, какъв е модела на лаптопа, но се съмнявам, че ще имаш проблеми с драйвърите.

И, винаги можеш да провериш, дали ти разпознава хардуера от жив диск, без да инсталираш.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 17 минути, Ивайло Иванофф написа:

Притеснявам се за драйвърите, защото лаптопът ми не поддържа драйвъри за други ОС освен за Win 7 / 8 / 8.1

По скоро се притеснявай за трафика, който ще поеме :D  и колко време ще издържи преди да се изпържи :P 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 2 часа, atridi написа:

По скоро се притеснявай за трафика, който ще поеме :D  и колко време ще издържи преди да се изпържи :P 

Защо ще се изпържи?

преди 2 часа, cybercop написа:

Какъв е тоя сървър на лаптоп ? Не ми се вижда никак сериозно.

Можеш да напишеш, какъв е модела на лаптопа, но се съмнявам, че ще имаш проблеми с драйвърите.

И, винаги можеш да провериш, дали ти разпознава хардуера от жив диск, без да инсталираш.

Написах го още отгоре CS сървър :D

Модела е Pavilion 15-e000su

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

@Ивайло Иванофф : На този лаптоп под Linux не се ползват никакви фирмени драйвъри. В смисъл, инсталираните по подразбиране покриват целия хардуер. Само не пише, каква е wi-fi картата. Но при тях, изборът не е голям. Intel, atheros и relatek се поддържат от модулите към ядрото, а за broadcom се инсталира firmware-b43-installer.

Относно изпържването. Настолната конфигурация, особено ако е фирмена, а не гаражна сглобка има по- добро охлаждане и разпределение на елементите. Никога при лаптоп не можеш да достигнеш работоспособност на настолен компютър с подобни параметри и особено цена. Преди месеци, купих на старо фирмена машина на Пакард Бел за офиса и я подсилих с допълнителна видеокарта и един от високите класове Core 2 Duo, който намерих за под 20лв. Излезе ми в пъти по- евтино от евтин лаптоп, а в работата нямат сравнение. 

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    на 24.06.2016 г. в 16:45, cybercop написа:

@Ивайло Иванофф : На този лаптоп под Linux не се ползват никакви фирмени драйвъри. В смисъл, инсталираните по подразбиране покриват целия хардуер. Само не пише, каква е wi-fi картата. Но при тях, изборът не е голям. Intel, atheros и relatek се поддържат от модулите към ядрото, а за broadcom се инсталира firmware-b43-installer.

Относно изпържването. Настолната конфигурация, особено ако е фирмена, а не гаражна сглобка има по- добро охлаждане и разпределение на елементите. Никога при лаптоп не можеш да достигнеш работоспособност на настолен компютър с подобни параметри и особено цена. Преди месеци, купих на старо фирмена машина на Пакард Бел за офиса и я подсилих с допълнителна видеокарта и един от високите класове Core 2 Duo, който намерих за под 20лв. Излезе ми в пъти по- евтино от евтин лаптоп, а в работата нямат сравнение. 

В HP предимно се ползва боклука Broadcom

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Поддържа се от ядрото на Ubuntu. Не ти трябва допълнителен модул, Ако някога ти се прииска да ползваш Debian, там трябва да инсталираш firmware-realtek.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 5 минути, cybercop написа:

Поддържа се от ядрото на Ubuntu. Не ти трябва допълнителен модул, Ако някога ти се прииска да ползваш Debian, там трябва да инсталираш firmware-realtek.

Как да видя кои Linux версии поддържат определени драйвъри?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

В смисъл, кои дистрибуции поддържат твоя хардуер ли ? В твоя случай - всички популярни, без изключение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

До сега разглеждах Ubuntu 14.04 от USB у-во и не можах да разбера нищо :D Не знам как да видя кои програми са ми инсталирани както на Win.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 9 часа, Ивайло Иванофф написа:

До сега разглеждах Ubuntu 14.04 от USB у-во и не можах да разбера нищо :D Не знам как да видя кои програми са ми инсталирани както на Win.

Ако все още смяташ да качваш сървър, поне сложи по- лека десктоп версия на Ubuntu.

http://cdimage.ubuntu.com/lubuntu/releases/14.04/release/

Нека остане малко ресурс и за сървърното приложение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

защо задължително трябва да е убунту след като има други дистрибуции специализирани за сървъри на слаби машини...

https://www.alpinelinux.org/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 53 минути, Росен Р. Александров написа:

защо задължително трябва да е убунту след като има други дистрибуции специализирани за сървъри на слаби машини...

https://www.alpinelinux.org/

Какво значи за слаби машини ? Какво е по специализирано за сървър от Ubuntu server ?

http://releases.ubuntu.com/14.04/ubuntu-14.04.4-server-amd64.iso

Проблемът е, че, вероятно ще гледа в терминала с любопитство, но без особено разбиране за същността му. От това, което пише е ясно, че не е инсталирал никакъв сървър. Иска десктоп с опция, евентуално да качи един сървър и да се учи на него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 11 минути, Росен Р. Александров написа:

Какво те кара да мислиш че алпайн няма десктоп среда ?

От години препоръчваш дистрибуции с по трима потребителя в световен мащаб. Престани да объркваш хората и да си правиш експерименти на чужд гръб.

Сериозна дейност се извършва от сериозни дистрибуции. Към момента, за тази цел (поддържане на сървъри) е прието, че това са CENTOS, Ubuntu LTS, Debian Stable сред безплатните и RHEL и SUSЕ (SLES) с платена поддръжка. Slackware също ще му свърши работа, ако имаше повече опит.

Защо ти трябва да убеждаваш човека да ползва дистрибуция, създадена от някой шаман от Соломоновите острови?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.