Премини към съдържанието
Недко

Какви са изходните напрежения на трансформаторите на Радиограмофон Акорд 102 ?

Препоръчан отговор

Здравейте !

Имам останки от стар радиограмофон Акорд 102.
    Не съм наясно какви са изходните напрежения на двата му трансформатора.

Нужни са ми 12 V прав ток за захранване на LED осветление с ленти.
    Налични са всичко 13 елемента, дълги 5 см, с по 3 светодиода. 
    1 метър лента има 20 елемента по 5 см, и ако е 12 W, значи би трябвало да консумира под 8 W.

Днес измих трансформаторите с вода, защото бяха прашни и кални, и мисля първо да ги изсуша на слънце.

След това има ли някаква опасност при включването ?
    С какво входно напрежение работи по-малкият ? (Изходен ли се нарича ?)

Големият е ясно, че е на 220 V, захранващият кабел влиза точно в него.

Мисля да ги измеря с уред, който май се нарича мултицет или нещо подобно.

Моля да ме извините, не съм специалист по радиотехника/електроника, знанията ми са от часовете по физика в училище, от кръжок по електротехника, от един детски електроконструктор и от практика !

Не търся да купя трансформатор, има евтини адаптори (или адаптери ? как е правилно в момента не съм сигурен).
    Вчера изгоря трансформатора, който захранваше LED лентата, заради глупаво окъсяване на открити кабелчета.
    Ще купя, ако наличните трансформатори не свършат работа.

Предварително ви благодаря !

Редактирано от Недко (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Приятелю!

Писал съм ти + само защото питаш и казваш, че не си наясно с техниката. Затова и благодарности от мен. Най голямата забележка: " Днес измих трансформаторите с вода, защото бяха прашни и кални, и мисля първо да ги изсуша на слънце. "

Това в техниката никога не се прави. НИКОГА! Колкото и да ги "сушиш" няма да се получи по твоя метод. Захвърляш трансформаторите в коша за боклук.(за да не те прасне тока). Отиваш в магазин за осветителна техника в твоя град и си купуваш едно малко импулсно (подобно е като на лаптопите) на което задължително напрежението да е 12 волта, токът  - МИНИМУМ 2Ампера(обикновено са 4 ампера), прибираш се в къщи и свързваш лентата със светодиодите правилно( написано е кое е + и кое-) . Какво ми е направило впечатление от Вашите постове! Занимавате се с изключително стари вещи в областта на електрониката, които само веднаж ще ви направят беля и последната може да е...фатална(не дай си Боже да се случи). Забравяте този вид работа единственно по простата причина, че не сте поне елементарно компетентен. А здравето Ви за околните покрай Вас е от съществено значение, както и за нас - вашите съфорумци. Прави Ви чест, че питате. Ще Ви направи още по голяма, ако и слушате хората, които Ви съветват в тази област! Благодаря Ви за разбирането. С уважение - Стефан!

Цитат

• Интереси:безсмъртие, мир, оцеляване, чисти сметки, здраве без фармация ...
    Редактирано от * СТЕФАН * (преглед на промените)
    • Харесва ми 9

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

то и без това изпълнение с миенето, трансформатора е за коша, щот има отоплително за лампите 6 волта и анодно над 160-180

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 13 часа, * СТЕФАН * написа:

Захвърляш трансформаторите в коша за боклук.

Възразявам категорично ! )))
    Правилното действие е разделяне на трансформаторите на желязо и мед и продаване в пункта за скрап срещу пари.))

Благодаря за всички останали съвети ! Почти се подразбираха, но аз за всеки случай си питам ... за да няма пропуснати шансове.

Досега светодиодите се захранваха с адаптерче от 3 до 12 V
    и, само защото ме домързя (след местене на ново място) да направя грамотно изолирана връзка на 12 волтовата верига,
    го изгорих и сега ще купувам ново.

Ако ходиш в кв. Чолаковци, може да надникнеш в Общежитието на "Ламелния" завод, до автоспирката.
    Там съм осветил всичките 6 етажа коридори и стълбища с денонощно работещи LED лунички и "лампички" от 5 см парчета LED лента,
    захранени с 30 W трансформатор за LED осветление.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

"" Ако ходиш в кв. Чолаковци, може да надникнеш в Общежитието на "Ламелния" завод, до автоспирката. ""

• Град:Генерал Тошево
    • ВРЪЗКАР!  Шегувам се бе Уили! 
    • Е! Не ми се ходи точно заради това, но някой път като минавам, ще погледна.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, * СТЕФАН * написа:

• Е! Не ми се ходи точно заради това, но някой път като минавам, ще погледна.

Подобно изпълнение направих и на ул. "Оборище" 8 "А" ?, (най-източния).
    ...............
    А този ел.уред от снимките работи в ателието ми в Г.Т.
    Състои се от 4 м LED лента, (3 м студено бяла и 1 м топло бяла), алуминиева офсетна плака и алуминиево домакинско фолио. И тези дни ще добавя още 1 м топло бяла, за максимално наподобяване на дневния спектър. :

001.jpg

0001.jpg

Редактирано от Недко (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Поздравления!

Сега основното. Трябва сериозно да обърнеш внимание и на самият дизаин на изделието. И ако искаш да си остане лично твое "изобретение"  ще му извадиш сертификат със запазена марка. Иначе, току си забелязал, че се е появило в магазинната мрежа, принадлежащо на друг "автор" 

Пожелавам ти лека и приятна вечер!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от vlado39
        Не съм сигурен проблем ли е, но ми се струва нереално.
        Трасформатора вади 2x16,6. След гретца съм сложил 2 кондензатора по 3300uF от +/- към маса и паралелно на тях - 2 по 100nF. Отделно, че паралелно на всеки диод на гретца има по 10n, също за филтър. В самата схема на усилвателя в захранващия блок има 2 мощни резистора (2W) по 1.5k между +/- и маса (не съм сигурен точно за какво са). Гретца е достатъчно мощен 200V и 6A. В крайна сметка вадя право напрежение 45 волта или 2x 22,5. При максимално натоварване променливото пада едва с 1 волт, докато при правото цели 5 волта. Кабелите са достатъчно дебели. Гретца не топли изобщо, трасформатора и той (може би леки наченки, но е нормално).
        Въпроса ми е нормално ли е да пада толкова филтрираното и къде може да е проблема? Филтърните кондензатори ли са малки или какво?
    • Разглеждащи в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Дарение

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.