Премини към съдържанието
nikolela

Договор за неограничено ползване на чужд имот

Препоръчан отговор

Наш познат с много имоти ни предлага до живот да живеем във близка до града три етажна вила без да му се плаща каквото и да е. За моя сметка ще е обзавеждането и ремонтите по имота. Вилата е нов строеж и е измазана външно и вътрешно. Има си ток и вода, като третия етаж му липсват само прозорците. Удрям на камък с бюрокрацията! Не можем да измислим начин да напишем правилно договора. Човека го дава докато умрем, като след време можел да помисли и да го прехвърли нотариално, но нотариуса не можел да структурира подобен договор. Иска да е написан чрез дарение, чрез наем за определено време или че е продаден за някаква измислена сума. Само дето при тези варианти се прехвърля имота а чрез наем не ме устройва, понеже имота си иска доста ремонти. Не искам да му завърша вилата и след няколко години да ме прати да си ходя. Как да се застраховам с правилно написан договор, с който да си използвам вилата все едно е моя? Собственика казва, че за него не е проблем и също иска да напишем договор, но както писах не можем да измислим такъв. Някакви съвети за клаузи в този договор?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

преди 21 минути, nikolela написа:

Наш познат с много имоти ни предлага до живот да живеем във близка до града три етажна вила без да му се плаща каквото и да е. За моя сметка ще е обзавеждането и ремонтите по имота. Вилата е нов строеж и е измазана външно и вътрешно. Има си ток и вода, като третия етаж му липсват само прозорците. Удрям на камък с бюрокрацията! Не можем да измислим начин да напишем правилно договора. Човека го дава докато умрем, като след време можел да помисли и да го прехвърли нотариално, но нотариуса не можел да структурира подобен договор. Иска да е написан чрез дарение, чрез наем за определено време или че е продаден за някаква измислена сума. Само дето при тези варианти се прехвърля имота а чрез наем не ме устройва, понеже имота си иска доста ремонти. Не искам да му завърша вилата и след няколко години да ме прати да си ходя. Как да се застраховам с правилно написан договор, с който да си използвам вилата все едно е моя? Собственика казва, че за него не е проблем и също иска да напишем договор, но както писах не можем да измислим такъв. Някакви съвети за клаузи в този договор?

Защо не го купиш имота на изплащане? Само че ще е кофти за продавача ако стане някаква мизерия с парите и вместо 20 години изкараш късмет и му го изплатиш за 1-2 години. А той после остане на пътя примерно

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз съм пре отстъпил помещение/магазин за ползване за неограничено време срещу поддръжка.

Договора не е в мен за да ти го преснимам. Написа го познат адвокат точно и ясно е написано какво може и не може да се прави с имота и че ползвателя е задължен да ремонтира и поддържа и т.н.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 10 минути, RudeBoy написа:

Право на ползване не върши ли работа?

Това не е лошо, но и в това има проблем.

Как се прекратява правото на ползване?

Точка 7 - по съдебен ред по искане на собственика.

Ако умре собственика не знам наследника дали няма да заведе делото.

Не мога да си позволя подобна несигурност. Имота все още няма баня и тоалетна. Ще ми глътне време и пари.

Целта е наистина да го използвам по жизнено за да живея там постоянно.

Редактирано от nikolela (преглед на промените)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ами това са рисковете на професията. Затова е хубаво да си имаш свой имот, за да си сигурен. То остави ако собственика умре. Представи си, че утре се скарате или просто собственика реши нещо друго. Тогава какво правим? Лично съм се сблъсквал с подобно нещо. 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Добре де, той наема е колкото вноската по ипотеката или ако не е довършен имота да е наполовина примерно. Що не се пазариш с него щом ги иска парите разсрочено вместо на цената на 1 апартамент да ти го даде за 10 години на изплащане на цената на половин апартамент?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 2 часа, Емил Костов написа:

Ами това са рисковете на професията. Затова е хубаво да си имаш свой имот, за да си сигурен. То остави ако собственика умре. Представи си, че утре се скарате или просто собственика реши нещо друго. Тогава какво правим? Лично съм се сблъсквал с подобно нещо. 

Точно за това не знам какво да се впише в договора. Все пак ще се харчат доста пари за да се пригоди имота за живеене.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    току що, nikolela написа:

Точно за това не знам какво да се впише в договора. Все пак ще се харчат доста пари за да се пригоди имота за живеене.

Консултираш се просто с добър адвокат. Само той може да ти даде правилния съвет. 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 3 часа, nikolela написа:

Как се прекратява правото на ползване?

Точка 7 - по съдебен ред по искане на собственика.

Ако умре собственика не знам наследника дали няма да заведе делото.

Прочети по-подробно статията, към която съм ти дал линк. Там са описани обстоятелствата, при които собственикът или наследниците му могат да заведат дело. Не е толкова просто. А дори и да го направят, ти ще имаш възможност да заведеш насрещен иск, и да си търсиш парите, които си вложил в имота като ремонти и довършване.

Според мен това са двата начина. Или право на ползване, ако искаш само да живееш, а собствеността да се запази. Или ако искаш никой да не може да те изгони - трябва ти да станеш собственик. По един или друг начин, адвокатът мисля, че ти ги е описал какви са.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

То с това право на ползване ти после можеш да го дадеш на някой друг да го ползва също така и после този втория може да го преодстъпи на трети и т.н.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Смях в залата.

Щял да мисли да го  прехвърли след време - дрън дрън ярина. По документи имота си остава негов и може да прави каквото си иска.  Това. че ще изсипеш някакви пари нищо не означава - след време инфлацията ги е изяла. Ако сега вложиш 10000, не знам след 10 години дали ще получиш и 1000.

А право на ползване означава че ти ще плащаш и данъците.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.