Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

Извинявам се ако темата не е в правилният раздел. Вкъщи има един доста неприеятен проблем свързан с електрическата мрежа. Изглежда, че има голямо напреженение(не съм много запознат с електрическата мрежа), което ми гори и буквално топи отвътре уредите. Например от нормално зареждане на два телефона чиповете им се стопиха. Преди два дни кабел на възраст една година за Макбук се стопи изолацията около конектора и искам да питам дали има устройство, което може да се слага на контакта и да оправя напрежението, волта, мощноста, големината на тока?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

преди 6 минути, frozener написа:

Здравейте,

Извинявам се ако темата не е в правилният раздел. Вкъщи има един доста неприеятен проблем свързан с електрическата мрежа. Изглежда, че има голямо напреженение(не съм много запознат с електрическата мрежа), което ми гори и буквално топи отвътре уредите. Например от нормално зареждане на два телефона чиповете им се стопиха. Преди два дни кабел на възраст една година за Макбук се стопи изолацията около конектора и искам да питам дали има устройство, което може да се слага на контакта и да оправя напрежението, волта, мощноста, големината на тока?

Да, нарича се UPS с двойно преобразуване. По-скъпи са, но ще ви дадат такава сигурност.

И не беше нужно да пускате две теми

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Да, устройството се казва ел техник. Извикай го да ти провери ел инсталацията.

• Харесва ми 9

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Без да се знае какъв е проблема, няма смисъл да се купуват каквито и да било устройства. Както каза Емил Костов, извикай техник!

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Викахме ел техник той каза, че всичко си е в ред, обаче от централата подавали по-голямо напрежение. Бушона, обаче рядко гърми.

Редактирано от frozener (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 18 минути, frozener написа:

Например от нормално зареждане на два телефона чиповете им се стопиха. Преди два дни кабел на възраст една година за Макбук се стопи изолацията около конектора

Причината едва ли е в мрежата. Ако не се стапя щепселът и/или контактът е от нискокачествени китайски устройства или от много прегъване и дърпане на кабелите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

По-голямо нарежение има ако си близо до трансформатора - в къщи е 234V и няма никакви проблеми за уредите.

Но ако смяташ, че при тебе това е проблем има стабилизатори на напрежение примерно

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    току що, frozener написа:

Викахме ел техник той каза, че всичко си е в ред, обаче от централата подавали по-голямо напрежение. Бушона, обаче рядко гърми.

Как така всичко е наред и какво значи по-голямо напрежение. При теб трябва да има 220 волта. Всичко друго са просто измислици.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 4 минути, Емил Костов написа:

Как така всичко е наред и какво значи по-голямо напрежение. При теб трябва да има 220 волта. Всичко друго са просто измислици.

Пак казвам не съм разбирач, обаче техникът беше категоричен, че мрежата е в нормално състояние и че причината е от електрическата централа. Не само в нашият апартамент се случва това в други блокове също чувам които не са в близост до нашия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 5 минути, Емил Костов написа:

+/- няколко волта. При мен мери 217.

Иначе и аз ще те съветвам да извикаш ел. техник. Особено ако живеете в старите панелки и инсталацията не е подменяна от както е построен блока.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 4 минути, Емил Костов написа:

Емо, 230 волта - не си си ъпдейтнал базата данни.

Цитат

Чл. 17. (1) Номиналните напрежения на електроразпределителната мрежа са в съответствие със стандарт БДС IEC 60038:
    1. за мрежа ниско напрежение - f 230/400 V;
    http://www.dker.bg/files/DOWNLOAD/rule_el_16.pdf

преди 3 минути, Без умствен капацитет написа:

стандарта е 220 волта +, - 5% грешка

Беше ...

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 2 минути, jhoro написа:

Емо, 230 волта - не си си ъпдейтнал базата данни.

Беше ...

Така е! Стандартно е от 220-240 волта. А ако има проблем в трафопоста то тогава трябва от ЕСО да си свършат работата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 14 минути, jhoro написа:

Беше ...

порядъка на 3 до 4%.

незнам как е в другите градове но в центъра на Бургас още сме с +5%. И нищо не ми е  гърми

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Тези проблеми пролетно време се получават в "селските райони" от там, че на всеки транформатор има превключвател с три положения - 0, -5%, +5% или 19 - 20 - 21 kV. Тоест, ако на входа се подава постоянно 20 kV - при намаляване коефициента на транформация - на изхода ще излезе по-високо напрежение. Това се прави есенно време с цел компенсиране пада в мрежата поради по-високата консумация. Пролетта трябва да се възстанови нормалното положение (от 20 kV на 230 V), но ако забравят ... и става кофти.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    току що, Без умствен капацитет написа:

не съм го мерил под товар

За да има чувствителна разлика ти трябва доста голям товар. Зависи и от качеството на преносната мрежа, сечението на проводника, дължината, атмосферните условия, пиковите часове ...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

на мен ми се струва малко неуместно да се намаля защото при отопление климатиците са икономични, но при охлаждане ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, трябва да охладят първо самите себе си

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 12 минути, Без умствен капацитет написа:

порядъка на 3 до 4%.

незнам как е в другите градове но в центъра на Бургас още сме с +5%. И нищо не ми е  гърми

Ако си тъпа, па и блондинка и си от центъра на бургас, звънни един тел, да ти премеря напрежението у вас....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 45 минути, Без умствен капацитет написа:

на мен ми се струва малко неуместно да се намаля защото при отопление климатиците са икономични, но при охлаждане ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, трябва да охладят първо самите себе си

В грешка си :). Лятото компенсират едни 5-10 градуса. Максимум 15. Зимата обаче разликата е доста по-голяма. От 0 до 23-25 само, а при минуси, още повече.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Пак го ударихте на философии! 234 - 235v е напрежението в моя контакт от десетилетия и до сега нищо не е изгоряло или сторило!

Вариантите:

- Отиваш в ЕРП-то и ги подбираш! Казваш - горят ми уредите бе и ще се съдим! Елате и проверете.

- Търсиш по - грамотен техник да прегледа инкталацията на къщата! От - до.

Причините могат да бъдат много.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 35 минути, Кумчо вълчооо написа:

Пак го ударихте на философии! 234 - 235v е напрежението в моя контакт от десетилетия и до сега нищо не е изгоряло или сторило!

Вариантите:

- Отиваш в ЕРП-то и ги подбираш! Казваш - горят ми уредите бе и ще се съдим! Елате и проверете.

- Търсиш по - грамотен техник да прегледа инкталацията на къщата! От - до.

Причините могат да бъдат много.

Спокойно, нормални са тези волтажи. Проблема явно е от страна на доставчика. Да си говори с него и да го ескалират като повреда. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Понеже питащия говори за "стопяване" на пласмасовите части, а не за "изгаряне" - склонен съм да мисля за нагорели контактни гнезда. Това става от системно и многократно претоварване на същите. Един път започне ли - контактното съпротивление се увеличава и мястото на контакт започва да "грее". Като начало - подмяна с нови. И измерване на напрежението в различни часове - пикови и оф-пик.

Редактирано от jhoro (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 4 минути, jhoro написа:

Понеже питащия говори за "стопяване" на прастмасовите части, а не за "изгаряне" - склонен съм да мисля за нагорели контактни гнезда. Това става от системно и многократно претоварване на същите. Един път започне ли - контактното съпротивление се увеличава и мястото на контакт започва да "грее". Като начало - подмяна с нови. И измерване на напрежението в различни часове - пикови и оф-пик.

Значи ел.техника който е бил на адреса нищо не е свършил.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 3 минути, Емил Костов написа:

Значи ел.техника който е бил на адреса нищо не е свършил.

А истински електротехник ли е бил? То в България няма и как да познаеш. Ни карти някакви, ни баджове, ни нищо ...

То и затова е излязла приказката "Майсторе, майсторе ... Викам ти "майсторе", че не ти знам името. Ама като ти гледам масторлъка - да та ... у майстора."

Редактирано от jhoro (преглед на промените)
    • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.