Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, имам проблем с прегряване и бързо изтощаване на батерията на чисто нов Laptop Dell Inspiron 5555:

CPU: AMD Quad-Core A10-8700P 1.80 GHz up to 3.20 GHz, 4 MB cache

RAM: 16GB Dual Channel 1600MHz (2x8GB) DDR3L

GPU:  AMD Radeon R6 M345DX 2048MB DDR3

SSD: 128GB

HDD: 500GB

Машината първоначално нямаше инсталирана ОС и реших да и инсталирам Antergos x64. Всичко си вървеше добре, освен прегряването и бързото падане на батерията, при положение, че разпознаваше видеото. При разговор с мой познат техник от оторизиран сервиз бях посъветван да сменя Linux с Windows 10 - направих го. Грееше също толкова силно.

Занесох машината в сервиза, смениха ми охлаждането с ново и вместо термопаста поставиха медна пластина в комбинация с термолепенка върху видеото и процесора (които са близо един до друг). Сега в Windows загрява нормално, но в Linux става като печка. Пробвах с Mint 18, но той е базиран на Ubuntu 16.04, който не поддържа драйвъри за AMD, затова бях принуден да инсталирам Mint 17.2, който уж поддържа AMD Proprietary Drivers. От Driver Manager-a смених драйвъра от Xorg на fglrx (catalyst) и в началото си вървеше без много греене. След ъпдейт на системата греенето пак стана непоносимо. В момента Driver Manager ми показва, че имам инсталиран някакъв Manual Driver и не мога да го сменя с друг от листата.

Моля, посъветвайте ме какво може да се направи в моя случай. Струва ли си да се занимавам с Linux върху тази машина въобще или да слагам Windows (което много не ми се иска). Харесвам как работи Linux и бих искал да го използвам занапред.

ПП1: Относно Antergos, опитах се да добавя repository-то на Vi0l0, което неофициално поддържа Catalyst драйвърите, но не успях да се справя. Все ми се струва, че Antergos ще се справи доста по-добре от Mint...

ПП2: Опитах да инсталирам и Crimson драйвъра от сайта на AMD, но все някаква грешка ми се появяваше - DKMS постоянно правеше проблеми.

Редактирано от housetime (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В убунту има известен проблем при който контрола на захранването е неадекватен, а самата система има проблем с растеризацията на хардуерно ниво и от това ти идва товара греенето и тощенето на батерията. Казвам от опит с моя лаптопа от подписа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 50 минути, Росен Р. Александров написа:

В убунту има известен проблем при който контрола на захранването е неадекватен, а самата система има проблем с растеризацията на хардуерно ниво и от това ти идва товара греенето и тощенето на батерията. Казвам от опит с моя лаптопа от подписа.

Нали греели само на Windows?! :)

Много са те налъгали със смяна на охлаждането и лепенки вместо паста,където е било с паста на лаптоп не може с лепенка и обратно.Изборът на АМД е грешка,но пък носят на температура,едно почистване и сменяне на паста щеше да е достатъчно.Не каза температурите,виж и на HDD.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

аз казвам за конкретен проблем присъстващ само в Убунту. И съм обяснил и каква е причината. А под Уиндоус го прави дори когато е всичко наред със системата.. Ако изобщо някога Windows е в ред.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте и благодаря за бързите отговори. Относно температурите, пробвах няколко програми за измерване, последната е Psensor, нито една не показва хардуера и температурите му.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да става въпрос за някакъв дефект на лаптопа.Аз съм с Убунту 14.04 и нямам проблеми с температурите ,даже смея да твърдя ,че е по-хладен в сравнение със други дистрибуции

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здрвейте, тъй като не съм напреднал линукс потребител, не се разбрахме с Mint по въпроса с ядрата и т.н. и се наложи да го заместя с Manjaro. Последната ми се струва доста по-гъвкава и с повече възможности. Установих, че температурата на процесора варира между 51 и 70 градуса средно - това е при включване на опцията Maximum Battery от Catalyst Control Center. Експериментално поставих вентилатор отдолу и ефекта е осезаем особено през летните жеги, така че ще ми се наложи да си взема една подложка с вентилатори.

Благодаря на всички за оказаната помощ. Хубав ден!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Venom2004
      Здравейте!!! Наскоро си закупих клавиавурата Redragon Visnu или Vishnu и попринцип в комплект НЕ идва диск с драйвъри, но в официалния сайт на Redragon има драйвъри за моята клавиатура. Тегля ги и кво да стане с едната Unzip програма пише, че файла е повреден и не го разархивира. Пробвах с една друга програма и тя го разархивира, но като отворих файла той не се отвори и излезе прозорче с грешка. Та искам да разбера има ли начин от някъде да си намеря драйвърите, за да мога да си customise-вам подсветката.
    • от Недко
      Здравейте и честита ви нова година !

Много пъти ми се случва този старичък лаптоп да не открива харддиска при стартиране,
      и да ми изписва съобщение с подобен смисъл върху черен екран.

Забелязал съм, че се случва след огъване или друсване.

Не съм го изпускал от високо, поне не е стигал до пода, а съм го подхващал навреме.

Поправя се най-често след леко потупване в обратна посока на претърпяното "друсване",
      един или повече рестарта, а днес и няколко опита да го подкарам от live-флашка с Минт 13.
      (По-късна версия не понася)

За първи път от live-Минт не се виждаше харддиска, и дяловете му с WindowsXP и Минт. 
      Обикновено се виждат като папки или иконки-харддиск,
      и се монтират автоматично след щракане върху иконките.

Както и да е, след доста рестарти, редувани с потупване от всички страни,
      вече си намери диска и подкара наличния на него Минт.

Току-що докато работеше, пак го обърнах от седнало положение на ляв ръб
      и екрана почерня.
      Изключих го от бутона и след няколко потупвания и 2-3 рестарта
      си намери диска, буутлоудъра и Минта и проработи нормално.

Машинката е с донякъде гъвкав корпус и видимо се огъва като го местя и преобръщам.
      От 2-3 дни го слагам да седне върху един стол с извита седалка,
      на която корпусът леекичко "провисва", огъва се от тежестта си.

Ползвам го почти само като монитор за почти статично гледане на снимки за рисуване на портрети и пейзажи,
      които увеличавам, намалявам, местя, превъртам и т.н.
      Рядко стои в обичайното положение "седнал" на гумените си крачета,
      най-често е на ляв ръб, на твърда равна подложка,
      заради вертикални портретни снимки,
      или виси в 2 примки от стари кабели.

Въпросът ми е дали при така описаното поведение има шанс, аз, неспециалист в хардуера,
      да успея да отстраня проблема, чрез развинтване на винтчета, отваряне на корпуса,
      почистване на евентуално замърсяване, окисляване и пр. по някакви контактни пластини
      в съединенията на кабелите на харддиска ? (ако изобщо е на кабели, а не с по-директен контакт)
      Плитко ли е поставен харддискът 
      или е заровен под пластове платки и въздухопроводи ?
      Изобщо, дали наистина проблемът е в съединенията на кабелите,
      или е възможно да е другаде,
      примерно да не е по харддиска, а в друг възел, 
      или да е софтуерен ?
      Не е голям проблем да го занеса в сервиз.

Предварително ви благодаря ?
    • от Genady Y
      Здравейте,
      Дойде време да си сменям машината и съм си харесал Ryzen.
      Процесор: Ryzen 5 1600X или Ryzen 7 1700?
      Вентилатор: нещо поносимо и не много бръмчащо?
      Дъно: Подходящо за идеята, с M2 слот
      Памет: 2х8 или 2х16 - какви? Най-добро съотношение цена/качество?
      SSD: Нормлано или NVME като EVO 960? Има ли смисъл от NVME?
      HDD: 4-6TB, 7.2K, НЕ Seagate.
      Видео карта: 1060 6GB? Струва ми се оптимална цена/мощност
      Кутия: Обикновена, без нищо светещо
      Захранване: 600-650W?

Монитор: 30+", QHD кое е прилично на пазара?
      Нямам твърд бюджет, но предпочитам най-доброто цена/качество или цена/бързина спрямо шарени и светещи неща като памет или вентилатор със светодиодна подсветка.

Машината ще се използва основно за кодене + от време на време някоя игра като DOOM
      Благодаря предварително за мненията.

• от Dan7es
      Здравейте, бихте ли ми предложили конфигураиця до 2000-2200лв. Предимно ще се използва за игри(League of Legends,World Of Warcraft,CS GO и други по-тежки заглавия) нямам предпочитания амд или интел бих искал рамта да е 16гб ще се използва и за стрийм. Благодаря предварително!

• Разглеждащи в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.