Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, имам проблем с прегряване и бързо изтощаване на батерията на чисто нов Laptop Dell Inspiron 5555:

CPU: AMD Quad-Core A10-8700P 1.80 GHz up to 3.20 GHz, 4 MB cache

RAM: 16GB Dual Channel 1600MHz (2x8GB) DDR3L

GPU:  AMD Radeon R6 M345DX 2048MB DDR3

SSD: 128GB

HDD: 500GB

Машината първоначално нямаше инсталирана ОС и реших да и инсталирам Antergos x64. Всичко си вървеше добре, освен прегряването и бързото падане на батерията, при положение, че разпознаваше видеото. При разговор с мой познат техник от оторизиран сервиз бях посъветван да сменя Linux с Windows 10 - направих го. Грееше също толкова силно.

Занесох машината в сервиза, смениха ми охлаждането с ново и вместо термопаста поставиха медна пластина в комбинация с термолепенка върху видеото и процесора (които са близо един до друг). Сега в Windows загрява нормално, но в Linux става като печка. Пробвах с Mint 18, но той е базиран на Ubuntu 16.04, който не поддържа драйвъри за AMD, затова бях принуден да инсталирам Mint 17.2, който уж поддържа AMD Proprietary Drivers. От Driver Manager-a смених драйвъра от Xorg на fglrx (catalyst) и в началото си вървеше без много греене. След ъпдейт на системата греенето пак стана непоносимо. В момента Driver Manager ми показва, че имам инсталиран някакъв Manual Driver и не мога да го сменя с друг от листата.

Моля, посъветвайте ме какво може да се направи в моя случай. Струва ли си да се занимавам с Linux върху тази машина въобще или да слагам Windows (което много не ми се иска). Харесвам как работи Linux и бих искал да го използвам занапред.

ПП1: Относно Antergos, опитах се да добавя repository-то на Vi0l0, което неофициално поддържа Catalyst драйвърите, но не успях да се справя. Все ми се струва, че Antergos ще се справи доста по-добре от Mint...

ПП2: Опитах да инсталирам и Crimson драйвъра от сайта на AMD, но все някаква грешка ми се появяваше - DKMS постоянно правеше проблеми.

Редактирано от housetime (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

В убунту има известен проблем при който контрола на захранването е неадекватен, а самата система има проблем с растеризацията на хардуерно ниво и от това ти идва товара греенето и тощенето на батерията. Казвам от опит с моя лаптопа от подписа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 50 минути, Росен Р. Александров написа:

В убунту има известен проблем при който контрола на захранването е неадекватен, а самата система има проблем с растеризацията на хардуерно ниво и от това ти идва товара греенето и тощенето на батерията. Казвам от опит с моя лаптопа от подписа.

Нали греели само на Windows?! :)

Много са те налъгали със смяна на охлаждането и лепенки вместо паста,където е било с паста на лаптоп не може с лепенка и обратно.Изборът на АМД е грешка,но пък носят на температура,едно почистване и сменяне на паста щеше да е достатъчно.Не каза температурите,виж и на HDD.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

аз казвам за конкретен проблем присъстващ само в Убунту. И съм обяснил и каква е причината. А под Уиндоус го прави дори когато е всичко наред със системата.. Ако изобщо някога Windows е в ред.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Здравейте и благодаря за бързите отговори. Относно температурите, пробвах няколко програми за измерване, последната е Psensor, нито една не показва хардуера и температурите му.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Може да става въпрос за някакъв дефект на лаптопа.Аз съм с Убунту 14.04 и нямам проблеми с температурите ,даже смея да твърдя ,че е по-хладен в сравнение със други дистрибуции

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Здрвейте, тъй като не съм напреднал линукс потребител, не се разбрахме с Mint по въпроса с ядрата и т.н. и се наложи да го заместя с Manjaro. Последната ми се струва доста по-гъвкава и с повече възможности. Установих, че температурата на процесора варира между 51 и 70 градуса средно - това е при включване на опцията Maximum Battery от Catalyst Control Center. Експериментално поставих вентилатор отдолу и ефекта е осезаем особено през летните жеги, така че ще ми се наложи да си взема една подложка с вентилатори.

Благодаря на всички за оказаната помощ. Хубав ден!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Даниелл
        Здравейте,
        дойде време да изоставя стария ветеран (лаптоп) и да се преместя на настолен компютър на който да се наслаждавам качествено на филмите за възрастни в 4К резолюция и спокойно да играя и някоя друга игра от по-ново поколение.
        Ще се радвам ако вие ми помогнете да избера най-доброто на пазара спрямо цена-качество и разбира се, да се вместим в бюджета.
        ПС: Понеже мисля да пазарувам на Черния петък, не всички части от предложените от вас може да бъдат намалени.
        Ако е възможно, моля добавяйте и заместители ( част подобна на първоначалната, евентуално като заместител и по голям шанс да хвана някое друго намаление).
        Бюджетът ми е от около 2000 лева за машината и ~500 лева за монитор (или два).
        Компромис от 100-150 лева може да се направи , стига да си заслужава.
        Относно конфигурацията:
        Процесор: не съм привърженик на нито една от добре познатите ни два вида: Intel или AMD. Нямам предпочитания. Компютърът главно ще се използва за играене на FPS игри и Stream.
        Нямам представа кой от двата вида се представя по-добре.
        Като цяло съм чувал че интел са по-добре, но и са по-скъпи.
        Не мисля да използвам машината за "добиване" на криптовалути или тежки видеообработки.
        Дънна платка: Нямам предпочитания. Обмислям вариант за DDR4. Какво ще кажете по въпроса?  Видеокарта: Спрямо процесора. Отново нямам предпочитания. Оперативна памет: За начало мисля да спестим от малко памет и да инвестираме малко повече в останалите части, мисля че една плочка от 8 GB ще е достатъчна, а по- нататък ще взема още две. Твърдия диск: Тук също може да спестим от бюджета. Мисля че едно 240 GB SSD + 1 TB диск на 7200 оборота ще удоволетворят нуждите ми и ще поберат всички филми за възрастни без проблем. Захранването: Нямам предпочитания. Кутията: Нямам предпочитания. Охлаждане: Какво мислите за идеята за водно охлаждане ?   
        Предварително благодаря на всеки отзовал се.
        Мисля да се възползвам от части с намаления на 24 ти ноември (добре познатият ни Черен Петък), като най-вероятно ще закупя повечето( може и всички) части тогава. 
        Поздрави, успешен и усмихнат ден !
        Дани
      • от Кристиян_Колев
        Здравейте, отново се обръщам към вас за помощ, но този път за подробна информация за следната неизвестна дънна платка . Единственото което знам е че: 
        Dell SCI16-R13 A18 от ~98г. , също така някъде я срещнах и като "PWB 8803"
        Ето и снимки:

• от Venom2004
        Продавам процесор: AMD Athlon X4 845
        дъно: Asrock FM2A88M-Pro3 има 4слота за рам
        рам: Corsair Value Select DDR3 8GB 2133mhz (2x4GB)
        ПРОДАВАТ СЕ САМО ЗАЕДНО!!!
        Частите са на 10месеца и нямат гаранция, но работят перфектно.
        Вършат си работата и подкарват почти всички игри на средни-високи (най-новите на ниски-средни) настройки, но зависи и от видеокартата. Причина за продажбата е ъпгрейд. За реални снимки или повече инфо пишете на лично. 

• от Емилиян Йорданов
        Здравейте! Преди 2 дена си взех лаптопа от преинсталация.. казах на техника да го изчисти от прах, защото не е бил чистен от година почти и преинсталиран от година, защото нямаше нужда.. но последните седмици да не кажа почти месец започна да забива, да вади по-малък фпс при игрите и т.н... търпимо беше, но аз реших да го занеса. Инсталира ми уиндоус 10 разбира се кракнат.. изчисти го пред мене видях че излезе доста прах от него, въпреки това игрите си вървяха почти перфектно (до преди месец).. и така взех си го аз. Инсталирах си драйвърите за видео картата и процесора.. ъпдейтнах ги на последната версия за да е актуално всичко.. влязох в nvidia control panel, да направя така, че да играя игрите с видео картата, а не с процесора или вградената intel graphics.. и изтеглих си cs:go само от стийм, а другата.. league of legends си я изтеглих от официалният им сайт.. включвам и какво да видя? 30-40 фпс на low... същата работа и при cs. Гледах уроци, фпс буустове, какво ли не.. няма промяна :/ Махнал съм Game Dvr-a, който знам, че прави проблеми и... все същата работа  повече от 60 не стига и то адски трудно.. а vsync съм го изключил от nvidia control panel-a и за всеки случай от настройките в игрите. А също така, забравих да отбележа, че не чувам вентилаторите т.е. вграденото охлаждане да работи.. за разлика от преди.. шумеше много както при абсолютно всички геймърски лаптопи.. Искам съвети.. моля да пишат наистина хора, които са сигурни в това как да го оправя... притеснявам се  Лаптопа ми е добър за тези игри.. не чак перфектен, но мога да си ги играя без лаг.. лигата преди 250-260 фпс на High, сега с 300 зора - 30-40.. забравих да отметна, че даже самия лаптоп е бавен малко в браузъра "Google Chrome" Благодаря!

Video Card: NVIDIA Geforce GTX 960M
        Graphics Card: Intel HD Graphics 4600 
        Processor: i5 4210H, 2,90 GHz
        RAM: 8 GB
        HHD: 1 TB
        Windows: 10, Pro|

Забравих да спомена, че при чистенето.. лаптопа не го разглоби, а го продуха със въздух от изхода където излиза топлия въздух.., защото лаптопа ми е acer aspire v 15 nitro и ако го знаете.. трудно се разглобява
      • от pi4a7a
        Здравейте приготвил съм 1700+- лв. за лаптоп, ще се ползва за игри главно, ако ме сдобиете с добра машинка, приготвил съм половинка домашна
        Засега съм хванал на мушка това: https://laptop.bg/laptops-acer-Aspire_VX5_591G-acer_aspire_vx5_591g_NH_GM2EX_019
    • Разглеждащи в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Дарение

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.