Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Мигриране към linux

Препоръчан отговор

Здравейте, хора. В момента съм на Windows 10 , но нещо изобщо не ми харесва... има твърде много неща, които не могат да бъдат изтрити... а и сигурността е по-малка. Днес си мислех, и реших, че може би ще бъде по-добре, ако премина към linux. Четох и видях, че linux има доста по-висок рейтинг от windows!

с това разполагам:

Процесор: Intel(R) Pentium(R) Dual CPU E2220 @ 2.40GHz 2.40GHz

Инсталирана памет (RAM): 2,00 ГБ

Тип на системата: 64-битова опирационна система, процесор, базиран на x64

откакто съм на компютър, използвам само windows… от XP до Windows 10. Никога не съм мислел да си слагам linux, но вече искам.

Първоначалната ми идея беше да съм на прокси сървър

пишеше, че прокси сървър може да се сложи на windows 10, но явно не може...

пробвах от настройките за Интернет, но абсолютно нищо не стана.

Хубавото е, че с linux сигурността е в пъти по-голяма, операционната система е малка (оптимизирана, евентуално) и по-бърза.

Отзивите са много положителни.

Вече казах, че откакто използвам компютър, съм бил само на windows

следователно не съм много на ясно с линукса

в wikipedia видях разработките

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Linux_distributions

Astra Linux ми се струва горе-долу добре, защото пише, че е вдигнато ниво на сигурност – подсилена сигурност

накратко: трябва ми линукс, с който да съм максимално защитен (максимално ниво на сигурност), дори да направя нещо диво

и не знам дали ще трябва да се сменят драйверите? Или ще си останат същите? Ще трябва ли да се плаща нещо?

Както казах, не съм много наясно

затова ще ви помоля да ми обясните подробно как протича прехвърлянето от windows към linux

ПП: Ако темата е в грешния раздел, преместете я. 

съжалявам за големите букви.. копирах написания текст

Редактирано от capnemo (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За какво ще ползваш системата ?

Нищо не си споменал за видеокарта и мрежовите карти, както и, какъв тип връзка към мрежата ползваш.

За Astra или други екзотични системи, забрави. Кой ще питаш за тях, ако имаш въпроси. Главнокомандващия на руската армия ли ?

Ако искаш сигурна система, избери някоя базова дистрибуция, която не е препипвана от трети лица. Каква да бъде тя, зависи от това, за какво ще ползваш системата. Хардуерът ти не е първа младост, но е приличен. Всяка система може да бъде сигурна по отношение на външна намеса. Но, някои дистрибуции са с по- стар и тестван/стабилен софтуер, при други, софтуера непрекъснато се обновява, но за сметка на стабилността.

Сам избираш, за какво ще ползваш машината и, какво ти е необходимо - стабилност или динамичност.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 минути, - Mutant написа:

Astra Linux е руска версия, базирана на Debian. Има само руски и английски език. Модернизирана версия на Astra, се ползва от ФСБ и военните.

Като за новак, свали си Linux Mint и си направи буутваща флашка. Предполагам знаеш как се прави? Така може да разглеждаш различните дистрибуции, преди да преминеш на някоя. Когато си избереш, направи си дуал буут, докато свикнеш с Линукс. И после разкарваш Уиндоус.

Редактирано от AntiAlGor (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 55 минути, Narkomanche написа:

Инсталирана памет (RAM): 2,00 ГБ

Тип на системата: 64-битова опирационна система, процесор, базиран на x64

Накратко - сложи си 32-битов Уин (преди да правиш дуал-буут-а), може да поискаш да останеш след това на Уйн.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Многократно опитвах да мина на Linux! Никоя прехвалена дистрибуция не се е задържала за повече от 2 дни! Аз лично за себе си преоткрих Win с Win 8.1 Супер лека, стабилна и безпроблемна версия е ! Съчетава лекотата на XP и екстрите в 10ката. Стартовия интерфейс може да се промени с лека и безплатна програмка!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Кумчо вълчооо написа:

Многократно опитвах да мина на Linux! Никоя прехвалена дистрибуция не се е задържала за повече от 2 дни! Аз лично за себе си преоткрих Win с Win 8.1 Супер лека, стабилна и безпроблемна версия е ! Съчетава лекотата на XP и екстрите в 10ката. Стартовия интерфейс може да се промени с лека и безплатна програмка!

Хубаво си открил ОС на живота си. Но, какво правиш във форума за Linux ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, cybercop написа:

Хубаво си открил ОС на живота си. Но, какво правиш във форума за Linux ?

Частен ли е? Изказвам мнение! Питащият трябва да е наясно с – и + и това което го очаква.

Редактирано от Кумчо вълчооо (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

С 2гб рам ти трябва 32 битова ОС. Аз съм с Linux Mint от месец-два и мога да кажа, че е много приятен. Никакви проблеми нямам засега и всичко си върви нормално.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, Кумчо вълчооо написа:

Частен ли е? Изказвам мнение! Питащият трябва да е наясно с – и +

Не изказваш мнение. Тролиш, възможно най- грубо с цел да дразниш участниците във форума.

Питащия се интересува от препоръки за Linux дистрибуция. Ако е искал мнение за Windows 8 и щял да го направи в друг форум.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, Кумчо вълчооо написа:

Никоя прехвалена дистрибуция не се е задържала за повече от 2 дни!

Не търсиш където трябва и каквото трябва. Акцентирам на "търсиш". Зависи и какво искаш. Зависи и на какво го слагаш. Зависи и дали искаш и можеш да си променяш навиците. А бе - зависи...

Относно високата сигурност - като минат братушките изцяло на Линукс, ами ще поспадне, щото ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, cybercop написа:

Не изказваш мнение. Тролиш, възможно най- грубо с цел да дразниш участниците във форума.

Питащия се интересува от препоръки за Linux дистрибуция. Ако е искал мнение за Windows 8 и щял да го направи в друг форум.

Не троля! И получавам напразни обвинения , та ......!!!!  Питащият спомена, че няма опит с Linux, което предполага ,че ще се сблъска с нещо чуждо и ще изпита трудности! Редно беше да бъде предупреден! Някои Linux дистрибуции и особенно Mint не се спогаждат с видеото на  Nvidia  и не само това. За последното дори се признава във темите за Linux

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

От нова година съм разкарал джама,ползвам Линукс-Минт и нямам никакви грижи,преродих се с линукс.Като чуя някой да ми хвали Windows,ми се драйфа,трябва малко повече желание и търпение и линукс ще ти стане пръв приятел.В началото се хвърлих на Кали-Линукс,но бързо разбрах,че не е за мен,хубавото е ,че може да го пробваш преди да го инсталираш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Всеки новобранец трябва да мине през Минт. Или ще остане там, или ще се насочи към нещо друго, но вече придобил известен опит. Аз лично в момента цъкам 18-ката и мога да кажа, че е чудесна във всяко едно отношение. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, иноТ написа:

Всеки новобранец трябва да мине през Минт.

Абсолютно невярно!

Всеки с Уин трябва да мине през 10 - май си приличат (като формулировка). ;)

И като съм захванал - силата му е в МАТЕ и Канелата, в другите графични среди почва да поизостава от вкуса на потребителите. Но пък някои негови потребители още ползват мноого стари негови версии (на мноого стари машини, се предполага).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Силата му не е в никакви матета и канели. Просто е ясен и прилича на Windows. Панела долу има старт меню. Софта е предварително инсталиран и ако си един средностатистически юзър, който иска да махне windows и да си цъка у фейса, то няма нищо по-добро от Минт. 

Ти сигурно първо си почнал от Арч. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това също мяза на Уйн (стил на 95 казват, че приличал панела, пък и е стара верия и не го правят вече Ментоловите).

2016_07_10_scrot.png

:D Не съм почнал с Мента, но първото което се задържа дълго време беше тя. В резултат си останах тъп галош. Защо светът да не цветен и разнообразен, а не само доминиран от Убунту/Минт (за десктоп говоря).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добре де, защо се дървите един друг? Или ще го откажете, или ще се скарате за глупости. Нека пробва една две дистрибуции, първо на флашка, после да ги инсталира. Дали Минт, дали Ubuntu и сие, дали нещо друго. Избор голям, ама нека темата не се превръща в джавкане, а да се помогне на човека. Щом иска да смени Уиндоус.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

+1 глас за Linux Mint, с предпочитана графична среда на Cinnamon. Преди да се престраша да остана само на него, бях 2 седмици dual boot, но реално не използвах Windows изобщо. Служеше ми като резервна патерица. Веднъж видял че всичко каквото го правя под Windows го мога и под Linux, изгорих всички мостове след себе си. Не ми липсват изобщо сините екрани, вирусите (вижте колко хора и то домашни пропищяха от крипото заплахите). Под Linux се наслаждавам на операционна система без антивирусни, дефрагментиращи програми и подобни на CCleaner. Linux се инсталира и с довършителните настройки за по-малко от час вече имаш напълно готова за работа система. Същото време отнема само да сложа Windows, и после следват главоболията като драйвъри, flash, java, netframework и другите програми. Докато се усетиш минали 3 часа. После какво, под Windows 7 да чакам 3 дена да ми опресни наличните ъпдейти ли? Linux Mint ми заема 6 GB място и то с всичко накичорено, Windows чука 25-30 GB. На приятелите които искат да пробват нещо ново, горещо им препоръчвам Linux Mint. Продължавам да следя форумите за Windows 10, да зная какво се случва с тази ОS. Мисля че тук един потребител се оплакал че след като е ъпгрейднал 7 до 10, след един рестарт OS отново се върнала до 7, а след още 2-3 рестарта го посрещнал отново интерфейса на Win 10...  Радвам се че преди 1 г открих Linux. За себе си аз направих своя избор. Единственото нещо което ползвам от Windows средата в Linux са MS шрифтове. Признавам, че без тях много от интернет странците няма да се визуализират така, както ги зареждаме под Windows.

Редактирано от svetliof (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, Кумчо вълчооо написа:

Mint не се спогаждат с видеото на  Nvidia

AMD RADEON HD5450 ми е. 

допълвам, че ще използвам 32-битова версия 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, Narkomanche написа:

AMD RADEON HD5450 ми е. 

Linux си я намира сам (и аз съм с тази карта), HD филмите вървят пушка ;)

Под 32 bit няма Viber и мисля че Google Chrome (последния се поддържа от 64 bit)

Редактирано от svetliof (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Всеки новобранец почва с Минт или Убунту.По простата причина ,че са user frendly сиреч всеки уиндоус потребител ще свикне със тях за има няма 2-3 дена.Може да не му се наложи да използва никога пустата конзола от ,която най-много се плашат хората.Аз съм убеден ,че ако взема 2 -ма души с напълно никакви познания в линукс и много ниски в уиндоус/ниво ......next.......next .......next/ и се наложи да инсталират Линукс и Уиндоус.Този ,който ще уча на Линукс би станал един приличен потребител със 2-3 часа разяснения :) .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)

добре, явно ще слагам linux mint 

само не знам кое - Cinnamon или MATE? Къде е разликата? Имат различни изисквания? 

Ако трябва да се преценя нещо, кажете да дам данните на компютъра. 

Редактирано от Narkomanche (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

МАТЕ е с по ниска консумация на ресурси.

https://www.linuxmint.com/edition.php?id=205

Тествай я и виж, как се държи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

какво ще рече "по-ниска консумация на ресурси"? Демек по-малко натоварва и е по-оптимизирана?

и това е 17,3 

а ако изтегля MATE изданието на 

Linux Mint 18 Sarah

https://www.linuxmint.com/download.php

същото ли ще е?  Или има разлика?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване