Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Мигриране към linux

psycho666
 Сподели

Препоръчан отговор

преди 1 минута, Иво Димов написа:

На кое красотата ?Аз съм ползвал само 6 версия ,1 година без нито един краш и забиване .Уникална е 6-цата

На работната среда и плота......Само че аз ще сложа 7-цата или ще сбъркам?Да свалям 6-цата ?

Редактирано от u.uBaHoB (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В 6 е Гноме 2 която прилича на МАТЕ,според мен ако искаш стабилна ОС си сложи 7 Гноме 3 или МАТЕ

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Иво Димов написа:

Гноме 3 е стандарта за  Стотинка 7 :)

Ами да така е :) пък и най-добре е оптимизиран за работа с дистрото. Не случайно е и среда по подразбиране.  GNOME е екстра, но предпочитанията на хората са различни за това има и алтернативи.

преди 1 минута, u.uBaHoB написа:

На работната среда и плота......Само че аз ще сложа 7-цата или ще сбъркам?Да свалям 6-цата ?

7 е за препоръчване за твоя хардуер. По-новичка е пък и с GNOME 3 си е супер поне според мен, но ти си я видял де. Все пак бих препоръчал 7-ма версия, предпочитаната граф. средата лесно ще се инсталира.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Иво Димов написа:

В 6 е Гноме 2 която прилича на МАТЕ,според мен ако искаш стабилна ОС си сложи 7 Гноме 3 или МАТЕ

По принцип ще използвам системата за ровене в интернет и гледане на филми, както онлайн така и на "ужасно малката" ми видеотека от 400 ГБ (нали ще заминавам за Германия и се подготвих)......за друго , обичам да експериментирам с красотата на десктопа и извличане на максимума от това......разни благинки ...... общо взето за това , може би и извличане на максимума на видеокарта ми....за гледане на видео - както онлайн така и на видеоплейъри ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Gnome 3 си е по дефоулт в дистрибуцията майка CENT OS ,другите среди се добавят със допълнително инсталиране.Начинаещ потребител винаги може да  омаже нещо .За това докато свикне се препоръчва да ползва стандартния декстоп.

6 съм я слагал и на по-мощни машини от твоята :) ,6 е със най-стабилното ядро .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Иво Димов написа:

Gnome 3 си е по дефоулт в дистрибуцията майка CENT OS ,другите среди се добавят със допълнително инсталиране.Начинаещ потребител винаги може да  омаже нещо .За това докато свикне се препоръчва да ползва стандартния декстоп.

Аз за това искам да се допитам за това и във форума на Стотинка ОС и мисля да направя такава тема и там , а именно " Мигриране към Линукс" - та там да задавам въпросите си.......както казах по горе - Харесвам Cinnamon и предпочитам това , но от опитите си не успях да я подкарам.......всъщност подкарах я и под нея реших да инсталирам хибридния драйвер за видеото и тя крашна и повече не се появи след рестарт......да прав си , аз съм нов и оцапах системата......именно заради това са форумите , а и хората които разбират от това....Ето.....качил съм снимката в "Снимки на вашия Линукс" ;)

Screenshot from 2016-11-03 11-02-30.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, uk199 написа:

ЕДНА ПРОСТА КОМАНДА ЗА ШОФЬОРИ

sudo apt update && sudo ubuntu-drivers debug && sudo ubuntu-drivers autoinstall

Не знам, какво се опита да докажеш. Явно и ти не знаеш, щом даваш команда, без да знаеш дистрибуцията. Или си мислиш, че всички са apt? ;) Прав си, проста команда, ама дали за шофьори или за многознайковци?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, exwol написа:

Ами да така е :) пък и най-добре е оптимизиран за работа с дистрото. Не случайно е и среда по подразбиране.  GNOME е екстра, но предпочитанията на хората са различни за това има и алтернативи.

7 е за препоръчване за твоя хардуер. По-новичка е пък и с GNOME 3 си е супер поне според мен, но ти си я видял де. Все пак бих препоръчал 7-ма версия, предпочитаната граф. средата лесно ще се инсталира.

Направих всичко което ми препоръча.....и седя и чакам мнения? Как да продължа.......ако имаш възможност би ли бил така добър да помогнеш?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте отново, някой може ли да ми каже има ли алтернатива на Аида за Линукс......Или по просто казано да видя с - какъв точно хардуер разполагам......специално за Стотинка ОС ще използвам даденото приложение......? Интересува ме да видя УайФай (Wifi) картата ми каква е?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Miro40 написа:

http://linuxsoid.com/program/monitoring/hardinfo_analog_everest_v_linux/77-1-0-43

Благодаря ...... има я в хранилищата.....ще пробвам

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Направих всичко което ми препоръча.....и седя и чакам мнения? Как да продължа.......ако имаш възможност би ли бил така добър да помогнеш?

Тук ли си......нуждая се от помощ..... Благодаря !

Изпратено от моят Lenovo P70-A с помощта на Tapatalk

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 54 минути, u.uBaHoB написа:

Тук ли си......нуждая се от помощ..... Благодаря !

Виждам че си нов, в Линукс. И за да не се откажеш, ще ти кажа неща, дето няма да чуеш от 'старите'. А съм ги научил сам и по-трудния начин. Виждам, че си със сравнително нов, хардуер.

Има два вида дистрибуции. Едните ги определят за стабилни, другите за ролинг релийз. При стабилните дитрибуции, софтуерните пакети са стари. Задържат се на едно ниво, много дълго време. Целта е стабилност и безпроблемна работа. Това важи за сървъри, ама за комютри се сещаш, какви проблеми ще има. Ако имаш нов такъв, има оромна вероятност, да не ти работи нещо. То и стабилните дисрибуции, ги деля на под видове, ама ако те интересува, ще ти обясня.

Другите дето са ролинг релийз, като Manjaro(ползвам го), винаги са с най-новият софтуер, било за драйвери, било за програми.

Редактирано от AntiAlGor (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Виждам че си нов, в Линукс. И за да не се откажеш, ще ти кажа неща, дето няма да чуеш от 'старите'. А съм ги научил сам и по-трудния начин. Виждам, че си със сравнително нов, хардуер.

Има два вида дистрибуции. Едните ги определят за стабилни, другите за ролинг релийз. При стабилните дитрибуции, софтуерните пакети са стари. Задържат се на едно ниво, много дълго време. Целта е стабилност и безпроблемна работа. Това важи за сървъри, ама за комютри се сещаш, какви проблеми ще има. Ако имаш нов такъв, има оромна вероятност, да не ти работи нещо. То и стабилните дисрибуции, ги деля на под видове, ама ако те интересува, ще ти обясня.

Другите дето са ролинг релийз, като Manjaro(ползвам го), винаги са с най-новият софтуер, било за драйвери, било за програми.

Аз се опитвам със Стотинка ОС , но нещо....... няма......цял ден се мъчим с Ивоарч.......мисля , че е той......но няма успех..... сега съм без операционна система на лаптопа...... всъщност не мога да я подкарам , опитваме се да сложим драйвери на видеото....но....се омацва

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, u.uBaHoB написа:

Аз се опитвам със Стотинка ОС , но нещо....... няма......цял ден се мъчим с Ивоарч.......мисля , че е той......но няма успех..... сега съм без операционна система на лаптопа...... всъщност не мога да я подкарам , опитваме се да сложим драйвери на видеото....но....се омацва

Не знам за Стотинката. Това което искам да ти кажа, е че при някои дистрибуции, колкото и да се мъчиш, няма да имаш драйвер. Просто те не поддържат, нов хардуер.  Това е проблема, на стабилните дистрибуции. Ама не всички, ще ти го кажат. И обяснят.

Аз бих те насочил, към Manjaro. Но ти си знаеш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не знам за Стотинката. Това което искам да ти кажа, е че при някои дистрибуции, колкото и да се мъчиш, няма да имаш драйвер. Просто те не поддържат, нов хардуер.  Това е проблема, на стабилните дистрибуции. Ама не всички, ще ти го кажат. И обяснят.
Аз бих те насочил, към Manjaro. Но ти си знаеш.

Ще помагаш ли? Че аз веднъж го инсталирах.....но нещо, с две думи незнам нищо ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, u.uBaHoB написа:

Ще помагаш ли? Че аз веднъж го инсталирах.....но нещо, с две думи незнам нищо ;)

С каквото мога. Mozo е спеца обаче, той ме запали по Manjaro. Ама щом сега пробваш стотинката, виж как ще е там. Имат форум и сигурно ще намерят решение. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

С каквото мога. Mozo е спеца обаче, той ме запали по Manjaro. Ама щом сега пробваш стотинката, виж как ще е там. Имат форум и сигурно ще намерят решение. 

Точно това правя.....там създадох същата тема като тук......и Иво....ми помага , също така и@exwol , за което им благодаря! Само, че явно моята машина, нещо не иска Стотинка ОС ....... Всъщност с "Ментата" си работи перфектно......но искам да пробвам нещо по така , дето се вика и си харесах Стотинка.....но късметът ми е такъв явно....

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е щом ти помагат вече, това е добре. Дано бързо намерят решение.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 26 минути, AntiAlGor написа:

Дай боже , аз сега пиша от "живата флашка" , но тях ги няма във форума - не са на линия......иво се опита човека да помогне , но......явно не намираме решение....за в момента....Както и да е.....ако не стане , ще се насоча към Манджаро...... Опен Сусе също ми хареса ........ но за там не знам дали има някой с него, който да помага....

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 часа, AntiAlGor написа:

Днес поразгледах Манжаро-то......с графична среда КДЕ ..... само , че някак си бавно ми се стори......но за сметка на това ужасно малък ресурс ми дърпа.....имам в предвид , след като сравня СтотинкаОС , Линукс Минт Сара циннамон , Манжарото най лек се оказа, дори и с КДЕ......вентилатора на лаптопа духаше студено.....като климатик,рамта беше в границите между 600 и 800 МБ- понякога 400....но аз разглеждах по принцип ...после като почнах  да пробвам и програмите какви са не мръдна.....не можах обаче нищо да направя с клавиатурата....демек аплета долу със знаменцата и да си я сменям на бг и анг........свикнал съм си с неща от Циннамон-а , които не мога да ги заменя......ако има Манжаро под графична среда Циннамон с радост бих го ползвал .....заради климатика ......изобщо не загря тва чудо за три часа ръчкане.....

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, u.uBaHoB написа:

..ако има Манжаро под графична среда Циннамон с радост бих го ползвал .....заради климатика ......изобщо не загря тва чудо за три часа ръчкане.....

https://sourceforge.net/projects/manjarolinux/files/community/Cinnamon/16.10/

Когато засичаш консумацията, пусни и top, която отчита кеша и буфера. Някои графични приложения засичат само използваната от приложенията, а не заетата памет.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 минути, cybercop написа:

Благодаря за бързата реакция......Захващам се веднага......Още веднъж Благодаря!Само да попитам щом съм се справил с троен буут , дали ще мога със четворен.....мисля не е много голяма разликата ? ;) А за консумацията.......Ментата грее като за световно , уиндоус като имах и той си грее.....за игри да не говорим , Стотинката с една идея по малко от Ментата.....това ми направи някакво впечатление.....а "топ" е вградено в "манжаро-то" ли .....даже не знам и какво е ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 часа, u.uBaHoB написа:

Днес поразгледах Манжаро-то......с графична среда КДЕ ..... само , че някак си бавно ми се стори......но за сметка на това ужасно малък ресурс ми дърпа.....имам в предвид , след като сравня СтотинкаОС , Линукс Минт Сара циннамон , Манжарото най лек се оказа, дори и с КДЕ......вентилатора на лаптопа духаше студено.....като климатик,рамта беше в границите между 600 и 800 МБ- понякога 400....но аз разглеждах по принцип ...после като почнах  да пробвам и програмите какви са не мръдна.....не можах обаче нищо да направя с клавиатурата....демек аплета долу със знаменцата и да си я сменям на бг и анг........свикнал съм си с неща от Циннамон-а , които не мога да ги заменя......ако има Манжаро под графична среда Циннамон с радост бих го ползвал .....заради климатика ......изобщо не загря тва чудо за три часа ръчкане.....

Що пък точно, KDE избра? Сложи си с XFCE и ще видиш какво е лека ОС. :D

От тук цък, си свали Cinnamon, щом ти харесва. Питай преди да се хвърляш. В крайна сметка, си избери една ОС и ползвай нея. Няма смисъл, да ги трупаш толкова. Нормално е, да работи по-добре. Ползва се стандартно 4.4 ядро, с актуални драйвери. Лесно можеш да сложиш и 4.8 ядрото и автоматично ти се актуализират драйверите, за новото ядро.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване