Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Въпроса ми е за фараоните- какви са били те? Като нас хора с такива маски,шлемове и т.н. или? И какво е това- 1279 - 1213 пр.н.е(за Рамзес 2-ри)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нормални хора както царете, императорите, кралете. Тогава са им казвали фараони.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А това за годините? Тутанкамон е роден през 1341 пр.н.е и починал през 1323 пр.н.е.

Въпроса ми е малко странен но тогава отпред назад ли са вървяли годините? И защо сега не е така от 2016 да се смуква надолу- 2015,2014,2013...?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Ивайло Иванофф написа:

А това за годините? Тутанкамон е роден през 1341 пр.н.е и починал през 1323 пр.н.е.

Въпроса ми е малко странен но тогава отпред назад ли са вървяли годините? И защо сега не е така от 2016 да се смуква надолу- 2015,2014,2013...?

Ето ти информация по питането. И да назад са вървели ;)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук във форума е пълно с фараони. Изчакай някой да се включи, за да отговори адекватно. Емо е модератор, не фараон-ко разбира той за подземния живот на картофите.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 38 минути, Ивайло Иванофф написа:

Ако не се лъжа в древен Египет изобщо не са ползвали такова летоброене като сегашното, ами са определяли годината от възкачването на някой фараон.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 22 минути, ined написа:

Ако не се лъжа в древен Египет изобщо не са ползвали такова летоброене като сегашното, ами са определяли годината от възкачването на някой фараон.

верно е,не са ползвали такова летоброене.
подобно летоброене ползваме днес за по удобно.
с раждането на Христа започва новата ера.

тука http://historynakratko.blogspot.bg/2015/02/blog-post_20.html можеби е малко офф топик,но има и съдържание относно летоброенето и системата напред-назад и
преди нова и нова ера. :)

Редактирано от gerro_1 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Иванов, ще извиняваш, ама много невежо зададени въпроси. Кой набор си? Да бе отворил поне учебника по история за 5. клас, за да придобиеш елементарни знания за Древен Египет.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 33 минути, Разгонен пръч написа:

Иванов, ще извиняваш, ама много невежо зададени въпроси. Кой набор си? Да бе отворил поне учебника по история за 5. клас, за да придобиеш елементарни знания за Древен Египет.

Толкова съм и слушал в часовете по история.

П.П За това е форума- да питаме и да научваме неща, които не знаем ;)

Редактирано от Ивайло Иванофф (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако това е станал форума.... Утре очаквам въпрос "колко букви има българската азбука"

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, N1K17Y написа:

Ако това е станал форума.... Утре очаквам въпрос "колко букви има българската азбука"

Всичко е възможно :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 40 минути, N1K17Y написа:

И такъв въпрос ще има!! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

историята е измишльотина.   за запълване на децките тиквички.  кой както иска си я тълкува и кой каквото иска си  измисля кат взема властта ще  дам директива да се напише в историята че дядо ми е  бил  император  на Римската империя и ще искам  ЕС да ми върне наследството. който  не е съгласен  дирeктно го пращам на лагер.  и конфискация на имуществото в полза на държавата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 15.08.2016 г. в 17:31, Yvan Sergeev написа:

историята е измишльотина.   за запълване на децките тиквички.  кой както иска си я тълкува и кой каквото иска си  измисля кат взема властта ще  дам директива да се напише в историята че дядо ми е  бил  император  на Римската империя и ще искам  ЕС да ми върне наследството. който  не е съгласен  дирeктно го пращам на лагер.  и конфискация на имуществото в полза на държавата.

Сергеев, и ти влизаш вече в листата на идолите ми. Толкова задълбочена ерудиция и анализ скоро не бях срещал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Thug life forever написа:

Сергеев, и ти влизаш вече в листата на идолите ми. Толкова задълбочена ерудиция и анализ скоро не бях срещал.

Историята се диктува от победителите... ето това е единствената истина , всичко може и трябва да се подлага на съмнение а не да се взема за факт.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 54 минути, Azhen написа:

Историята се диктува от победителите... ето това е единствената истина , всичко може и трябва да се подлага на съмнение а не да се взема за факт.

Поредната илитератна глупост - историята борави с факти, а не с мнението на този или онзи.

Редактирано от Thug life forever (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, Thug life forever написа:

Поредната илитератска глупост - историята борави с факти, а не с мнението на този или онзи.

Твой си е избора да си като кон с капаци и да вярваш на всичко което четеш или чуваш.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 36 минути, Azhen написа:

Твой си е избора да си като кон с капаци и да вярваш на всичко което четеш или чуваш.

Не става дума да си кон с капаци, а да четеш академична литература и да вярваш преди всичко на най-големите специалисти в конкретната област. Защото отдавна се наблюдава следната тенденция - инженери, водопроводчици, журналисти и др. пишат цели опуси, които не са в тяхната компетенция. Пореден пример - преди няколко години един роден пишман икономист, завършил УНСС, се опита едва ли не да сроди траките с древните египтяни. Затова трябва да имаш сериозна подготовка и да умееш да отсяваш самопровъзгласилите се за спецове от истинските професионалисти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Thug life forever написа:

Не става дума да си кон с капаци, а да четеш академична литература и да вярваш преди всичко на най-големите специалисти в конкретната област. Защото отдавна се наблюдава следната тенденция - инженери, водопроводчици, журналисти и др. пишат цели опуси, които не са в тяхната компетенция. Пореден пример - преди няколко години един роден пишман икономист, завършил УНСС, се опита едва ли не да сроди траките с древните египтяни. Затова трябва да имаш сериозна подготовка и да умееш да отсяваш самопровъзгласилите се за спецове от истинските професионалисти.

Да е то такива начетени хорица са чели и корана и библията и какво стана ? Все още света бере плодовете на това четене и тълкуване.Не ме разбирай погрешно аз просто не вярвам на всичко което се пише , вземам всичко "с щипка сол".

Редактирано от Azhen (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Azhen написа:

мани го тоя банкер е и днешната история му изнася.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Thug life forever написа:

Не става дума да си кон с капаци, а да четеш академична литература и да вярваш преди всичко на най-големите специалисти в конкретната област.

Недей с лошо де. Отваряш един учебник по история на Египет, писан през средата на 20-ти век и четеш, че Хеопсовата пирамида е построена за 20 години от 20 000 работници(роби). А пише така, защото Херодот така бил написал. Него пък го наричат баща на историята и, в същото време, баща на лъжата. Та, тези, най-големите специалисти в конкретната област са писали онези учебници, статии, публикации, изследвания. Днес вече се твърди, че Хеопсовата пирамида не е строена от роби и целия процес на строителство е протекъл коренно различно от описаното от Херодот. Та, да вярваме ли на най-големите специалисти и на академичната литература(която никак не е интересна на масовия читател).

преди 1 час, Thug life forever написа:

Защото отдавна се наблюдава следната тенденция - инженери, водопроводчици, журналисти и др. пишат цели опуси, които не са в тяхната компетенция.

Томас Едисон също не е имал "подходящо" образование, ама...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Фараоните са били владетели на древен Египет със статус на богове. Фараонът освен роля на управител е изпълнявал и церемониална роля. Фараонът е бил човек, който е имал абсолютна и безпрекословна власт.

на 16 юли 2016 г. в 19:22, Ивайло Иванофф написа:

А това за годините? Тутанкамон е роден през 1341 пр.н.е и починал през 1323 пр.н.е. Въпроса ми е малко странен но тогава отпред назад ли са вървяли годините? И защо сега не е така от 2016 да се смуква надолу- 2015,2014,2013...?

Да, преди новата ера(преди раждането на Исус Христос по християнското летоброене) годините е прието да се отбелязват назад и се броят като отрицателните числа. Т.е 2г.пр.н.е е по-близо до нас, отколкото 10г.пр.н.е

Редактирано от simtech (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, A.com написа:

...

Томас Едисон също не е имал "подходящо" образование, ама...

Точно Едисон е пример, как сляпото търсене и непознаването на корените на проблематиката, го карат да взима грешни и икономически необосновани решения, които водят до загуби във всички видове бизнес, които започва...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, darkterminal написа:

Точно Едисон е пример, как сляпото търсене и непознаването на корените на проблематиката, го карат да взима грешни и икономически необосновани решения, които водят до загуби във всички видове бизнес, които започва...

Обвиняват го и, че по-голяма част от изобретенията му всъщност са изобретени от някого другиго, ама историята е запомнила него. Не от всеки става бизнесмен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имаш интернет - най-добре се рови в него, защото така ще научиш много повече (между другото).

Относно годините - не. не са вървели "назад".

пр.н.е. - означава "преди новата ера". А "новата ера" започва от годината на раждането на Христос. Приеми го за 0 (нулевата) година. От тогава започва НОВАТА ера. Важно: тези означения (ери, преди христа, след христа) не са измислени от Рамзес, а много след това. Сигурно това е причината да си мислиш, че "годините са вървели назад".

Т.е. колкото по-назад се връщаме в историята - толкова по-голямо е числото. Колкото по-напред - толкова по-малко, НО докато започне новата ера (т.е. до нулевата година).

Рамзес е роден през 1279 пр.н.е. - т.е. толкова години преди Христос (или нулевата година). Живлял там колкото живял и годината когато умрял е по-близка до нас (естествено) заради това и числото е по-малко - т.е. 1213

Може да се каже, че рамзес е роден преди 3295 години (1279+2016) - същото е.

виж и тази графика.

Мисля, че от нея ще ти стане по-ясно, защо всичко ти се струва на обратното).

8899656.jpg

на 16.07.2016 г. в 19:22, Ивайло Иванофф написа:

И защо сега не е така от 2016 да се смуква надолу- 2015,2014,2013...?

защото ние в момента живеем СЛЕД новата ера, а рамзес е живеел ПРЕДИ новата ера.

смъква се надолу защото се приближава НУЛЕВАта година (от която започва НОВАта ера). Още нещо: Новата ера е започнала преди 2016 години - т.е. числото вече ще се увеличава (а няма да се намалява) защото се отдалечаваме от започването на ерата (т.е. от Нулата).

Има причина летоброенето да се изобразява така и тя е следната:

имам една отправна точка която е сигурна (нулата) (трябва да си учил за координатната система - има нула и наляво и надясно може да има безброй числа - така е и с годините - назад в историята и напред в историята е имало и ще има безброй години) - има и едно важно за нас събитие (раждането на Исус) което е прието за тази отправна точка (нулевата година) и спрямо него се изчислява всичко останало - назад годините са безброй (милиони, милиарди и т.н.), напред също ще са безброй - милиони, милиарди и т.н.

Затова ако утре археолозите открият динозавър на 1 милион години - могат да кажат, че е живеел през 1 000 000 г. пр.н.е. Ако годините не "вървяха назад" - как щяха да обозначат периода в който е живеел този динозавър?

Това е. Повторих едни и същи неща по различен начин за да стане по-ясно. Ако има нещо неясно - питай. Може да ти се струва много объркано - съвсем нормално е. Прочети го днес и утре пак.

Редактирано от ivan343 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.