Премини към съдържанието
Invocation

Впечатления от Kubuntu 16.04 64bit

Препоръчан отговор

Пълен боклук. Направо си е Windows 10 на Линукс дистрибуциите. Чисто нов инстал пускам си да го разгледам и за 10 минути приключих, по-скоро системата заби и компа се рестартира. Какво обърках ли? Пуснах си клипче в youtube да гледам. Нищо не съм инсталирал, даже ъпдейти. Решавам да му сменя грозния шарен тапет, задава му на слайдшо да се сменя папка с картинки. Показва 1-2 картинки от папката, черен тапет, 1-2 картинки, черен тапет. Нито съм в настроение, нито зареден с търпение да го човъркам повече, гледах едно клипче в тубата, че и опитни линукс юзъри не го харесват,

Та така. Други мнения?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 56 минути, Invocation написа:

Та така. Други мнения?

От колко време ползвате Linux и KDE. В смисъл, доколко мнението ви е обвързано с някаква компетентност. И с кого сте се консултирали, ако ви липсва нужния опит относно настройките на средата и, дали е подходяща за вашия хардуер.

Мога да ви уверя, че в Ubuntu 16.04 няма никакви проблеми с възпроизвеждането на видео в You Tube. Графичната среда е без значение.

https://s19.postimg.org/ugf2enzeb/tube.png

От версия 16.04 до 16.04.1 на Ubuntu са фиксирани множество грешки и уязвимости на различни нива. За това, първото нещо след всяка инсталация е да актуализирате и рестартирате. Всякакви други настройки се правят след това. Относно KDE - ефектите могат да се ограничат или да се премахната напълно. За улеснение на потребителите е въведен мета - пакета kubuntu-restricted-extras, който включва мултимедийните декодери, флаш плеър, разарховатори, шрифтове и т.н.

Не сте споменали нищо за видеокартата си, както и какъв драйвър ползвате - свободния или фирмен.

П.П. : Това на видеото е KDE Neon - експериментален десктоп.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Говори за някакви "въображяеми" крашове и ни един не се вижда на видеото, нали не можело да се ползва. Без проблеми може да се оплюе много добре. :D  Иначе напълно възможно е прожекцията да е бъгава, ще проверя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, cybercop написа:

От колко време ползвате Linux и KDE. В смисъл, доколко мнението ви е обвързано с някаква компетентност. И с кого сте се консултирали, ако ви липсва нужния опит относно настройките на средата и, дали е подходяща за вашия хардуер.

Май че ще стане година от както ползвам линукс, а КДЕ от около 6-7 месеца. Компетенцията ми не е висока, И с никого не съм се консултирал, не познавам други линукс юзъри освен в този форум.

преди 8 минути, cybercop написа:

Не сте споменали нищо за видеокартата си, както и какъв драйвър ползвате - свободния или фирмен.

Видео NVIDIA GeForce GTX 570, драйвери не съм инсталирал допълнителни,

преди 9 минути, cybercop написа:

От версия 16.04 до 16.04.1 на Ubuntu са фиксирани множество

Както казах не съм ъбдейтвал, инсталацията е базирана на 16.04, както и restricted-extras  не са сложени, тях щях да сложа малко по късно, само че след първите 10 минути работа дистрибуцията ми заби.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре сте направили, че не сте инсталирали допълнителни драйвъри. Ако отново решите да инсталирате, направете следното.

Запишете и инсталирайте Kubuntu 16.04.1.

След инсталацията, актуализирайте и рестартирайте.

Отворете "Източници на софтуер" и отметнете и хранилищата на "Партньори на Canonical".

Отворете контролния център и задайте минимални ефекти.

Рестартирайте отново.

Инсталирайте kubuntu-restricted-extras и опитайте отново да пуснете клип в You Tube.

Ако се окаже, че видеокартата не работи добре със свободния драйвър, тогава си свалете старата LTS версия,  защото при нея, фирмените драйвъри работят по- добре.

http://cdimage.ubuntu.com/kubuntu/releases/14.04/release/

От 14.04 е най добре да изберете първата актуализация, която е с оригинална конфигурация, без добавени драйвъри и ядра от краткосрочните версии.

http://cdimage.ubuntu.com/kubuntu/releases/14.04/release/kubuntu-14.04.1-desktop-amd64.iso

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наскоро надградих от 14.04.3 до 16.04.1. Няма някаква разлика - за сега.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, jhoro написа:

Наскоро надградих от 14.04.3 до 16.04.1. Няма някаква разлика - за сега.

Освен двойното количество рам което ползва 16.04(Mate)  И аз направих същата гимнастика, съжалих и се върнах на 14.04.3. Добре, че си направих ремастерсис та имаше откъде.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 46 минути, izen написа:

Освен двойното количество рам което ползва 16.04(Mate)  И аз направих същата гимнастика, съжалих и се върнах на 14.04.3. Добре, че си направих ремастерсис та имаше откъде.

ГлЮпости. Колко е това - двойно - и проблем ли ти е?

Само системата (без приложения) ми стои на 550 - 560 MB. Това ако е много ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, jhoro написа:

ГлЮпости. Колко е това - двойно - и проблем ли ти е?

Само системата (без приложения) ми стои на 550 - 560 MB. Това ако е много ...

Ами двойно е, пусни си едно 14.04, може и лайв usb там в айдл е около 250MB.

И става проблем за машини с по малко рам и ползване на виртуална среда. Но явно това е тенденцията при новите ядра. Иначе не виждам някакво ускорение и пърформанс от това. Вероятно е оптимизация. но не намерих обяснение засега.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@izen : Не е двоен разхода на RAM памет. Провери си, какви процеси са стартирани в Ubuntu MATE. Възможно е да работят допълнителни приложения. Ако видиш сред процесите композитен мениджър на прозорци - значи, няма какво повече да търсиш. Ако инсталираш върху базови дистрибуции mate-core + mate-utils ще видиш, че разликата между 14.04 и 16.04 не е голяма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, cybercop написа:

@izen : Не е двоен разхода на RAM памет. Провери си, какви процеси са стартирани в Ubuntu MATE. Възможно е да работят допълнителни приложения. Ако видиш сред процесите композитен мениджър на прозорци - значи, няма какво повече да търсиш. Ако инсталираш върху базови дистрибуции mate-core + mate-utils ще видиш, че разликата между 14.04 и 16.04 не е голяма.

OК, възможно е да е от композитния менажер, по принцип ме дразни и го орязвам максимално. Но при базови лайв и инсталирани разликата в рамта съществува. Ще пробвам 16.04 Mate отново и ще му видя процесите, ако комп. менажер е виновника, ще му спра на Marco визуалните ефекти или направо ще  деинсталирам compiz-mate.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз нямам пряк композитен менидър. Така че ...

Паметта ми я "яде" най-вече хрома, ама той си е гладен постоянно. Като цяло - други "лакоми" процеси почти няма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Подобни теми

• от Семка
      Еййй, реших и аз най-после да се регистрирам.
      Дълга история накратко, когато си свържа безжичните слушалки по Bluetooth, скоростта на интернета ми (едиснтвено ако използвам Wifi) пада до степен в която става неизползваем. Естествено, че винаги мога да сложа един AUX кабел или да не използвам Wifi връзка но самият проблем е решим, според мен. 
      Четох не малко из интернет, оказало се, че е common problem. За жалост решение така и не намерих, даже и временно. 
      Какво го предизвиква въпросния пролем? Според интернет е едновременното използване на Bluetooth и Wifi връзка от един и същ драйвър???? Звучи ми логично, но нищо повече. 
      За добро или лошо, проблемът не е предизвикан от конкретна Linux дистибуция, даже го има и при Windows машини. 
      Такаа, имайки в предивид всичко споменато горе, предлагам да измислим някакво решение? Предварително се извинявам ако пропуснал съм да споделя информация, която е необходима за установим източника на проблема. Не се сърдете, кажете какво Ви трябва.
    • от coldrage
      Здравейте, от скоро съм с Ubuntu 18.04. Опитвам се да подкарам една игра, но ми дава следният проблем :
      Wine cannot find the FreeType font library.  To enable Wine to
      use TrueType fonts please install a version of FreeType greater than
      or equal to 2.0.5.
      http://www.freetype.org

Търсих инфо в нета и правих какви ли не опити но не можах да го реша.
      Помагайте, моля!
    • от cybercop
      Ако някой ползва драйвър на Nvidia, свален, като .run файл от официалната страница, моля да ми каже, задължително ли е убиването на X сървъра по време на инсталацията. Става въпрос за 340 драйвър, който ползвам за G210 на най- експлоатираната си машина. Другото, което ме интересува е, има ли ограничения за ядрото. Конкретно ме интересува 2.6.32.ххх. В новите дистрибуции, инсталирам драйвърите от хранилищата и не ми се е налагало да ги свалям от външен източник. Не убивам и графичния сървър, а само рестартирам машината.
      Благодаря предварително за отговорите !
    • от cybercop
      Пускам тема за един универсален метод за инсталиране на Firefox, независимо от дистрибуцията.
      Първо сваляте пакета от официалния сайт. Най- добре е да го направите от списъка с локализациите, за да се избегнат грешки с автоматичното разпознаване на локализацията и архитектурата.
      https://www.mozilla.org/bg/firefox/all/
      Браузъра е окомплектован с езиковата добавка, българските речници и дори шрифтове.
      Разархивирате пакета, отваряте файловия мениджър с администраторски права и поставяте папката firefox от архива в /opt директория.
      https://s25.postimg.org/qzj5w37sf/firefox.png
      С това, браузъра е инсталиран.
      За да го ползвате комфортно е добре да направите един  стартер за менюто на програмите, който да сложите в /usr/share/applications и един пряк път до изпълнимия файл на приложението, който да сложите в usr/bin за да го ползва графичната среда за файловите асоциации (MIME типовете).
      Пускам един пакет  в който има готов стартер и пряк път и откъдето да поглеждате, кое, къде се намира, защото съм описал директориите подробно.
      https://yadi.sk/d/Wn7IjvOr3Skd5d
      При излизане на нова версия, браузъра ще ви покаже уведомление за това и автоматично ще ви препрати към връзка от която да я изтеглите. Сваляте архива с новата версия, разархивирате и  поставяте папката (firefox) на мястото на старата в /opt директорията. Цялата операция отнема няколко секунди. Прекият път и стартера си остават същите. Те се създават еднократно.
      Успех !

• от juveplu
      Ако в Linux се инсталира VINE ще работи ли DAW  REAPER  със плъгини за Windows ?
      Аз прочетох че с VINE  ще работи една програма за Windows , а не повече . Тук става въпрос също за една програма , но с много плъгини добавени в нея . Това повече програми ли са или е една с заредени плъгини ? Някой пробвал ли е ? Зная че винаги помагате , но моля не ми отговаряйте по принцип ако не сте пробвали само за да си пишем някакви неща . Очаквам пример който да покаже картината - какво се случва . Благодаря Ви предварително 
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.