Премини към съдържанието
Invocation

Впечатления от Kubuntu 16.04 64bit

Препоръчан отговор

Пълен боклук. Направо си е Windows 10 на Линукс дистрибуциите. Чисто нов инстал пускам си да го разгледам и за 10 минути приключих, по-скоро системата заби и компа се рестартира. Какво обърках ли? Пуснах си клипче в youtube да гледам. Нищо не съм инсталирал, даже ъпдейти. Решавам да му сменя грозния шарен тапет, задава му на слайдшо да се сменя папка с картинки. Показва 1-2 картинки от папката, черен тапет, 1-2 картинки, черен тапет. Нито съм в настроение, нито зареден с търпение да го човъркам повече, гледах едно клипче в тубата, че и опитни линукс юзъри не го харесват,

Та така. Други мнения?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

преди 56 минути, Invocation написа:

Та така. Други мнения?

От колко време ползвате Linux и KDE. В смисъл, доколко мнението ви е обвързано с някаква компетентност. И с кого сте се консултирали, ако ви липсва нужния опит относно настройките на средата и, дали е подходяща за вашия хардуер.

Мога да ви уверя, че в Ubuntu 16.04 няма никакви проблеми с възпроизвеждането на видео в You Tube. Графичната среда е без значение.

https://s19.postimg.org/ugf2enzeb/tube.png

От версия 16.04 до 16.04.1 на Ubuntu са фиксирани множество грешки и уязвимости на различни нива. За това, първото нещо след всяка инсталация е да актуализирате и рестартирате. Всякакви други настройки се правят след това. Относно KDE - ефектите могат да се ограничат или да се премахната напълно. За улеснение на потребителите е въведен мета - пакета kubuntu-restricted-extras, който включва мултимедийните декодери, флаш плеър, разарховатори, шрифтове и т.н.

Не сте споменали нищо за видеокартата си, както и какъв драйвър ползвате - свободния или фирмен.

П.П. : Това на видеото е KDE Neon - експериментален десктоп.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Говори за някакви "въображяеми" крашове и ни един не се вижда на видеото, нали не можело да се ползва. Без проблеми може да се оплюе много добре. :D  Иначе напълно възможно е прожекцията да е бъгава, ще проверя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 4 минути, cybercop написа:

От колко време ползвате Linux и KDE. В смисъл, доколко мнението ви е обвързано с някаква компетентност. И с кого сте се консултирали, ако ви липсва нужния опит относно настройките на средата и, дали е подходяща за вашия хардуер.

Май че ще стане година от както ползвам линукс, а КДЕ от около 6-7 месеца. Компетенцията ми не е висока, И с никого не съм се консултирал, не познавам други линукс юзъри освен в този форум.

преди 8 минути, cybercop написа:

Не сте споменали нищо за видеокартата си, както и какъв драйвър ползвате - свободния или фирмен.

Видео NVIDIA GeForce GTX 570, драйвери не съм инсталирал допълнителни,

преди 9 минути, cybercop написа:

От версия 16.04 до 16.04.1 на Ubuntu са фиксирани множество

Както казах не съм ъбдейтвал, инсталацията е базирана на 16.04, както и restricted-extras  не са сложени, тях щях да сложа малко по късно, само че след първите 10 минути работа дистрибуцията ми заби.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Добре сте направили, че не сте инсталирали допълнителни драйвъри. Ако отново решите да инсталирате, направете следното.

Запишете и инсталирайте Kubuntu 16.04.1.

След инсталацията, актуализирайте и рестартирайте.

Отворете "Източници на софтуер" и отметнете и хранилищата на "Партньори на Canonical".

Отворете контролния център и задайте минимални ефекти.

Рестартирайте отново.

Инсталирайте kubuntu-restricted-extras и опитайте отново да пуснете клип в You Tube.

Ако се окаже, че видеокартата не работи добре със свободния драйвър, тогава си свалете старата LTS версия,  защото при нея, фирмените драйвъри работят по- добре.

http://cdimage.ubuntu.com/kubuntu/releases/14.04/release/

От 14.04 е най добре да изберете първата актуализация, която е с оригинална конфигурация, без добавени драйвъри и ядра от краткосрочните версии.

http://cdimage.ubuntu.com/kubuntu/releases/14.04/release/kubuntu-14.04.1-desktop-amd64.iso

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Наскоро надградих от 14.04.3 до 16.04.1. Няма някаква разлика - за сега.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, jhoro написа:

Наскоро надградих от 14.04.3 до 16.04.1. Няма някаква разлика - за сега.

Освен двойното количество рам което ползва 16.04(Mate)  И аз направих същата гимнастика, съжалих и се върнах на 14.04.3. Добре, че си направих ремастерсис та имаше откъде.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 46 минути, izen написа:

Освен двойното количество рам което ползва 16.04(Mate)  И аз направих същата гимнастика, съжалих и се върнах на 14.04.3. Добре, че си направих ремастерсис та имаше откъде.

ГлЮпости. Колко е това - двойно - и проблем ли ти е?

Само системата (без приложения) ми стои на 550 - 560 MB. Това ако е много ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 9 часа, jhoro написа:

ГлЮпости. Колко е това - двойно - и проблем ли ти е?

Само системата (без приложения) ми стои на 550 - 560 MB. Това ако е много ...

Ами двойно е, пусни си едно 14.04, може и лайв usb там в айдл е около 250MB.

И става проблем за машини с по малко рам и ползване на виртуална среда. Но явно това е тенденцията при новите ядра. Иначе не виждам някакво ускорение и пърформанс от това. Вероятно е оптимизация. но не намерих обяснение засега.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

@izen : Не е двоен разхода на RAM памет. Провери си, какви процеси са стартирани в Ubuntu MATE. Възможно е да работят допълнителни приложения. Ако видиш сред процесите композитен мениджър на прозорци - значи, няма какво повече да търсиш. Ако инсталираш върху базови дистрибуции mate-core + mate-utils ще видиш, че разликата между 14.04 и 16.04 не е голяма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 2 часа, cybercop написа:

@izen : Не е двоен разхода на RAM памет. Провери си, какви процеси са стартирани в Ubuntu MATE. Възможно е да работят допълнителни приложения. Ако видиш сред процесите композитен мениджър на прозорци - значи, няма какво повече да търсиш. Ако инсталираш върху базови дистрибуции mate-core + mate-utils ще видиш, че разликата между 14.04 и 16.04 не е голяма.

OК, възможно е да е от композитния менажер, по принцип ме дразни и го орязвам максимално. Но при базови лайв и инсталирани разликата в рамта съществува. Ще пробвам 16.04 Mate отново и ще му видя процесите, ако комп. менажер е виновника, ще му спра на Marco визуалните ефекти или направо ще  деинсталирам compiz-mate.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз нямам пряк композитен менидър. Така че ...

Паметта ми я "яде" най-вече хрома, ама той си е гладен постоянно. Като цяло - други "лакоми" процеси почти няма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от windows7
        Здравейте , имам едно питане относно самба за линукс , така на едно распбери е инсталирано Raspbian Jessie , инсталирал съм самбата но как да направя следното
        Към распберито съм свързал една флашка искам да имам достъп от всеки Windows компютър към директорията на флашката , както и да създам друга директория за споделяне на файлове примерно /home/pi/share/ и там да се хвърлят някакви файлове , към една мрежа са устройствата виждат се но немога да направя това с конфигурирането.  
      • от Борис Недялков
        Здравейте, колеги,

Имам един наистина кратък, бърз и може би елементарен за Вас въпрос, но какво точно е KVM Linux базирана виртуализация? В моят случай тя(виртуализацията) трябва да бъде инсталирана на сървър.
        Като нормална Linux server-based операционна система ли е, т.е. като RedHat или Suse? Ако инсталирам RedHat 7(примерно) на този сървър значи ли, че съм инсталирал KVM Linux базирана виртуализация?
        От сега благодаря на отговорилите, защото този въпрос ме тормози от известно време.

Поздрави!
      • от cybercop
        Реших да пусна тази тема, защото в общата дискусия се натрупаха прекалено много неща. 
        Въпроса ми е следния : Някой успял ли е да подкара h.265 видео под стария mplayer или mplayer2 и как?
        Интересува ме главно втория, защото има период в който mplayer не беше наличен в доста дистрибуции. На CENTOS6 със съм стария mplayer, но там ползвам само h.264 декодер за да преглеждам записите от камерите. Не съм и търсил h.265 поддръжка.
        Новата версия я ползвам и поддържа всякакви формати.
      • от cybercop
        @ZeroG
        Не вярвай на всичко, което е изписано на този конкурентен пазар. Това са търговски компании, а не благотворителни организации. Щом твърдиш, че има кой да провери вместо теб надеждно 10 милиона реда код, значи същия ще го направи и за Opera. Няма значение, кой е собственика. Те ползват софтуер на Chromium проекта, който е с отворен код и под GPL лиценз. Не могат да го затворят и не могат да лиценцират продукти, базирани на него с лиценз, по- рестриктивен от изходния.
        В този смисъл, много по- рискова беше старата, Presto базирана Opera. Да не забравяме и, колко долно постъпи старото акционерно дружество "Opera", което не пожела да предостави кода на Presto за свободна разработка, за да не се появи конкурент на фирменият им браузър.
        Не натрапвам на никой да ползва Opera, защото от трите - Chromium, Firefox и Opera, последния го ползвам най- рядко. Но, той също заема значимо място сред уеб браузърите и има доста качества. И, все още се изработва от шведския екип.
      • от WindyFoxBGR
        Добър ден/вечер! Инсталирах си Кали Линукс на компютъра като дуал буут заедно с уиндоус 7. Използвам го от известно време, но като написах sudo apt-get install i3 (просто мразя GNOME wm-a), пиша парола и терминала ми отговаря E: Unable to locate package i3. Забелязах, че и команди като fdisk -l  не работят и ми отговарят bash: fdisk: command not found. Смятам, че съм объркал network mirror-ите и repositry-тата, но ме е старх да бъркам в /etc/apt/source.list, за да не си еб* линукса... Помощ?
    • Разглеждащи в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Дарение

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.