Премини към съдържанието
Гост

Лаптоп температура

Препоръчан отговор

Гост

Добър ден , преди 3 дни закупих един лаптоп , който уж се води по-мощен и т.н , но явно съм бил в грешка. Винаги съм бил против лаптопите относно гейминга , тъй като и части и охлаждане , всичко е на по-ниско ниво , но просто няма как , тъй като ми е по-полезен , отколкото настолния , защото следвам (не в родния си град и като цяло , ако си с настолен е доста трудно постоянно да мъкнеш компютъра , както и да е) та лаптопа е Acer V17 Nitro Black Edition , характеристиките са --> Intel I7 6700HQ Quad-core 2,60 GHZ up to 3,5 GHZ , 6 MB CACHE , 8 GB RAM DDR4 , 1 TB HDD , Nvidia geforce gtx 960m 4 GB GDDR5 , очаквах , че всичко ще върви по вода , но явно както казах се оказах прав и съм си вкарал автогол.. Проблемите са няколко , като главния , заради който дори ще опитам да върна лаптопа е , че батерията не може да се премахва и трябва да е нон-стоп вътре  , което според мен ще я прецака , тъй като пък при гейминга ако изключа кабела , лаптопа започва да пести енергия (въпреки че е настроен на High Performance , а не на Power Save Balanced Mode или както е там, ако случайно извадя кабела фпс-то не се вдига повече от 20 30 дори на Low всичко и минимална резолюция..) Другия проблем е свързан с охлаждането.. Днес за първи път както си стоях на лаптопа , без да играя нищо , което да го товари се появяваше някакъв странен звук от вентилатора , като че ли загрява и отново стихваше , след броени секунди същата история и така редувайки се.. Изключих го и по-късно проблема беше изчезнал , но това не ме успокоява , тъй като веднъж стане ли , очаква се пак (по моята логика). Проверих си градусите и извън гейминг са следните --> http://prikachi.com/images.php?images/148/8860148Y.png , а в игра температурите са следните (като се има на предвид , че играта не е толкова тежка сравнение с другите , които са от по новото поколение) --> http://prikachi.com/images.php?images/150/8860150K.png . Та от цялата история (дано не съм ви отегчил) исках да попитам , проблем фатален съществува ли  или всичко е в рамките на нормалното според вас , като се има на предвид описаните "симптоми" , които прояви на 3 ден лаптоп с такива характеристики? Благодаря предварително и още веднъж , дано не съм ви отегчил :Д 

Редактирано от tac7ical37 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

По първият въпрос - зависи какви настройки сложите на Power Options. Може да се настрои дори с извадено захранване да е на High performance - нещо което наистина ще скапе батерията. Иначе ако се ползва с кабел не би трябвало да е проблем от тази гледна точка. Мисля че лаптопа черпи енергия директно от захранването при включен кабел и батерията не играе никаква роля. Единствено в този случай по-високите температури могат да окажат някакво влияние.

По вторият въпрос - температурите определено не са секси, но са нормални за този хардуер и този лаптоп. Това далеч не означава, че не носят риск с течение на времето. Не съм имал досег с лаптоп, но единствените ми впечатления са от един познат, който си купи такъв с предишното поколение процесор и го продаде след няколко месеца. 

Когато конфигурацията има мощен процесор, видеокартата винаги се товари на 100% независимо колко е стара играта. Това може да се поправи. Има начини фпс-а да се ограничи до 50-60-70 (какво да е число), така че видеото да не се товари излишно при по-леки игри (така ще падне температурата). Някои игри поддържат тази опция в настройките си, докато в други случаи се ползва външна програма. Не съм чел подробно по-въпроса, така че предполагам, че други съфорумници могат да обяснят по-детайлно.

Друг начин да се свали малко температурата е да се спре турбо режима на процесора. Това става в Power Options, където в използваният от вас режим от работа трябва да поставите Maximum processor state 99%.

Резултатите от тези процедури обикновено може да са 4-5 до повече градуси, но много зависи от лаптопа. Общо взето няма да решат проблема генерално.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Гост

Всичко ясно , да , но това променя играта изцяло ( промяната на състоянието на батерията и т.н ) фпс дроп и т.н , а това за захранването , не знам , не съм запознат с лаптопите , както каза , нека някой от съфорумниците да изкаже по-компетентно от нас мнение по въпроса. Благодарности!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не съм сигурен, че ви разбирам относно "промяната на състоянието на батерията". Можете ли да поясните?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Гост

Между другото , процесора ми не е на турбо режим (3,5 гхз) , използвам обикновения режим (2,6 гхз) , а за батерията , явно нещо съм се объркал като препрочетох поста ви. Ето настройките на лаптопа , които съм направил уж за да не ми пада фпс като изключа кабела , но промяна никаква , фпс дроп-а си го има без значение , че е на High Performance и с кабел и без кабел.. Не знам как да го направя да върви по същия начин , по който върви и с кабел (но пък от друга страна , не съм сигурен дали ползва енергия от захранването и не пипа батерията и ме притеснява да не я скапам , знам ли ) , а ето настройките --> http://prikachi.com/images.php?images/215/8860215w.png , отделно мисля да закупя охлаждане , което да поставя под лаптопа и се надявам , че ще помогне спадането на температурите и ще ги държи до 50 60 макс. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Турбо режима на процесора се включва автоматично когато 1 или повече ядра на процесора се натоварят на 100%. Единственият вариант, при който може да нямате турбо е да не е инсталиран драйвер, но това ме съмнява, та турбо съм почти 100% сигурен, че имате.

Нищо съществено като направени настройки не се вижда от скрийншота който сте дал.

Ако сте избрал High peformance за основен режим и искате той да се държи еднакво и включен в тока и на батерия, трябва да разгърнете всяко едно от онези "+", които са в менюто показани на снимката от вас и където има стойности за "on battery" да ги изравните със стойността на "plugged in". Не ви съветвам обаче да го правите. Батерията ще се скапе просто. Няма причина да не играете с включен в контакта лаптоп.

В това меню, което сте отворил, можете да промените и "maximum processor state" на 99%, така че да не включва турбото.

Лаптопите се правят така че, когато са включени в контакта, черпят енергия от контакта, а не от батерията. Проблема е по-скоро температурата при гейминг - доколкото съм запознат високите температури влияят лошо на батериите. Това е едно от нещата, които ви казах в първият си пост.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Гост

Аха , значи да го държа на кабел при игра и няма никакъв проблем (не скапва батерията) , значи е наред всичко , остава да си купя едно охлаждане за лаптопа и да не вдигам тия температури , а това за процесора да не ми ограничи fps на всяка игра до 50 60? то тогава му се губи смисъла на високите характеристики и на всичко 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Какво очакваш от Nvidia видеокарта. Ще ти убие лаптопа след няколко месеца. Нищо не може да  направиш по въпроса.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 58 минути, Игнатов написа:

Турбо режима на процесора се включва автоматично когато 1 или повече ядра на процесора се натоварят на 100%. Единственият вариант, при който може да нямате турбо е да не е инсталиран драйвер, но това ме съмнява, та турбо съм почти 100% сигурен, че имате.

Нищо съществено като направени настройки не се вижда от скрийншота който сте дал.

Ако сте избрал High peformance за основен режим и искате той да се държи еднакво и включен в тока и на батерия, трябва да разгърнете всяко едно от онези "+", които са в менюто показани на снимката от вас и където има стойности за "on battery" да ги изравните със стойността на "plugged in". Не ви съветвам обаче да го правите. Батерията ще се скапе просто. Няма причина да не играете с включен в контакта лаптоп.

В това меню, което сте отворил, можете да промените и "maximum processor state" на 99%, така че да не включва турбото.

Лаптопите се правят така че, когато са включени в контакта, черпят енергия от контакта, а не от батерията. Проблема е по-скоро температурата при гейминг - доколкото съм запознат високите температури влияят лошо на батериите. Това е едно от нещата, които ви казах в първият си пост.

Турбо режимът се включва единствено когато температурата и напрежението (за напрежението не съм сигурен дали е като при видео картите) го позволяват

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Вярно е това, но когато температурите са по-високи турбото сваля автоматично на по-ниска честота но не винаги се изключва напълно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.