Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Дали за тая сума може да се намери с добри характеристики?

В момента със с AMD A4-5300 APU with Radeon HD Graphics @ 3.4GHz.

Няма да се ползва за игри, интернет и някой друг не толкова тежък софтуер, но от време на време се налага да отварям големи файлове и замалява доста.

Дъното е това - GA-F2A78M-DS2, ще вземам и 16ГБ рам заедно с процесора ако е от значение.

Търсим най-доброто за тези пари, склонен съм да взема и 2-ра ръка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Според мен най-доброто решение е преминаване към 1151 платформа. Моето предложение е това - http://nikem-bg.net/cart/55866p1r52202p1r54936p1rf.html, не смятам, че 10 лева са много, но в случай, че са, тогава може да се вземе по-евтино дъно. РАМ-та, която ще вземаш предполагам не влиза в тези 400 лева, които са за процесора. А това е за АМД - http://nikem-bg.net/cart/56575p1r49085p1rf.html.

П.С. Ако си отделил за РАМ около 130-140 лева, то вземи тези 8 ГБ ДДР4 и спести едно 70 лева, тях ги прибави към процесора и направо взимай това - http://nikem-bg.net/cart/56206p1r52202p1r2240p1rf.html.

П.С. Надявам се никой да не е видял отговора, преди да го редактирам :08:

Редактирано от kyoshinn (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Тушира ме. Значи трябва да сменям и дъното? Че уж е добро или аз така си мисля? 

Рам-та ще се взема отделно и не влиза в тоя 400 лева. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, Ивайло Костов написа:

от време на време се налага да отварям големи файлове и замалява доста

Какви са тези големи файлове и колко големи? Какво значи ''замалява доста''? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 9 минути, XECUTIONER написа:

Иска да каже че процесора не смогва затова му трябва по бърз процесор поне аз така разбрах 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 34 минути, Ивайло Костов написа:

Тушира ме. Значи трябва да сменям и дъното? Че уж е добро или аз така си мисля? 

Рам-та ще се взема отделно и не влиза в тоя 400 лева. 

Виж сега, ако не се взима специално дъно за клок (примерно Z170) няма значение какво е дали е от 100 или 130 лева, има значение единствено в портовете и това колко слота за РАМ има. Примерно тези, които съм посочил мисля, че имат 2 слота за РАМ, тоест може да сложиш 2х8 максимум (нали за 16 ГБ РАМ), а не можеш примерно 4х4 ГБ РАМ. Има едно дъно H110M DGS, което пък няма HDMI порт (вход или там каквото е). Сега дали ще го сменяш много зависи от това какъв процесор ще взимаш, всяка марка процесор и дори всяко поколение си има свой собствен сокет (сокет-а е мястото където се слага процесора в дъното), та на сегашното ти дъно сокета поддържа процесора със сокет FM2 и FM2+, тоест само процесори с този сокет могат да бъдат сложени на това дъно. Ето линк на доста процесори с този сокет - http://nikem-bg.net/magazin.php?search=CPU&p=FM2, всеки един от тези процесори ще стане на твоето дъно и няма да има нужда да купуваш ново, но нещата стоят по друг начин, ако решиш да взимаш друг АМД процесор с различен сокет, както този - http://nikem-bg.net/computer-components/AMD-FX-8350-4.2G-X8-BOX-AM3/, този е със сокет АМ3, тоест ти трябва дъно със същия сокет. Ако преминеш към интелска конфигурация, там актуалните сокети са 1150 и 1151 (1150 малко остаря, та 1151 е за предпочитане), съответно трябва да вземеш дъно със сокет 1151 (както съм дал при моята препоръка), другото което е, че при 1151 сокетите се използват скайлеик процесори, които изискват DDR4 памет (която е по-бърза от DDR3 и DDR2), съответно трябва да вземеш и DDR4 РАМ памет. Някъде из форума преди време се спореше, че скайлеик процесорите (сокет 1151) може да работи и с DDR3 памет, но не е добра идея, тъй като може процесора ти да гушне букета :emoji_smiley-12:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 29 минути, The-Walk!nG-Dead написа:

Иска да каже че процесора не смогва затова му трябва по бърз процесор поне аз така разбрах 

Да, точно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Съответно това е вариант с АМД процесор също - http://nikem-bg.net/cart/47370p1r54903p1rf.html, но като цяло тези процесори са на 3-4+ години, а в края на тази година очакваме новите процесори от страна на AMD, а именно Zen, та ако ще взимаш АМД изчакай за тях, тъкмо ще събереш още пари, но имай в предвид, че за тях също ще се изисква ново дъно, а и памет, тъй като предполагам ще работят с DDR4.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 7 минути, kyoshinn написа:

Виж сега, ако не се взима специално дъно за клок (примерно Z170) няма значение какво е дали е от 100 или 130 лева, има значение единствено в портовете и това колко слота за РАМ има. Примерно тези, които съм посочил мисля, че имат 2 слота за РАМ, тоест може да сложиш 2х8 максимум (нали за 16 ГБ РАМ), а не можеш примерно 4х4 ГБ РАМ. Има едно дъно H110M DGS, което пък няма HDMI порт (вход или там каквото е). Сега дали ще го сменяш много зависи от това какъв процесор ще взимаш, всяка марка процесор и дори всяко поколение си има свой собствен сокет (сокет-а е мястото където се слага процесора в дъното), та на сегашното ти дъно сокета поддържа процесора със сокет FM2 и FM2+, тоест само процесори с този сокет могат да бъдат сложени на това дъно. Ето линк на доста процесори с този сокет - http://nikem-bg.net/magazin.php?search=CPU&p=FM2, всеки един от тези процесори ще стане на твоето дъно и няма да има нужда да купуваш ново, но нещата стоят по друг начин, ако решиш да взимаш друг АМД процесор с различен сокет, както този - http://nikem-bg.net/computer-components/AMD-FX-8350-4.2G-X8-BOX-AM3/, този е със сокет АМ3, тоест ти трябва дъно със същия сокет. Ако преминеш към интелска конфигурация, там актуалните сокети са 1150 и 1151 (1150 малко остаря, та 1151 е за предпочитане), съответно трябва да вземеш дъно със сокет 1151 (както съм дал при моята препоръка), другото което е, че при 1151 сокетите се използват скайлеик процесори, които изискват DDR4 памет (която е по-бърза от DDR3 и DDR2), съответно трябва да вземеш и DDR4 РАМ памет. Някъде из форума преди време се спореше, че скайлеик процесорите (сокет 1151) може да работи и с DDR3 памет, но не е добра идея, тъй като може процесора ти да гушне букета :emoji_smiley-12:

Разбрах, тогава дъното го взимам отделно и не влиза в тия 400 лева. Засега тогава ще мина само с 8ГБ рам ДДР4:

ASROCK H110M-HDV LGA1151 
    8G DDR4 2133 ADATA 

Обща стойност - 174.90 лв. с ДДС

Остава да се добави процесора тук, като цената за него си остава 400 лева.

Редактирано от Ивайло Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 5 минути, Ивайло Костов написа:

Разбрах, тогава дъното го взимам отделно и не влиза в тия 400 лева. Засега тогава ще мина само с 8ГБ рам ДДР4:

ASROCK H110M-HDV LGA1151 
    8G DDR4 2133 ADATA 

Обща стойност - 174.90 лв. с ДДС

Тогава преминаваш на интелска конфигурация, а тоест имаш избор между тези 2 процесора в този ценови диапазон - http://nikem-bg.net/computer-components/i5-6400-2.7GHz-6MB-LGA1151-BOX/ и http://nikem-bg.net/computer-components/i5-6500-3.2GHz-6MB-LGA1151-BOX/.

П.С. Помисли и за едно SSD за напред, доста добре ще се отрази.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 52 минути, XECUTIONER написа:

Като отворя текстов файл с 70К реда и става невъзможно да го редактираш, всичко се случва с 3-4 секунди закъснение. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    току-що, Ивайло Костов написа:

Като отворя текстов файл с 70К реда и става невъзможно да го редактираш, всичко се случва с 3-4 секунди закъснение. 

holy 70К, ти какви файлове отваряш.. Далеч да стоя от такива :D 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, kyoshinn написа:

Примерно тези, които съм посочил мисля, че имат 2 слота за РАМ, тоест може да сложиш 2х8 максимум (нали за 16 ГБ РАМ)

Всъщност максимума е 32ГБ, тоест 2х16.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, Ивайло Костов написа:

Явно имаш някакъв друг проблем. Вероятно не е от процесора, но щом си решил го смени - наистина е слабичък. Не е лошо да напишеш цялата конфигурация - кутия, захранване, HDD/SSD, RAM. Дъното и процесора са ясни. Напиши какви програми използваш основно и естествено под каква операционна система. Ползуваш ли някаква среда за програмиране? Като се изяснят тези ''дребни'' датайли ще ти се дадат по-акуратни мнения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 4 минути, XECUTIONER написа:

Явно имаш някакъв друг проблем. Вероятно не е от процесора, но щом си решил го смени - наистина е слабичък. Не е лошо да напишеш цялата конфигурация - кутия, захранване, HDD/SSD, RAM. Дъното и процесора са ясни. Напиши какви програми използваш основно и естествено под каква операционна система. Ползуваш ли някаква среда за програмиране? Като се изяснят тези ''дребни'' датайли ще ти се дадат по-акуратни мнения.

Веднага събирам списък, не знаех, че толкова инфо ще е нужно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 11 минути, ncl написа:

Всъщност максимума е 32ГБ, тоест 2х16.

Говорех за неговия случай, той каза, че ще купува 16 ГБ РАМ и му казах, че ще максимума му е 2х8, но не и 4х4 (примерно).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Процесор: AMD A4-5300 APU with Radeon HD Graphics @ 3.4GHz. 

Дъното е това - GA-F2A78M-DS2

Кутия: SPIRE SPD1072B черна без захранване

Хард: SSD 120GB Corsair

RAM: ще се пазари, засега само 8GB DDR4, след месец още толкова

Video: GeForce GT 730 макар да не същата като снимката, това пише на нея 

Захранване: HEXA 500  

Програми - Хром - най-лакомия софт, скайп, текстов редактор, офис пакет, обработка на снимки - GIMP (много рядко), FTP клиент и това е общо взето. Ползва се за работа.

До тук е ясно, че трябва да сменя и дъното, за да не се взима процесор на 3-4 години. 

След време може да се смени и видео картата ако е "слаба". 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 45 минути, Ивайло Костов написа:

Процесор: AMD A4-5300 APU with Radeon HD Graphics @ 3.4GHz. 

Дъното е това - GA-F2A78M-DS2

Кутия: SPIRE SPD1072B черна без захранване

Хард: SSD 120GB Corsair

RAM: ще се пазари, засега само 8GB DDR4, след месец още толкова

Video: GeForce GT 730 макар да не същата като снимката, това пише на нея 

Захранване: HEXA 500  

Програми - Хром - най-лакомия софт, скайп, текстов редактор, офис пакет, обработка на снимки - GIMP (много рядко), FTP клиент и това е общо взето. Ползва се за работа.

До тук е ясно, че трябва да сменя и дъното, за да не се взима процесор на 3-4 години. 

След време може да се смени и видео картата ако е "слаба". 

Извинявам се за забавянето, но имах малко работа!

Относно хардуера - кутията и захранването са нискокачествени и е желателно да се подменят. А и ако ще закупувате по енергоемки компоненти задължително! Не разбирам защо сте монтирали дискретна графика от този клас при наличието на вградената при процесора. Проблемите ви не са са според мен от наличния хардуер предвид нещата, които изполвате. За Linux/UNIX базирани системи препоръчвам да се обърнете към един от модераторите на форума - capnemo. С негова помощ можете да си решите проблемите. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 8 минути, XECUTIONER написа:

Извинявам се за забавянето, но имах малко работа!

Относно хардуера - кутията и захранването са нискокачествени и е желателно да се подменят. А и ако ще закупувате по енергоемки компоненти задължително! Не разбирам защо сте монтирали дискретна графика от този клас при наличието на вградената при процесора. Проблемите ви не са са според мен от наличния хардуер предвид нещата, които изполвате. За Linux/UNIX базирани системи препоръчвам да се обърнете към един от модераторите на форума - capnemo. С негова помощ можете да си решите проблемите. 

Направих грешката да се доверя на момчето от сервиза...

Затова сега търся помощ тук, но то от един процесор излезе нов комп - ако ще сменям, кутия, захранване, дъно то направо ще е нова машина.

Само за кутията се чудя каква не и наред, всички ми се видят еднакви. 

А колкото до проблема го правеше под уиндолс, сега съм на линукс и не ми се е налагало още да отворя подобен файл за да преценя, но ми се иска да имам ресурс в запас, той хляб не яде и не пречи. 

Под линукс няма проблем с големите файлове, не се усеща тоя лаг и забавяне. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 4 минути, Ивайло Костов написа:

Направих грешката да се доверя на момчето от сервиза...

Съжалявам! Ще ви е обеца на ухото.:) Макар че проблема е установен под Win OS не означава, че не е софтуерен. А инак от към АМД има вариант със съвременен процесор, който не е на 3 и повече години и ще пасне на дъното - AMD-Athlon-A10-X4-7890K. При това положение може да деинсталирате GT 730 и да ползвате дъното и захранването(макар че препоръчвам да се замени). Друг вариант има с - AMD-CPU-Athlon-X4-880K + наличната дискретна графика. Естествено след обновяване на BIOS на дънната платка. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    току-що, XECUTIONER написа:

Съжалявам! Ще ви е обеца на ухото.:) Макар че проблема е установен под Win OS не означава, че не е софтуерен. А инак от към АМД има вариант със съвременен процесор, който не е на 3 и повече години и ще пасне на дъното - AMD-Athlon-A10-X4-7890K. При това положение може да деинсталирате GT 730 и да ползвате дъното и захранването(макар че препоръчвам да се замени). Друг вариант има с - AMD-CPU-Athlon-X4-880K + наличната дискретна графика. Естествено след обновяване на BIOS на дънната платка. 

Вече ми е обеца, ама толкова начетен изглеждаше пича... 

И толкова ли куца карта са ми пробутали? 

Имаме значи 2 варианта:

1. Закърпваме това което имам - не ме кефи вече като идея.

2. Всичко от 0-та като изключим харда единствено.  Груба сметка - 130 дъно, 400 за процесор, 130 за рам(16ГБ), 100 за кутия, 150 захранване = 900 лева

Сега съм отделил 550 лева и излиза, че срещу още 350 ще имам нова машина. Старите чаркове мога да им взема грубо 300 лева (мисля) или ако ги продам заедно със 350.

Ако взема всички чаркова дали ще ми ги сглобят и дали може да им се довери? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 9 минути, Ивайло Костов написа:

Вече ми е обеца, ама толкова начетен изглеждаше пича... 

И толкова ли куца карта са ми пробутали? 

Имаме значи 2 варианта:

1. Закърпваме това което имам - не ме кефи вече като идея.

2. Всичко от 0-та като изключим харда единствено.  Груба сметка - 130 дъно, 400 за процесор, 130 за рам(16ГБ), 100 за кутия, 150 захранване = 900 лева

Сега съм отделил 550 лева и излиза, че срещу още 350 ще имам нова машина. Старите чаркове мога да им взема грубо 300 лева (мисля) или ако ги продам заедно със 350.

Ако взема всички чаркова дали ще ми ги сглобят и дали може да им се довери? 

Не знам дали ще ти го сглобят от никем при положение, че не е цялостна конфигурация (не купуваме нов хард диск) иначе никем предлагат БЕЗПЛАТНО сглобяване... За нова машина аз бих препоръчал това - http://nikem-bg.net/cart/55866p1r2240p1r57176p1r55002p1r1106p1rf.html, захранването може да се смени с това на XFX 430W за 92 лева, но не смятам, че ще е необходимо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 17 минути, kyoshinn написа:

Не знам дали ще ти го сглобят от никем при положение, че не е цялостна конфигурация (не купуваме нов хард диск) иначе никем предлагат БЕЗПЛАТНО сглобяване... За нова машина аз бих препоръчал това - http://nikem-bg.net/cart/55866p1r2240p1r57176p1r55002p1r1106p1rf.html, захранването може да се смени с това на XFX 430W за 92 лева, но не смятам, че ще е необходимо.

Това сравнено със сегашната машина примерно от 1 до 10 колко му даваш? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 17 минути, Ивайло Костов написа:

Това сравнено със сегашната машина примерно от 1 до 10 колко му даваш? 

10... Много по-добър процесор, ама много :08:качествено захранване, добра кутия (нали според бюджета), та с ССД-то ще литне, а и ДДР4 памет ммм лигите ми потекоха :08:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.