Премини към съдържанието
KOCKAR

Каране на мотор без книжка

Препоръчан отговор

Здравейте.Въпроса ми е някой запознат ли е в днешно време как стоят нещата ако хванат 17 годишно момче да кара без книжка 49 кубиков мотор какво го чака?По мое време помня че можеше до 49 да се кара като колело и ако те хванат то ще е максимално порицание.Ако някой е запознат нека да сподели. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Просто се замисли каква глупост пишеш в момента.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 7 минути, Емил Костов написа:

Просто се замисли каква глупост пишеш в момента.

Защо да е глупост?Поясни малко..Аз лично бях от онези който изредиха над 10 мотора без книжка в онова време..Набарвали са ме с скутер в самото начало 33 кубиков и изобщо не ме закачиха въпреки че скутера беше изтребител просто така го бях барнал че имаше вид на кошница,та тогава на 17-тия ми рожден ден точно вечер когато си карах се появи патрулката пред мен,няма смисъл  да правя филми да им бягам тъй като вече бях на тясно та хванаха ме направиха ми обществено порицание и когато ходих до кат след чак година се оказа че имам акт на стойност 300 лева.В нашата махала моите набори през онези години става въпрос за 2004-05 бяха луднали по моторчетата 49 кубика тъй като полицаите не ни закачаха,но сега разбрах от племенника че вече за мотор 49 кубика правят масово актове което наистина не ми се вижда истина.

Редактирано от KOCKAR (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 6 минути, KOCKAR написа:

?

На кое даваш въпрос.

1. Нямаш книжка.

2. Казваш какво ще стане ако ме хванат.

3. Замисли се какво ще стане ако направиш ПТП, нямаш книжка, причиниш вреда на някой.

Ще изтърпиш просто още една година и ще си изкараш книжка. Ясен ли съм сега?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 59 минути, KOCKAR написа:

Здравейте. Въпроса ми е някой запознат ли е, в днешно време как стоят нещата, ако хванат 17 годишно момче да кара без книжка 49 кубиков мотор - какво го чака? По мое време помня че можеше до 49 да се кара като колело и ако те хванат то ще е максимално порицание.Ако някой е запознат нека да сподели. 

Така - виж какво си написал.

1. Какво значение има дали е момче или момиче?
    2. Какво значение има възрастта?

Цитираното МПС (щото нали има двигател) е мотопед - не мотоциклет. (мотор = двигател.) Съгласно Правилника за прилагане на Закона за движението по пътищата

Цитат

Чл. 5. Водачът на моторно превозно средство трябва да притежава свидетелство за управление, валидно за категорията на моторното превозно средство, което управлява.

Чл. 21. Моторните превозни средства се делят на следните категории, означени с латински букви:
    1. категория А - мотоциклети;
    2. категория М - мотопеди;
     ...
    § 1. По смисъла на този правилник:
    26. "Мотоциклет" е двуколесно пътно превозно средство с кош или без кош, което има двигател с работен обем над 50 куб. см. Към мотоциклетите се приравняват и моторните превозни средства с три колела, чиято маса без товар не надвишава 400 кг, както и двуколесните пътни превозни средства, които имат двигател с работен обем до 50 куб. см и чиято максимална конструктивна скорост надвишава 50 км/ч.
    27. "Мотопед" е дву- или триколесно пътно превозно средство, което има двигател с работен обем до 50 куб. см и чиято максимална конструктивна скорост не надвишава 50 км/ч.

Значи - за да управляваш мотопед е необходимо да притежаваш СУМПС (не книжка) категория М. Пише си  "до 50 куб. см" - няма минимум.

Без СУМПС ...

Цитат

Чл. 164. (1) Пътно превозно средство, което не е моторно, може да се управлява по пътищата, отворени за обществено ползване, от лице, което е на възраст не по-малка от 12 години.
    (2) Водач под 12 години на пътно превозно средство, което не е моторно, може да се движи по платното за движение на пътищата, отворени за обществено ползване, с придружител на възраст не по-малка от 16 години.

По въпроса - какво го чака?

По-лекия вариант е

Цитат

Чл. 177. (1) Наказва се с глоба от 100 до 300 лв.:

2. който управлява моторно превозно средство, без да притежава съответното свидетелство за управление или то е отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4;
    3. собственик, длъжностно лице или водач, който допуска или предоставя управлението на моторно превозно средство на лице, което не притежава съответното свидетелство за управление, употребило е алкохол или друго упойващо вещество;

Значи - глобяват се и този, който управлява (кара), и този, който му е разрешил.

А по-тежкия е ... в някоя травматология. Изберете сами.

Редактирано от jhoro (преглед на промените)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 15 минути, jhoro написа:

Така - виж какво си написал.

1. Какво значение има дали е момче или момиче?
    2. Какво значение има възрастта?

Цитираното МПС (щото налри има двигател)е мотопед - не мотоциклет. (Мотор = двигател.) Съгласно Правилника за прилагане на Закона за движението по пътищата

Значи - за да управляваш мотопед е необходимо да притежаваш СУМПС (не книжка) категория М.

.... ясно това ме интересуваше,чудят се вече за пари какво ли да не измислят..м-та и какви ли не категорий все едно като карахме едно време под наш риск без книжки убихме някой.. И полицаите все като ни спираха си спомням думата им беше ''карайте внимателно'',проверяваха моторите с 10 очи километраж до 40 а като го изпънеш дигаше не по малко от 80 и пак си бяхме тарикатчета де.. Ама бяхме съобразителни лапета поне за разлика от повечето тапанарчета за които явно са я измислили тази категория.

преди 17 минути, Емил Костов написа:

На кое даваш въпрос.

1. Нямаш книжка.

2. Казваш какво ще стане ако ме хванат.

3. Замисли се какво ще стане ако направиш ПТП, нямаш книжка, причиниш вреда на някой.

Ще изтърпиш просто още една година и ще си изкараш книжка. Ясен ли съм сега?

.Ако направиш ПТП и си без книжка ще издеш 2 шамара зад врата от баща,ще го дрешнат от 300 към 600 лева парична глоба.. ще вземат акта на мотора,ще го спрат от движение за не по-малко от месец и вече в краен случай могат да ти спрат периода за изкарване на книжка.Зависи пътната полиция която те е спряла.Знам го няма смисъл да ми го обясняваш,затова по-леко с тона приятел,другъде ми беше въпроса тъй като при мое време не се изискваше да имаш ''категорийки'' за мотор до 49 кубика.

Редактирано от KOCKAR (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Чудесно, продължавай в този дух. Кога в България ще се разбере, че има правила. Нямаш книжка, нямаш години - ЧАКАШ. Щом искаш да пробваш закона и шамарите си е твое право. Ти ще си платиш цената. Аз повече глупости няма да коментирам!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 11 минути, KOCKAR написа:

.... ясно това ме интересуваше,чудят се вече за пари какво ли да не измислят..м-та и какви ли не категорий все едно като карахме едно време под наш риск без книжки убихме някой.. И полицаите все като ни спираха си спомням думата им беше ''карайте внимателно'',проверяваха моторите с 10 очи километраж до 40 а като го изпънеш дигаше не по малко от 80 и пак си бяхме тарикатчета де.. Ама бяхме съобразителни лапета поне за разлика от повечето тапанарчета за които явно са я измислили тази категория.

Ако направиш ПТП и си без книжка ще издеш 2 шамара зад врата от баща,ще го дрешнат от 300 към 600 лева парична глоба.. ще вземат акта на мотора,ще го спрат от движение за не по-малко от месец и вече в краен случай могат да ти спрат периода за изкарване на книжка.Зависи пътната полиция която те е спряла.Знам го няма смисъл да ми го обясняваш,затова по-леко с тона приятел,другъде ми беше въпроса тъй като при мое време не се изискваше да имаш ''категорийки''.

Айде за не се увличаме - винаги е имало изискване за категории и правоспособност. Дали и как се спазва - друг въпрос.

Има една мааалка подробност - то си е написано в ЗАКОН ЗА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА

Цитат

Чл. 1. (1) Този закон урежда правилата за движение по пътищата, отворени за обществено ползване, изискванията към пътните превозни средства за участие в движението по тези пътища, изискванията за правоспособност на водачите на пътните превозни средства, правата и задълженията на участниците в движението и на съответните служби и длъжностни лица, както и принудителните мерки, които се прилагат, и наказанията за нарушаване на разпоредбите на този закон и на издадените въз основа на него нормативни актове.

Чл. 2. (1) Отворен за обществено ползване е всеки път, условията за използване на който са еднакви за всички участници в движението. Лицата, стопанисващи пътища, които не са отворени за обществено ползване, са длъжни да ги обозначат.
    (3) Този закон се прилага и за пътищата, които не са отворени за обществено ползване, освен ако с други правни разпоредби или от собственика или администрацията, управляваща пътя е определено друго. Компетентността на органите за контрол по този закон не се разпростира върху пътищата, които не са отворени за обществено ползване.
    Ето и в Правилника
    Цитат

Чл. 2. Участник в движението е всяко лице, което се намира на пътя и със своето действие или бездействие оказва влияние на движението по пътя.

Чл. 4. Движещото се по пътя пътно превозно средство трябва да има водач, да бъде технически изправно и регистрирано по съответния ред.

Което означава, че по поляните може да си кара всеки и то - каквото си има. Също както на АТВ-тата и останалите офроуд (ако са само) МПС нямат регидтрационни табели.

Но - по-кофти варианта (с травматологията) си остава ...
    Редактирано от jhoro (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    току-що, jhoro написа:

Айде за не се увличаме - винаги е имало изискване за категории и правоспособност. Дали и как се спазва - друг въпрос.

Има една мааалка подробност - то си е написано в ЗАКОН ЗА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА

Което означава, че по поляните може да си кара всеки и то - каквото си има. Също както на АТВ-тата и останалите офроуд (ако са само) МПС нямат регидтрационни табели.

Но - по-кофти варианта (с травматологията) си остава ...

Да..Точно.Логично е донякъде,но мисля че едно лапе след 16 години което има мерак не би било проблем да каже на баща си,на батко си да го научи на основни неща в правилника-предимства знаци и така нататък.Аз тези неща когато баща ми ми ги показваше за най-много седмица бях достатъчно подготвен за градски условия,но най ми беше взело окото както и сега след толкова години ,че всеки е с тарикатлък на нашите пътища...И едно дете на 16 години има ситуаций които може и да не съумее да се справи.Всичко е до мерак,в днешно време явно са по стегнати законите,но и това не е за лошо.Просто ще се наложи да се кара по по-тесните улички и черните пътища.

преди 9 минути, Емил Костов написа:

Чудесно, продължавай в този дух. Кога в България ще се разбере, че има правила. Нямаш книжка, нямаш години - ЧАКАШ. Щом искаш да пробваш закона и шамарите си е твое право. Ти ще си платиш цената. Аз повече глупости няма да коментирам!

Ти ако чакаш правилници и закон в България по-добре се изнасяй докато е време. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 12 минути, KOCKAR написа:

Да..Точно.Логично е донякъде,...

Ти ако чакаш правилници и закон в България по-добре се изнасяй докато е време. ;)

Недей да говориш за логично, а за законно. И с такова мислене ...

Всички трябва да спазват законите - иначе няма оправия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 17 минути, jhoro написа:

Недей да говориш за логично, а за законно. И с такова мислене ... Всички трябва да спазват законите - иначе няма оправия.

Зависи кои закони. Навремето имаше закони, по които такива като теб ги бесеха и пращаха в лагер, ако ги хванат да се опитат незаконно да избягат от страната. Защото по това време всичкото излизане до западният блок е било незаконно.
    Всеки закон, който не следва пътя на здравият разум е ирелевантен и е обречен рано или късно да падне.

преди 40 минути, Емил Костов написа:

Само че в доста по-глупави от нашата родина държавни книжа може да се вземе на 16 години.
    Интересен е фактът, че ако вземеш велосипед и му сложиш китайски двигател - никой не те пипа. Не ги пипат и дядовците, които пъркат с мотофрезите по пътищата.
    Другото - какво е законовото положение на електрическите велосипеди. Технически и те са МПС. Е?
    Технически погледнато и самоходните косачки са МПС. Трябва ли му на човек СУМПС, за да кара самоходна косачка?

Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 9 часа, simtech написа:

Зависи кои закони. Навремето имаше закони, по които такива като теб ги бесеха и пращаха в лагер, ако ги хванат да се опитат незаконно да избягат от страната. Защото по това време всичкото излизане до западният блок е било незаконно.
    Всеки закон, който не следва пътя на здравият разум е ирелевантен и е обречен рано или късно да падне.

Само че в доста по-глупави от нашата родина държавни книжа може да се вземе на 16 години.
    Интересен е фактът, че ако вземеш велосипед и му сложиш китайски двигател - никой не те пипа. Не ги пипат и дядовците, които пъркат с мотофрезите по пътищата.
    Другото - какво е законовото положение на електрическите велосипеди. Технически и те са МПС. Е?
    Технически погледнато и самоходните косачки са МПС. Трябва ли му на човек СУМПС, за да кара самоходна косачка?

Като изключим че повечето средностатистически мъже които карат 1000 кубикови мотори незнаят че има специална категория и си чаткат с В-то..Което ако съдим за правилници батерията няма да ми стигне за писане.Та аз през 2012 когато ми взеха книжката за алкохол,карах 6 месеца без книжка без да ме спре полиция..Ето късмет ама ако това е някой който изобщо незнае правилници т.е няма книжка и отново си върви с късмета да кара без изобщо изкарана книжка и да не го спре един път полицията - има за какво да се тревожим и да се чудим защо стават тези ПТП-та.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 12 минути, KOCKAR написа:

Та аз през 2012 когато ми взеха книжката за алкохол,карах 6 месеца без книжка без да ме спре полиция..

Затова би било добре да започнат да конфискуват колите на хората. Да видим после дали ще карат пияни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 23 минути, RJ45 написа:

Затова би било добре да започнат да конфискуват колите на хората. Да видим после дали ще карат пияни.

Да, напълно те подкрепям в това отношение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 37 минути, KOCKAR написа:

Като изключим че повечето средностатистически мъже които карат 1000 кубикови мотори незнаят че има специална категория и си чаткат с В-то..Което ако съдим за правилници батерията няма да ми стигне за писане.Та аз през 2012 когато ми взеха книжката за алкохол,карах 6 месеца без книжка без да ме спре полиция..Ето късмет ама ако това е някой който изобщо незнае правилници т.е няма книжка и отново си върви с късмета да кара без изобщо изкарана книжка и да не го спре един път полицията - има за какво да се тревожим и да се чудим защо стават тези ПТП-та.

Така ли, не знаят? Казваш - никога не са чували за "категория А", а в същото време имат "В".  И уж знаят "Закона ..." и "Правилника ..."

Незнанието на закона не освобождава от отговорност! - това чувал ли си го? Ако не си, да си.

Само факта, че си си позволил някога да се качиш да караш, след употреба на алкохол ... Че и са те хванали ...

А повечето ПТП-та стават не щото нямат СУМПС, ами щото (както казва един познат) - "Българина на пътя е тъпо животно, дето му се скъсява пишкaта, като го изпреварят."

преди 22 минути, RJ45 написа:

Това много отдавна трябваше да стане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, jhoro написа:

Така ли, не знаят? Казваш - никога не са чували за "категория А", а в същото време имат "В".  И уж знаят "Закона ..." и "Правилника ..."

Незнанието на закона не освобождава от отговорност! - това чувал ли си го? Ако не си, да си.

Само факта, че си си позволил някога да се качиш да караш, след употреба на алкохол ... Че и са те хванали ...

А повечето ПТП-та стават не щото нямат СУМПС, ами щото (както казва един познат) - "Българина на пътя е тъпо животно, дето му се скъсява пишкaта, като го изпреварят."

Това много отдавна трябваше да стане.

Айде бе ти се изкара най коректният шофьор..Ами не са чували ми знаеш ли какви глупаци ги има.Стига ми цитирай тия закони като изобщо не се спазват.Спират те пиян залян без книжка и като им дадеш два,три стотака те пускат без уговорки все едно незнам как стават нещата в малката ни корумпирана държавица.Това че си от Англия и гледаш онези шофьори и правиш разлика с нашите ти е проблема.И ония са лекета,всяко стадо си има мърша затова няма смисъл да съдиш защото познавам такива български шофьори,че са превъртяли този занаят.И какво като съм седнал на волана след употреба на алкохол?Аз съм си я направил сметката,дори да изпия с литри ракия не ми личи че съм пиян,работата беше вече на мой късмет че ме спряха и ме провериха за алкохол тъй като беше след 2:00 вечерно време.

И до колкото конфискуването на колите,да отдавна е трябвало да стане но не е станало.. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ай стига с тази Англия бе - аз имам 28-9 години стаж в България. Нямам нито едно по-сериозно ПТП (леки ожулвания и подобни има две-три). Никога не са ми отнемани точки. Нямам актове, само няколко фиша - за глупости.

Това, че не спазвате законите - този и всички останали - си е само ваш проблем. И по-добре да те спре патрул на КАТ, отколкото - някой стълб или дърво. Че се отваря работа и на пожарникарите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз като гледам маркировката изпреварването е разрешено без значение на колко гуми ще бъде.

562349_10151619049572499_1753377906_n.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Абе (сложи си епитета), не ми се прави на отворен.  Голямо геройство че систематично карал пиян. Веднъж КАТ му спасили кратуната от разцепване,, следващите няколко месеца не се е пуккнала стомната. Ами ако беше убил човек с недостатъчен слух или.патерица , който не може да реагиира бързо? Или цял живот да е инвалид/ Ами ако се беше случило на твой близък?

И за снимката: Забранено е движение на 1 колело. И изпреварване на автомобил със специален режим на движение (подаден сигнал). Санкциите си ги потърси сам. А маркировката е с последен приоритет.

И да конфискуват. Аз досега мургав в учебен автомобил не съм видял. Те и изисквания по закон 8 клас нямат. Да конфискуват и коне и каруци. Освен кражби, фашкии и предпоставки за ПТП не правят.

В една друга държава дето се правят на големи демократи е нормално на 18 да ти тикнат пушка в ръцете и да те пратят на другия край на света да убиваш заради нещо си. И е много по-голямо престъпление да пиеш една бира до 21 години. Дори и щерката на президента я бяха арестували заради това. 

Редактирано от Филипов (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.