Премини към съдържанието
Boston_Legal

Призовка Трудов спор

Препоръчан отговор

Здравейте, Очаквам да бъда ответник по трудов спор. Постоянния ми адрес е в провинцията .Там няма кой да получи призовката, защотот живея в София. Как моге да получа прозовка на софийскиая си адрес? Жиевя в София в собствено жилище но нямам постоянен, или настощ адрес там. Има ли някакъв друг начин да се информирам , дали срещу мен е заведено дело?Ако няма начин,колко време бих имал да отговоря на призовката (бих могъл да помоля някой прител да преглежда таблото с призивки в съда на през една две седмици)

Благодаря предварително.
    Редактирано от kokomil (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

преди 1 час, Boston_Legal написа:

Здравейте, Очаквам да бъда ответник по трудов спор. Постоянния ми адрес е в провинцията .Там няма кой да получи призовката, защотот живея в София. Как моге да получа прозовка на софийскиая си адрес? Жиевя в София в собствено жилище но нямам постоянен, или настощ адрес там. Има ли някакъв друг начин да се информирам , дали срещу мен е заведено дело?Ако няма начин,колко време бих имал да отговоря на призовката (бих могъл да помоля някой прител да преглежда таблото с призивки в съда на през една две седмици)

Благодаря предварително.

Здрасти. Това за промяната на адресната регистрация е така.

Цитат

Чл. 99. (1) Всяко лице е длъжно в срок 30 дни да заяви промяната на настоящия си адрес.
    Закон за гражданската регистрация

Понеже това ще е за в бъдеще - поинтересувайте се в кой съд ще се гледа делото. 

Цитат

Чл. 38. Съобщението се връчва на адреса, който е посочен по делото. Когато адресатът не е намерен на посочения адрес, съобщението се връчва на настоящия му адрес, а при липса на такъв - на постоянния.
    Чл. 39. (1) Когато страната е посочила в седалището на съда лице, на което да се връчат съобщенията - съдебен адресат, или има пълномощник по делото, връчването се извършва на това лице или на пълномощника.
    Чл. 41. (1) Страната, която отсъства повече от един месец от адреса, който е съобщила по делото или на който веднъж й е връчено съобщение, е длъжна да уведоми съда за новия си адрес.
    Чл. 44. (3) Връчването на електронен адрес се удостоверява с копие от електронния запис за това.
    ГРАЖДАНСКИ ПРОЦЕСУАЛЕН КОДЕКС

В случая е много важно да знаете, другата страна (вие явно ще сте ответник) с какъв ваш адрес разполага и какъв ще впише в исковата молба.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Благодаря, ако си сменя на стоящия адрес дали ще мога да получа призовката? Къде би попаднала тя, докато трае смяната на личната карта(1 месец)? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Пак ти казвам - най-важното с какъв адрес разполагат в съда, какъв е вписан в исковата молба.

Знам случай, човек живял в друг град 2-3 седмици. Сключил някакъв договор и покочил адрес за кореспонденция там, където живее в момента. В последствие граждански дело, търсят го на този адрес - но него вече го няма там. Никой не си е направил труда, да му търси постоянен и настоящ адрес. Направо губи делото. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 19 часа, jhoro написа:

Пак ти казвам - най-важното с какъв адрес разполагат в съда, какъв е вписан в исковата молба.

Знам случай, човек живял в друг град 2-3 седмици. Сключил някакъв договор и покочил адрес за кореспонденция там, където живее в момента. В последствие граждански дело, търсят го на този адрес - но него вече го няма там. Никой не си е направил труда, да му търси постоянен и настоящ адрес. Направо губи делото. 

Благодаря, значи пиша една искова малба с моя адрес за прекратяване на договора и после следва да ме търсят там?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    току-що, Boston_Legal написа:

Благодаря, значи пиша една искова малба с моя адрес за прекратяване на договора и после следва да ме търсят там?

Няма да пишеш - виж се какво си написал в първия пост

преди 21 часа, Boston_Legal написа:

Очаквам да бъда ответник по трудов спор. 

Това означава, че ИМ вече е написана и депозирана в съответния Районен съд. ИМ я пише ищеца - то затова се казва "Искова".

Ти само трябва да провериш - дали при работодателя, дали в деловодството на съда - кой твой адрес е посочен. И да ги уведомиш, че е променен - ако е постоянния/настоящия в провинцията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Най-добре е да отидеш при някой адвокат, който се занимава с трудовоправна материя и да носиш трудовия си договор, за да прочете и да види за какво става въпрос. Освен това трябва да формулираш точно и ясно какво искаш всъщност.

Пуснал си две теми - едната за адреса и начина на призоваване, другата за почивката за тоалетна и в двете не си казал нищо съществено. Трябва човек да гадае, за да се ориентира какво аджаба може би евентуално искаш да питаш. Не може да се задава така въпроса и да се очаква, че някой ще отговори точно и изчерпателно.

Първо, прочети трудовия си договор. Там, освен задължителното, регламентирано от закона съдържание, може да са вписани и допълнителни споразумения и конкретни договорки. Ако не - имай предвид, че конкретно за работното време работодателят може да има вътрешни правила. В смисъл - пак дасе спазва 8 часовия работен ден, но примерно при едни обедната почивка да е един час без междинни почивки, а в други фирми има обедна почивка половин час и по петнадесет минути почивки сутрин или след обед. Няма начин работодателят да реже от парите, без да има правила, с които работниците да са запознати и под които да са се подписали.

Явно искаш да напуснеш. Явно искаш да напуснеш и да получиш обезщетение за това, че напускането е по вина на работодателя, защото не спазва договореностите, по които те е взел на работа. Но... Не пишеш как ще го докажеш. Не си информирал Инспекцията по труда, не си се обърнал към проюсъюза или комисията по труда - там каквото има в учреждението или фирмата ви съответно.

После за адреса. Направи си нова адресна регистрация на постоянния настоящ адрес. Ако евентуално има дело, по което си ищец - ти си посочваш адреса, на който да те призовават. Но, ако си ответник и не те намерят на посочения от ищеца адрес - съдът служебно не е длъжен да търси настоящият ти адрес, а има процедура за призоваване на адреса по адресна регистрация.

Въобще... Надявам се да се сетиш, че всичко това, което пиша, е хипотетично, съобразно това, което аз съм сглобила като пъзел от твоите разпилености и няма нищо конкретно.

И като чета последният ти пост, който е уникален - сиреч ти да подадеш молба до съда, че искаш да прекратиш правоотношенията си с работодателя, ми става ясно, че без консултация с адвокат просто каузата ти е обречена.

Моля, не ме засипвай с въпроси. Няма как да бъда конкретна и точна. Едва ли някой във форума ще разбере на колко години е леля Пена, ако знае само, че е руса и бяла.

Редактирано от Merryl (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 22 минути, jhoro написа:

Няма да пишеш - виж се какво си написал в първия пост

Това означава, че ИМ вече е написана и депозирана в съответния Районен съд. ИМ я пише ищеца - то затова се казва "Искова".

Ти само трябва да провериш - дали при работодателя, дали в деловодството на съда - кой твой адрес е посочен. И да ги уведомиш, че е променен - ако е постоянния/настоящия в провинцията.

Според мен, навръзвайки двете теми на автора (тази и другата за тоалетната), не е гледал и чел внимателно, когато е подписвал договора и сега се чуди с помощта на форумите да се измъкне безнаказано.
    Да не говорим, че можеше още в началото на темата да каже за каква фирма и каква работа става въпрос, а не да търси съвети, ние да си пишем като ненормални и накрая да се окаже съвсем трета част на сагата.

Аз лично спирам до тук, защото няма смисъл да си губя времето да разтягам локуми в неделя вечер.

Едит: поста над мен обяснява всичко много по-сериозно и с повече думи.
    Аз, за разлика от Мерил, нямам нервите да пиша толкова подробно на човек, който не иска да си формулира ясно въпроса и питането.

Редактирано от algor (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 7 минути, algor написа:

Според мен, навръзвайки двете теми на автора (тази и другата за тоалетната), не е гледал и чел внимателно, когато е подписвал договора и сега се чуди с помощта на форумите да се измъкне безнаказано.
    Да не говорим, че можеше още в началото на темата да каже за каква фирма и каква работа става въпрос, а не да търси съвети, ние да си пишем като ненормални и накрая да се окаже съвсем трета част на сагата.

Аз лично спирам до тук, защото няма смисъл да си губя времето да разтягам локуми в неделя вечер.

Аз мисля, че още не са го изритали, а той иска да напусне, ама да вземе обезщетение.

Но... едно е ясно, че наистина не си заслужава да си губим вечерта.

Редактирано от Merryl (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

@Merryl и @algor - прави сте и двамата. За конкретни отговори трябва да се видят всички документи и обстоятелства. Иначе става като вица:

Цитат

За да получи безплатен съвет, габровец пита познат лекар: 
    - Докторе, какво правиш, като имаш хрема? 
    - Кихам - отвърнал лекарят.

Редактирано от jhoro (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    на 07/08/2016 в 20:21, jhoro написа:

@Merryl и @algor - прави сте и двамата. За конкретни отговори трябва да се видят всички документи и обстоятелства. Иначе става като вица:

Обадих се на информаци в районен съд и ми казаха. че мога да проверявам като им се обаждам веднъж месечно(докато си променя настоящия си адрес). По името ми мога да проверят дали има дело срещу мен. Относно тоалетните неволи- те са причната поради които искам да се махна... 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.